Morton Nöroma Yazdır

MORTON NÖROMA

Morton Nöroma Nedir?

Morton Nöroma ayakta sıklıkla 3-4 tarak kemikleri arasındaki sinirin kalınlaşması ile bulgu veren hastalıktır.

Morton nöroma da ne gibi bulgular görülür?

Morton Nöroma da özellikle ayağın ön tarafında; ağrı, yanma ve uyuşma şikayetleri olur. Hastalar sıklıkla rahatlamak için ayakkabılarını çıkardıkları ve parmaklarını oynatarak, bölgeye masaj yapmaları gerektiğini belirtirler.

Morton Nöroma neden kaynaklanır?

Morton Nöromanın nedeni kesin bilinmemektedir. Öne doğru sivrilerek daralan ayakkabılar, sert zemin üzerinde tekrarlayan sıçrama hareketlerinin sinirde etkilenmeye yol açarak kalınlaşmasına neden olduğu ileri sürülmektedir. Tarak kemiklerini birbirine bağlayan transvers metatarsal bağlar çok kuvvetli bağlar olup tarak kemiklerini bir arada tutar. Bu bağ aynı zamanda sinirin üstünde bir çatı gibi yer alarak her yere basışta kalınlaşmış sinirin dar alanda kalarak sıkışmasına neden olur.

Morton Nöroma tanısı nasıl koyulur?

Sıklıkla 3-4 tarak kemikleri arasında, bazen de 2-3 tarak kemikleri arasında ağrı, yanma ve uyuşma hissi olan hastaların büyük kısmında tanı fizik muayene ile koyulur. Fizik muayenede 3-4 tarak kemikleri arasının sıkıştırılması oldukça ağrılıdır. Şüpheli olgularda ve ayırıcı tanıya ihtiyaç duyulduğunda MR tetkiki istenebilir.

Morton Nöromanın tedavisinde neler yapılır?

Morton nöromanın tedavisinde ilk olarak rahat ayakkabı kullanımı, antieflamatuvar ilaçlar ve metatarsal ped kullanılır. Bu tedaviye takipte yanıt vermeyen hastalarda cerrahi tedavi düşünülür.

 

Morton Nöromanın cerrahi tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Cerrahi tedavide, sıklıkla genel anesteziye ihtiyç duyulmaz. Ayak bileği yada diz arkasından lokal enjeksiyonu takiben ayakta 3-4 tarak kemikleri arasında transvers bağ bölgesinde yapılan 2-3 cm lik kesi ile transvers ligamentin kesilerek sinirin serbestleştirilmesi yada kalınlaşmış olan sinir segmentinin çıkarılması işlemi yapılır.

Morton Nöroma ameliyatı sonrası hastanede kaç gün kalmak gereklidir?

Bir çok hasta aynı gün taburcu olabilmekte nadiren 1 gece hastane yatışı gerekmektedir.

Morton Nöroma ameliyatı sonrası kaç gün ayağıma basamam?

Kesi ayağın üstünde yapıldığı için ameliyattan 2 saat sonra hastalar desteksiz ayaklarının üstüne basarak yürüyebilirler. Bir kısım hastanın 15-20 gün süreyle ayağının arka kısmına yük vererek yürümeye tercih ettiği de görülmektedir.

Morton Nöroma ameliyatı sonrası özel ayakkabı giyme ihtiyacı olmakta mıdır?

Bir çok hastada biraz geniş bir ayakkabı kullanımı dışında özel ayakkabıya ihtiyaç olmamaktadır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 


 

Morton Nöroma Videosu

 

 


