Aşil Tendon Rüptürü (Yırtılması) Yazdır

Aşil Tendon Rüptürleri

Hipokrat zamanından beri bilinmektedir. Aşil tendon rüptürleri nin insidansı % 0.2 olup alt ekstremitede en sık gözlenen tendon yaralanmasıdır.

Nedeni

30-40 yaşlarda en sık görülmekte olup Erkeklerde kadınlardan 5 kat fazla görülür. Sol tarafta daha sık olur.

Düzenli spor yapmayan kişilerde sıklıkla sportif aktivite sırasında indirekt travma ile gözlenir. Ani beklenmedik ayak bileği yukarı hareketi ile beraber güçlü baldır kası kasılması (çukura yada farkedilmeyen basamaktan inme) sonucu gelişir. Yine yük taşıyan ayakta diz düz iken ayak parmak ucunda yükselme ile (teniste) veya yüksekten düşmede olduğu gibi ayak bileği aşağı bükülü iken ani olarak bilek yukarı zorlandığında olan travmalar örnek verilebilir.

 

Aşağıdaki durumlarda Aşil rüptür daha sık görülür:

Romatoid Artrit, Gut,SLE,böbrek yetmezliği,hipertroidi,enfeksiyon,tümör gibi hastalıklar,

Quilone grubu antibiyotik kullanımı,

Kortikosteroidlerin kullanımı,

Aşil tendon şikayetlerinin varlığı (%10)

Hastalar, arkadan bir darbe almış gibi hissederler ve sıklıkla bir ses duyarlar. Spora devam edememe, yürümede zorluk ile Ayak ve Ayak Bileğinde Şişlik olur. Hastalarda ağrı şikayeti azdır.

Tanı

Fizik Muayene yeterlidir. Şu bulgulara rastlarız:

Ayak ve Ayak bileğinde Ödem

Aşil tendonununda elle hissedilen boşluk

Thompson Testi +

Parmak ucunda yükselememe

Radyoloji

Direkt Radyografi-Avulsiyon yaralanmaları, eşilk eden patolojiler

MRI-şüpheli olgularda

Tedavi

Genç aktif kişilerde tedavi cerrahi olup, belli yaşın üstündeki kişilerde yada ameliyat olmaya sağlığı elvermeyen hastalarda konservatif Tedavi yapılır. Konservatif tedavide diz altı alçı uygulaması yapılır. Alçı sonrasında fizik tedavi uygulanılır.

Cerrahi teknik kullanılmakla beraber son günlerde en güncel tedavi,Prof.Dr.Şeref Aktaş tarafından popularize edilip kullanılan mini insizyon (3-4 cm) kullanılarak yapılan cerrahi tamirlerdir. Bu şekilde hem ameliyat süresi hem de hastaların iyileşme süreleri kısalmaktadır. Cerrahi Tedavi ile erken mobilizasyon, daha düşük yeniden yırtılma olasılığı ve plantar fleksiyon gücü bakımından daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Aşil tendon rüptürlerinde herhangi bir bitkisel tedavi yöntemi uygulamamaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.


 

 

