Konjenital Muskuler Tortikolis Yazdır

TORTİKOLİS

Tortikolis, latince torti ve collis kelimelerinden oluşup eğik boyun dönük boyun anlamına gelmektedir. Tortikolis deformitesinde, baş tutulum olan tarafa eğilme gösterirken yüz de karşı tarafa bakacak şekilde rotasyon duruşundadır.

Kaç tip Tortikolls mevcuttur?

Tortikollisin, sık konjenital tortikolis dediğimiz doğum sonrası farkedilen tipi yanında boyun kemik anomalileri, göz bozuklukları, nörolojik hastalıklarda da görülen tipleri mevcuttur.

Konjenital muskuler tortikolis deformitesi neden kaynaklanır?

Konjenital muskuler tortikollisin etiyolojisinde bir çok hipotez ileri sürülmektedir. Konjenital muskuler tortikollisin boyundaki sternokleidomastoid adelesi içine olan kanama ve sonrasında oluşan fibrosizle adelede kısalma oluşur. Sternokleidomastoid adelesindeki kısalmanın (kontraktürün), boyunda eğilme ve dönmeye neden olduğu kabul edilmektedir.

Konjenital muskuler tortikolis deformitesinin bulguları nelerdir?

Konjenital muskuler tortikollis, sıklıkla ebeveynler ve çocuk doktorları tarafında boyunda eğriliğin fark edilmesi ile ortopedi uzmanına refere edilirler. Tanıda boyunda sternokleidomastoid  adelesinde zeytin şekli şişlik ve tutulum olan tarafa başta eğilme ve yüzün karşıya dönüklüğü ile karekterizedir. Bu hastalarda, boyunda kemik anamolisi ve kısa ense ile giden Klippel -Feil hastalığı, gözde kayma kusurları ve nörolojik bozukluklar açısından hasta değerlendirilmelidir. Tedavi edilmeyen olgularda deformite daha sert hale gelir. Daha ilerki dönemde yüzde asimetri; göz hizasında açılanma, yanaklarda birinin daha belirgin olması şeklinde görülür. Diğer önemli nokta da, yenidoğan döneminde tortikolisli hastalarda gelişimsel kalça çıkığı görülme sıklığında artma olduğundan mutlaka muayene ve ultrasonografi ile kalça eklemi değerlendirilmelidir.

Konjenital muskuler tortikolis deformitesinde tanı için yapılan testler var mıdır?

Yenidoğan döneminde kas içi kanamayı görüntelemek için ultrasonografiden faydalanılır. Bunun dışında kemik anomalisi ve nörolojik hastalıkların değerlendirilmesinde radyografi ve MR gibi ek tetkikler yapılabilir.

Konjenital muskuler tortikolis deformitesinin tedavisi nedir?