Sorun Cevaplayalım (171) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • mutlu01  - ameliyat sonrası devam
  Hocam,aralık 2013 de morton nöroma ameliyatı oldum(sol ayak 3-4 )3 ay geçti ağrılarım devam etti.Kontrolde ''bazen uzun sürebilir dendi'' C taban ayakkabı ile 3 ay daha gezdim.Temmuz 2014 de ağrılarım geçmeyince tekrar MR alındı ve ameliyat yerimde 2x2 cm büyüklüğünde lezyon alanı tespit edildi.Oradan kan alındı ve Kültür'e gönderildi.Ödem yada başka bir şey değilmiş.Nöroma nüksetmiş olabilir,tekrar ameliyat gerekebişir dendi.Bu arada kortizon enjeksiyon da yapıldı.Şu an 1 ay geçti ama değişen bir şey yok. Ameliyattan sonra ayakkabı bile doğru düzgün giyememişken, bu nasıl tekrar nükseder? Saygılarımla
 • DrSerefAktas  - Morton Nöroma
  Nadirde olsa bazı tekniklerde nüks görülmektedir. Nüks durumunda enjeksiyona rağmen şikayetler sürerse cerrahi tedavi ile çözüm mümkündür.
 • bircan sahin  - ameliyat sonrası
  10 ekimde bu ameli,yatı oldum -----de tam 5 ay geçti hala ağrım var ve topallıyarak yürüyorum. hala 3-4 cü parmaklarım uyusuk . ameliyatın ne faydasını gördüm dersenız görmedım dıyebılırm
 • DrSerefAktas
  hala şikayetleriniz sürüyorsa son durumunuz değerlendirlerek ağrınızın nedeni ortaya koyulmalı ve tedavisi yapılmalıdır.
 • nur  - ayak parmaklarimda uyusukluk
  bende 3 4 yildir belfitigi var cok agrilar yasadim dayandim ama ayak parmak uyusuklugundan sabaha kadar agliyorum ustune basip yuruyorum eziyorum bukuyorum fitik bukadar ayagi uyusturmaz dedi doktorum sadece b12 m eksik cikti kan ilaclari demir takviyesi aldim ondanmi bilmem 4 5 ay iyi oldu yine oyleyim butun huzurum kacti dayanamiyorum morton noroma olabilirmi
 • DrSerefAktas
  muayeneniz gereklidir.
 • nagehan  - Yardım
  Hocam iyi günler. Annem, ayağında 3 ve 4 ayak parmaklarında ağrı ile hastaneye gitti.Doktor filmde mortom nöroması teşhisini koydu. Sadece krem sürdü. Zamanla azalmaya başladı ağrı ve ayaktaki ufak bi şişlik azaldı ve ayağında sıcaklık hissetti. Bir şeyler dağılıyormuş gibi. Daha sonra farklı bir doktor mortom nöramasının olmadığını söyledi. Mr istedi. Kafamız karıştı bizimde hocam. Siz ne söylersiniz ?
 • DrSerefAktas
  kontrastlı mr tanıyı destekleyebilir.
 • sumru  - morton nörünoma amliyat riski nedir
  hocam iyi günler, sag ve sol ayagım 3 ve4. parmaklar arasında 2 cm lık kits var doktorum ameliyat diyor ama bu sinir ameliyatı oldugu için herhangi bir riski varmıdır? Teşekür ederim.
 • Savaş türel  - Mörton noroma cerrahi müdahale olmazsa ne olur
  Merhaba hocam Benim sağ ayak ön alt kısmında olan beş altı aydır süren ağrılarla doktor kontrolünde bir süre merhem v,s tedaviye bakıldı Sonra ilaçlı mr çekildi ve mörton nöroma 6 mm olduğu belirtilerek ameliyat olması gerektiği söylendi. Ben şimdilik silikon ayak altı ped lerle idare ediyorum.hiç ameliyat olmamak Ne tür bir sıkıntı verir, ağrıyla idare edilirse büyürmü. Sıkıntıya katlanılırsa Ameliyat olmamak ve mörtom nöroma nın kalmasının riski varmıdır Teşekkürlerim ve saygılarımla Savaş Türel
 • EMRAH CIMEN
  ben azerbaycanda yasiyorum sadece 1 gun dar bir ayakkabi giydim ve ogunden beri agrilarim devam etmekte,yaklasik 1 aydan cok oldu ancak agrilar azalmakla birlikte tam olarak gecmedi, tabanlik kullaniyorum, antinflamatuar krem ve tablet kullaniyorum, ancak agrilardan tam olarak kurtulamadim is ve normal hayatimi etkiliyor ne onerirsiniz.
 • hatice tunçer  - sağ ayak 4 ve 5.parmaklarım on dakikalık yürümeden
  Ş sağ ayak 4 ve 5.parmaklarım on dakikalık yürümeden sonra aşırı ağrıyor sabah uyandığımda bazen uyuşuk uluyor nedeni morton nöroma olabilirmi Şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  olma olasılığı yüksek olup muayene ve gerekirse kontrastlı MR iile tanı koyulabilir.
 • Yağmur Yılmaz  - egzersiz
  merhaba doktor bey. 3 ve 4. ayak parmağımın arasında nöroma var. daha önce kortizon enjeksiyonu yapıldı ama hiçbir etkisi olmadı. özellikle spor yaparken aşırı yanma , ağrı yapıyor. bu spor yapmamı engelleyecek derecede oluyor. eğer ameliyat olursam kesin geçer mi? sonra tekrarlar mı ? ve ameliyat yaptıktan sonra kaç gün içerisinde koşmaya devam edebilirim? teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  ameliyat sonrası tekrarlama düşük olmakla berabber koşmaya başlamanız 3-4 aylık bir süreci alacaktır.
