Konjenital Muskuler Tortikolis Yazdır

TORTİKOLİS

Tortikolis, latince torti ve collis kelimelerinden oluşup eğik boyun dönük boyun anlamına gelmektedir. Tortikolis deformitesinde, baş tutulum olan tarafa eğilme gösterirken yüz de karşı tarafa bakacak şekilde rotasyon duruşundadır.

Kaç tip Tortikolls mevcuttur?

Tortikollisin, sık konjenital tortikolis dediğimiz doğum sonrası farkedilen tipi yanında boyun kemik anomalileri, göz bozuklukları, nörolojik hastalıklarda da görülen tipleri mevcuttur.

Konjenital muskuler tortikolis deformitesi neden kaynaklanır?

Konjenital muskuler tortikollisin etiyolojisinde bir çok hipotez ileri sürülmektedir. Konjenital muskuler tortikollisin boyundaki sternokleidomastoid adelesi içine olan kanama ve sonrasında oluşan fibrosizle adelede kısalma oluşur. Sternokleidomastoid adelesindeki kısalmanın (kontraktürün), boyunda eğilme ve dönmeye neden olduğu kabul edilmektedir.

Konjenital muskuler tortikolis deformitesinin bulguları nelerdir?

Konjenital muskuler tortikollis, sıklıkla ebeveynler ve çocuk doktorları tarafında boyunda eğriliğin fark edilmesi ile ortopedi uzmanına refere edilirler. Tanıda boyunda sternokleidomastoid  adelesinde zeytin şekli şişlik ve tutulum olan tarafa başta eğilme ve yüzün karşıya dönüklüğü ile karekterizedir. Bu hastalarda, boyunda kemik anamolisi ve kısa ense ile giden Klippel -Feil hastalığı, gözde kayma kusurları ve nörolojik bozukluklar açısından hasta değerlendirilmelidir. Tedavi edilmeyen olgularda deformite daha sert hale gelir. Daha ilerki dönemde yüzde asimetri; göz hizasında açılanma, yanaklarda birinin daha belirgin olması şeklinde görülür. Diğer önemli nokta da, yenidoğan döneminde tortikolisli hastalarda gelişimsel kalça çıkığı görülme sıklığında artma olduğundan mutlaka muayene ve ultrasonografi ile kalça eklemi değerlendirilmelidir.

Konjenital muskuler tortikolis deformitesinde tanı için yapılan testler var mıdır?

Yenidoğan döneminde kas içi kanamayı görüntelemek için ultrasonografiden faydalanılır. Bunun dışında kemik anomalisi ve nörolojik hastalıkların değerlendirilmesinde radyografi ve MR gibi ek tetkikler yapılabilir.

Konjenital muskuler tortikolis deformitesinin tedavisi nedir?

Konjenital muskuler tortikolliste sorun boyundaki sternokleidomastoid adelesindeki kısalıktır. Yenidoğan döneminde tanı koyulunca ailenin önerilen eksersizleri yapması ile çok yüksek oranda (%95) başarı sağlanır. 1-2 yaşa kadar eksersizle başarılı tedavi yapılamayan hastalarda ve ileriki yaşlardaki hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrah tedavide kısalmış sternokleidomastoid adelesi uzatılır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 


 