Konjenital muskuler tortikolliste sorun boyundaki sternokleidomastoid adelesindeki kısalıktır. Yenidoğan döneminde tanı koyulunca ailenin önerilen eksersizleri yapması ile çok yüksek oranda (%95) başarı sağlanır. 1-2 yaşa kadar eksersizle başarılı tedavi yapılamayan hastalarda ve ileriki yaşlardaki hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrah tedavide kısalmış sternokleidomastoid adelesi uzatılır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Tortikolis Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (85) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • emineberen  - tortikolis mi
  Merhaba sayın hocam, şuan 10 aylık olan bir kızım var. 4 aylıkken başının sola meyilli oldugunu fark ettik. Çocuk cerrahı muayene sonucu tam bir tortikolis teşhisi olmadığını, damarında gerginlik oldugunu söyledi. 2 ay egzersiz yaptık fakat bu sürede başını normal dik tuttugu veya sağa kaydırdığı zamanlar da oldu. Doktorumuz rahatsızlığın geçtiğini,yorgunluğa bağlı yapabilecegini söyledi çünkü tortikolis tek taraflı olurmuş. Devam edince çocuk norologuna götürdük. O ise değişken ataklı tortikolis diyerek birkaç ay gözlemden sonra MR istedi. Bu arada göz muayenesi ve kraniyal ultrasonlar temiz, sorun yok. Sizin degerli bilgilerinizden şunu öğrenmek istiyorum : Benim kızımın boynu sürekli sola eğri değil. Bir ayın 7 günü sola eğri oluyorsa diğer günler normal düz tutabiliyor. Sizce bu tortikolis mi veya tortikolisin böyle değişken tipi var mı ??? Ne önerirsiniz ? Değerli vaktinize ve bilginize saygılarımla, teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  bu tip değişkenlik durumunda nörolojik değerlendirmenin yapılması önerilir. çocuk nöroloji̇si̇ uzmaninin tetki̇kleri̇ sonucunda bi̇r noktoya varilacaktir.
 • minniemickey  - sprengel scapula
  Hocam mrb,6 aylık oğlum 2-3 aylıkken hep sola yatıyordu düzeltmek için epey uğraştım şuan bir sorun yok ancak başında hafif bir sola eğrilik varmış gibi geliyordu daha sonra sol kürek kemiğinin çıkıntılı olduğunu fark ettim hemen uzman bir doktora gittik kolunu kullanıp kullanmadığını takip edin dedi,içime sinmediği için çocuk ortopedi prof.e gittik sprengel scapula teşhisinde bulundu başında da sorun olmadığını ve 3 yaşına kadar beklememizi daha sonra kol hareketlerinde sıkıntı varsa ameliyat olabileciğini söyledi.bu konuda sizin bir öneriniz veya fizik tedavi ile yapılabilecek birşeyler var mıdır?3 yıl bekleyip keşke demek istemiyorum:( teşekkür ediyorum...
 • DrSerefAktas  - Sprengel deformitesi
  Sprengel deformitesi teşhisi koyulan olgularda radyografi gerekirse mr ve 3 boyutlu tomografi ile hastalığın sınıflaması yapılmalıdır. Bazı olgularda daha erken müdahale gerekebilmektedir.
 • korfezlie  - Uyurken masaj ve egzersiz
  erhaba hocam, Bebegimiz anne rahminde amniotik bant olarak tanımlanan yapıdan dolayı sabit kaldı.35.hafta sezeryan ile dünyaya geldi.1 aylık iken boynundaki sisligi farkettik.ortopedi uzmani ultrason cekiminde 8 mm.lik bir kas ici kanamanın olusturdugu hematomun masaj ve egzersiz ile dağıtılması ve buradaki kasın esnetilip uzatılması gerektiğini belirtti.bebeğimiz uyanıkken pek masaj yaptırmıyor.su an 3.ay itibariyle şişlik azaldı ama hematom halen 8 mm.Fizik tedavi uzmanına gittik.Masaj ve egzersiz ile beraber 15 seans fizik tedavi önerdi.Fakat fizyoterapist bebeğimizin kafasını çok hızlı şekilde sağa sola egzersizlerine zorluyor.Bebek ağlamaktan bitkin duşüyor.15 dakika sürüyor ve sadece 1 dakika ara veriyor.Ortopedi uzmanı bebeğe masaj ve egzersiz yaparken bebeğin kafasını bir cam sürahi gibi düşünerek nazik davranmamızı tavsiye etti.Açıkçası tedirgin durumdayız... Soru : Bebeğimiz uyurken masaj ve egzersiz faydalı olur mu? Bazı egzersizlerin bebeğin direnç göstermesine ve bazen aşırı feryat ederek ağlamasına karşın yapılmasında ve hızlı uygulanmasında fiziksel ve ruhsal sakıncalar var mıdır? Teşekkürler.Saygılar...
