Menisküs Yırtıkları Yazdır

MENİSKÜS YIRTIKLARI

Menisküs nedir?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdağımsı yapıdır. Diz ekleminde iç ve dış Menisküs olarak iki adet menisküs bulunur. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ile baldır kemiği üst ucu arasında yer alır. Her iki kemiğin eklemi oluşturan kısımları ince bir kıkırdak doku ile kaplıdır. Menisküsler eklemde her iki kemik kıkırdakları arasında yer alırken ligamentlerle alt taraftaki tibial (baldır) eklem yüzeyine ve kapsüle tutunurlar. Menisküsler yarım ay yada C- şeklinde yapılardır. Dizlerin birbirine yakın kısmında yer alan menisküs, iç veya medial menisküs olarak adlandırılırken diz ekleminin dış kesiminde yer alan menisküse de dış yada lateral meniskus denilmektedir.

Menisküslerin görevi nedir?

Diz eklemini oluşturan uyluk kemiği alt ucu yuvarlak bir yapıya sahiptir. Eklemin diğer tarafını oluşturan baldır kemiği ise düz bir yüzeye sahiptir. Meniskusler baldır kemiği üst  kısmındaki düz eklem yüzeyi üzerinde kama şeklinde ve yarım ay şekli yapısı ile yuvarlak olan uyluk kemiği alt kısmı eklemine tam uyumu sağlar. Meniskusler yapısı ve konturları sayesinde diz ekleminde yükün eşit dağılımını sağladığı gibi şok absorbe edici özelliği de vardır. Yine mevcut konturları nedeni ile de stabilite sağlamaktadırlar. Diz ekleminde meniskusler, eşit dağıtılan yük sayesinde eklem kıkırdağına da eşit yüklenmeler sağlanarak eklem kireçlenmesi ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyucu rol üstlenirler.

Geçmiş dönemlerde meniskus sorunlarında açık operasyonlarla tüm meniskusler çıkarılmakta idi. Bu dönemde meniskusleri çıkarılan hastalarda  ileri dönem takiplerinde kıkırdak incelmeleri ve eklem kireçlenmelerinin geliştiği görülmüştür. Bu bilgi de meniskuslerin eklem koruyucu etkilerinin ne denli önemli olduğu göstermektedir.

Menisküs dış kesimlerinde kapsüle tutunduğu %10-15 lik kısmında damarsal kanlanması mevcut olup bu bölgede iyileşme potansiyeli vardır. Menüsküslerin iç kısmında damarlanma olmayıp bu bölgede oluşan yırtıklarda iyileşme potansiyeli olmamaktadır.

Menisküs sorunları nelerdir?

Menisküslerde görülen en önemli sorunlar; menisküs yırtıkları, menisküs kistleri, meniskus dejenerasyonları (yıpranmaları) ve diskoid menisküs olarak sayılabilir. Ortopedi doktoruna diz ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar içinde  diz meniskus yırtıkları önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle MR raporlarında belirtilen Grade ! veya Grade !! dejenerasyonlar yırtık demek değildir.

Menisküs Yırtıkları nasıl olur?

Diz de zorlanma, burkulma ve dönme gibi kuvvetlerle oluşan meniskus yırtıkları genç hastalarda özellikle sportif aktivitelerde olur.  Bir çok menisküs yırtığında dizde aşırı dönme zorlanması yada burkulma gibi bir neden görülür. Genç hastalarda görülen travma sonucu oluşan meniskus yaralanmalarında eşlik eden yaralanma sıklığı yüksektir. Meniskus yırtığı ile beraber ön çapraz bağ yaralanması, kıkırdak yaralanmaları, kemik kontüzyonları görülebilir.

Dejeneratif meniskus yırtıkları ise daha ziyade ileri yaşlarda yada başka nedenle yıpranmış dejenere menüsküslerde görülür. Dejeneratif menisküs yırtığı, basit bir hareketle bile olabilmektedir. Örneğin yerden bir şey almak için çömelme, otobüse binerken, arabadan inerken, düzgün olmayan zeminde yürürken hafif diz açılanmasında menisküs yırtığı oluşabilmektedir. Bu hastalar genelde orta yaş ve üzerindedirler.

Menisküs yırtığının bulguları nelerdir?

 • Dizde ağrı,
 • Dizde takılma, atlama sesi,
 • Dizde şişlik,
 • Diz hareketlerinde kısıtlılık: dizi tam düzleştirememe yada tam bükememe,
 • Dizde kilitlenme, menisküs yırtıklarının en sık görülen bulgu ve şikayetleridir.

