Parmak Ucu Basarak Yürüme (Idiopathic Toe Walking) Yazdır

PARMAK UCU BASARAK YÜRÜME (IDIOPATHIC TOE WALKING)

Çocukların parmak ucuna basarak yürüdüğü durumdur. Tanısı kolay olmakla beraber parmak ucu basarak yürümenin nedeninin ortaya konulması önemlidir. Genel olarak çocuklar her iki ayak parmaklarının ucuna basarak yürürler. Olguların büyük kısmı erkek çocuklardır. Çocuklar, ilk yürümeye başladıklarında parmak ucu yürüme normalde de görülmesine rağmen 3 yaş civarında artık topuk temasının olması beklenir. Bu yaştan sonra parmak ucu basan çocuklar daha önce değerlendirilmedi ise mutlaka değerlendirilmelidirler.

Çocuğumuz parmak ucuna basıyor bunun nedenleri neler olabilir?

Parmak ucuna basarak yürüme birçok çocukta alışkanlığa bağlı olmasına rağmen mutlaka değerlendirilmelidir. Başlangıçtan beri parmak ucu basan çocuklarda spastik dipleji gibi hastalıkların olup olmadığına bakılır. Başlangıçta normal yürüyüp daha sonra parmak ucu basarak yürüme gösteren çocuklarda ise kas hastalıkları, merkezi sinir sistemi ve omurilik hastalıkları açısından değerlendirme gereklidir. Yine tek taraflı parmak ucuna basarak yürüme durumu mutlaka titiz olarak araştırılmalıdır.

Parmak Ucu Basarak Yürüyen Çocuklar nasıl değerlendirilir?

Parmak ucu basan çocukların değerlendirmesinde en önemli yaklaşım fizik muayenedir. Alışkanlığa bağlı parmak ucu basark yürüyen çocuklarda, tonus artışı, patolojik refleks, derin tendon reflekslerinde artma yada azalma gibi nörolojik bulgular yoktur. Hastalığın sürecine bağlı olarak ayak bileğinin yukarıya haraketi kısıtlı yada normal olabilir.

Parmak Ucu Basarak Yürüyen Çocuklarda Tedavi yaklaşımları nelerdir?

Altta yatan hastalığı olan çocuklarda öncelikle altta yatan hastalığa yönelik tedavi planlaması yapılmalıdır. Alışkanlığa bağlı parmak ucu yürüyen hastalarda ise, ayak bileğini yukarıya doğru hareket ettiren germe eksersizleri, ayak bileğini yukarı çeken adelelerin çalıştırılarak güçlendirilmesi eksersizleri yapılır. Bu tedavilere rağmen netice alınamayan çocuklarda seri germe alçılar yapılmaktadır. Okul öncesi yaşa kadar düzelme göstermeyen hastalarda Aşil tendonun perkütan uzatılması yada adelenin uzatılması planlanır.

 

