Tekrarlayan Ayak Bileği Burkulmaları (Ayak Bileği İnstabilitesi) Yazdır

TEKRARLAYAN AYAK BİLEĞİ BURKULMALARI
(AYAK BİLEĞİ İNSTABİLİTESİ)

Tekrarlayan ayak bileği burkulmaları nedir?

Ayak bileği instabilitesi, ayak bileğinin farklı zamanlarda birden fazla ve kolayca burkulmasıdır. Bu burkulmalar ayak bileğinde ağrı ve şişliğe yol açabilir.

Sık ayak bileği burkulmalarının nedeni nedir?

Ayak bileğinde stabiliteyi sağlayan birçok bağ vardır. Herhangi sportif aktivite yada düzgün olmayan zeminde ayak bileği burkulduğunda sıklıkla ayak bileğinin ön dış kısmındaki (anterior talofibular ligament) ve dış kısmındaki (kalkaneofibular ligament) bağlar etkilenir.

Bu bağlardaki yaralanma üç grupta toplanır: 1- bağda gerilme, 2- bağda kısmi yırtık, 3- bağda tam yırtık. Üçüncü gruptaki yaralanmalar uygun tedavi edilmediklerinde sık ayak bileği burkulmalarına neden olabilirler.

Sık Ayak Bileği Burkulmalarının herhangi bir zararlı etkisi var mıdır?

Sık ayak bileği burkulmaları, sportif aktivitede fonksiyon kaybına ve performans düşüklüğüne  neden olurlar. Ayrıca sık ayak bileği burkulmalarında yani ayak bileği instabilitelerinde ayak bileğinde burkulma hareketi çok daha kolay ve ileri derecede olacağından ayak bileğinin kıkırdak ve yumuşak dokularında daha ileri yaralanmalar görülebilir.

Tekrarlayan ayak bileği Burkulmaları nasıl tedavi edilir?

Sık Ayak Bileği Burkulmalarının tedavisinde ilk olarak fizik tedavi denenir. Ayak bileği bağ rekonstrüksiyonu da dediğimiz cerrahi tedavi aşağıdaki durumlarda uygulanır:

 • Fizik Tedaviye rağmen tekrarlayan ayak bileği burkulmaları,
 • Fonksiyon kaybı
 • Ağrı

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işlemi öncesinde ne gibi testler yapılır?

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu öncesi Fizik Muayene ve Radyolojik olarak ayak bileği instabilitesi gösterilir.

Ayrıca MR tetkiki ile de hem ayak bileği bağ yırtığı, hemde eşilk eden başka yaralanmanın (kıkırdak hasarı, diğer bağ yaralanması, ve diğerleri) varlığı araştırılmalıdır.

 

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işleminde Ayak Bileği Artroskopisinin yeri var mıdır?

Ayak Bileği Sık burkulmaları için yapılan rekonstrüksiyon öncesi değerlendirmede;

 • MR yada radyografide eşlik eden diğer patoloji varlığı
 • Ayak Bileği Eklem Hareketlerinde kısıtlılık
 • Açıklanamayan Ayak Bileği ağrısı varlığı

durumlarında rekonstrüksiyonla eş zamanlı ayak bileği artroskopisi işlemi de yapılır.

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işlemi nasıl yapılır?

 • Lokal Dokular (Ekstansör Retinakulum, Peroneal Tendon)
 • Tendon greftleri

kullanılarak yapılır. Ayrıca ayak bileği sık burkulmasına neden olan kemik probleri de varsa aynı cerrahide düzeltilmelidir.

Ekstansör retinakulum kullanılarak yapılan Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işlemi aşağıda şematik olarak gösterilmiştir:

Tendon greftleri kullanılarak yapılan Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu işlemi aşağıda şematik olarak gösterilmiştir:

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu operasyonu sonrası ne kadar hastanede kalınır ve yürüme ne kadar süre sonra yapılır?

