Perthes Hastalığı Yazdır

PERTHES HASTALIĞI

Perthes hastalığı nedir?
Perthes hastalığı çocuk ortopedisinin önemli hastalıklarından birisidir. Perthes Hastalığı, femur başı dediğimiz uyluk en üst kısmındaki top şeklindeki kemik bölgesinin  kan akımının geçici olarak duraksaması ile gelişir. Bunun sonucunda, Perthes hastalığı femur başı kemiğinde nekroz dediğimiz kemik ölümü ve akabinde yeniden nekrotik kemiğin uzaklaştırılıp yeni kemik oluşumu ile giden bir süreç içerisinde seyreder.

Perthes hastalığı kaç yaşlardaki çocuklarda görülür?
Perthes hastalığı sıklıkla 2 -10 yaş arasındaki çocuklarda görülen bir hastalıktır. Perthes hastalığı erkek çocuklarda kızlardan 4 kat daha çok görülür.

Perthes hastalığının bulguları nelerdir?
Perthes hastaları, sıklıkla aksama, kalça ve/veya diz ağrısı şikayeti ile Çocuk Ortopedistine başvururlar. Hastaların bulguları zaman zaman şiddetlenir zaman zaman hafifler. Perthes hastalarının muayenelerinde eklem hareketleri kısıtlı olup eklem hareketleri sırasında çocuk ağrıdan şikayet edebilir. İleri olgularda bacak çapında incelme ve kısalık görülebilir.

Perthes hastalığında tanı nasıl koyulur?
Perthes hastalığında, tanı anemnez, fizik muayene ve radyografi ile koyulur. Perthes hastalığı tanısında olguların büyük kısmında MR veya tomografiye ihtiyaç duyulmaz.

Perthes hastalığının tedavisinde ne yapılır?
Perthes hastalığının tedavisinde ana amaç eklem hareket açıklığının korunmasıdır. Özellikle ağrılı dönemlerde istirahat ve antiemflamatuvar ilaçlarla tedavi önerilir. Perthes hastalığının süreci 2-2.5 yıl kadar sürmektedir. Bu süreçte çocuğun aşırı sportif aktivitelerde bulunması, yüksekten atlaması ve temas sporuna katılımına mümkün oldukça engel olunmalıdır. Bununla beraber çocuğun günlük aktivitelerinde kısıtlanmaya gidilmez.

Perthes hastalığında femur başının beslenmesinin bozulmasıyla kemikte nekroz, nekrotik kemiğin absorbe edilip yeni kemik yapımı süregelir. Bu süreçte kemik daha yumuşak olduğu için aldığı basıya göre şekil alır. Bu nedenle tedavide femur başını asetabulum dediğimiz kalça eklemini yuva kısmının içinde tutulması amaçlanır.

Femur başı topunu yuvada tutmak için bacaklar açık posizyonda alçı uygulaması, bir takım ortezler kullanılması ve cerrahi uygulamalar Çocuk Ortopedistleri tarafından kullanılan yöntemlerdir. Hastalığın seyrinin uzun olması (2-2.5 yıl) çocukların alçı veya ortez tedavisine uyumunu güçleştirmektedir. Bu nedenle bir çok ortopedist gerekli olgularda cerrahi tedaviye yönelirler.

Perthes hastalığının seyri nasıl olmaktadır? Sekel kalmakta mıdır?
Perthes hastalığında klinik seyir hastanın yaşı ve tutulumun miktarına bağlıdır. Genel kural olarak 6 yaş altında Perthes hastalığının seyri mükemmeldir ve tamamen iyileşir. 8 yaş üstü hastalarda ise hastalığın seyri daha ağır geçmektedir. Hastaların büyük kısmı sekelsiz iyileşirken az bir kısım hastada ise kısalık, aksama ve femur  başında şekil bozukluğu görülür.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 


 

