Diz Eksersizleri Yazdır

DİZ EKSERSİZLERİ

Aşağıda sunulan eksersizleri doktorunuz önerilerine göre yapmanız tavsiye edilir.

Uyluklarınız arasında bir top yada yastıkcığı koyup sıkıştırın ona kadar sayıp bekleyiniz.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 Diz Eksersizleri Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (14) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • azizkuum  - diz mr sonuçlarım
  hocam iyi günler. sağ dizmr bulgularında patellofemoral eklem patellar yüz kıkırdak dokuda minimal sinyal artışı grade 1 patellar kondromalazi ile uyumlu olabilir. medial sinoviyal plika belirgindir. medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ile uyumlu hafif derecede intrameniskal sinyal artışı görülmektedir yazıyor. sol diz mr bulgularında: patellofemoral eklem patellar yüz kıkırdak dokuda minimal sinyal artışı grade 1 patellar kondromalazi ile uyumlu olabilir. medial sinoviyal plika hafif derecede belirgindir. acaba tedavi ilaç ve egzersizle olabilir mi yoksa ameliyat şart mı ne tür egzersizler önerirsiniz hocam teşekkürler şimdiden...
 • DrSerefAktas
  MR raporunuzda yazılı olan bulguları göz önüne alındığında ilk etapta eksersiz ve ilaç tedavisi denenebilir. Bu amçla bir ortopedi uzmanına başvurursanız değerlendirlmeniz sağlanıp tedaviniz planlanacaktır.
 • mehmetfisek  - Burkulmaya dayali diz odemi
  hocam merhaba , kisaca ozet gecicem bisiklet kazasi dolayisiyla dizimi yere vurarak dizde miniskus yirtigi ve bagda ufak capli yirtik cikti mr imda ameliyat ongorulmedi. doktor, fizik tedavisi almam gerektigini soyledi suan fizik tedavi aliyorum 7. Gundeyim kaslar gucleniyor fakat odemim gecmiyor kazadan yallasik 3 ay oldu buz tedavisi ve ilaclarimi duZenli kullaniyorum bu odem zamanla fizik tedaviyle ve kaslarin canlanmasiylami gececek acaba bende takinti oldu ve gecmesinde cok gec kaldi asiri bi siskinlik olmamasina ragmen dizime yururken baski yapiyo disardan yada ilacla daha nasil bir mudahale yapilabilir merak ediyorum cunku eZbebere konusan cok kimseler var buz koy gecer gibi. 2.5 aydir buz tedavisi zaten uyguluyorum. Tesekkur ederim
 • DrSerefAktas
  şişlik ve ödem 6 ay- 1 sene sürebilir ancak kontrolunuzu yaptırıp iyileşmenizin yolunda olup olmadığından emin olmalısınız.
 • misafir  - Sağ dizde hareket kısıtlılığı
  Hocam iyi günler 1998 yılında geçirdiğim trafik kazası sonunda sağ bacağımda femur kırığı ve diz kapağımda çatlak oluştu karadeniz tıp fakültesinde femur kırığına dışarıdan çivi çakılda, diz kapağına platin koyuldu dizim 45 derece çalışıyordu. 1 yıl her ay kontrole gittim sonuçta kırık iyileşmemişti tekrar ameliyat yapacağız dediler.Bende aynı yerde ameliyat yaptırmadım istanbul kartal devlet hastanesine geldim burada çiviler ve platin söküldü alçı yapıldı 6 ay sonra kaynama oldu dye alçıyı söktüler ve diz için fizik trdaviye gönderdiler sonuçta kırık kaynamamış dizde hala 45 derece çalışıyor. 1992 yılında londraya akrabamın yanına gittim ve orada femur kemiğine içeriden platin taktılar ve dizin içine kamerayla baktılar yan bağların yumak olduğu gibi birşeyler söylediler operasyon yaparız ama dahada kötü olabilir dediler yüzde elli iyi olur yüzde elli daha kötü olur tıp ilerledikçe bir çare bulunur gibi şeyler söylediler 6 ay sonra kırık kaynadı diye platini sabitliyen vidaları çıkardılar. Bu güne kadar kırıktan bir şikayetim yok hala platin duruyor fakat dizim yüzde elli çalışıyor. Yaşım şu anda 49 ve erkeğim Size sorum dizin çalışmasında başarı sağlıyacak bir tedavimiz olabilrmi. ne kadar süre harcamamız gerek ve maddi olarak muayene ve tedavi masrafı ne kadar olur. Cevaplarsanız sevinirim . Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Diz hareket kısıtlılığında ameliyat ile uygun vakalarda başarılı sonuçlar almaktayız. Bunun için hastanın ve tekiklerinin muayene ve incelemesi ile yapılabilecek işleme karar verilmektedir. Bu karar sonrası maliyet bilgisi verilebilir. Tarafımızdan değerlendirme isteğinde iseniz iletişim bilgillerinden randevü alıp muayene ücreti fikrini alabilirsiniz.
