Diz Ameliyatı Yazdır

DİZ AMELİYATI

Diz ekleminde yapılan cerrahi işlemler, diz ameliyatı olarak adlandırılır.

 

 

 

Diz ameliyatı neden yapılır?

Diz ameliyatı, diz ağrısı, dizde kişlitlenme, yürüme güçlüğü gibi şikayetleri olan hastalarda yapılan ortopedik muayene ve tetkikler sonucunda 1- istirahat ve ilaç tedavisi ile tedavi edilemeyecek olgularda, 2- fizik tedavi ile hastanın diz sorunlarının çözülemeyeceği durumlarda, 3-cerrahi dışı tüm tedavilerin başarısız olduğu olgularda uygulanır.

En sık yapılan diz ameliyatları nelerdir?

En sık yapılan diz ameliyatlarına; diz artroskopisi, diz protezi, diz kırıklarında yapılan minimal invaziv cerrahi tedaviler, diz kırıklarında yapılan açık cerrahi redüksiyon ve internak fiksasyonlar, diz deformite ve kırıklarında yapılan eksternal fiksasyon uygulamaları, diz çevresi tümörlerde yapılan tümörlü dokunun çıkarılması ve rekonstrüksiyon işlemleri örnek verilebilir.

Diz ameliyatları genel anestezi ile mi yapılmaktadır?

Diz ameliyatları genel anestezi ile yapılabildiği gibi spinal / epidural anestezi (belden uyuşturma) ile de yapılmaktadır. Çok az sayıda diz ameliyatı ise sadece lokal anestezi ile ypılabilir. Lokal anestezi ile yapılan diz ameliyatlarına örnek olarak tanısal artroskopi, iğne biyopsisi verilebilir.

Diz ameliyatından sonra ne zaman ayağa kalkabilirim?

Diz ameliyatlarından sonra, eğer tek taaflı yapıldıysa ve hastanın genel durumu el veriyorsa ameliyattan sonra en geç ertesi günü ayağa kalkabiliniir. Diz ameliyatının tipine göre hastanın ayağına basmasına izin verime süresi değişiklik gösterir. Örneğin artroskopik menisektomi sonrası hastalara hemen desteksiz basma izni verilirken kırık tespitlerinde walker yada koltuk değneği ile kısmi yük vererek basma önerilir.

Diz ameliyatından sonra dikişler ne zaman alınır?

Diz ameliyatı, artroskopik cerrahi gibi minimal invazi ve küçük kesilerle yapılan bir ameliyatsa 5-7 günde dikişler alınır. Total diz protezi gibi diz ameliyatlarından sonra dikiş alma süresi 2 haftaya kadar uzayabilir.

Diz ameliyatı sonrası dizimi hemen bükebilir miyim diz ameliyatı sonrası alçı yada dizlik kullanacak mıyım?

Tedavinizi yürüten ortopedi doktoru, dizinize mümkün olan en kısa sürede hareket vermek isteyecektir. Ancak, bazen diz ameliyatı sonrası diz ekleminin tespiti gerekebilecektir. Diz eklemini ilgilendiren kırıklar, patella kırıkları, artroskopik bağ onarımları gibi bazı diz ameliyatları sonrası, ortopedi doktorunuz 3 haftaya kadar diz hareketlerinizi kısmen kısıtlayan bir dizlik yada atel kullanmanızı isteyebilir.

Diz ameliyatından sonra hastanede kaç gün hastanede kalmam gerekir?

Ameliyat sonrası hastanede kalış süreniz diz ameliyatı tipine bağlıdır. Örneğin; iğne biyopsisi, tanısal artroskopi gibi diz ameliyatlarından sonra hastanede kalmanız gerekmezken ortalam olarak artroskopik menisektomi sonrası 1 gün, ön çapraz bağ rekonstruksiyonu sonrası 2-3 gün, diz potezi sonrası 5-7 gün hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyatınızı gerçekleştiren ortopedi uzmanının ameliyat sonrasında yaptığı kontrollere göre bu süre kısalabilir yada uzayabilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Diz ameliyatı, diz artroskopisi, menisküs, ön çapraz bağ, diz cerrahisi, diz, diz protezi, Prof.Dr.Şeref Aktaş