Menisküs Yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Ortopedi uzmanı, hastanın şikayetleri, olayın oluş mekanizması ve dizdeki muayene bulguları ile menisküs yırtığından şüphelenir. Günümüzde en iyi ortopedi doktoru bile menisküs yırtıklarında Diz MR tetkikini görmek istemektedir. Burada amaç; sadece menisküs yırtığı tanısını koymak değil, menisküs yırtığına ek olabilecek diz içi diğer sorunları saptayabilmek,  menisküs yırtığı tipi ve yerleşimini değerlendirmektir. MR bilgileri ile meniskus yırtığı hakkında tam bilgi sahibi olan ortopedi doktoru hastası için en iyi olduğunu düşündüğü tedavisini planlayabilir.

Menisküs yırtıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Hemen her hastada ilk tedavide buz tatbiki, istirahat, elastik bandaj yada dizlik uygulamasının hastanın ilk şikayetlerinde rahatlamayı sağlayabiliriz.

Menisküs yırtıklarında nihayi tedaviyi belirleyen unsurlar şunlardır:

 • Menisküs yırtığının travma ile normal menisküs dokusunda mı yoksa dejeneratif yırtık olduğu
 • Menisküs yırtığının menisküsün hangi bölgesinde olduğu yani menisküs yırtığının menisküsün beslenen % 10-15 lik dış kısmında mı yoksa beslenmeyen iç kısmında mı olduğu
 • Meniskus yırtığının boyutu

Örneğin meniskusun beslenen dış kesiminde olan birkaç mm lik yırtıklar ilk etapta cerrahi tedavi edilmeyip cerrahi dışı tedavi edilerek takibe alınırlar. Yine ileri dejenerasyonun olduğu ve ileri düzey eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda menisküs yırtıkları artroskopik olarak tedavi edilmemektedir.

Günümüzde hastalarda aktivite sorunlarına yol açan yaşam kalitesini etkileyen bir sorun olarak görülen meniskus yırtıklarının ana tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Artroskopik cerrahi ile menisküsün beslenmeyen bölgesindeki meniskus yırtıklarında sadece yırtık kesimin artroskopik olarak çıkarılması işlemini uygulamaktayız. Meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi dizin ön tarafında açılan 2-3 adet 0.5 cm lik kesilerle açılan portal dediğimiz deliklerden yapılmaktadır. Portallerden birinden diz içine ilerletilen teleskopik kamera sayesinde diz içi yapılarak büyütülerek monitörde görülmektedir. Diğer portalden girilen cerrahi aletler yardımı ile de operasyon yapılabilmektedir. Artroskopik cerrahide ortopedi doktorunun deneyimli olması önem arz etmektedir.  Meniskusun %10-15 lik dış kısmında kanlanan bölgesindeki meniskus yırtıklarının iyileşme potensiyelleri vardır. Meniskus kırmızı bölgesi de denilen bu bölgedeki meniskus yırtıkları dikilerek tedavi edilmektedir. Bu operasyonda teknik bir operasyondur.

Bu operasyondan sonra hastalarımızı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Hastalarımız, tercih ederse olarak bir gece hastanede kalabiliyorlar. Hastalarımız ameliyattan sonra ki hafta içerisinde günlük normal yaşamlarına dönebiliyorlar. 1 ay içinde de meniskus yırtığı öncesindeki sportif aktivitelerini yapabiliyorlar.

