Tekrarlayan Ayak Bileği Burkulmaları (Ayak Bileği İnstabilitesi) Yazdır

TEKRARLAYAN AYAK BİLEĞİ BURKULMALARI
(AYAK BİLEĞİ İNSTABİLİTESİ)

Tekrarlayan ayak bileği burkulmaları nedir?

Ayak bileği instabilitesi, ayak bileğinin farklı zamanlarda birden fazla ve kolayca burkulmasıdır. Bu burkulmalar ayak bileğinde ağrı ve şişliğe yol açabilir.

Sık ayak bileği burkulmalarının nedeni nedir?

Ayak bileğinde stabiliteyi sağlayan birçok bağ vardır. Herhangi sportif aktivite yada düzgün olmayan zeminde ayak bileği burkulduğunda sıklıkla ayak bileğinin ön dış kısmındaki (anterior talofibular ligament) ve dış kısmındaki (kalkaneofibular ligament) bağlar etkilenir.

Bu bağlardaki yaralanma üç grupta toplanır: 1- bağda gerilme, 2- bağda kısmi yırtık, 3- bağda tam yırtık. Üçüncü gruptaki yaralanmalar uygun tedavi edilmediklerinde sık ayak bileği burkulmalarına neden olabilirler.

Sık Ayak Bileği Burkulmalarının herhangi bir zararlı etkisi var mıdır?

Sık ayak bileği burkulmaları, sportif aktivitede fonksiyon kaybına ve performans düşüklüğüne  neden olurlar. Ayrıca sık ayak bileği burkulmalarında yani ayak bileği instabilitelerinde ayak bileğinde burkulma hareketi çok daha kolay ve ileri derecede olacağından ayak bileğinin kıkırdak ve yumuşak dokularında daha ileri yaralanmalar görülebilir.

Tekrarlayan ayak bileği Burkulmaları nasıl tedavi edilir?

Sık Ayak Bileği Burkulmalarının tedavisinde ilk olarak fizik tedavi denenir. Ayak bileği bağ rekonstrüksiyonu da dediğimiz cerrahi tedavi aşağıdaki durumlarda uygulanır:

 • Fizik Tedaviye rağmen tekrarlayan ayak bileği burkulmaları,
 • Fonksiyon kaybı
 • Ağrı

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işlemi öncesinde ne gibi testler yapılır?

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu öncesi Fizik Muayene ve Radyolojik olarak ayak bileği instabilitesi gösterilir.

Ayrıca MR tetkiki ile de hem ayak bileği bağ yırtığı, hemde eşilk eden başka yaralanmanın (kıkırdak hasarı, diğer bağ yaralanması, ve diğerleri) varlığı araştırılmalıdır.

 

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işleminde Ayak Bileği Artroskopisinin yeri var mıdır?

Ayak Bileği Sık burkulmaları için yapılan rekonstrüksiyon öncesi değerlendirmede;

 • MR yada radyografide eşlik eden diğer patoloji varlığı
 • Ayak Bileği Eklem Hareketlerinde kısıtlılık
 • Açıklanamayan Ayak Bileği ağrısı varlığı

durumlarında rekonstrüksiyonla eş zamanlı ayak bileği artroskopisi işlemi de yapılır.

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işlemi nasıl yapılır?

 • Lokal Dokular (Ekstansör Retinakulum, Peroneal Tendon)
 • Tendon greftleri

kullanılarak yapılır. Ayrıca ayak bileği sık burkulmasına neden olan kemik probleri de varsa aynı cerrahide düzeltilmelidir.

Ekstansör retinakulum kullanılarak yapılan Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işlemi aşağıda şematik olarak gösterilmiştir:

Tendon greftleri kullanılarak yapılan Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işlemi aşağıda şematik olarak gösterilmiştir:

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu operasyonu sonrası ne kadar hastanede kalınır ve yürüme ne kadar süre sonra yapılır?

Ayak bileği bağ rekonstrüksiyonu operasyonu sonrası hastanede 1 gece kalınır. Ameliyat sonrası, diz altı alçı 4 hafta süreyle kullanılır. Hasta ayak bileği bağ tamiri operasyonunda 1 hafta sonra alçıyla ayağına tam basarak yürümesine izin verilir.

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu ameliyatından ne kadar süre sonra spor yapılabilir?