 • DrSerefAktas  - tortikollis
  Tedavide esas olan boyun hareketleri ile kısa olan sternokleidomastoid adelesinin uzatılmasıdır. Bu aktivite sırasında çocukların tepki vermesi ve ağlaması normaldir.
 • sinan  - tortikolisin değişik türü
  özelliklerim: -sırtım çabuk yoruluyor -kafam sağda duruyor yani sola yatık gibi ama komple sağ tarafta, -altçenem sağa doğru gitmişti ama çene cerrahları klasik laterognati olmadığını boyun kaynaklı olduğunu dediler alt çenem 5 mm sola alındı -burnumda sağa doğruydu oda ortaya alındı -sol omuzla boyun civarı kasılmakta özellikle sternomastoid değilde trapeziüs ve splenius capitislerde oluşan şiddetli spazmdan bu sorunların kaynaklandığı fikrindeyim. -spor aletiyle omuz çalışırken hiç olmadığım kadar yoruluyorum ve adeta 5 kg bile kaldıramıyorum, *kuru iğne yöntemiyle kısa kaslar uzar mı? *kısa olan kaslar cerrahi yöntemlerle uzuyor mu? *egzersizler yaptım o bölge özellikle kafatası arkasındaki en alt kısım ama sadece sol kas tendonları fena kasılıyor *kas gevşetici iş görmedi büyük bir kas spazmı geçirmişim farkında olmadan çok küçükken omurgamın sağlam olduğunu doktorlar ilgili tetkiklere dayanarak belirttiler *kisa kaslar uzar da kafa yeri̇ne geli̇rmi̇?bi̇rkaç tedavi̇ oldum plstk crrhi̇de yüzüm i̇yi̇ grünyor ama boyun kökümden kafam yeri̇nde durmuyor arada sol omuzumla ensem kafa arka kökü ve boyun solum ağrir selamlar
 • DrSerefAktas
  olası skolyoz açısından radyografi ve gerekirse mr ile boynunuzun yapısı değğerlendirilerek tedavi olasılıklarının saptanabilmesi için bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • sinan
  aslında olabilir benim ik senede bir sırtımda tam omuriliğin üzerinde çıban çıkar doğrusu kafa-çene tomografimdede omurgam tam arkadan bakıldığında tam paralel değil yani ben ona bakarken o sağa dönmüş tomogratide tam arka ortaya gelip baktım
 • hasan kartal  - hasan kartal
  hocam 6 yaşında çocuğum var tortikollisi 2-3 haftalıkken fark ettik -------- hocalara muayene ettirdim. egzersizle 18 yaşına kadar geçer dediler. şu an 6 yaşında ------hoca ameliyatsız geçmez diyor. egzersizle tedavi olurmu? saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  2 yaş üstü olgularda cerrahi tedavi uygulamaktayız.
 • haktan  - tortikollis
  hocam 24 yaşındayım çocukluğumdan beri tortikollis hastalığım var fakat yaşım ilerledikçe daha önemseme başladım ve tedavisi istiyorum. boynumda bi rahatlama olur mu ?
 • DrSerefAktas
  yaşınız oldukça ileri olduğu için cerrahi tedavi ile ancak kısmen sonuç alınabilir.
 • zeki  - tortikolis
  hocam bebegimizi 3 haftalık boyundaki tortikolisi farkettik ve cerrahi doktoruna gittik.4 ay içinde kas içindeki protein fazlasını fizik hareketleriyle gecirdik ama biraz boynu eğik duruyor.doktor boyundaki şişlik gitti fakat hareketleri düzelmedi yüzde küçülme var deyip ameliyet diyor.ne yapmam lazım
 • DrSerefAktas
  ilk 1-2 yıl içinde eksersiz tedavisi ile başarlı sonuçlar almaktayız.
 • ilhami çorak  - tortikolis
  oğlumun doğumdan sonra boyun bölgesinde oluşan ve sonradan kas kısalması olduğunu öğrendiğimiz rahatsızlığı ile ilgili olarak fizik tedaviye başladık ama ameliyat olması gerekiyor. Batman ilinde yaşıyoruz ve çocuk cerrahisi olan uzman doktor ameliyat yapacak ameliyatı uzman doktora mı yoksa prof. doktora mı yaptıralım riks nedir nasıl bir tercih yapmamızı önerirsiniz.