Aşil Tendon Rüptürü Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (511) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • sinantayak  - Aşil Tendon
  Iyi gunler hayırlı ramazanlar hocam, Babam aşil tendonunu kopardı ve ameliyat oldu 15 gun sonra dikişler alındı 1 ayken tam alcısı alındı ve rom walker ayakkabiya gecildi. Suan 90 dereceye yükselttiler yaklasik 55 gun oldu tedavi süresi ne zaman yurumeye başlar tedavi sureci daha ne kadar bilgilendirirseniz sevinirim. Devlet Hastahanesi oldugu icin kimse bilgi vermiyor normal tedavi programindan şaşmiyorlar film falanda cekmediler lütfen cevaplayin hocam.
 • Fatpiye  - Hocam ameliyat oldum şimdi ne olacak
  Hocam benim aşil tendo yırtıldı tam 8 hafta sonra yine yırtıldı bu sfer cerrahi müdehale oldum ve ameliyat iyi geçti dediler şu an ayağımda alçı var ne gibi bi yol izleyecekler bundan sonra ben bidaha eskisi gibi yürüyebilecek miyim ? Alçı ne kadar duracak ? Ameliyatta liflerin uç uca gelmesi gerekiyo ya uç uca gelmeye ligler olursa ? Cevaplarınız için teşekkürler
 • Kenan  - Ameliyat sonrası spor
  Merhaba. 2 yıl önce halı sahada normal hızda koşma esnasında aşil tendonum koptu. Ameliyat oldum sonra da 15 seanslık fizik tedavi gördüm. Bunun haricinde kısa süre kendim bazı egzersizler yaptım. Bunun haricinde ekstra bir tedavi uygulamadım. 2 hafta öncesine kadar da hiç spor yapmadım. 2 hafta önce halısahaya gittim. Bir sorun yaşamadım. Geçen hafta gittiğimde ise 20. Dakikada ayak tabanımı yere tam bastığımda aşil tendonumun topuka yapışma yerinde ağrı hissettim. Maçı bıraktım akşam buz uyguladım. Ertesi gün doktora gittim. Röntgen çekildi. Röntgende tendonun topuğa yapıştığı yerde tendon ile kemik arasında parmak ucu büyüklüğünde yuvarlak bir alan gözüküyo. Doktor bunun kanama olduğunu, ameliyat sonrası beklenen ve karşılaşılan bi durum olduğunu, söyledi ve kas gevşetici ve ağrı kesici hap ve krem verdi. Ayrıca futbol oynamamamı söyledi. Futbola devam etmem sakıncalımı ve tedavimi ne şekilde yapmalıyım, önerileriniz nelerdir. Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz gereklidir.
 • mehmet fehmi zorlutuna  - parsiyel tendon rüptürü
  Hocam Merhaba,50 yaşındayım ve yurtdışı turist rehberi olarak çalışıyorum.2 gün önce otel merdiven basamağından düştüm ve--------hastanesine gittim.Çekilen ultrason neticesinde sol aşil tendonuna distal 6 cm.lik segmentte belirgin kalınlaşmış ve ödemlidir.Anteriorunda lifler arasında hemoroji düşündüren değişiklikler mevcuttur.(parsiyel tendon rüptürü)MR ile korelasyonu önerilir teşhis raporu ile benim ayağım ameliyat edilmeden alçılanmıştır.Alçılanma işlemi düştükten 2 gün sonra gerçekleşmiştir.Ameliyat olmadan da bu şekilde iyileşme şansım nedir?Saygılarımla
 • DrSerefAktas
  kısmi yırtıklarda cerrahi ihtiyacı olmadan iyileşme sağlanmaktadır.
 • engin  - aşil tendon ve ayak bileği çıkıklı parçalı kırık.
  selamlar hocam. 3 ay önce ağır bi motorsiklet kazası geçirdim. ayağimi cantinarasindan çıkardim . kopmasina 2cm falan kalmış üstten tutuyordu. 6 parça kırık oluşmuş kemiklerde ve çıkık olmuş. acilde doktor bi umut ayaği dikicem dedi dikti. ama sorasında arkada aşil tendon simsiyah olmuş. kurumuş çürümüş. ayağımın altını hissetmiyorum. tendonun olduğu yer halen açık yara. plastik cerrahi yara kapanmaya yüz tutmuş bekleyelim operasyon küçük olsun diyo. ortopedi doktoru da baş parmaktan tendon alacaz oraya transfer edicez diyo. aklıma takılan aşil tendon gibi vücudun en güçlü tendonunun yerine baş barmağin tendonu tutacak mi yada tutsa en ufak zorlamada kopmaz mı ? ayağımın arkasında tendon yok şuan kesip aldılar çürümüş tendonu. ayağimi az da olsa hareket ettiriyorum. kemikli aşil tendon transferi tutmaz mı başka yolu yok mu. baş barmak yürümede çok önem taşimiyor mu. lütfen yardımcı olun 3buçuk ay oldu tendonsuz bekliyorum.