Ayak bileği bağ rekonstrüksiyonu operasyonu sonrası 10-12 haftada hastalar spor yapabilir konuma gelirler.

 

Ayak - Ayak Bileği Hastalıkları Videoları

Sorun Cevaplayalım (127) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • selma  - ayak burkulması
  2 yıl önce ayağım burkuldu şimdi ise sürekli ağrı var ayak bileğimde ne yapmalıyımçteşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • turgay arslan  - SAĞ AYAK BİLEĞİ
  iyi günler hocam.sağ ayak bileğimi dışa doğru maç esnasında bi kaç kez burktum hocam. en son da iki ay once burktum.şu an ayağım ağrılar içinde. şişlik kalmadı ama sürekli sızlamalar var.geceleri sağ tarafıma yatarak uyuyamıyorum sızlamalardan. mr çektirdim deltoid bağlarda kopmalar var dedi doktor.bileklik tak ve ayağını zorlamadan sadece yürü başka bişe yapma dedi.2 ay sonra tekrar gel eğerki geçmezse amaliyt dedi hatta başka yerlerden bağ alınıp dikilecek ve çok zor dedi.amaliyata pek sıcak bakmıyorum.bunu ben kendim dinlendirme ile geçirebilirmiyim. illa amaliyatmıolcak.hocam lütfen önerilerde bulunun bana. ayağım gerçekten çok değişik bi ağrı ile sızlıyo. gündüzleri bileklik takıp ortapedik ayakkabı ile çıkıp yürüyorum ve iyileşmesi için çok dikkat ediyorum. ve iyileirse dinlelne dinlene bi daha futbol falan oynamayı düşünmüyorum hocam o denli soğudum bu rahatsızlıkdan dolay. yaşımda 27 henüz. hocam hatta bişe daha varyürürken hep ayağım dışa dönecekmiş gibi hissediyorum ve sol ayağımı kaldırıpsağ ayak üzerinde duramayıp dengede duramıyorum. lütfen yardımcı olun bana. çok moralim bozuk. saygılar sizlere
 • DrSerefAktas
  bilekliği uzun süre kullanıp mutlaka belli aralıklarla kontrol edilmelisiniz.
 • sağlık olsun  - ayak burkulması
  hocam iyi günler benim sorunum geçen yıl nisan ayında ayağımı burktum. neredeyse bir yıl olmasına rağmen sıkıntılarım hala geçmedi..iki kez MR çekildi ilk çekilen MR sonucu düşündürmüştür. Naviküler kemikte ftaktür izlenimi alanmıştır?? böyle yazılmış beraberinde serbest fragman medial posteriorunda gözlendi. Ancak berbarinde kemik iliği ödemi tespit edildi. kemik patoljilerinde MR in duyaralılığı az oalbidliğinden fraktür formasyonun değerlendirlmesinide X-Ray incelmelelr karşılaştırma yapılmalıdır..ikinci MR sonucu ise talofibula eklem Posterior reseste efüzyon dikkati çekmiştir ligamanda grade zorlam ilr uyumlu sinyal değişikliğii yazıyor.. bi çok kez doktora gittim ağrı kesici jel v.s şeyler yazıldı bileklik kullandım bir ay fizik tedavi gördüm ama bi türlü iyileşmedim ve en gittim dr iki tane ilaç önerdi Retendo ve Hyalıx kapsül henüz kullanmadım ama bu iki ilaç aynı anda kullanılırmı?? hocam inanın psikoljim bozuldu siizn önereceğiniz bir şey varmı şimdiden tşk ederim.. iyi çalışmalar...
 • DrSerefAktas
  mr raporunuz açıklayıcı olmayıp muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi gereklidir.
 • Ayla ermiş  - Acıııııı
  Hocam iy. Çalışmalar bnm yaklaşık 3 4 aydır ayak bileğimde ağrıvar burkmuyorum yani öyle bi olay yaşamıyorum ama bileğime ağrı giriyor burkulmuş gibi üzerine basamıyorum sonra yürüdükce biraz rahatlıyor 2,3gün sürüyor sonra 1 hafta 10 gün geçiyor daha sonra tekrar aynı şeyler oluyor bileğimde herhangi bi şişlik yok sadece bilek kemiğimin üzerine doğru dokunamıyorum çok acıyor aynı acı ayağımın iç sukur kısmındada mevcut doktorada gitmedin geçiyor diye ama dediğim gibi tekrarlıyor ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim ...iyi calışmalar..