Genç hastalarda travma ile meniskusun büyük kısmı zedelenmiş ve onarılmayacak durumda ise meniskus allograft transferi operasyonu uygulamaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Menisküs Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (1599) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • osigs256  - hocam ne olur yardım
  Ön çapraz bağda evre 3 sprain ve arka çapraz bağda evre 1 sprain izlenmektedir. - Medial menisküsler grade 1 dejenarasyon izlenmiştir. - Medial gastrekinemius başında hafif tendinepati bulguları mevcuttur. - Suprapateller bursa ve diz eklem aralığında efizyon izlenmektedir - İnfrapatellar hoffanın yağ yastıkçığı normaldir. - İnceleme alanına giren femur distali, tibia ve fibula proksimali normal olarak değerlendirilmiştir - Patellar kemik ve kartilaj normal olup eklem yüzeyindeki diğer kıkırdak yapılarda normal görünümdedir. - Kuadriseps tendonu ile patellar ligaman normaldir, ekleme komşu kas yapıları normal sinyal instensitesine sahiptir. hocam kaç gün sonra dönerim futbola ciddi bişey mi
 • mamican  - Menisküs Dejenerasyonu
  Merhaba Şeref Hocam.Dört ay önce futbol oynarken sağ tarafıma doğru düştüm.Düşerken dizimden şiddetli bir ses geldi.Çekilen mr sonucunda ''Medial menisküs porterior hornunda grade 2-3 dejenerasyon izlendi'' yazıyor.Doktor egzersiz yap, ameliyat gerekmez dedi.2 aydır kondisyon bisikleti,fizyoterapistin belirlediği egzersizleri yapıyorum.ama ağrım çok.dizimi katlayıp oturamıyorum.ayrıca futbol oynamayı da çok istiyorum.İlaç falan da verilmedi.Hocam ne yapmalıyım ağrıların geçmesi için? Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Şikayetlerin sürmesi durumunda artroskopik kapalı operasyon ile tedaviniz gerekebilir. Muayene ve son durumunuz gösteren mr tetkikleriniz inceleyerek karar verebiliriz. Dilerseniz iletişim bilgilerinden randevü alabilirsiniz.
 • mesutcug472  - glucosamine
  merhaba,menisküsümde artiküler düzeye ulaşmayan dejenerasyon(grade 2) var. güçlendirme yapıyorum bunun yanında Glucosamine+ChandroItine+MSM takviyesinin faydası olur mu?
 • DrSerefAktas
  menisküs patolojilerinde katkısı beklenmez.
 • Appoenzim  - Menisküs yırtığı ve ön çapraz bağ
  Kolay gelsin. MR sonucumda şunlar yazmaktadır, "Tibial eminensialar hafif sivrilmiştir. Medial menisküs arka boynuzunda posterior periferik alanda küçük bir yırtık hattı izlenmektedir. Ön çapraz bağ rüptüre görünümdedir" Bunlar içim ameliyat gerekli midir? Dışarıdan iyileştirme süreçleri varsa nasıl bir yol izlenebilir bilgilendirirseniz sevinirim. Kolay gelsin.
 • DrSerefAktas
  ön çapraz bağ ve meniskus yırtığınız için artroskopik cerrahi planlanabilir. 1 hafta içnde masa başı işe dönüş mevcutken ayakta çalışanlarda süre 1,5-2 ayı alabilmektedir.
 • alii  - merhaba hocam
  mr raporunda öçb kopmamış ama lifler arasında interstisyel yırtık ile uyumlu sinyal artışı var ve medial menisküste arka boynuzunda grade 2 dejenerasyon ile uyumlu lineer sinyal artışı var hocam.bu interstisyel yırtık tam olarak nedir hocam öçb ve medıal menisküs yırtığı ameliyat olmadan hayatıma mani olurmu yani kanlanma yoluyla kendiliğinden iyileşme olasılığı varmı 6 ay oldu hergün egzzersiz yapıyorum hocam bacak kaslarımı kuvvetlendiriyorum.hocam cevabınızı bekliyorum.saygılar sunarım ALLAH'a eemanet olunuz
 • DrSerefAktas
  genç ve aktif hasta iseniz ve muayene ve anemnezde instabilite varsa artroskopik önçapraz bağ onarımı planlanabilir.
 • hakanucok1907@hotmail.com  - menisküs
  merhaba hocam.menisküs arka boynuzunda grade 2 hafif dejanarasyon ve köke yakın bölümde ince vertikal yırtık ile uyumlu sinyal artımı izlenmekte.diz ekleminde ve supretallar bursada ılımlı effüzyon artışı . olduğu mr çekiminde görülmektedir. yaşım 44 dizimde çok fazla olmamakla birlikte boşluk hissi var ne önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla
 • DrSerefAktas
  Kesin yorum ancak muayene ve tetkiklerin incelenmesi ile yapılabilir. dizinizde dejeneratif eklem hastalığı yok ve şikayetleriniz sürüyorsa artroskopik cerrahi önerilir. Şikayetiniz yoksa 6hf sonra mr tekrarı gerekebilir.
 • gkhn  - iyi günler
