Halluks Valgus Deformitesi Yazdır

HALLUKS VALGUS

Halluks valgus deformitesi ( başparmak çıkıntısı ) ayak başparmağı bölgesinde çıkıntı ile görülen bir hastalıktır. Bir çok hastada çıkıntı ile beraber ağrı da görülmektedir.  Çıkıntı bazen üzerindeki bursada olan emflamasyonla daha da büyük olabilir. İstirahat ile her ne kadar küçülse de çıkıntının önemli bir kısmı kemik yapısında olduğundan tamamen kaybolmamaktadır. Halluks valgustaki kemik çıkıntı, 1. Tarak kemiğinin parmakla eklem yaptığı bölgede iç kısmında kemikte olan büyümedir. Halluks valgus deformitesinin zaman içinde ilerleme gösterdiği görülmektedir.

Halluks valgus deformitesi gelişimine birçok hastada dar, ön kısmı sivri ayakkabıların uzun süre giyilmesinin yol açtığı ileri sürülmektedir. Yapılan çalışmalar bayanların % 90 ına yakın bir  oranının dar ayakkabıları tercih ettiği görülmüştür. Doğal olarakta halluks valgus, kadınlarda erkeklerden 9 kat daha sık görülmektedir. Hastalığın en sık  görülme yaşı 30-40 yaşlardır.

Bazı Halluksvalgus olgularında ise deformite ayakkabı giyim tarzından bağımsız olarak gelişebilmektedir. Bu hastaların 3 te 2 sinde ailede Halluks Valgus olan birey yada bireyler mevcuttur.

Daha nadir olarakta, düz tabanlık, serebral palsi, poliomiyelit, romatoid artrit gibi hastalıklara bağlı da Halluks Valgus deformitesi gelişebilmektedir.

Halluks valgus deformitesinde Tanı, ayağın görüntüsü ile koyulsa da, mutlaka yere basarak ön-arka ve yan radyografiler görülmelidir. Bu şekilde incelenen hastada, Halluks valgus deformitesine neden olan kemik dizilim bozukluğu yeri saptanarak ona uygun tedavi seçimi yapılmalıdır.  Bazı olgularda doktorunuz ek tetkikler isteyebilir.

Halluks valgusta ameliyatsız tedavi ile deformitede düzelme sağlanamamaktadır. Ancak, ameliyatsız tedavi ile birçok hastada başta ağrı olmak üzere şikayetlerde gerileme görülebilmektedir. Halluks valgus hastalığında, ameliyatsız tedavide ilk yaklaşım hastanın ayağının rahat edeceği ayakkabı kullanımı gelmektedir. Ayakkabılar yeterli genişlikte olmalı, ön tarafa doğru sivrileşme göstermemeli, ayak başparmağı ucu ile ayakkabı ucu arasında ortalama 1 cm lik boşluk olmalıdır.  Parmak arası makara yada Halluks Valgus gece atellerinin de ayak başparmaktaki ağrıyı azaltmaya katkısıı mevcuttur. Bu atel ve ortezlerin maalesef deformitenin  düzelmesi yada ilerlememesine katkısı bulunmamaktadır.

Halluks valgus deformitesinde cerrahi tedavi ile deformitenin düzeltilmesi mümkündür. Halluks valgusun cerrahi tedavisinde onlarca farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Halluks valgus deformitesinin muayene ve radyolojik bulgularına göre uygun olan  cerrahi tedavi ile oldukça tatminkar sonuçlar alınabilmektedir.

Halluks valgus cerrahisinde kemik ve yumuşak doku operasyonları uygulanmaktadır.

Cerrahi Tedavi, hastalığın derecesi ve kemik deformitesinin görüldüğü bölgeye göre farklılık göstermektedir. Sıklıkla uyguladığımız  operasyonlar tarak kemiğinin başparmağa yakın olan bölgesinde yapılanlardır.

Cerrahi uygulanan hastada ameliyat öncesi ve sonrası radyolojik görünüm

Aynı hastanın ameliyat öncesi ve sonrası klinik görünümü

Bazı hastalarda tarak kemiğinin başlangıç yerinde operasyonlar yapılmaktadır ki bu hastalarda ameliyat sonrası erken basma için alçı uygulamaktayız.

Cerrahi uygulanan hastada ameliyat öncesi ve sonrası radyolojik görünüm

Hastaların bir kısmında Halluks Valgus ileri düzeyde eklem dejenerasyonu ile birlikte olmaktadır. Bu tip ileri dereceli hastalarımızda da tarak kemiği-başparmak ekleminde eklemi dondurma işlemi uygulamaktayız.