 • DrSerefAktas
  bir an önce bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • Yusuf Can  - Ayak Burkulmasi
  Selamlar Seref Bey benim sorum söyle olacak 5 yil önce bir futbol macinda sag ayagimi burktum ozamanlar siskinlik oldu 3-4 günde agrisi gecti doktora hic gitmedim aradan biraz zaman gecti burkulmalar devam etti yinede umursamadim acidigi halde artik canima tak etti yine burkuldu tavsiye edebilceginiz tedavi nedir?
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi deneyebilirsiniz şikayetler sürerse cerrahi yapılır.
 • batuhan caycı  - ayağımı burktum
  Merhaba hocam ben bundan yaklaşık 2 sene önce ayağımı burktum dışa doğru ve ağrı yaptı film cektirdim bişey yok dendi ama ayağımdaki aksaklık ve acılar farkedilir derecedeydi yaklaşık 1 sene sonra ikinci burkulma oldu ve klüp masörüm bağlar zayıflamış dedi bunun üzerine güçlendirme çalışmaları yaptık işe yaramadı en son bir gün önce gene burktum ve bu burkulmaların hep sağ ayağımda olması tedirgin etti acaba bağlar kopmuş olabilirmi kopmuşsa nasıl tedavi edilir
 • DrSerefAktas  - ayak bileği instabilitesi
  tekrarlayan ayak bileği yaralanmalarının muayene ve mr ile değerlendirlmesi sonrasında bağ yetmezliği saptanan hastalarda bağ rekonstruksiyonu operasyonu uygulayarak başarılı sonuçlar almaktayız.
 • hatice
  Çok ayakta kaldıgım bir günün ardından sürekli ayagım burkuluyor hemde her adımımda nasıl ayakkabı kullanırsam kullanayım burkuluyor .teşekûrler
 • DrSerefAktas
  bu tip ısrarlı burkulma şikayeti olan hastalarımızda muayene ve mr değerlendirlmesi sonrasında neden bağ instabilitesi ise yapılacak operasyon ile sağaltım sağlanabilmektedir.
 • İSMAİL  - sol ayak bileği
  iyi günler doktor bey. ben amatör bi takımda futbol oynuyorum,1,5 ay önce maçta dışa doğru değilde içe doğru ters bastım ve küt diye ses geldi. hafif şişlik oldu morarma falan olmadı.film çektirdim kırık çıkık yok ama yırtık olduğunu söyledi doktor. 2 hafta dinlendim güçlendirme egzersizleri yaptım idmanlara çıkıyorum şuan ve koşarken sıkıntı yok ama rakibe hamlelerde inanılmaz ağrı hissediyorum. neler yapmam gerekiyor daha hocam ilaç olarak ne kullanmalıyım ve güçlendirme egzersizleri nasıl olmalı nekadar süre ve aralıkta olmalı ? şimdiden teşekkür ederim
 • mesutşahin  - ayak burkulması
  10 gün önce ayağımburkuldu acile gittim çekildi kırık yok denildi ayağımın üstüne basmamaya dikkat ettim şu an parmaklarım oynamıyor ne yapmam gerekir
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına başvurunuz
 • selahattin  - sol ayak bilek mr
  Merhaba sayın şeref bey 27.08.2013 günü spor yaparken sol ayak bileğim burkulma sonucunda şişkinlik oluştu acile gittim Röntgen sonucunda Doktor bir kırık yok dedi ayağıma alçı yapılıp bana 1 hafta rapor verilerek gönderildim.Aradan geçen zaman sonucunda ayağımın ağrısı geçmedi ve başka bir doktora gittim o da beni MR'a gönderdi 25.11.2013 tarihinde çektiğim MR'Sonucu aşşağıdaki gibidir:Sol ayak bilek MR T1A sagıtal,T2 me2D fat sagıtal,T1A coronal,T1A aksıyal T2 aksıyal fat sat Bulgular:Anterior talofibular ligaman yırtığı ve komşuluğunda sıvı artışı izlenmektedir.Ayak bileği seviyesinde tüm eklemler ve eklem mesafeleri normaldir.Eklemlerde kartilaj kalınlıkları ve subkondral kemikler normal