Parmak Ucu Basarak Yürüme (Idiopathic Toe Walking) Yazdır

PARMAK UCU BASARAK YÜRÜME (IDIOPATHIC TOE WALKING)

Çocukların parmak ucuna basarak yürüdüğü durumdur. Tanısı kolay olmakla beraber parmak ucu basarak yürümenin nedeninin ortaya konulması önemlidir. Genel olarak çocuklar her iki ayak parmaklarının ucuna basarak yürürler. Olguların büyük kısmı erkek çocuklardır. Çocuklar, ilk yürümeye başladıklarında parmak ucu yürüme normalde de görülmesine rağmen 3 yaş civarında artık topuk temasının olması beklenir. Bu yaştan sonra parmak ucu basan çocuklar daha önce değerlendirilmedi ise mutlaka değerlendirilmelidirler.

Çocuğumuz parmak ucuna basıyor bunun nedenleri neler olabilir?

Parmak ucuna basarak yürüme birçok çocukta alışkanlığa bağlı olmasına rağmen mutlaka değerlendirilmelidir. Başlangıçtan beri parmak ucu basan çocuklarda spastik dipleji gibi hastalıkların olup olmadığına bakılır. Başlangıçta normal yürüyüp daha sonra parmak ucu basarak yürüme gösteren çocuklarda ise kas hastalıkları, merkezi sinir sistemi ve omurilik hastalıkları açısından değerlendirme gereklidir. Yine tek taraflı parmak ucuna basarak yürüme durumu mutlaka titiz olarak araştırılmalıdır.

Parmak Ucu Basarak Yürüyen Çocuklar nasıl değerlendirilir?

Parmak ucu basan çocukların değerlendirmesinde en önemli yaklaşım fizik muayenedir. Alışkanlığa bağlı parmak ucu basarak yürüyen çocuklarda, tonus artışı, patolojik refleks, derin tendon reflekslerinde artma yada azalma gibi nörolojik bulgular yoktur. Hastalığın sürecine bağlı olarak ayak bileğinin yukarıya haraketi kısıtlı yada normal olabilir.

Parmak Ucu Basarak Yürüyen Çocuklarda Tedavi yaklaşımları nelerdir?

Altta yatan hastalığı olan çocuklarda öncelikle altta yatan hastalığa yönelik tedavi planlaması yapılmalıdır. Alışkanlığa bağlı parmak ucu yürüyen hastalarda ise, ayak bileğini yukarıya doğru hareket ettiren germe eksersizleri, ayak bileğini yukarı çeken adelelerin çalıştırılarak güçlendirilmesi eksersizleri yapılır. Bu tedavilere rağmen netice alınamayan çocuklarda seri germe alçılar yapılmaktadır. Okul öncesi yaşa kadar düzelme göstermeyen hastalarda Aşil tendonun perkütan uzatılması yada adelenin uzatılması planlanır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.


 

 