Eklemin dondurulması operasyonu öncesi ve sonrası ayağın radyolojik görünümü

Ameliyat sonrası ağrı çok oluyor mu?

•Ameliyattan hemen önce hastalarımıza uyguladığımız ayak bileği blok anestezisi sayesinde hastalarımız ameliyat sonrası normalde en fazla ağrı duyulan ilk 1-2 günlük süreyi ağrısız ve konforlu şekilde geçirmektedirler.

Ne kadar süre hastanede kalıyorum?

•En fazla 1 gün

Ne kadar süre yürüyemem?

•Ameliyat sonrası 2.-3. saatte hastalar topuklarına basarak yada özel ayakkabı kullanarak yürüyebilmektedirler.

Halluks valgus ayakkabısı ile yürüyen bir hastanın ve farklı Halluks Valgus ayakkabıları

Deformite tekrarlar mı?

•Uygun operasyon seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde halluks valgus deformitesinde tekrarlama neredeyse hiç görülmemektedir.

Genel anestezi şart mı?

•Hayır şart değildir. Ayak bileği bloğu yada spinal anestezi kullanılmaktadır. Ancak anestezi doktorlarımızın önerdiği durumlarda genel anestezi de uygulanmaktadır.

Çok daha detaylı bilgiyi www.halluksvalgus.com sitesinde bulabilirsiniz.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 


Halluks Valgus Deformitesi Videosu

 

.