 • hülya  - morton nöroma
  mrhb hocam ben 32 yaşındayım bu hastalık 15 senedir bende var ama allahın işi çalışma hayatım hep otururken oldu.bu yüzden bu kadar çok rahatsın deildim ama bu aralar özellikle kış ayında aykkabı içindeyken en fazla bir saat yürüyebilyorum ayakkabıyı çıkartıp havalandırırsam 1 saat daha yürüyebilirim ama sonrası ayagımda ağrı daha da dinlenmezsem baldırıma da çııyor ve topallıyorum.doktor ameliyat dedi ama ben işyeri açıyorum ve ürünleri alırken çoooooook gezmem lazım işyerinde belki bi şekilde idare ederim ama yürürken ve aykkabı içinde durmak zorundaysa olmuyor hocam çok ağrım oluyor parmak ateli ilaç kullandım işe yaramadı ayagın üstündenmi yapılıyor anlamadım ameliyatı izledim çok ağır bi ameliyat deil nekadar zamn da yürüyebilirm teşekkürler
 • DrSerefAktas
  ameliyat sonrası ayağa kalkabilirsiniz. 3-4 haftasüre ile yürümede sızı olacaktır.
 • Ozlem ozdilek  - Motton nörama
  Merhaba. Ayak parmagımın 3-4 De var bu durum. 6-7 ay once onu sıkı bir ayakkabı sonrası olustu ve su an cok acı veriyor. Ancak bır kac gundur ayak bileğm ve dizimde ufak ödemlerde olustu. Bunun sebebinin baglantısı var mıdır. Tesk
 • DrSerefAktas
  ancak muayene ile ile belli olmaktadır.
 • ayse  - morton nöroma
  Ben morton nöroma da cerrahi müdahele aşamasındayım. Cerrahi müdahelede bazı doktorlar sinirin bir kısmının alınması gerektiği hatta zamanla yeniden kendini onarabilme ihtimali olduğunu iletirken, bazı doktorlar ise sinirin tamamının alınmasını öneriyor. Hasta ve daha sonra ayakta oluşabilecek tekrarlama ya da diğer ayak parmaklarında da oluşma durumuna göre iki yöntem arasında ki fark sizce nedir? sizce hangi yöntem uygulanmalı ve neden ?
 • DrSerefAktas
  Morton nöromada sinirin kalınlaşma kısmı çıkarılmaktadır. Bunun dışında bazı araştırmacılar sinire dokunmayıp sadece tarak kemikleri arasındaki transvers ligamenti kesmektedirler. Biz de tedavide sinirin kalınlaşmış olan segmentini çıkarark başarılı sonuçlar almaktayız.
 • ilknur günal  - norton nöraması
  iki ayağımda da var sağ ayağımdaki 2mm amelyat tek tek mi yapılmalı tenis ve tango yapıyorum bunlar tetiklemiş olabilir mi
 • DrSerefAktas
  tetiklemiş olabilir. Ben birer birer olmanızı öneririm.
 • solmaz  - morton nöroma
  merhama bende ayagimda morton nöroma cixdi.metatarsal ped kulaniyorum agri kecdi bir az. 4 mm buyukluyunde doktor amelyat dedi. olmalimiyim? Fizyoterapi ile gecermi? Fizyoterapi gitsem faydasi olurmu?
 • DrSerefAktas
  fizyoterapiden fayda görmeniz beklenmez. Eğer şikayetleriniz geçti ise ameliyat düşünülmez.
 • Zeynep Uslu  - morton nöroma
  İyi günler doktor bey,ben 3 hafta önce morton nöroma ameliyatı oldum,ancak hala yürüyemiyorum.ayağımda şişlik,morluk ve bir gerilme hissediyorum,zaman zaman ağrıyor ama çok değil.dikişlerim de henüz alınmadı.iyileşme sürecini hızlandırmak için ne yapmalıyım?teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastalarda amel Yat sonrası dönem uygulanan cerrahi tekniklere göre farklılıklar gösterebileceğinden doktoeunuzun önerileri ile bareket etmeni tavaiye edilir
 • naciye altan
  Hocam mrb 3.4.parmak arasi sag ayak alt tabanda 8mm lik hipointens noduler lezyon bulgusuyla morthon norom teshisi kondu haseki devlet hastanesinde . Uzman doktorkar ameliyat dedi tercihi bana burakti ne yapmaliyim baska tibbi yontem uygulanamazmi yada ameliyat sonrasi negibi sorunlar yasarim daha cok gencim korkuyorum acikcasi sonucta sinirden alinacak bu kis ne tavsiye edersiniz bana ameliyat riskkimidir hastalarin enson tercihimi olmali neyapmaliyim endiseliyim biryildir bu sikintiyi cekiyorum
 • DrSerefAktas
  sorunuzdan tablonuzu tam anlayamadım. Muayene ve mr görüntüleri incelenerek daha ayrntılı bir karara varılabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!