sınırlardadır.Kesitler dahilindeki kemik yapıların keemik iliği intensiteleri normal sonırlardadır.Lateralde anterior ve eposterior tibiofibular,posterior talofibular,kalkaneofibular ve değerlendirilebildiği kadarıyla kalkaneonaviküler bağlar normal intensite ve konfigürasyonda gözlenmektedir.Medialde deltoid ligamanın kompenentleri,intensite kalınlık ve konfigürasyon olarak normaldir.Sinüs tarsi ligamanları normal sınırlardadır.Lateralde peroneus brevis pereneus longus tendonları normaldir.Medialde tibialis posterior,fleksor hallicus longus ve fleksor digitorum longus tendonlarının intensite kalınlık ve konfigürasyonları normaldir.Anteriorda tibialisanterior,ekstensor hallisus longus,ekstensor digitorum longus tendonları normal sınırlardadır.Posteriorda aşil tendonunun kalınlık intensite ve konfigürasyonu normal sınırlardadır.Tarsal tunel normal sınırlardadır. SONUÇ:Anterior talofibular ligaman yırtığı. Doktor bana dedi ki yapılacak bir şey yok aradan çok zaman geçti.Şimdi bu hep böyle mi olacak yoksa 2 veya 3 yıl sonra kendiliğinden iyileşecek mi ne olacak bilgi verirseniz sevinirim.
 • DrSerefAktas
  Ayak bileği anterior talofibular ligament rüptürü ile ayak bileği stabilize eden bağlardan birinde hasar oluşmaktadır. Bu hastalar 30 yaş altı ve aktif spor yapan bireyler ise cerrahi onarım uygulanmaktadır. 30 yaş üstü bireylerde ise ancak sık burkulma şikayetleri oluyorsa cerrahi tedavi önermekteyiz.
 • selahattin  - Cerrahi tedavi dışındaki tedavi
  Merhaba sayın Şeref bey 2013.11.27 tarihli yazıma cerrahi bir tedaviden bahsetmişsiniz benim öğrenmek istediğim cerrahi olmayan başka bir tedavi var mı eğer müdahale edilmezse kendiliğinden iyileşir mi mutlaka bir müdahale mi yapmak gerekiyor onu öğrenmek istiyorum
 • melek şahin  - anterior talofibuler parsiyel yırtık bulgusu
  26 yaşındayım. 7 ay önce ayağımı burktum. sol ayak bileği mr incelemesinde; bulgular; anterior talofibuler ligaman düzeyinde ödem ve kalınlaşma izlenmektedir. Lokal bir alanında devamsızlık net olarak izlenememiştir. Görünüm belirgin parsiyel yırtık açısından anlamlı yorumlanmıştır. Komşu yumuşak doku önemlidir. Diğer ligaman kompleks normal olarak izlenmiştir. Ayak bileği medial ligaman kompleksi normaldir. Fleksör tendon sinyalleri normaldir. Aşil tendonu seyri normal izlenmiştir. Plantar fasya normaldir. Sinüs tarsi normal olarak değerlendirilmiştir. Talus kubbesinde normal sferik yapının bozulduğu daha düz bir konfigürasyonda olduğu dikkati çekmiştir. Öncelikle pozisyonel olduğu düşünülmüştür. SONUÇ: Anterior talofibuler parsiyel yırtık bulgusu. benim ayağım burkulmadan 7 ay geçmesine rağmen hala burkuluyor. ayağım bileklik takınca düzeliyor. bilekliği çıkarıp topuklu giyince gevşek duruyor. ameliyat gerekir mi? düzelir mi? ne yapmam gerekiyor? saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi deneyebilirsiniz. Fizik tedaviye rağmen burkulmanın sürdüğü olgularda cerrahi tedavi uygulamaktayız.
 • Beyza
  Iki sene once sag ayagimdaki baglarim yirtildi alciya alindi. Alci cikinca basmakta zorlandim doktor tekrar alci dedi ama ben istemeyince sert bileklik verdi. Yurumem iyilesti ancak surekli yururken donuyor ayagim. Siddetli olanlar ayagimin yarisini morartip sisiriyor olmayanlar da sisiriyor biraz agri yaptikan sonra geciyor. En son gecen hafta bu siddetli olandan gecirdim ve ayagim hala mor. Fakat yurumem 1 veya 2 gun sorun oldugu icin doktora gitmiyorum. Nasilsa o da buz ve kullandigim kremi verir diye. Ama bu surekli donup burkulmalarin onune gecemiyorum biri iyilesmeden digeri oluyor. Ne yapmam lazim?