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

Sorun Cevaplayalım (761) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • gürel
  Slm Doktor bey hayirli geceler 3 ay önce kalb krizi nedeniyle stent takildi ve 3 gun önce motor kazasi yaptim dizimde daha önceden platin vardi tam yaninda kirik ve diz kapagimda kirik var. Ameliyat cok riskli masadan geri getirdiler stent den dolayi 1 sene dolmadigindan masada ameliyat esnasinda kalp krizi riski yuksek dediler. Peki ne yapmaliyim simdi narkozsuz sadece bacagi uyusturarak bir imkan varmi. doktorlar kendisi kaynar ama sakat kalma riskin var dediler.Yardimci olursaniz sevinirim.. :(
 • DrSerefAktas
  Sizin durumunuzdaki hastalarda Yoğun Bakım ve Kardiyolojisi Ünitesi olan hastanelerde operasyonun yapılması riski çok düşürebilmektedir. Muayene ve tetkikleriniz ile taraımıza başvurabilirsiniz.
 • zeynep_elt  - femur kırığı ameliyatı
  Merhaba hocam, babam 1 hafta önce trafik kazası geçirdi, femur parçalı kırığından ameliyata alındı dizinden. 5 Kasımda ameliyata alındı, platin takıldı dizine. Koltuk değneklerini kullanarak tuvalete oturması doğru mu, yoksa erken mi hareket ediyoruz ayağa kaldırmak için. Ameliyat çok yeni olduğu için dizini bükemiyor, narkozun etkisi var sanırım hala, bayılacak gibi oluyormuş ayağa kalkınca. Bilgilendirirseniz çok sevinirim hocam, yardımlarınızı bekliyorum.
 • DrSerefAktas
  ameliyat sonrası döemdeki mobilizasyon önerileri hastanın muayenesi ve radyografilerinin incelenmesi ile yapılabilir. Yada doktorunuzla konuşursanız daha detaylı öneriler alabilirsiniz.
 • hasta
  Dizimden kist ameliyati oldum 1.5 ay oldu .simdi ayak parmaklarimda agri bicak saplaniyomus gibi oluyor. 1 haftadir hic durmadan aci veriyor ayaga kalkinca kizariyor bacagim hareket ettikce saplanmalar artiyor .igne batar gibi cook kotu aci veryor neden dir?
 • DrSerefAktas
  Normal durumda seyrederken gelişen ekstra ağrıla mutlaka doktorunuzla konuşularak değerlendirlmelidir.
 • Olgun çakır
  Merhaba hocam,Benim sol dizimde çocuklukta geçirdiğim osteomyelit ameliyatı sonucu kırılma ve sonrasında kireçlenmeden dolayı 2 santimetre kısalık var ve bükülmüyor diz protezi ameliyatı olursam kısalık dzelir mi?
 • DrSerefAktas
  Bu farkın giderilmesi mümkün olacaktır.
 • ergun  - amelyat
  Mrb hocam yedi ay oldu ameliyat olali yeni emar cektirdim kist oluşmuş tedavisi nedir kistin
 • DrSerefAktas
  kistin yapısı boyutuna bakılması ve ona göre planlama önerilir.
 • Mustafa
  Merhaba doktor bey. Ben aktif spor yapan bir gencim ve 3 ay once kovasapigi menuskusunden ameliyat oldum ve menuskusum dikildi sakatlanma sonucu tekrar menuskus yırtıldı kac ay sonra ayni dizden ameliyat olabilirim menuskusu aldirabilirim ?
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene, eski ve yeni mr lar ile değerlendirilerek karar verilebilir.
 • indira  - diz arkasinda beyker kisti
  selam doktor. benim kizimin 5 yasi var. ultrasionda diz altinda beker kisti askarlandi . hic bir agrisi yok .bi kisti amelliyat olunmazsa baska etkisi, zarari olurmu? amelliyatdan baska tedavi yolu varmi?tesekkurler
 • DrSerefAktas
  ağrı olmayan Baker kistleri fonksiyon kaybına da neden olmayor ise takip edilebilir. bir ortopedi uzmanınca takibin yapılması gerekir.
 • semih  - öçb
  Merhaba hocam iyi akşamlar ben 6 ay önce öçb ameliyatı oldum ve menüsküsün bir kısmı alındı doktor ileride ve şimdi sana zarar vermez dedi fakat 6 ay geçmesine rağmen tam bir rahatlama olmadı dizimde, dizimi tam kıvırabiliyorum fakat dizimin arkasında çok fazla ağrı var ve dahala geçmedi ve dizimden sürekli tabiri caizse kütleme sesi geliyor doktora gittim mr çekildi olumsuz bir şey yok dedi fakat kıvırdığımda ağrı çok fazla olur neden olabilir normal mi ?