Tortikolis Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (99) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • ihsan47
  merhaba hocam benim küçüklükten beri kafamda yamukluk var tortikolis olarak biliniyo bana fizik tedavi önerdiler yalnız bişey çıkmadı fizik tedavideen egerki ameliyarlarınızın hepsi başarılıysa gelim ne diyosunuz hocam
 • didemekmekci  - -
  Merhabalar hocam ben 19 yaşımdayım 16 yaşımdayken bana tortikolis teşhisi koydular ondan önce ne ailem nede ben hiç fark etmemiştik sadece sabah kalktığımda sırtımda ve boynumda hafif ağrıma oluyordu. Benim gözümde yada elimi kolumu hareket ettirmemde problem yok. Sadece sağ omzuma bakarken zorlanıyorum boynum sağa dönmekte hafif zorlanıyor. 1 yıl fizik tedavi gördüm ama etki etmedi. Hayatımda çok büyük aksaklıklara sebep olmuyor fakat çok konferans vb işlerle uğraşıyorumm göz önündeyim herkes boynun mu tutuldu geçmiş olsun muamelesi yapıyor bu durum beni sıkıyor. Ameliyat olmak istiyorum. Ameliyat olmam ne kadar sağlıklı? Ne yapmalıyım?
 • DrSerefAktas
  ileri yaşlarda yaptığımız tortikollis ameliyatlarında düzelmenin kısmen olduğunu belirtebiliriz. Bu gerçeği göz önüne alarak operasyon olabilirsiniz.
 • Tr2015  - 20 Yasindayim gençliğimin baharindayim beni kurtar
  merhabalar hocam ben sahin 20 yasindayim 7 yasima kadar tortukolis farkedilmemis farkedildiginde ise doktorlar damarlar gelissn ameliyat yapalim demis simdi 20 yasina geldim gecenlerde hastaneye gittim ufak yaslarda egzersizle olabilirdi dediler yikildim ne yapicagimi bilmiyorum sol omzum sag omzuma göre yukarda boynumu çekiyor sanki kafami sol tarafa tam ceviremiyorum sol elimi yariya kadar kaldirabiliyorum devamli kafami cat cut kütürdetiyorum yeni basladi boynum cok ağrıyor bazi gunler dayanilmaz bir hal aliyorgoruntu olarak cok rahatsz ediyor beni si̇zden ri̇cam hocam egzersle fi̇zi̇k tedavi̇yle duzelebi̇lme şansim varmi̇ ne yapi̇cam ameli̇yatmi̇ olmam gerek allah ri̇zasi̇ i̇ci̇n yardi̇mci̇ olun hayati̇m mafoldu bunun yüzünden i̇ci̇me kapani̇k bi̇ri̇ oldum si̇zden haber bekli̇yorum hocam tesekkurler..
 • DrSerefAktas
  öncelikle muayene ve tetkiklerle tanınızın muskuler tortikollis olduğundan emin olmamız gereklidir. Tanı netleştiğinde belli oranda tedavi mümkün olacaktır.
 • Tr2015  - Muskuler tortukolis
  Muskuler olabilme ihtimali yuksek eyer oyleyse egzersizle 20 yasinda normal duzeylerde duzelme kaydedebilirmiyiz boyum.168 kilo 61
 • DrSerefAktas
  eksersizle düzelme pek beklenmez.
 • onursaribay  - tortikollis
  Merhaba hocam ben 27 yaşındayım boynumum egriligini hep dogustan zannediyordum 15 yasina kadar gezmedigimiz doktor kalmadi kimse kesin bi tanı koyamadi burda yazilanlarin hepsi bende var boyun egriligi goz kaymasi ve yuzde simetri bozuklugu lutfen bana yardimci olun hocam tedavi olmam mumkun mu bunlardan hayatim boyunca cok cektim hocam her anlamda simdi bi cocugum var 1 yasinda onda olmaz insallah cevabinizi bekliyorum hocam saygilar..
 • DrSerefAktas
  tortikolliste konjenital skolyozlu olgular dışında ailevi geçiş olmamaktadır. Yaşınız ileri olduğu için uygulanacak tedavide kısmen bir düzelme beklenebilir.
 • onursaribay
  Kesin bi sonuc alamayabiliriz yani bana yuzde verebilirmisiniz tedavi olmak istiyorum
 • DrSerefAktas
  Evet tam düzelme almak olası değildir. bir miktar düzelme olacaktır ama burada yüzde vermek gerçekci olmayacaktır.
 • Kağanın annesi  - Tortikolis miyiz?
  Hocam merhaba 6,5 aylık oğlum var. 5 ayını bitirdiğinde doktorumuz boynunun sağa doğru Eğik olduğunu fark etti. Karniyal ve boyun ultrasonları normal çıktı. Herhangi bir yüzeysel doku veya kas farkı bulunamadı. Göz doktoruna da gittik ondan da boynun bu şekilde olmasına neden olabilecek bir sonuç alamadık. 1,5 ay içinde gitgide daha çok yatırmaya başladı boynunu bu durumda ne önerirsiniz? Fizik tedavi öneren doktorlar var ancak kaslarda bir sıkıntı yok. Sağ tarafa tam olarak başını çeviremiyor sol tarafa daha fazla çeviriyor ve çevirmek istiyor. El kol ayak kabiliyet ve reflekslerinde bir sıkıntı veya fark yok. Fizik tedavi iyi gelir mi ne kadar zamanda düzelme olur? Teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  muskuler tortikollis durumunda takip ve eksersiz tedavisi ile başarılı sıonuçlar almaktayız. Dilerseniz kliniğimizden randevü alabilirsiniz.