 • DrSerefAktas
  yumuşak doku örtünüz sağlandıktan sonra tendonunuzun onarımı teknik bir konu olup her iki teknikten sizin ayak başparmak tendonunuz kullanılarak yapılan daha başarılı sonuçlar verebilecektir.
 • ergul sengul  - merhaba hocam
  3 sene once ayagimda sag ayak bilegimde kilitlenme oldu cekilen mr sonucunda asil tendinit teshisi konuldu dr ayagimda odem oldugunu soyledi ilaclar jeller fizik tedaviler uygulandi ama 3 sene olmasina rzgmen hala ayagim kilitleniyor basamiyorum 4tanede dr a gittim yinede care olamadilar hocam lutfen bana bir yardim da bulunurmusunuz psikolojim artik bozuldu saygilarimla
 • DrSerefAktas
  Dilerseniz iletişim bilgilerinden muayene randevüsü alabilirsiniz.
 • emirhan
  iyi günler hocam.29 ekim günü aşil tendonumda mr sonucuna göre 5,5 cm yırtık ve kısmı kopma meyadana gelmiş.3 tane farklı ortopedi dokroruna göründüm.1 tanesi kesin ameliyat olmamı söledi diğer iki doktor ise ameliyatsız iyileşebileceğini sölediler.ama ayağımı alçıya falan almadılar sadece 3-4 saat arayla buz tedavisi uygulamamı sölediler.ben ise sekerekde olsa üzerine basarak işime gidiyorum.bu şekildeiyileşmem ne kadar sürer ve ileride bana kalıcı hasar bırakırmı.Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  5.5 m açıklık olan yırtığın kısmi olacağından şüphe etmek gerekecektir. Eğer yırtığınız var ise bu tedavi gerektirecektir.
 • SERKAN POLAT  - SOL AYAK AŞİLTENDONU
  İyi günler.Bundan 1.5 ay önce spora başlamıştım.10 gün kadar yürüyüş koşu karışık olarak 9-12 km arası spor yapıtım.Sol aşil tedonunda ağrı olmaya başladı.Spora ara verdim.Dün tekrar spora başladım.9 km. kadar yürüyüş - koşu karşık olarak atreman yaptım.Sol aşil tendonunda gıcırdama oluyor. nasıl bir yol izlemem gerekir.
 • DrSerefAktas
  istirahat buz tatbiki ile ağrılarınız geçer ise daha yavaş yavaş spora başlayınız. Tüm bu tedbirle düzelme yoksa muayene ve detaylı tetkik gerekecektir.
 • Yunus  - Re rüptür
  Mrb hocam 27 yaşındayım benim aşil tendonum koptu ve ameliyat sonrası ayağım 6 hafta alçıda kaldı daha sonra ayağımın üzerine basmaya başladım yalnız 3 hafta sonra yeniden koptu. 2.ameliyatım parça eklemeli oldu ve alçı 4 hafta kaldı sonrasında Dr um fizik tedavi önerdi. Fizik tedavimin 2.günü tendonu gerdirme esnasında bi ses geldi. Dr uma gittim bişey yok dedi farklı bi Dr a gittim o da bi sıkıntı yok dedi. Bu arada fizik ted.bıraktım kendim hafiften gerdirme hareketi ile topuğum basma pozisyonunu aldı. Ama baş parmağımı yukarı doğru gerdirdiğimde ayağımın arka kısmında bi sızı oluyor. Hocam sizce ayağım iyiye mi gidiyor? Lütfen küçük bi yorumda bulunun.
 • DrSerefAktas
  gittiğiniz uzmanlar sorun olmadığını söylediklerine göre giderek daha iyi olmanız beklenir.
 • Misafir  - alci uzerine basma
  Merhabalar sayin doktorum.ben 11 eylul tarihinde asil tendonu rupturu nedeniyle ameliyat oldum.ayagim diz uzeri alcida halen ve tuvalet ihtiyaci icin kalktigimda bir anlik denge kaybi ve alci uzerine bastim. Hafif sizi oldu acaba herhangi bir sorunteskil eder mi ?
 • DrSerefAktas
  ameliyat bölgenizin muaynesi ile anlaşılabilir.