Ayak bileği bağ rekonstrüksiyonu operasyonu sonrası hastanede 1 gece kalınır. Ameliyat sonrası, diz altı alçı 4 hafta süreyle kullanılır. Hasta ayak bileği bağ tamiri operasyonunda 1 hafta sonra alçıyla ayağına tam basarak yürümesine izin verilir.

Ayak Bileği Bağ Rekonstrüksiyonu ameliyatından ne kadar süre sonra spor yapılabilir?

Ayak bileği bağ rekonstrüksiyonu operasyonu sonrası 10-12 haftada hastalar spor yapabilir konuma gelirler.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 


Ayak Bileği Burkulmaları Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (148) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • mertcilveli  - grade 3 rüptür
  hocam merhaba 1 kaç ay önce ayak bileğim burkuldu sporcuyum ve mr da anterior tibofibular ligamentte komplet yırtık grade 3 rüptür lateral komplekse ait anterior talofibular ve kalkaneofibular ligamntte ve peroneal retinakulumda parsiyel yırtık grade 2 deltoid ligament ile fleksör ve ekstansör retinakulumda akut subakut evre parsiyel yırtık grade 2 talus ve lateral ve medial malleolde akut subakut evre trabeküler mikrofraktür ayak bileği sinüs tarside hemorajik efüzyon kemik yapılarda postravmatik dejenaratif değişiklikler görüldü doktor ameliyat dedi başka bi tedavi yolu varmıdır acaba ve spora tekrar dönebilirmiyim ameliyat olursam yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
 • DrSerefAktas
  verdiğiniz bilgiler ameliyat gerekliliğini düşündürüyor. Dilerseniz kliniğimize başvurabilirsiniz tabiiki
 • selcukakyaz  - hocam yardımınıza ihtiyacım var!!!
  merhaba hocam;adım Selçuk 26 yasındayım bır mağazada çalışmaktayım bir hafta önce bır bıçak batması gıbı dızımde bır agrı yasadım ve ara ara tekrarladı dizimide bükerken ağrım oldu.Mr cektırdıgımdesunlar yazıyor; lateral menisküs anterıor ve posterıor hornları ıle korpusları normal sınyal ıntensıte ve sekle sahıptır medi̇al meniskus arka boynuzunda grade 2 dejenerasyon izlenmektedir suprapatellar bursa ve eklem araliginda sivi koleksiyonu izlenmektedir... diğer durumlar normal yazıyor hocam bir i̇lac yazildi bana 6 ay kullanilicakmis hocam.
 • DrSerefAktas
  MR raporunuzda dizinizde sıvı birikimi dışında bir sorundan bahsedilmemiş öncelikle istirahat ve buz tatbiki yeterli olabilir. Ancak tedavinizi yapan uzman hekim sizi muayene edip mr görüntülerinizi de incelediği için önerdiği tedavi ve takibini planlayabilirsiniz.
 • Nazire  - Konulamayan tanı
  Bundan 6 ay kadar önce merdivenden kayip ayağımın üzerine dusmustum. Ara ara ağrı vardı ama ben hep ayakta çok kaldığımdan oluşan bir durum zannetmiştim. Acile gittiğimde iki pratisyenden biri, bayan arkadaşının yaptıgi taniyi beğenmedi. Ve olsa olsa bu bir kemik kisti olabilir dedi. Sabah netten araştırdım ki: Kemik kisti aslında, ilk seferde güzelce bana durumumu izah eden bayan pratisyenin "Bu bir kırılmış yada çatlamış kemigin kendini onarmış haline benziyor. Tedavi gerek o da işe yaramazsa ameliyat olmalisin" dediği teşhisin adıymış. Ayak filmini gördüğümde ayak bileğinin 4 parmak yukarısında bozuk para hacminde normal kemik renginden çok daha beyaz bir bölüm vardı. Ancak bayan doktorun beyanına karşın, bay dr ısrarla hiçbir şey yok dedi ve sadece ağrı kesici yazdı. Bişey yoksa neden ayağımın üzerine basamıyorum Ayak filmimde ki o yoğun beyazlık ne demek Ne yapmalıyım bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurarak ileri tetkiklerinizin yapılıp tanınızın netleşmesini sağlamanızı önerebiliriz.