Perthes Hastalığı Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (483) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • eren12341
  Merhaba hocam.Ben yaklasık 5-6 yasından beri perthes hastasıym ve şuan 18 yaşındayım hala hastalığım geçmiş durumda deil. ufakken de pek rahat durduğum sayılmazdı durmadım da yani malesef :angry-red: tek korkum bu hastalık ilerleyen yaşlarda zaman sakat kalma topallama gibi bi durumlar karşı karşıya kalabılırmıyım.Bide 18 yaşındayım geçmedi platin takılırmı sızce takılırsa sağlıklı olurmu hocam.Simdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  18 yaşında olmanız nedeni ile hastalığınızın Perthes evrelerini tamamladığı ancak olası sekel nedeni ile şikayetlerinizin sürdüğü düşünülmektedir. son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Fth  - Perthes
  Hocam merhaba, 4 yasındaki erkek yegenime perthes teşhisi kondu. Kocaeli Sakarya bölgesinde tavsiye edebileceğiniz dr varmıdır? Sürekli takip gerektiğinden Istanbula gelmeleri mümkün değil. Yardımınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla Fatih Aycan
 • DrSerefAktas
  Türkiye nin uzak noktalarından ve yurt dışından bir çok Perthes hastası tedavi ve takip için kliniğimize gelmektedir. Ancak gelemeyecek durumdaki hastalara maalesef Etik ve profesyonel açıdan herhangi bir hekim yada hastane önerisinde bulunmamaktayız. Tarafımızdan muayeneniz ve tetkiklerinizin incelenmesi isteğindeyseniz iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • murat72  - perthes
  Hocam merhaba benim oğlum 4 yaşında ve biz hastalığını 3 yaşındayken farkettik ilk başta aksayarak yürüyordu hastaneye götürdük kemik çürümesi dediler daha sonra başka hastaneye sevk ettiler ordada perthes teşhisini koydular ve bizi geri gönderdiler 5-6 ay bir sorunu yoktu bu 2 ay içinde ayak tabanının ağrıdığını söylüyor tetkiklerine bakarak bir doktor ayaklarına hastalığının yayıldığını söyledi başka bir doktor ise boyle bir şeyin olamayacağını soyledi ilk aksamasından sonra bir daha aksama olmadı hocam kafamız çok karışık tam hastalığı nedir anlayamadık tavsiyeniz nedir
 • DrSerefAktas
  Perthes hastalığı sadece kalça eklemini ilgilendiren bir hastalık olup yayılma beklenmez.Öncelikle tanınızın netleştirilebilmesi için muayen ve tetkiklerin incelenmesi gereklidir.
 • ramazan küncü  - ramazan
  hocam merhaba benim 2.5 yasında bir kardesim var 2 gün önce sabah uyandıgında ayagının üstüne tam basamadıgını gördük.merdiven falan cıkarken aksıyor ayagı cıkamıyor koşamıyor şimdi .ayagının agrıdıgınıda söylüyor .doktorada götürdük fakat bi tanı koyamadılar .bundan yaklasık 4 gün öncede bisikletten düşmüştü onda acaba bi şeymi oldu diye düşünüyorum .1 hafta öncede grip olmustu acaba verdigimiz surubunda yan etkisi olabilirmi .yardımcı olursanız sevinirim .
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden bir çocuk ortopedisi uzmanından randevü alarak muayenesini sağlayınız.
 • koray
  hocam merhaba 22 yasındayım ve perthes hastalıgım gunluk hayatımı etkılemeye basladı ameliyat olmaya karar verdim gittiğim doktor 3-4 ay koltuk deyneğiyle hareket edersin dedi sizce nasıl olur bu süreyi kısaltmanın bi yolu varmı
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve radyografilerle değerlendirlerek gerekli tedavi seçilebilir. seçilecek Tedavinize göre ameliyat sonu dönem hakkında bilgi verilebilir.
 • balbazar58
  Hocam perthes hastalığı için glikozamin türevi ilaç kullanıyorum. Hergün 2 tane (suda eriterek) kullanıyorum. ilgili ilacın yararlarını ve zararlarını öğrenebilir miyim? .sürekli kullanmam gerekir mi? İyi çalışmalar.
 • DrSerefAktas
  bahsettiğiniz ilaç kıkırdak sorunlarında kullanılmakta olup direkt Perthes üzerine etkisi olmamaktadır. Ancak erişkinlerde geçirdikleri hastalığa bağlı kıkırdak hasarı yada eklem kireçlenmesi var ise denenebilir.
 • ervaa  - perthes
  kızım 5 yaşında ayağında akasama şikayetiyle doktora gittik ultrason rontgen de teşhis konulamadı mr çektirdik perthes teşhisi kondu.erken evrede oldugu soylendi doktoru scottish rite ortezi önerdi geceleri ayaklarına agırlık baglayın dedi bu tedavide iyileşme sağlanabilir mi yada sizin bunun dısında uyguladıgınız bir tedavi var mı.. bazı hekimler ortez önermediklerini söylüyorlar ama net bir tedavi sunamıyorlar aydınlatırsanız sevinirim.kolay gelsin
 • DrSerefAktas
  Perthes hastalığında önemli olan femur başının asetabular yuvanın içinde tutulmasının sağlanmasıdır. Bunun için ejsersiz ve düzenli takip yapmaktayız. Takip sonucuna göre bazı hastalarda cerrahi tedavi gerektiğinde uygulamaktayız. ortez tedavisi yapmamaktayız.