 • emineberen  - tortikolis mi
  Merhaba sayın hocam, şuan 10 aylık olan bir kızım var. 4 aylıkken başının sola meyilli oldugunu fark ettik. Çocuk cerrahı muayene sonucu tam bir tortikolis teşhisi olmadığını, damarında gerginlik oldugunu söyledi. 2 ay egzersiz yaptık fakat bu sürede başını normal dik tuttugu veya sağa kaydırdığı zamanlar da oldu. Doktorumuz rahatsızlığın geçtiğini,yorgunluğa bağlı yapabilecegini söyledi çünkü tortikolis tek taraflı olurmuş. Devam edince çocuk norologuna götürdük. O ise değişken ataklı tortikolis diyerek birkaç ay gözlemden sonra MR istedi. Bu arada göz muayenesi ve kraniyal ultrasonlar temiz, sorun yok. Sizin degerli bilgilerinizden şunu öğrenmek istiyorum : Benim kızımın boynu sürekli sola eğri değil. Bir ayın 7 günü sola eğri oluyorsa diğer günler normal düz tutabiliyor. Sizce bu tortikolis mi veya tortikolisin böyle değişken tipi var mı ??? Ne önerirsiniz ? Değerli vaktinize ve bilginize saygılarımla, teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  bu tip değişkenlik durumunda nörolojik değerlendirmenin yapılması önerilir. çocuk nöroloji̇si̇ uzmaninin tetki̇kleri̇ sonucunda bi̇r noktoya varilacaktir.
 • minniemickey  - sprengel scapula
  Hocam mrb,6 aylık oğlum 2-3 aylıkken hep sola yatıyordu düzeltmek için epey uğraştım şuan bir sorun yok ancak başında hafif bir sola eğrilik varmış gibi geliyordu daha sonra sol kürek kemiğinin çıkıntılı olduğunu fark ettim hemen uzman bir doktora gittik kolunu kullanıp kullanmadığını takip edin dedi,içime sinmediği için çocuk ortopedi prof.e gittik sprengel scapula teşhisinde bulundu başında da sorun olmadığını ve 3 yaşına kadar beklememizi daha sonra kol hareketlerinde sıkıntı varsa ameliyat olabileciğini söyledi.bu konuda sizin bir öneriniz veya fizik tedavi ile yapılabilecek birşeyler var mıdır?3 yıl bekleyip keşke demek istemiyorum:( teşekkür ediyorum...
 • DrSerefAktas  - Sprengel deformitesi
  Sprengel deformitesi teşhisi koyulan olgularda radyografi gerekirse mr ve 3 boyutlu tomografi ile hastalığın sınıflaması yapılmalıdır. Bazı olgularda daha erken müdahale gerekebilmektedir.
 • korfezlie  - Uyurken masaj ve egzersiz
  erhaba hocam, Bebegimiz anne rahminde amniotik bant olarak tanımlanan yapıdan dolayı sabit kaldı.35.hafta sezeryan ile dünyaya geldi.1 aylık iken boynundaki sisligi farkettik.ortopedi uzmani ultrason cekiminde 8 mm.lik bir kas ici kanamanın olusturdugu hematomun masaj ve egzersiz ile dağıtılması ve buradaki kasın esnetilip uzatılması gerektiğini belirtti.bebeğimiz uyanıkken pek masaj yaptırmıyor.su an 3.ay itibariyle şişlik azaldı ama hematom halen 8 mm.Fizik tedavi uzmanına gittik.Masaj ve egzersiz ile beraber 15 seans fizik tedavi önerdi.Fakat fizyoterapist bebeğimizin kafasını çok hızlı şekilde sağa sola egzersizlerine zorluyor.Bebek ağlamaktan bitkin duşüyor.15 dakika sürüyor ve sadece 1 dakika ara veriyor.Ortopedi uzmanı bebeğe masaj ve egzersiz yaparken bebeğin kafasını bir cam sürahi gibi düşünerek nazik davranmamızı tavsiye etti.Açıkçası tedirgin durumdayız... Soru : Bebeğimiz uyurken masaj ve egzersiz faydalı olur mu? Bazı egzersizlerin bebeğin direnç göstermesine ve bazen aşırı feryat ederek ağlamasına karşın yapılmasında ve hızlı uygulanmasında fiziksel ve ruhsal sakıncalar var mıdır? Teşekkürler.Saygılar...
 • DrSerefAktas  - tortikollis
  Tedavide esas olan boyun hareketleri ile kısa olan sternokleidomastoid adelesinin uzatılmasıdır. Bu aktivite sırasında çocukların tepki vermesi ve ağlaması normaldir.
 • sinan  - tortikolisin değişik türü