Sorun Cevaplayalım (146) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Nil  - İkinci ameliyat
  Hocam mrba 3 sene önce halluks valgus ameliyatı oldum sol ayağımdan fakat bin kere pişman oldum :( su an da parmak ters yöne doğru açılma yapıyor fazla törpülenmiş dediler,yanı hiç bir ayakkabı giyemiyorum üstelik de çalışan biriyim,birkaç Dr a gorundum fakat bazıları daha önce hiç böyle bi durum görmediklerini söyledi daha da panik oldum siz karşılaştiniz mi tekrar bi ameliyatı önerir misiniz??
 • DrSerefAktas  - Halluks Varus Deformitesi
  Bahsettiğiniz sorun Halluks valgus ameliyatları sonrasında nadiren görülen Halluks Varus deformitesidir. Deformitenin şekline göre tedavi seçilir. genelde deformite cerrahi tedavi ile giderilebilmektedir.
 • rabiiaa
  Merhaba hocam bende halluks valgus var aşırı ağrım oluyor yürüdüğümde bazende hiç yurumemişken ağrı giriyor evden dışarı çıkmaya korkuyorum ağrı başlayacak diye.4 ortapedidoktoruna çıktım en son karar verdim ama genede endişeliyim. Çekilen filmlerde sağ çıkıntının 43 sol aysğımındaki ise 41 çıktı.doktorum ameliyatın baş parmağa giden kemikteki ince kemiğin ordan kırıp duzelteceğini soyluyor. 22 yaşında olduğum için gelecekte bana sorun çıkartıp çıkarmamasını merak ediyorum.bu arada ağrı baş parmağımın ilk ekşeminde nilektentopukta ve dizlerime kadar hatta belime bile vuruyor.şimdiden onerileriniz için teşekkür ederim iyi günler.
 • DrSerefAktas
  Halluks Valgus deformitesinde deformiteye özgü tedavi planlaması muayene ve radyoloji incelenme ile belirlenmekte olup doğru seçilen tedavi ile iyi sonuçlar alınabilir.
 • Gülay  - Osteogenesıs imperfactamı ???!!!
  Merhaba , Şeref bey.Azerbaycandan bağlanıyorum.Uzun yazdığım için ahfınızı rıca ediyorum. Bana cam kemikle , ve ya şuna benzeyecek durumlarda hastayı iyi müayine etmek için iyi dıagnos şeraiti lazım. Sizde bu tip hastalar hem genetik , hem pediatri , hem endocrınolojı bir yerdemi karar veriyor. Kızıma göre soruyorum, 4 yaşında. Bir bacagında femur kemiğinin yukarı 3. de birinde sınıklar oldu, aynı yerlerden , 9 ayından 3 yasına kadar, 3 kezinde alçı koyuldu. Dördüncüde amelıyyat olundu. Amma ben inanmıyorum , kötü keçirilmiş, stressli bir hamilelik buna neden ola bilirmi(kollagen sentezinin pozulmasına)?Lütfen, cevablandırın , teşekkürler (Gerekirse, telefon bağlantısı da kuralım. Röntgen filmini , gerekli resimleri gönderelim, oraya da gelelim)
 • DrSerefAktas
  ortopedi muayeneniz neticesinde ihtiyaç duyulan olgularda genetik hastalıkları konsultasyonu önermekteyiz.
 • kübraaa  - AMELİYAT
  MERHABA HOCAM; yapılan tetkik ve filmler sonucunda her iki ayağımda 33-34 derece halluks valgus saptandı ve sonuç olarak ameliyat yaptırmam gerektiği söyleniyo bu ameliyat şart mıdır?
 • DrSerefAktas
  Halluks Valgus cerrahisi elektif bir cerrahi olup hastanın konforunu arttırmaya ve şikayetlerinin geçmesine etki yapmaktadır. Bu nedenle cerrahinin hastanın günlük yaşam kalitesini etkileyen düzeyde bir Halluks Valgus deformitesi varliığında cerrahi olması önerilir.
 • salihkubra  - halluks valkus
  İyi gunler hocam benim yedi yasinda bir kizim var ayaklarinda halluks valkus hastaligi var tedavi ettirmek istiyorum acaba bu mumkunmu bendede bu rahatsizlik var genetik olabilirmi yardimci olabilirseniz cok memnun olurum iyi gunler
 • DrSerefAktas  - juvenil halluks valgus
  Muayene ve radyolojik değerlendirme sonrasında tedavi planı yapılabilir.
 • house1  - Amelıyat sonrası kanama
  Amelıyat oldukdan sonra ayagımda soyulmalar ve yaralar olmaya basladı ayağımı zorlamış olabılırım bıraz kanama oldu dikişlerim acılmıs olabılır düşünceleriniz ve önerinizi söylerseniz sevinirim. Şimdiden Teşekküler :)
 • DrSerefAktas
  ayakta soyulma ve cilt değişiklikleri başlangıçta belli ölçülerde olsa da bunların normal sınırlarda olup olmadığı bir ortopedi uzmanınca değerlendirilmelidir.
 • yunus5151  - SKAFOİD KIRIĞI
  MERHABALAR HOCAM SİZE BİR SORUM OLACAK 1 AY KADAR ÖNCE BİLEK AĞRISINDAN DOLAYI DOKTORA GİTTİM SKAFOİD KIRIĞI ÇIKTI. NE ZAMAN KIRILDIĞINI BİLMİYORUM AMA ÇOK ŞİDDETLİ BİR AĞRI OLMAMAKLA BİRLİKTE BİR KAÇ YILDIR VAR.YAPILAN TETKİKLERDE KEMİKTE ÇÜRÜME VE KİREÇLENME YOK KEMİĞİN BESLENMESİDE İYİ ANCAK KAYNAMA OLMAMIŞ. ZORLAYICI BİR İŞİMDE YOK VE ÇOKTA RAHATSIZ ETMİYOR. DOKTORLAR AMELİYAT DEDİLER AMA SİZCE AMELİYATA GEREK VAR MI YADA ACİLEN OLMAM GEREKLİ Mİ ? KASIM AYINDA ASKERE GİDİCEM 1 YIL SONRA OLSAM AMELİYATI Bİ SIKINTI OLUR MU? KEMİKTE ÇÜRÜME,KİREÇLENME VS. GİBİ..
 • DrSerefAktas
  Ertelemeniz durumunda ileride oluşabilecek kireçlenme, el-bilek hareketlerine kısıtlılık ve artan ağrılar gözlenebilir.