Parmak Ucuna Basarak Yürüme Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (353) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • DİLEK ARSLAN  - 15 aylık kızım parmak ucunda yürüyor.
  merhaba 15 aylık kızım var 13 aylıkken yürümeye başladı. yalnız arada parmak uçlarına basıyor. özerllikle koşarken parmak uçlarına bastıgını fark ettim. ama yürürken normal yürüyor. arada yine parmak uçlarına basarak yürüyor. ne yapmalıyım bana yardımcı olabilirseniz sevinirim
 • DrSerefAktas
  muayene ile değerlendirilmesi yerinde olacaktır.
 • EBRU KİREN  - parmak ucu yürüme
  mrh hocam benim 24 aylık kızım var.yürümeye başladığından beri parmak ucu yürüyor ortapedik ayakkabı yaptırdık hiç bir değişillil olamadı.yardımcı olabilirseniz sevinirim
 • DrSerefAktas
  Muayenesi gereklidir.
 • Makbule  - parmak ucunda yürüme
  Benim 11 yaşında kızım yürümeye başladığından beri parmak uçlarında yürüyor.Bugüne kadar hiç doktora götürmedim.Kızım bebekken yürüteç kullandı.sebebi ondan olabilir mi? Kızım böyle yürümenin çok rahat olduğunu söylüyor.Ama biz çok rahatsız oluyoruz.Çevreden çok tepki alıyor.Farkında olmadığını bilinçli yapmadığını söylüyor.Sizce ne yapabiliriz?Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  muayene edilerek neden parmak ucu bastığı belirlenerek tedavi planlanabilir.
 • mustafa bağ
  hocam benım oğlum sol ayagında parmak ucuna basıyor ortapetık ayakkabıya gerek yok dedıler ama 2 yasında amalıyat tenton sertlıgı var dedıler 3 hafta alcıda kalıcagı solendı ama sızce napabılırım hocam
 • DrSerefAktas
  muayenesi̇ gerekli̇di̇r.
 • ahmet
  merhaba hocam 3 yaşında oğlum var tek taraflı parmak ucu yürümesi var kasta kısalık olduğu söylendi fizik tedavi önerdiler geçmezse alçılama olacak.bu tür hastalıklar ameliyattan sonra kesinlikle düzelirmi hocam.aynı kalma riski varmı? şimdiden ö,çok tşk.ederim
 • DrSerefAktas
  aşi̇l kisaliğinda cerrahi̇ tedavi̇yi̇ 4 yaş üzeri̇nde uygulamaktayiz.
 • hanife  - parmak ucunda yurume
  Oglum18 aylik dogdugyndan berri ara ara parmak ucunda yuruyor ama disarda ayakkabi giydiginde gayet normal yuruyor sadece evde parmak ucunda yuruyor.
 • DrSerefAktas
  üzerine düşmeyip uyarmadan uzakta gözleyiniz. Parmak ucu yürüme devam eder ise değerlendirilmelidir.
 • Yelız
  Merhaba doktor bey, 7 aylık oğlum ayak parmak uçlarına basıyor ama her zaman degıl norolojı Dr emar sonuclarına göre amelıyat olabılır dedı . Fızyoterapı Dr hıcbır problem yok dedı aynı sekılde ortapedı Dr hıcbır problem yok dedı . 7 aylık bebekte bu durum normalmı? Teşekkür edlerim.
 • DrSerefAktas
  7 aylık bebeğinizi destekle bastırmamanız önerilir. yürüteç kullanımı da önerilmez.
 • adem  - aşil tendon kisaligi
  Merhaba hocam kızım 15 aylik 11 aylikken parmaklarının ucunda yürümeye basladi dr götürdük asil tendon sertligi var dediler. 2 ay ortopedik ayakkabı giydi sonrasinda damarlar gevsemis gerisi hizli gelişir dedi dr bey.bize havalar isininca 15 gun fiziktedavi gorecek dedi .bu süreçte bize neler, nasıl bir tedavi ve nasıl bir ortopedik ayakkabı önerirsiniz gerici alcilama gerekli mi?
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bilgilerle bir yorum yapmak zor ancak unutulmamalı ki her hekimin yaklaşımı farklılık gösterebilir.
 • mustafa bağ
  kusura bakmayın benım oglumda da aynı sıkayetler var burdur da yasıyoruz dr a goturdum tendon sertlıgı var ekzersiz verdi faydası?gercekten bızde soru ısaretı bıze ortapetık ayakkabıya gerek yok ama bot gıydırın parmak ucuna basma sı bıraz daha yavaslayacaktır dedı ama hıç bır sey degısmedı en son kı goturdugum dr amalıyat 3 hafta alcıda kalıcak dedı su an 1.5 yasında 2 yasında tekrar goreyım dedı belkıde gerek kalmaz dedı sız nasıl ortapetık ayakkıbı gıydırdız yardımcı olurmusunuz ???