 • Muys81  - Tendon kapsülü yırtılması
  Hocam merhabalar Sag ayak bileğimde sık sık burkulmalar oluyordu sonrasında garip bir şekilde çıtırdama sesi geliyordu her bilek hareketimden sonra. Mr çektirdim ve doktorum tendon kapsülünün yırtıldığını ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Zaman zamanda ağrı yapıyor. Ameliyat olmadan bir tedavisi yok mudur acaba? Ilginize teşekkür ederim. Saygılarımla
 • DrSerefAktas
  Ayak bileği tekrarlayan burkulmalarında en net tedavi cerrahi olarak bağın yeniden oluşturulmasıdır. bunun dışında ayak bilekliği ve fizik tedavi ile kısmen fayda görebilirsiniz.
 • gulizarnur
  anterior talofibular ligament ''2.derece ayak burkulması tedavi yöntemlerini yazar mısınız?
 • DrSerefAktas
  istirahat,ayak bilekliği,ilaç tedavisi ve yüksekte tutma olarak özetlenebilir.
 • yakupyilmaz38  - MERHABA HOCAM
  Hocam Merhaba Ben Yaklaşık 2,5 Ay Önce Sol Ayak Bileğimi Burktum Toplamda Yakın Zamanda 3 kere Burktum Doktorum Buz tedavisi Uygula Dedi Röntgen Çekti Birşey Yok Dedi Şuanda Ayağımda Çok Az Gözle Neredeyse Görünmeyecek Şekilde Şişlik Var Galiba Ödem Yürürken Sıkıntım Yok Koşarkende Hemen Hemen Yok Zıplama Yaptığımda Hafiften Şişiyo Bi Kaç Gün İçinde Tekrar İniyor Sizce Ne Yapmalıyım.. Saygılar Seref Hocam..
 • DrSerefAktas
  hala şikayetleriniz sürüyorsa muayene ile instabilite saptanıyorsa mr tetkiki gerekebilecek ve mr+muayene ile tedavi protokolu saptanacaktır.
 • betL59
  19 yaşındayım. 1 yıl önce sağ ayak bileğimi 4-5 kez arka arkaya burktum. Ortopedi doktoruna gittim ve bileğimi alçıya aldılar. Şimdi ise ayak bileğimde şişlik var geçer diye bekledim ama geçmedi. Dokunulduğu zaman bir ağrısı yok ancak ayakta kaldığım zamanlar ağrısı oluyor. Bu konuda ne yapabileceğimi söylerseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Hala ağrınızın sürmesi bir sorunun süre geldiğine işaret ediyor. Son durumunuz muayene ve mr ile irdelenrek problem ortaya koyulmalı ve tedavi plaanlanmalıdır.
 • mkahraman35  - ayak bileği burkulması
  yaklaşık 15 yıl önce bir maçta ayağımın burnunu yere vurmuştum,bileğim ve ayağımda 15 gün morluk ve şişlik oldu. o zaman doktora gittiğimde pomat vermişti. Şuan 32 yaşındayım ne zaman top oynasam ayağımı yukarı doğru oynatamıyorum.1 yıldır top da oynamıyorum ama artık yolda yürürken bile birden sağ ayak bileğimde burkulma oluyor. Özellikle terlikle yürürken Ayak bileğimde ağrı ve güçsüzlük hissediyorum. Ne yapabilirim, yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz ayak bileği sıkışma hastalığını düşündürmektedir. Kesin tanı muayene ve radyolojik tetkikler ile koyulabilir. Ayak bileği sıkışma hastalığı konusunda detaylı bilgi http://www.serefaktas.com/ayak-ve-ayak-bilegi-cerrahisi/ayak-bilegi-sikisma-impingement-hastaligi kinkinden alabilirsiniz.
 • aral