 • uğur  - aşil tendonu
  mrb hocam 26 yaşındayım yaklaşık 25 gün önce düştüm. gece ve haftasonu olması nedeniyle acil servise gittim röntgen çekildi. kırık çıkık yok dediler ayağımı diz altından alçıya aldılar ve pazartesi ortopediye gitmemi söylediler. pazartesi ortopediye gittim. oradada röntgen çekildi kırık çıkık yok incimiş ayağın denildi ve ilaç verilerek gönderildim. üzerinden 2 hafta geçti benim topallayarak yürümem devam ediyordu. tekrar ortopediye gittim. mr çekildi ve aşil tendonumun yüzde 70 inin kopmuş olduğunu, ameliyat olmam gerektiğini veya alçıya alınması gerektiğini söylediler. bende bunun üzerine ikinci bir ortopediste gittim. muayene etti mr ıma baktı aynı şekilde aşil tendonumun yüzde 70 inin kopuk olduğu söyledi, ameliyatı gerektirecek durum olmadığını söyledi, retendo brufen voltaren ve felden jel ılaclarını ve aşil destekli çorap şeklinde bieklik verdı 20 gün sonra kontrole gelmemi üzerine yük vermememi mervidenden inip çıkma vb faaliyetleri yapmamamı söyledi. bu sebepten benimde kafam karıştı. sizin öneriniz nedir.
 • DrSerefAktas
  bu kadar çok farklı görüşler bildirllen olguda muayene yapmadan fikir belirtmek doğru olmyacaktır. Bir ortopedi uzmanına başvurarak son bir görüş almanızı önerebilirim.
 • sertac  - acil
  :angry-red: kardesim gecmis olsun ameliyat olmanda fayda var benim babsmda asil tendonda yirtik var kac derece belli degil doktor ameliyat erti sende baska doktora gorun suan fizik tedavi goruyo babam insalkah sende babam da iylesir
 • Metin Ilker  - Asil tendonu
  hocam, gecen cuma ameliyat oldum...hersey yolunda gitmis...yediden desteksiz yürümem nekadar zaman alir ?
 • DrSerefAktas
  teknik farklılıklarından dolayı ameliyat sonrası dönem ile ilgili takip operasyonu yapan hekimin önerisine göre yapılmalıdır.
 • Metin Ilker
  merhaba hocam, asil tendomu kopmasi sonucu ameliyat olmaya karar verdim. Yirtilma üst tarafta yani topuguma yakin degil. Yirtilma noktasinin iyilesme süresiyle bir alakasi varmi ?
 • DrSerefAktas
  Kasbölgesindeki yırtılmalar daha hızlı iyileşme gösterir.
 • ali yıldız  - Aşil tedavisi sonrası
  Hocam merhaba İki yıl önce aşil tendonum yırtıldı. Konvansiyonel tedavi oldum. Yani uzun alçı, kısa alçı ve rom walker ile geçen altı ay. Şu an herhangi bir sorunum yoktur fakat aşilin yırtıldığı yerde deri üzerinde öbek öbek yaraya benzer kızarıklık, pul pul dökülmeler oluyor. Bu konuda fikrinizi alabilir miyim? Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  zaman içinde normalleşme beklenir. nemlendirici krem kullanabilirsiniz.
 • nuri karagöz  - aşil tendon ameliyatı sonrası kapanmayan ,enfekte
  Hocam, eşimin şubat 2012'de elli yaşında iken geciken bir operasyonla kopan aşil tendonunu dikildi.O tarihten, günümüze tendonun eklendiği yerde 3-4 santimlik bir bölge iltihap akıntısıyla birlikte açıldı.Tüm tahlil ve araştırmalara karşın sorun çözülmedi.Ağustos 2013 yılında enfeksiyon üreten o bölgede tendon dikiş iplerini gördük.Doktoru hemen müdehale edip o bölgeyi tekrar açıp temizledi.Operasyonun 3.haftasında yara tekrar eski duruma döndü,yine enfeksiyonla birlikte dikişler açıldı.Bir hafta gelfix silver pad. uygulansa da ümit verici bir gelişme gözlenmedi.Doktoru o bölgeyi tekrar daha geniş açıp müdehale etmeyi önerdi.Bizse karamsar ve çaresiziz,önerilerinizi bekliyoruz.SAYGILARIMLA.
 • DrSerefAktas
  plastik cerrahi ile birlikte değerlendirme önerilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!