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan herhangi bir hekim yada hastane önerisinde bulunmamaktayız. Tarafımızdan muayeneniz ve tetkiklerinizin incelenmesi isteğindeyseniz iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • Erçin
  Hocam merhaba ben doğduğumda tortikoliss fark edilmemiş şuan 18 yaşındayım 3 yaşındayken ameliyat geçirdim hafif belli oluyor kasılma ağrıma veya şişlik hiçbir problem yok şimdi tekrar cerrahi müdahale olabilme ihtimalim var mı egzersizlerin bu yaşta yeterli olmayacağını düşünüyorum
 • DrSerefAktas
  çok hafif deformitelerde cerrahi pek uygulanmamakla beraber size özgü tedavi planı ancak muayenenizle yapılabilir.
 • mecnun  - torticollis
  17 yaşında torticollis ameliyatı oldum aradan 1 sene geçti ama ağrılarım geçmedi düzelme oldu ama sertlik hala var vede boynumu hafif ilerde gibi geliyo bunu sebebini öğrenebilirmiyim hocam.
 • DrSerefAktas
  17 yaş ileri bir yaş olduğu için düzelme kısmen olabilir.
 • seda özokcu  - tortikollis
  İyi günler Hocam.6 Aylık bebeğimizin rutin kontrolleri esnasında doktorumuz bebeğin başının sağa doğru eğik olduğunu farketti. tortikollis olabilir bi fizik tedavi uzmanına gösterin dedi.bebeğimizin daha önce böyle bir sorunu yoktu, önceki resimlerine baktığımızda kafasını dik tutan, sağa ya da sola eğdiği resimleri olduğunu gördük.sonrasında emin olmak için bir ortapediste gösterdik, elle muayene sonrasında herhangi bir sorun olmadığını öle alışkanlık edinmiş olabileceğinim söyledi.hocam, tortikollis durumunda kafanın sürekli mi sağa ya da sola eğik olması gereklidir?başka bir doktora ya da fizik tedavi uzmanına götürmemize gerek var mı?boynu soğuk almış, üşütmüş olabilir mi?şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar..
 • DrSerefAktas
  tanıdan emin olunmalı çünkü erkn dönemde eksersizler yeterli tedavi sağlamaktadır
 • murat  - tedavide yaş sınırı varmı
  :( :x
 • DrSerefAktas
  tortikollis nedenine bağlı hemen her yaş grubunda yapılabilecek farklı tedavi seçenekleri olabilmektedir.
 • Semih erden  - Tortkolis
  Hocam merhaba bugün 4.5 aylık çocuğumuzu aylık kontrole görürdük çocuk doktorumuz başın sola doğru yattığını söyledi ve tortikolis olabilir ortapedi görsün dedi bizde özel bir hastaneye gittik ortapedi doktoru elle muayene etti bişey yok dedi ama dik tuttuğumuzda başı sola yatık seslendiğimizde her iki tarafa tam dönüyor başını çevirmeye ilgili sorun yok acaba ne yapmalıyız
 • DrSerefAktas
  Genellikle geriye dönük fotoğraflar incelendiğinde hep bir tarafa eğdik durma eğilimi var ise bir çocuk ortopedistince değerlendirilmelidir.
 • ramazan  - tortikolis ve skolyoz
  mrb 4 yaşında oğlum var skolyoz ve tortikolis teşhisi konuldu skolyozu için şuan aylık kontrollere götürüyoruz.tortikolis olduğunu yeni öğrendik ama fizik tedaviye götürüyoruz şuan.fizyoterapist geç kalındığını bebekken egzersizlerle düzelebileceğini söylediler.gerçekten geç kalmış olabilirmiyiz.tedavisi varmıdır. tşkler
 • DrSerefAktas
  Öncelikle tortikollisin nedeni ortaya konulmalıdır.sıklıkla olan müşküller tortikollislerde 2 yaş üzerinde cerrahi tedavi tercih edilmektedir
 • Seher  - S,
  Hocam merhaba. Ben 18 yaşındayım, 6 yaşındayken tortikollis ameliyatı geçirdim. Ancak boynumda çok belirgin olmasada eğrilik var ve boyun bağım yinede kısa kalıyo. Fizik tedaviyle geçer mi? Yine cerrahi tedaviyle düzeltilebilir mi? şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  muayeneniz gereklidir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!