 • DrSerefAktas
  sık burkulmalarda ayak bileği bağlarının yeniden yapıldığı ameliyatlarla başarılı sonuçlar almaktayız. Tarafımızdan randevü almak için iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.
 • Alp Kırıkoğlu  - Tekrarlayan Burkulma.
  İyi günler hocam, yaklaşık 7 yıl önce ayağım burkuldu ve bağda yırtık meydana geldi, doktora gittim, alçıya alındı 2 hafta, ameliyat önermedi, ameliyattan yaklaşık 2 ay sonra da fizik tedaviye gittim. Fakat ayağım bunlara rağmen burkulmaya ve güçsüz kalmaya devam etti hep. Sayısız kez burkuldu ozamandan beri, hem de bazen 1 yıl geçiyor artık tamamen iyileştim diyorum, yine burkuluyor. Ne olursa olsun ameliyat olmayı isticek hale geldim. Size sorum ameliyat kesin çözüm müdür? ameliyattan sonra tekrar burkulma olursa ne olur? Bidaha bidaha ameliyat gerekebilir mi? Genel olarak hareketli bir yaşamım var spor yapıyorum hala sahaya gidiyorum.. Buna göre değerlendirirseniz sevinirim. Teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  Sık ayak bileği burkulmalarında cerrahi tedavi ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.
 • Emrah FİLİZ  - Sol Ayak Bileği
  Hocam iyi çalışmalar. Yaklaşık 12 sene önce sol ayağımda burkulma meydana geldi kaç tane doktora gittiysem birşeyin yok dendi. En son 6 ay önce askerdeyken burkulma yaşadım. 2 tane askeri hastaneye gittim röntgen çekildi hiçbirşey yok 1 hafta dinlen deyip gönderdiler. Ama şuana kadar ağrılarım geçmedi. En son 1 hafta önce doktora gittim. MR çekildi doktor bileklik yazdı başka bir tedavisi yok ömür boyu bu şekilde burkulmaya devam edecek ve ağrıların olacak ağrı kesici ilaç alacaksın dedi. Bunun ameliyatla yada başka şekilde düzelme ihtimali yokmudur? MR sonucumu aynen yazıyorum. İlgilenirseniz sevinirim. Subartiküler kemikler düzgündür, medulla sinyal yoğunluğu doğaldır. Anterior talofibular ligamanda kronik tam yırtık mevcuttur. Bu alanda 5mm çapında kist görülmektedir. Posterior talofibular ve medial ligaman ve kompleksi bütünlüğü tamdır. Fleksör ve ekstansör tendonların kalınlığı ve sinyal şiddeti normaldir. Tibiotalar eklemi içerisinde efüzyon saptanmamıştır. Tibiotalar eklem anteriolateralinde milimetrik sinovyal kistler görülmüştür. Retrokalkeneal-preaşil bursada 3mm çapında kist görülmüştür. Naviküler kemik medialinde aksesuar kemik ve komşuluğunda hafif kemik iliği ödemi görülmektedir. (pseudoartroz?) Plantar fasya ve aşil tendonu normal kalınlık ve sinyal şiddetindedir. Tarsal tünel ve sinüs tarside patoloji görülmemiştir. Tarsal kemikler ve kalkeaus kemik iliği şiddeti normaldir.
 • DrSerefAktas
  kronik bulgu veren anterior talofibular bağ yırtıklarında cerrahi tedavi mümkün olmaktadır.
 • nuay devrimci  - sebebsiz burkulmalar
  Bir suredir sıksık ayaklarımda burkulmalar oluyor. Düz zeminde,alçak topuklu terliklerle.Bacaklarımı yerden kaldıramıyorum sendeliyorum ayaklarım burkuluyor. Bu arada baş dönmelerimde oluyor,başka bir hastalıgin habercileri olabilirmi?Merakımı giderirseniz sevinirim.
 • DrSerefAktas
  nörolojik ve ortopedi açıdan değerlendirilmelisiniz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!