 • İsmail Hakkı Çakan
  Benim babam 53 yaşında ve 40 yaşından beri perthes hastası burdaki doktorlar platin takılması gerektiğini ama bunun da çok sağlıklı olmayacağını yürürken zorlanacağını ve platinin 5-10 yılda bir değişmesini bunun ep ey zahmetli bir iş olduğunu söylüyorlar ve gidebildiğin kadar git ne zaman yürüyemez hale gelirsen o zaman amaliyat ol diyorlar. Sizin görüşünüz nedir farklı bir tedavi imkanı varmı
 • DrSerefAktas
  her hastada kalçada oluşan deformite farklı olduğunda son durum değerlendirilerek tedavi planlanabilir. Dilerseniz randevü alabilirsiniz.
 • ismet çuhadar  - perthez hastalığı
  hocam merhaba benim 7 yaşında kızım var yaklasık 1.5 yıl oldu teşhis konalı şu anda 1 cm kısalık var bu hastalığın tamamen geçtiğini 20 yaşlarda tekrar olmayacağını nasıl bilebiliriz şu anda ağrı yok haraketleri iyi bacağını çalıştırıyoruz iyileştiğini nasıl anlayacağız cevaplarsanız sevinirim
 • DrSerefAktas
  6 haftada bir yapılan muayene ve radyografiler ile hastalık seyri ve evreleri hakkında bilgi sahibi olunulmaktadır.
 • balbazar58
  sayın hocam iyi çalışmalar. perthes hastasıyım çocuk sahibi olmak istiyorum. perthes hastalığının çocuğa geçme ihtimali var mı?
 • DrSerefAktas
  Genetik geçiş görülmemektedir.
 • ozan Hanifi Nahırcı  - perthes
  meraba hocam ben bu hastalagı kardeşim içn ögrenmek istiyorum kardeşim 4 yaşında bu hastalık teşhisi konuldu 5 yıl boyunca istanbul çapa tıp hastanesine görütdük.Ama bir sonuç alamadık Doktor önerileri yaş ilerledikçee kemik kendini geliştirir dediler ama son 1 ayda beri ağrılaro ve aksamaları çogaldı kalça dışa çıktı: çok zor yürüyor kendi spor aktivelerine daha çok futbola ilgisi büyük bu hastalıga futbol nasıl etki eder Kardeşim şimdi 13 yaşında. BU HASTALIKTA NEYAPILMASI GERKETİGİNİ BİZE BİLGİ VERİRMİSİNİZ :) ŞİMDİDEN TŞKLER :)
 • DrSerefAktas
  Perthes hastalığında femur başında oluşan deformite her hastada farklı olabileceğinden kardeşinizin muayene ve tetkikleri irdelenerek uygun tedavi planı yapılabilir.
 • özden özdemir  - pertez
  merhaba doktor bey benim oğlum 11 yaşında pertez hastası femur başının bozulduğunu ve ameliyat edeceklerini söylüyorlar platin takacaklarını söylediler kararsızım neyapmalıyım
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • DEMET AYAN  - PERTHES TEKRARLAR MI?
  Merhabalar, Ben 8 yaşında Perthes hastalığı geçirdim. Sanıyorum ilk evresindeydi.Ameliyat olmadım. Herhangi bir aparat kullanılmadı. Sadece 6 ay ayağımın üzerine basmadım. İlk yıllarda düzenli kontrollerimde sonuç hep olumluydu. Ve 5 yıl önce doktorum tamamen iyileştiğimi söyledi. Şuan 28 yaşındayım. Genel anlamda bir rahatsızlığım olmamakla birlikte kendimi bildim bileli bacaklarımda ağrılar oluyor. Alıştığım için çok şiddetli olmadıkça önemsemiyorum. Bazen sağ dizim, bazen sol kalçam, bazen ayak bileğim vb. Ağrının yeri değişiyor. Ancak bazen sabahları yürümemi zorlaştıracak dereceye ulaşıyor. Hareket ettikçe açılıyor. Sormak istediğim bu kronik ağrıların tutulmaların sebebi Perthes olabilir mi? Böyle kalıcı etkileri olur mu? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler,
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • nur alan
  merhabalar hocam. benim oğlum 6 yaşında perthes hastası olduğunu öğrendik.erciyes üniversitesinde ameliyat oldu.1 ay alçıda kaldı. alçı çıktı 2 gündür ayağına basamıyor ağrıyor diyor.ne yapacağımızı bilemiyoruz.psikolojik mi yoksa gerçekmi anlayamadık.fizik tedavi önerirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  1-2 hafta içinde normalleşmesi beklenir.
 • arzu yildirim
  Merhaba hocam benim 6 yasinda oglum yaklasik 3 senedir perthes hastaligi var .yaklasik 1 senidir agrilari ve toparlamasi yok tu .ama yeniden basladi agrilar durumu sürekli degisiyor zaman zaman cok iyi zaman zamanda yürüyemiyecek kadar kötü.amelyat yaptirsammi beklemelimiyim kararsizim .cocuklarda kendilinden gecme imtimali oldugunu söyledigi icin dr ler kararsizim..ve perthes icin kac tur amelyat sekli vardir tsk selamlar
 • DrSerefAktas
  Perthes hastalığında muayene ve radyolojik değerlendirme ile tedaviye karar verilmektedir. Ana amaç femur başının eklem içinde olduğu hareketli bir kalça eklemi elde etmektir. Eğer kalça eklemi çevresinde adeleleri ilgilendiren ve fizik tedaviye yanıt vermeyen kısalık var ise yumuşak doku ameliyatı, femur başı asetabulumun dışına çıkıyorsa da femoral yada asetabuler kemik ameliyatları yapılmaktadır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!