Parmak Ucuna Basarak Yürüme Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (368) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • me56
  Hocam erkek kardesim 8 yaşında yürümeye başladığından beri parmak ucuna basıyor ama gece uyandığında uyku sersemliğiyle farkında olmadan ayağını tam basıyor bu güne kadar bi cok doktora götürdük hiçbiri tam olarak ikna edici bir şey söylemedi ama genellikle ameliyat yönteminden söz ediliyor bu ameliyatı yaptıranlar da ya işe yaramadığını ya da daha kötü olduğunu söylüyor daha önce kısa süreli bi fizik tedavi de gördü bir ilerleme kaydetmeyince bıraktık en son gittiğimiz doktor da ameliyat önerdi sizce zamanla kendiliğinden düzelmesini mi beklemeliyiz yoksa ameliyat yaptırıp risk almalı mıyız???
 • DrSerefAktas
  Parmak ucuna basarak yürümede 8 yaşında yapılacak tedaviler farklılık göstermektedir. Uygun tedavi ile tekrarlama beklenmez.
 • nebahat
  Merhaba hocam 28 aylık kızım var 1 yaşından beri parmak ucunda yürüyor arada düz basıyor çocuk doktorumuz ortapedik ayakkabi alın dedi aldık 6 ay kadar kullandık ama dışarda da ayakkabiyla parmak uCunda yürüyor.3 ortapedi doktoruna gösterdik hepsi farklı farklı şeyler söylüyor.ne yapabiliriz?
 • DrSerefAktas
  Tarafımızdan değerlendirilmek isteğinde iseniz iletişim bilgilerimizdeki telefonlar vasıtası ile randevü alabilirsiniz.
 • SERAP GÜRBÜZ  - OĞLUM PARMAK UCU YÜRÜYOR FAKAT ORTOPEDİST BİRŞEY Y
  Merhaba....8 yaşındaki oğlum parmak ucunda yürümeye devam ediyor...bundan 3 sene önce bir ortopediste gittik...muayenemizi olduk...ortopedistimiz hiçbirşey olmadığını gayet normal olduğunu söyledi...fakat ben biraz şüphe içerisindeyim....oğluma geçen gün yere oturmasını söyledim...fakat poposu topuklarına kesinlikle değmiyor....oturamıyorum anne dedi...bacaklarım acıyor diye devam etti...basamakları normal olarak asla inmiyor...tek ayak tek ayak iniyor....yardımcı olursanız çok memnun olurum...saygılarımla....
 • DrSerefAktas
  Tarafımızdan değerlendirilmek isteğinde iseniz iletişim bilgilerimizdeki telefonlar vasıtası ile randevü alabilirsiniz.
 • tuncayakyol  - Yalnızca Sol Ayak Sorunu
  Merhaba hocam, oğlum 2007 doğumlu ilkokul 2. sınıf öğrencisi. Bebeklik döneminde kontrolleri normaldi, hekimler bebeklil hali diyorlardı, ancak yıllar ilerleyip çocuk büyüdükçe sorun belirginleşti. Yalnızca sol ayağı ile parmak ucuna basıyor, bir kaç kere Ortopedi uzmanına gösterdik, " Çok az düz tabanlık var " deyip, tabanlık verdiler, ama an itibarı ile değişen bir şey yok. Uyarınca topuğu üzerinde normal yürüyor unutunca sol ayak ucunu önce yere koyuyor. Görüşlerinizi arz edeceğim.
 • DrSerefAktas
  muayene ile nörolojik sorun olup olmadığı, Aşil de kısalık olup olmadığı ortaya koyulmalıdır. Sonrasında nedene uygun tedavi plananabilir.
 • pinar_81  - AŞİL GERGİNLİĞİ
  Hocam Merhaba. 2,5 yaşındaki kızım yürümeye başladığından beri parmak ucunda yürüyor. Aşil gerginliği tanısı kondu. 4-5 ay egzersiz uygulaması ardından kontrolü önerildi. Yaşı dolayısıyla her türlü egzersize uyum gösteremiyor haliyle, ne gibi hareketler önerirsiniz. Bir diğer merakım da cerrahi müdahaleye gerek kalmadan egzersizlerle bu durumun çözümlenebilme oranı nedir acaba? Teşekkürler.
 • DrSerefAktas  - Aşil kısalığı
  Aşil tendonunda kısalık mevcut ise cerrahi gerekme olasılığı yüksektir.
 • SERAP GÜRBÜZ
  HOCAM BEN SERAP GÜRBÜZ...2 SORU ÖNCE SİZİ BİLGİLENDİRMİŞTİM...BİR YORUMDA BULUNABİLİR MİSİNİZ?
 • eda_ercan  - parmak ucu basma
  İyi günler. 12 aylık kızım var 8.5 aylıkken emekledi ve emeklemeye başladığından beri sıralıyor. Fakat hep parmaklarinin ucuna basıyor. Henüz yürümedi. Tay tay yapabiliyor. Tay tay yaparken tam basıyor. Çocuk doktoru yaşına kadar bekleyelim demişti. Bir de size danışmak istedik..
 • DrSerefAktas  - parmak ucu yürüme
  bir çok çocukta yürüme 10 ay-18 ay arası dönemde olmaktadır.Parmak ucu basması için sorun olup olmadığını anlamak için en iyi yaklaşım ortopedi doktoru değerlendirmesi olacaktır.
 • medicus  - Dikkate alırsanız sevinirim doktor bey :)