 • diplomat  - sağ dizimin sol tarafındakı şişlikle bağlı (MR son
  futbolda oynarken sağ bacağımdan sol yan tarafından darbe aldım. Sanki bir burkulma sesi duydum İlk 15 gun duzgun uyqulama yapmadim. ama sonrasinda doktor tavsiyesile deyilenleri yapiyorum (dinkenme, haraketsizlik buz ve.s) 44 gun keçib hala dizimi tam aça ve tam kapaya bilmiyorum. dizim kapatdiqca agri artiyor. agrim dizimin sol tarafinda kemik alaninda oluyor. hemin alanda küçük şişlik var. bu şişin yatması ne kadar zaman alır? dizimi nasil hareket etdire bilerim mi? dizim açıq vaziyyetde yarayi basdiqda o kadar agri olmuyor ama kapatirkan yarayi basdikda diz kemiyim agriyor. şimdi ne yapmami tavsiye edersiniz. bacami yere basmiyorum. dinleniyorum. zaten basdiqda bile hic bir agri yokdur. sadece şiş çekilmedi ve kisitlanma yine kaliyor. ben yuruye bileremmi hocam? derslere getmem gerekir. fizioterapi de yapdim. egzersiz de yapiyorum ama 1-2 saat keçdikden sonra şiş artıyor ve dizim klitleniyor. şu küçüçük şiş çekilmiyor ve dizimi bükdüyümde ağrıyor. onceden teshekkur ederim. Azerbeycandan Elnur MR sonuc: tibial platoda önde geniş kontuziya -femur lateral kondilde önde kişik kontuziya -medial kolleteral bağda grade 1 sprain -medial v? lateral meniskusunun arxa buynuzunda 1 derece degenerasiyon -suprapatellar bursaya uzanan maye artışı
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleriniz incelenmelidir.
 • Misafir  - diz ağrısı
  Hocam Saygılar. Benb1 sene önce 1.5 m duvardan atladım.sol Dizimde menisküs oluştu.sonra fizik tedavi ile geçti ama şimdide dizimin önü ağrıyor.diz kapağı kemiğe sürtüyor gibi.merdiven inerken dizimin önü ağrıyor.
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına muayene olursanız gerekirse tetkiklerde yapılarak tanınız koyulabilecektir.
 • sdtdgr  - Ne yapmalıyım/yapmamalıyım?
  Sayın hocam, Sol dizimin emar çekim sonuçlarımı size gönderiyorum. 53 yaşındayım. Kilolu bir bünyem var.HER HAFTA GRUPÇA DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ YAPIYORUM. Sakıncası varmıdır? Fizik tedavi olmamı ve Termal havuz tedavisi almamaı önerirmisiniz? Herşeyden önemlisi ciddi sayılabilecek bir durumum varmı? Yanıtlarsanız mutlu olurum.. Sol diz MRG: Tibiofemoral ve patellofemoral eklem ilişkileri olağandır. Femur medial kondil düzeyinde hafif kemik iliği ödemi izlenmektedir.Diğer kemiklerin kemik iliği sinyal indensiteleri normaldir. Lateral ve Medial menisküste grade-2 dejenerasyon izlenmiş olup yırtık saptanmamıştır. Arka-ön çapraz bağ medial ve lateral kollateral ligamanlar olağandır. Süprapatellar bursada ılımlı effüzyon izlenmiştir.
 • DrSerefAktas
  kemik ödemi olarak değerlendirilen bölgelerin görüntüleri incelenerek kıkırdak hasarını düşündürüp düşündürmediğini değerlendirmek gerekmektedir.
 • muratbyrktr  - iç menuskus
  merhabalar hocam. bundan 4 gün önce maç yaparken dizimden ses geldi. o an önemsemedim ama ertesi sabah üstüne basamayınca doktora gittim ve doktor filmle mr istedi. mr sonuçlarım kısaca şöyleydi: medial menisküs posterior boynuzunda grat2 dejenerasyon izlenmektedir. femoral ve tibial kondillerle fibulanın inceleme alanındaki kesimleri normal formoloji ve sinyal özelliğinde izlenmektedir. bunu üzerine doktor bana dizlik yazdı ve 1 ay kadar kullanmam gerektiğini söyledi. 15 günde istihrat verdi. benim sorum hocam ben dizliği kullanarak yürüyebilir miyim? yoksa hiç üstüne basmayayım mı? yani benim okulum var ne yapacagım hocam sakınmam gereken hareketler var mı? merdiven çıkmak, dizimi kırmak gibi...
 • DrSerefAktas
  mr raporunuz normal bulguşarı içermekte olup doktorunuz muayene bulgularına göre tedavinizi düzenlemiş. Bu nedenle kendisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!