  merhaba hocam ben yaklasık 3 ay once halı sahada bılegımı burktum cıddı sekılde sıslık ve agrı vardı hastahanede rontgen sonrası herhangı bısey cıkmadıgı gozlendı esnek sargıyla ve etol ılacıyla tedavıme baslandı ancak aradan 3 ay gemesıne ragmen ılk defa spor yaptıgımda yenıden aynı sekılde bılegımı burktum ve mr cekıldı ve sonuc olarak Inceleme alanına giren eklem aralıklarında artmış sıvı. Anterior talofibular ligaman rüptürü. Talus posterolateralinde ve anteromedialinde küçük kemik ödemi alanları. saptandı bunun uzerıne fızık tedavı ye baslandı 6 hafta surdu ancak yınede spor yaparken agrılrım devam edıyor tesekuur ederım sımdıden
 • DrSerefAktas
  Şikayetlerin sürdüğü olgular yeniden değerlendirilmektedir, bazen cerrahi uygulaması önerilebilir.
 • HelpMe  - rüptür :(
  Merhabalar hocam benim size bir sorum olacaktı kabul buyurursanız ? Ben amatör olarak futbol oynayan 24 yaşında bir gencim maç esnasında bileğim dışa dönerek burkuldu ve ses geldi sağlık görevlileri çorabımı indirip ayağıma baktıklarına daha dakikası dolamadan ayağımda inanılmaz bir şişlik vardı iki ayrı hastahanede iki ayrı film çektirdim ilk hastahane atel yaptı ve 4-5 gün ayağımda kaldı sonrasında elastik bandaj sarmaya başladım ve ben yaklaşık on gün ayağımı hiç yere basmadım on gün sonra yavaş yavaş basmaya başladım ve bir kaç gün sonra Mr çektirdim Mr sonucunda Tibiotlar eklem aralığında ve subotlar eklem posterionunda effüzyon artışı Fileksör digitorum longus tendonu periferinde tendovisit lehine effüzyon Anterior talofibuler ligiman bütünlüğü izlenmedi ( reptür? ) bu sevide ligaman periferinde yağlı planlarda ödem saptandı Tam olarak bu şekilde yazıyordu yanlız ben uzman bir fizyoterapi doktoruna gittim o ayağıma bir takım muayne uyguladı bileğimi içe dışa çevirdi işte aşağı yukarı yaptı ve Mr istedi ben sonuçları ona gösteremedim Mr Cd sine bakıp bana bir sorun olmadığını bir kaç haftaya düzeleceğimi söyledi şuan neredeyse rahatlıkla eskisi gibi yürüyorum her gün şok tedavisi ve güçlendirme yapıyorum şişlik bayağı indi ama hala biraz var ama ben netten araştırdığım kadarıyla ligiman reptürü ciddi bir problem ne yapmalıyım hocam ameliyatsız geçebileck bir sakatlık mı bu şimdiden teşekkürler hocam ...
 • DrSerefAktas  - Ayak bileği bağ kopması
  genç hastalarda tam kopma var ise erken dönemde cerrahi önerilmektedir. Gecikmiş olgularda eğer ayak bileğinde muayene de instabilite yok ve ayak bileği kolay burkulmuyorsa cerrahi uygulanmayabilir. Ancak kolay burkulan ayak bileklerinde ve muayene de instabilite saptanan olgularda bağ ameliyatı yapılmaktadır.
 • HelpMe
  Teşekkürler hocam iyiki sizin gibi insanlar hala var ...
 • selma  - ayak burkulması
  2 yıl önce ayağım burkuldu şimdi ise sürekli ağrı var ayak bileğimde ne yapmalıyımçteşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • turgay arslan  - SAĞ AYAK BİLEĞİ