 • DrSerefAktas
  normal olmayıp muayeneniz ve mr değerlendirilmesi ile nedeni bulunabilir.
 • birhan  - dizlerde kirecleme sonucu
  merhaba hocam gectigimiz gunlerde babam her iki dizindede asiri kireclenmedeb dolayi ameliyat oldu. ameliyatin ertesi gunu wolker ile yuumeye basladi. fakat 3.gunu farkettigimiz dizlerinin ic kisimlarinda asiri morarma ve sismeler olustu. doktorumuzun bahsetigi varis corabini kullaniyoruz. 3 gun boyunca hic cikarmamistik sislik ve morluklardan sonra hemsireler tarafondan arada cikarmamiz onerildi. sizce bu morluk ve sislikler normal mi?
 • DrSerefAktas
  erken dönemde görülmekte olup yine de doktorunuzca değerlendirilmesi yerinde olacaktır.
 • seyfettin özkan  - patella kırığı
  hocam ben birbuçuk sene önce patella kemiğimin kırılması sonucu ameliyat oldum dizime tel kafes yaptılar bunun çıkması gerekirmi? ilginize tesekkürler..
 • DrSerefAktas
  size rahatsızlık veriyor ve kemiğiniz tam kaynadı ise çıkabilir.
 • Duygu  - Patella
  Sayin Seref bey, Annem protez ameliyatı oldu. diz protezi ameliyatı+ patella koyulmus fakat 6 ay gecmesine ragmen hicbir düzelme olmadı. Bu tarz bir ameliyatın patellasız olması mümkün degil mi?
 • DrSerefAktas
  Vakasına göre değişen indikasyonlarda her iki tipte kullanılmaktadır.
 • türkan acar
  Annem geçen hafta her iki dizinden atroskopi oldu. bacağının biri tamamen geçmişken kıvırıp hareket ettirebilirken diğer bacağında ağrısı ve morlular olup hareket ettirememektedir. bunun sebebi ne olabilir
 • DrSerefAktas
  doktorunuzula irtibate geçmenizi öneririm.
 • murat  - sakatligim tekrar nuks ediyor
  gecirmis oldugum ocb+ meniscus amelyati 2 yil oldu yeni tetkiklar ultran ve emar kikirdakta zedelenme kireclenme ve baglanan graft gevsemis dizim hafif kosularda kayiyor doktor ufak bi temizlik gerekiyor dedi ama ben bagin da tamir edilmesi gerektigini dusunuyorum sizce baska bir hastahaneye gitmelimiym.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr lar görülerek ikinci görüş verilebilir.
 • gulsah  - diz protezi ameliyati sonrasi asiri morluk
  Hocam merhaba.ben elazigdan yaziyorum.annem 10 gun once sag dizinden diz protezi ameliyati oldu.ameliyat sonrasi ilk geceasiri agrisi oldu.oyle ki sabaha kadar bagirdi.doktoru bunun normal oldugunu ve bir iki gune gececegini soyledi.ameliyatin ertesi gunu dren cekildi. Ve daha sonra bacaginda asiri derecede morarma oldu.sancilari da ayni sekilde devam etti.yurutecle lavaboya gidiyor ancak morarma vesanci hala dahadevam ediyor.morarma kasigindan ayak bilegine kadar iniyor ve mosmor.doktoru buz uygulatti ve bir merhem verdi.antibiyotik, kan sulandirici gibi ilaclar aliyor.bir hafta hastanede yatti.simdi evde.bu morluk ve sanci bizi korkutuyor.ne olur bize yardim edin.ne yapmaliyiz.bu durum normalmi.ne yapilmali.
 • DrSerefAktas
  birmiktar ağrı ve morluk görülse de bunların normal sınırlarda olup olmadığı bir ortopedi uzmanı değerledirilmesi ile yapılmalıdır.
 • ismail  - trafik kazasindan sonra diz eklemi hareketi sifir.
  Hocam benim 10 yıl önce gecirdigim trafik kazasinda sol dizde gecirdigim ameliyatlat dan sonra eklem hareketi kalmadı suan sol dizi kullanamiyorum ne sekil de olursa olsun eklem de 90 derece yi görmek istiyorum. Bu konuda siz yada baska yer de bana yardımci olursaniz sevinirim tesekurler...
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene, radyografi ve mr ile değerlendirlerek olabilirliği ve gerekli tedavi konusunda planlama yapılabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!