  özelliklerim: -sırtım çabuk yoruluyor -kafam sağda duruyor yani sola yatık gibi ama komple sağ tarafta, -altçenem sağa doğru gitmişti ama çene cerrahları klasik laterognati olmadığını boyun kaynaklı olduğunu dediler alt çenem 5 mm sola alındı -burnumda sağa doğruydu oda ortaya alındı -sol omuzla boyun civarı kasılmakta özellikle sternomastoid değilde trapeziüs ve splenius capitislerde oluşan şiddetli spazmdan bu sorunların kaynaklandığı fikrindeyim. -spor aletiyle omuz çalışırken hiç olmadığım kadar yoruluyorum ve adeta 5 kg bile kaldıramıyorum, *kuru iğne yöntemiyle kısa kaslar uzar mı? *kısa olan kaslar cerrahi yöntemlerle uzuyor mu? *egzersizler yaptım o bölge özellikle kafatası arkasındaki en alt kısım ama sadece sol kas tendonları fena kasılıyor *kas gevşetici iş görmedi büyük bir kas spazmı geçirmişim farkında olmadan çok küçükken omurgamın sağlam olduğunu doktorlar ilgili tetkiklere dayanarak belirttiler *kisa kaslar uzar da kafa yeri̇ne geli̇rmi̇?bi̇rkaç tedavi̇ oldum plstk crrhi̇de yüzüm i̇yi̇ grünyor ama boyun kökümden kafam yeri̇nde durmuyor arada sol omuzumla ensem kafa arka kökü ve boyun solum ağrir selamlar
 • DrSerefAktas
  olası skolyoz açısından radyografi ve gerekirse mr ile boynunuzun yapısı değğerlendirilerek tedavi olasılıklarının saptanabilmesi için bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • sinan
  aslında olabilir benim ik senede bir sırtımda tam omuriliğin üzerinde çıban çıkar doğrusu kafa-çene tomografimdede omurgam tam arkadan bakıldığında tam paralel değil yani ben ona bakarken o sağa dönmüş tomogratide tam arka ortaya gelip baktım
 • hasan kartal  - hasan kartal
  hocam 6 yaşında çocuğum var tortikollisi 2-3 haftalıkken fark ettik -------- hocalara muayene ettirdim. egzersizle 18 yaşına kadar geçer dediler. şu an 6 yaşında ------hoca ameliyatsız geçmez diyor. egzersizle tedavi olurmu? saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  2 yaş üstü olgularda cerrahi tedavi uygulamaktayız.
 • haktan  - tortikollis
  hocam 24 yaşındayım çocukluğumdan beri tortikollis hastalığım var fakat yaşım ilerledikçe daha önemseme başladım ve tedavisi istiyorum. boynumda bi rahatlama olur mu ?
 • DrSerefAktas
  yaşınız oldukça ileri olduğu için cerrahi tedavi ile ancak kısmen sonuç alınabilir.
 • zeki  - tortikolis
  hocam bebegimizi 3 haftalık boyundaki tortikolisi farkettik ve cerrahi doktoruna gittik.4 ay içinde kas içindeki protein fazlasını fizik hareketleriyle gecirdik ama biraz boynu eğik duruyor.doktor boyundaki şişlik gitti fakat hareketleri düzelmedi yüzde küçülme var deyip ameliyet diyor.ne yapmam lazım
 • DrSerefAktas
  ilk 1-2 yıl içinde eksersiz tedavisi ile başarlı sonuçlar almaktayız.
 • ilhami çorak  - tortikolis
  oğlumun doğumdan sonra boyun bölgesinde oluşan ve sonradan kas kısalması olduğunu öğrendiğimiz rahatsızlığı ile ilgili olarak fizik tedaviye başladık ama ameliyat olması gerekiyor. Batman ilinde yaşıyoruz ve çocuk cerrahisi olan uzman doktor ameliyat yapacak ameliyatı uzman doktora mı yoksa prof. doktora mı yaptıralım riks nedir nasıl bir tercih yapmamızı önerirsiniz.
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan herhangi bir hekim yada hastane önerisinde bulunmamaktayız. Tarafımızdan muayeneniz ve tetkiklerinizin incelenmesi isteğindeyseniz iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • Erçin
  Hocam merhaba ben doğduğumda tortikoliss fark edilmemiş şuan 18 yaşındayım 3 yaşındayken ameliyat geçirdim hafif belli oluyor kasılma ağrıma veya şişlik hiçbir problem yok şimdi tekrar cerrahi müdahale olabilme ihtimalim var mı egzersizlerin bu yaşta yeterli olmayacağını düşünüyorum
 • DrSerefAktas
  çok hafif deformitelerde cerrahi pek uygulanmamakla beraber size özgü tedavi planı ancak muayenenizle yapılabilir.
 • mecnun  - torticollis
  17 yaşında torticollis ameliyatı oldum aradan 1 sene geçti ama ağrılarım geçmedi düzelme oldu ama sertlik hala var vede boynumu hafif ilerde gibi geliyo bunu sebebini öğrenebilirmiyim hocam.
 • DrSerefAktas
  17 yaş ileri bir yaş olduğu için düzelme kısmen olabilir.
 • Tr2015  - Hocam ameliyati nerde oldunuz bendede ayni problem
  bendede ayni problem var cogu doktor ameliyattan kaciyor
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!