 • gulseven gungor
  Mrb bn 10 yasinda ki yegenim icin yaziyorum lutfen yardimci olun fikir verin cok caresisiz lif , tendonlari gergin bu yuzdn parmak ucunda yuruyo ne yapabilirz
 • DrSerefAktas
  10 yaş çocuklarda tendonlarda kısalık olup olmadığı muayene ile anlaşılabilir. Kısalık kas yada tendon kaynaklı olmasına göre de uygulanacak operasyonla düzelme sağlanabilir.
 • DERYA AY  - parmak ucunda yürüme
  benim oğlum 13 aylık pramatğre bebek parmak ucunda yürüyo fakat destek almadan yürüyemiyo sizce neler yapabilirim
 • DrSerefAktas
  henuz erken olmakla beraber bir ortopedi uzmanı herşeyin normal olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Desteksiz yürüme normal çocuklarda, 1.5 yaşı bulabilmektedir.
 • SUNA AKPNAR  - OGLUM PARMAK UCUNDA YURUYOR
  selam bneim oglum sol ayaginin parmak ucunda yuruyor diyeri ise normal 2 tane doktora gittim ama kalcada filim cekildi kalcada birsey yok dediler ne yapamilirim
 • DrSerefAktas
  çocuk ortopedi uzmanına başvurursanız, parmak ucu yürümenin nörolojik, muskuler yada kemiksel kaynaklı mı olduğu belirlenerek tedavi planı yapılabilir.
 • Saniye öcal  - parmak ucu yürüme
  4,5 yaşındaki oğlum parmak uçlarında yürüyor. Ortapedist 1 ay her iki ayağını alçıya aldı. Alçıdan çıkardıktan sonra 1 ay kadar alçının alışkanlığından normal yürüdü ama şimdi hala parmak uçlarında yürüyor. Kont gittiğimizde okul çağında aşil tendonu kısalığı var ameliyat olması gerekiyor dedi
 • DrSerefAktas
  Aşil tendonunda kısalık olan çocuklarda Aşil tendonunu uzatmaktayız.
 • Müslüm ÖZTÜRK  - Ayak parmak uçlarına basarak yürüme
  Merhabalar. Yeğenim prematüre doğdu. şuanda 3.5 yaşında ve ayak parmak uçlarına basarak yürüyor. Doktora gittik. Doktor küvezdeyken çocuğun beyin kanaması geçirdiği ve buna bağlı olarak beyin damarlarından birinin hasar gördüğünü ve bundan dolayı çocuğun ayak uçlarına basarak yürüdüğünü söyledi. Geçen hafta topuğuna iğne yapıldı ve ortopedik ayakkabı giydirdik. Bir gelişme göremiyoruz. Siz bu konuda ne önerirsiniz. Sizce doğru bir yöntem mi uyguluyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz.
 • DrSerefAktas
  muayene ile kasta kısalık olup olmadığına bakılmalıdır. Kasta kısalık mevcutsa gerici alçılama ve 4 yaş sonrası operasyon gerekebilecektir.
 • ayla uzunoğlu
  mrb lar ben ayla 20 yaşındayım bebeklikten beri parmak ucunda yürüyorum birisi hatırlattığında düz basa biliyorum ama en fazla 5 dk dayana biliyorum sonra tekrar parmak ucuna dönüyorum spor yaparken cok zorlanıyorum eğilip parmak ucuna değmeye çalışırken ne yazık ki yarıda kalıyorum fazla eğilemiyorum ayaklarımı dik tutamıyorum cok fazla parmak ucuna bastığım anda ayak tabanımdaki boşluk kasılmaya başlıyor damarlarım ve derim çekiliyor gibi bu zamana kadar fazla canı yanmadığı için gereksinin uymadım ama artık zorlanıyorum sizce bu yaştan sonra bu durumu düzelte bilir miyim..
 • DrSerefAktas  - parmak ucu basma
  elbette tedavisi mümkün olup uygun tedavi planlamaı için randevü alabilirsiniz.
 • hatice  - ttkizim 1.5yasinda parmak ucunda yuruyor ama her z
  kizim 1.5yasinda parmak ucunda yuruyor ama her zaman degil arada topugunada basiyor medikalle ozel ayakkabi yaptirdik ama cok sert oldugu icin giymek istamiyor hehrm sikilip cikarmak istiyor tedavi gerekirmi tesekkur ederim iyi gunler
 • DrSerefAktas
  öncelikle neden parmak ucu bastığı ortaya koyulmalıdır ki buda muayene ile yapılabilmektedir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!