 • semra  - halluks valgus
  merhaba 2 ayağımda da uzun süredir var olan baş parmaklarda kemik çıkığı var iltihaplanıyor ve nasır oluşmaya başladı doktora ortopedi de çekilen röntgende 23 e 25 çok yüksek bir eğim yok ama ayakkabı giymekte ve yürümekte zorlandığım için ameliyat dediler.ater silikon ya da özel ayakkabılar önermediler onlar ilerlemesini önlerdi ama artık faydası olmaz dedi doktor size muayeneye gelmem mümkünmü nasıl randevu alabilirim
 • DrSerefAktas
  iletişim bilgilerindeki telefonlar yardımı ile randevü alabilirsiniz.
 • nurcanbilgin  - ayak bilegi dondurma
  merhaba doktor bey size bor sorum.olacaktı dedemın ayak bileginde çürüme meydana geldi ve ayagı sürekli şişiyor birde şeker hastası tedavi görüyoruz doktorlar ıkı secenek sundular ya platın takılacak yada dondurma işlemi şekeri oldugu için açık amelıyat ta yapmıorlar dedemın yasıda 78 acaba bir faydasını görebilirmiyiz bir bilgi verirmisin lütfen
 • DrSerefAktas
  hastanın genel durumu, aktivite düzeyi tedavi seçeneğini belirleyecektir. çok hareketli aktif bireylerde eğer eklem hareket açıklığı korunmak isteniyorsa protez tercih edilmektedir.
 • glşen  - r
  ben ameliyat olalı bi yıl oldu pilatin takıldı ama kemiğim öncekindende çıkıntılı ve ameliyatımda çok sıkıntılar yaşadım.ve doktorlar ameliyatımın yanlış olduğunu tekrar olmam gerektiğini söylüyorlar ne yapmalıyım teşkler
 • DrSerefAktas
  bu konuda yorum yapabilmek için muayene ve tetkiklerinizle durumunuz değerlendirlmelidir.
 • şerife
  merhaba hocam ben ----- adında bir (hallux valgus ateli sol) şey kullanıyorum.doktor bunu gece kullanmamı söyledi gündüz de kullansam sorun olur mu???(daha çabuk iyileşebilir miyim?) teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  atel sadece ağrılarınıza yardımcı olacaktır. Deformite düzelmesine katkısı beklenmez.
 • mehmet  - POLİO SEKELİ
  hocam sol ayağım polio sekeli hastasıyım 3 cm kısalık ve incelik zayıf ve güçsüz sol ayak bileğim ve parmaklarım her geçen gün sol tarafa kaymakta ve içe basmkatayım Halluks valgus deformiteside mevcut acaba ne gibi bir tedavi gerekir ve sosyal ve çalışma hayatımı etkiler mi
 • DrSerefAktas
  öncelikle ayağınızdaki deformitenin düzeltilmesi gerekebilir. Bazı olgularda aynı seansta halluks valgusu da düzeltmekteyiz.
 • mehmet taskıran  - Halluks valgus deformitesi
  hocam sol ayağım polio sekeli hastasıyım 3 cm kısalık ve incelik zayıf ve güçsüz sol ayak bileğim ve parmaklarım her geçen gün sol tarafa kaymakta ve içe basmkatayım Halluks valgus deformiteside mevcut acaba ne gibi bir tedavi gerekir ve sosyal ve çalışma hayatımı etkiler mi
 • DrSerefAktas
  poliomiyelite bağlı başparmak deformitetleride tendon trasferleri, artrodez operasyonları uygulanabilmektedir.
 • ömer faruk çelik  - hallux wallgus
  iyi günler hocam ben de hallux valgus amelyatı oldum yaklaşık 5 ay oldu amelyatımı olalalı ayağımda eğiklik birazda olsa düzeldi fakat ayağımdaki morluk ve şişkinlik hala gecmedi jel ve ilaclarımı kullanmama rağmen bide ayak kemiğim cok sewrtleşti ayak baş parmağımın ucunu bükemiyorum sizce sorun ne neden ?
 • Nuket  - Iyilesme suresi
  Hocam, Ben Haziran ayinda halluks valgus ameliyati olmayi planliyorum. Iki ayagimda da ayni sorun var. Her ikisini birden aldirmayi onerir misiniz? Kemik traslanirsa yeniden ayni hastalik nuksedebilir diye biliyorum. Kemigi tamamen aldirmak daha mi dogru olur? Uzun sure ayakta durmami gerektiren bir isim var. Is hayatina kisa surede donebilir miyim? Topuklu ayakkabi ne kadar zaman sonra giyebilirim? Tesekkurler
 • DrSerefAktas
  yapılacak ameliyat tipine göre süreç ve öneriler faklılık göstermektedir. bu nedenle önce muayene ve değerlendirmeız önerilir
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • EBRU  - HALLUKS VALGUS
  ben 34 yaşindayim 1,5 yil önce halluks valgus ameli̇yati oldum. ayağima vi̇da takildi alçiya alinmadi uzun bi̇r süre vi̇da kaynamaya sebep olmadi. daha sonra vi̇dayi tam kaynamamasina rağmen ayağimdan çikarildi. ama şuanda hala daha ayağimda çok fazla şi̇şme ve ağri çok oluyor, baş parmağimi rahat hareket etti̇remi̇yorum. yol yürüyemi̇yorum ve normalde 38 numara ayakkabi gi̇yerken ameli̇yatli ayağimdan dolayi 39-40 numara ayyakkabi aliyorum ve hep spor rahat ayakkabi gi̇ymek zorundayim. beni̇m ne yapmam gereki̇yor hayatimi etki̇ler hale geldi̇. bu konuda ne yapmaliyim. teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  son durumunuz degerlendirilerek size ozgu tedavi plani yapilmalidir. Dilerseniz iletisim bilgilerinden randevu alabilirsiniz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!