  iyi günler hocam.sağ ayak bileğimi dışa doğru maç esnasında bi kaç kez burktum hocam. en son da iki ay once burktum.şu an ayağım ağrılar içinde. şişlik kalmadı ama sürekli sızlamalar var.geceleri sağ tarafıma yatarak uyuyamıyorum sızlamalardan. mr çektirdim deltoid bağlarda kopmalar var dedi doktor.bileklik tak ve ayağını zorlamadan sadece yürü başka bişe yapma dedi.2 ay sonra tekrar gel eğerki geçmezse amaliyt dedi hatta başka yerlerden bağ alınıp dikilecek ve çok zor dedi.amaliyata pek sıcak bakmıyorum.bunu ben kendim dinlendirme ile geçirebilirmiyim. illa amaliyatmıolcak.hocam lütfen önerilerde bulunun bana. ayağım gerçekten çok değişik bi ağrı ile sızlıyo. gündüzleri bileklik takıp ortapedik ayakkabı ile çıkıp yürüyorum ve iyileşmesi için çok dikkat ediyorum. ve iyileirse dinlelne dinlene bi daha futbol falan oynamayı düşünmüyorum hocam o denli soğudum bu rahatsızlıkdan dolay. yaşımda 27 henüz. hocam hatta bişe daha varyürürken hep ayağım dışa dönecekmiş gibi hissediyorum ve sol ayağımı kaldırıpsağ ayak üzerinde duramayıp dengede duramıyorum. lütfen yardımcı olun bana. çok moralim bozuk. saygılar sizlere
 • DrSerefAktas
  bilekliği uzun süre kullanıp mutlaka belli aralıklarla kontrol edilmelisiniz.
 • sağlık olsun  - ayak burkulması
  hocam iyi günler benim sorunum geçen yıl nisan ayında ayağımı burktum. neredeyse bir yıl olmasına rağmen sıkıntılarım hala geçmedi..iki kez MR çekildi ilk çekilen MR sonucu düşündürmüştür. Naviküler kemikte ftaktür izlenimi alanmıştır?? böyle yazılmış beraberinde serbest fragman medial posteriorunda gözlendi. Ancak berbarinde kemik iliği ödemi tespit edildi. kemik patoljilerinde MR in duyaralılığı az oalbidliğinden fraktür formasyonun değerlendirlmesinide X-Ray incelmelelr karşılaştırma yapılmalıdır..ikinci MR sonucu ise talofibula eklem Posterior reseste efüzyon dikkati çekmiştir ligamanda grade zorlam ilr uyumlu sinyal değişikliğii yazıyor.. bi çok kez doktora gittim ağrı kesici jel v.s şeyler yazıldı bileklik kullandım bir ay fizik tedavi gördüm ama bi türlü iyileşmedim ve en gittim dr iki tane ilaç önerdi Retendo ve Hyalıx kapsül henüz kullanmadım ama bu iki ilaç aynı anda kullanılırmı?? hocam inanın psikoljim bozuldu siizn önereceğiniz bir şey varmı şimdiden tşk ederim.. iyi çalışmalar...
 • DrSerefAktas
  mr raporunuz açıklayıcı olmayıp muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi gereklidir.
 • Ayla ermiş  - Acıııııı
  Hocam iy. Çalışmalar bnm yaklaşık 3 4 aydır ayak bileğimde ağrıvar burkmuyorum yani öyle bi olay yaşamıyorum ama bileğime ağrı giriyor burkulmuş gibi üzerine basamıyorum sonra yürüdükce biraz rahatlıyor 2,3gün sürüyor sonra 1 hafta 10 gün geçiyor daha sonra tekrar aynı şeyler oluyor bileğimde herhangi bi şişlik yok sadece bilek kemiğimin üzerine doğru dokunamıyorum çok acıyor aynı acı ayağımın iç sukur kısmındada mevcut doktorada gitmedin geçiyor diye ama dediğim gibi tekrarlıyor ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim ...iyi calışmalar..
 • DrSerefAktas
  bir an önce bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • Yusuf Can  - Ayak Burkulmasi
  Selamlar Seref Bey benim sorum söyle olacak 5 yil önce bir futbol macinda sag ayagimi burktum ozamanlar siskinlik oldu 3-4 günde agrisi gecti doktora hic gitmedim aradan biraz zaman gecti burkulmalar devam etti yinede umursamadim acidigi halde artik canima tak etti yine burkuldu tavsiye edebilceginiz tedavi nedir?
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi deneyebilirsiniz şikayetler sürerse cerrahi yapılır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!