  merhabalr bende de zamanında parmak ucuna basarak yürüme vardı.Yaklaşık 14 yaşına kadar da sürdü bu durumum. sonrasında ben kendim topuğa basarak yürümeye başladım. Tamamen psikolojide bitiyor iş. Zamanında ortopedik ayakkabı falan giydim ama hiçbir işlem işe yaramadı. Parmak ucuna basmayı bırakmamın yüzde seksen nedeni bacaklarımın orantısız birşekilde kaslı görünmesiydi.Bizim ailede genetik kalın bacak ama benim baldırlarım çok anormal kalınlıktaki pantalonlara girmiyor.bir abam var onun bacakları normal, kız normal yürüdü daima benden daha fazla spor koşu yapmıştır. Benim bacaklarımın bu hale gelmesi parmak ucunda yürümem mi?? Kas yeterince uzamamış mı oluyor parmak ucunda yürüyünce? Aşırı kaslı görüntü başka hastalarınızda da var mı? Şimdiden teekkür ederim. :D
 • DrSerefAktas
  Bazı kas hastalıklarında kaslı görüntü olabileceği gibi yapısal bazı durumlarda da kaslı görünüm olabilmektedir. Muayene ve tetkikleriniz ile durumunuzun değerlendirlmesi ile planlama yapılabilir.
 • DİLEK ARSLAN  - 15 aylık kızım parmak ucunda yürüyor.
  merhaba 15 aylık kızım var 13 aylıkken yürümeye başladı. yalnız arada parmak uçlarına basıyor. özerllikle koşarken parmak uçlarına bastıgını fark ettim. ama yürürken normal yürüyor. arada yine parmak uçlarına basarak yürüyor. ne yapmalıyım bana yardımcı olabilirseniz sevinirim
 • DrSerefAktas
  muayene ile değerlendirilmesi yerinde olacaktır.
 • EBRU KİREN  - parmak ucu yürüme
  mrh hocam benim 24 aylık kızım var.yürümeye başladığından beri parmak ucu yürüyor ortapedik ayakkabı yaptırdık hiç bir değişillil olamadı.yardımcı olabilirseniz sevinirim
 • DrSerefAktas
  Muayenesi gereklidir.
 • Makbule  - parmak ucunda yürüme
  Benim 11 yaşında kızım yürümeye başladığından beri parmak uçlarında yürüyor.Bugüne kadar hiç doktora götürmedim.Kızım bebekken yürüteç kullandı.sebebi ondan olabilir mi? Kızım böyle yürümenin çok rahat olduğunu söylüyor.Ama biz çok rahatsız oluyoruz.Çevreden çok tepki alıyor.Farkında olmadığını bilinçli yapmadığını söylüyor.Sizce ne yapabiliriz?Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  muayene edilerek neden parmak ucu bastığı belirlenerek tedavi planlanabilir.
 • mustafa bağ
  hocam benım oğlum sol ayagında parmak ucuna basıyor ortapetık ayakkabıya gerek yok dedıler ama 2 yasında amalıyat tenton sertlıgı var dedıler 3 hafta alcıda kalıcagı solendı ama sızce napabılırım hocam
 • DrSerefAktas
  muayenesi̇ gerekli̇di̇r.
 • ahmet
  merhaba hocam 3 yaşında oğlum var tek taraflı parmak ucu yürümesi var kasta kısalık olduğu söylendi fizik tedavi önerdiler geçmezse alçılama olacak.bu tür hastalıklar ameliyattan sonra kesinlikle düzelirmi hocam.aynı kalma riski varmı? şimdiden ö,çok tşk.ederim
 • DrSerefAktas
  aşi̇l kisaliğinda cerrahi̇ tedavi̇yi̇ 4 yaş üzeri̇nde uygulamaktayiz.
 • hanife  - parmak ucunda yurume
  Oglum18 aylik dogdugyndan berri ara ara parmak ucunda yuruyor ama disarda ayakkabi giydiginde gayet normal yuruyor sadece evde parmak ucunda yuruyor.
 • DrSerefAktas
  üzerine düşmeyip uyarmadan uzakta gözleyiniz. Parmak ucu yürüme devam eder ise değerlendirilmelidir.
 • Yelız
  Merhaba doktor bey, 7 aylık oğlum ayak parmak uçlarına basıyor ama her zaman degıl norolojı Dr emar sonuclarına göre amelıyat olabılır dedı . Fızyoterapı Dr hıcbır problem yok dedı aynı sekılde ortapedı Dr hıcbır problem yok dedı . 7 aylık bebekte bu durum normalmı? Teşekkür edlerim.
 • DrSerefAktas
  7 aylık bebeğinizi destekle bastırmamanız önerilir. yürüteç kullanımı da önerilmez.
 • adem  - aşil tendon kisaligi
  Merhaba hocam kızım 15 aylik 11 aylikken parmaklarının ucunda yürümeye basladi dr götürdük asil tendon sertligi var dediler. 2 ay ortopedik ayakkabı giydi sonrasinda damarlar gevsemis gerisi hizli gelişir dedi dr bey.bize havalar isininca 15 gun fiziktedavi gorecek dedi .bu süreçte bize neler, nasıl bir tedavi ve nasıl bir ortopedik ayakkabı önerirsiniz gerici alcilama gerekli mi?
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bilgilerle bir yorum yapmak zor ancak unutulmamalı ki her hekimin yaklaşımı farklılık gösterebilir.
 • mustafa bağ
  kusura bakmayın benım oglumda da aynı sıkayetler var burdur da yasıyoruz dr a goturdum tendon sertlıgı var ekzersiz verdi faydası?gercekten bızde soru ısaretı bıze ortapetık ayakkabıya gerek yok ama bot gıydırın parmak ucuna basma sı bıraz daha yavaslayacaktır dedı ama hıç bır sey degısmedı en son kı goturdugum dr amalıyat 3 hafta alcıda kalıcak dedı su an 1.5 yasında 2 yasında tekrar goreyım dedı belkıde gerek kalmaz dedı sız nasıl ortapetık ayakkıbı gıydırdız yardımcı olurmusunuz ???
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!