  hocam benim medial menisküste arka boynuzunda 2.derece yırtık bide ön çapraz bağda yırtık var şükür ağrım olmuyo sürekli egzersiz yapıyorum bide dizimden kütleme sesi geliyor son günlerde hocam bu çok ciddi anormal bi durum mu?yanıtlarsanız çok memnun olurum.hala wc ihtiyacımı klozet kullanıyorum dizimi uzun süre tam büktüğümde birazcık ağrı oluyo tekrar doğrulunca geçiyo,namazda secdeye tam oturamıyorum hocam cevaplarsanız memnun olurum.selam ve dua ile...
 • DrSerefAktas  - ön çapraz bağ kopması
  genç ve aktif bir birey iseniz ön çapraz bağ yırtığınız için ameliyat olmanız önerilir.
 • orhnakbs  - Menisküs yırtığı
  Hocam 2 kez sağ diz mesinküs ameliyatı olmama rağmen dizim bir türlü düzelmedi son çekilen MR'ım da ; Sağ Diz Eklemi MR incelemesi; İnceleme: Aksial, sagital ve koronal planlarda FS PD Sagital ve koronal planlarda PD Diz eklem mesafesinde az miktarda sıvı artışı mevcuttur. Lateral menisküs belirgin deforme, dejenere ve rüptüre görünümde olup normal menisküs anatomisi tümüyle kaybolmuştur. Belirgin volüm kaybı izlenmektedir. Medial menisküs arka boynuzda Grade II dejenerasyon izlenmektedir. Tibiofemoral eklem lateral köşelerde ve tibial eminensialarda osteofitik sivrilmeler mevcuttur. Lateral eklem kartilajında hafif düzensizlik ve incelme gözlenmiştir. Patellar kartilaj kalınlığı ve bütünlüğü korunmuştur. Ön çapraz bağ ve arka çapraz bağ, iç yan bağ ve dış yan bağ, ilio-tibial bant, popliteal tendon normal olarak değerlendirilmiştir. Kuadriseps ve patellar tendonlar tabiidir. Popliteal fossa normal olarak görüntülenmiştir. İnceleme alanına giren müsküler yapılarda patolojik sinyal intensitesi değişikliği saptanmamıştır. Lütfen değerli fikirlerinizi paylaşın, iyi çalışmalar
 • DrSerefAktas
  mr da yazılı olduğu kadarı ile dizinizde bazı kireçlenmeyi düşündüren bulgular da mevcut bu durumda kapsamlı olarak muayene ve mr incelemesi ile size özgü tedavi planlaması yapılabilir.
 • Mertkarkın  - Sayın Hocam
  Merhaba Hocam. 2 ay önce idmanda dizimden sakatlandım. Hastanede MR sonuçlarında sağ diz iç bölümde menisküs arka boynuz gövde kesiminde horizontal yırtık ile uyumlu görünüm tespit edildi.MR sonucunu alalı 1.5 ay oldu. Doktorum ilaçlar verdi ama herhangi bi değişiklik olmadı.Güçlendirme yada elektro tedaviyle iyi bir sonuca varabilirmiyım yoksa artroskopik cerrahi şartmı ? Teşekürler.
 • DrSerefAktas  - horizantsl yırtık ve diz içi sorunlar
  muayene ve mr görüntüleri incelenerek karar verilmelidir.
 • bülbül
  hocam sol diz mr sonucum diz eklemi içerisinde suprapatellar bursada sıvı artısı izlenmiştir...medial menüsküs ön boynuz ve gövde sinyali normaldir..gövdede radial yırtık ve arka boynuzda grade 1 dejenerasyon mevcuttur..popliteal fossa medial kesimindeaksiyal plan boyutları 7çarpı 20mm vertikal plan boyutu ise 55 mm ölçülen baker kisti izlenmiştir..yazıyor doktor ameliyat dedi ben cok korkuyorum hocam olmak da ıstemıyorum ama agrı yapıyo bukemıyorum dızimi ama cok ta hayatımı etkılemıyo alıstım yanı boyle yasamaya olmasam ne olur.. olmam mı gerekıyo ....korkuyorum amelıyattanda ..napacam ben ....
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtığınz nedeni ile kapalı artroskopik ameliyat olmanız gerekebilir.
 • ahmetturan  - forum
  hocam mr tanımda medial menisküs arka boynuzunda grade 2 mukoid dejenerasyon yazıyor.Ne önerirsiniz.
 • DrSerefAktas
  öncelikle mukoid dejenerasyona yol açabilecek hastalıklar yönünden değerlendirlmeniz genel sağlık için fayda getirecektir. Tip 2 dejenerasyonlarda diz sorunlarında genelde öncelikle eksersiz yada fizik tedavi gibi ameliyat dışı yaklaşımları tercih etmekteyiz.Bir ortopedi uzmanına başvurursanız muayene bulgularınız eşliğinde sizi yönlendirecektir.
 • ffuatt
  hocam merhaba.1 sene önce sadece dizimin üzerine çöktüğüm zaman diz kapağımın altında ağrı hissediyordum akabinde muayene sonrası yumuşama olduğunu öğrendim.çalışma şartlarımdan dolayı suan diz agrılarım arttı. 2 gün önceki Mr sonucum 1-Femur distal epifizier alan medial kesimde yerleşimli lezyon alanı (hemanjiom) 2-Medial menisküs anterior hornda grade 2 dejenerasyon ve posterior hornda rüptür 3 - Lateral menisküs anterior ve posterior hornlarda grade 2 dejenerasyon ne yapmalıyım .Hocam cevaplrsanız çok sevinirim teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  MR sonucuna göre damarsaı bir oluşum olan hemanjiom ve menisküs yırtığınız mevcut. Burada önemli olan muayene ve görüntülerinizin değerlendirlmesi ile hemanjiom tedavisinde izlenecek yolu beleirlemesidir. Salt menisküs yırtığınız olsa idi tedavi artroskopik cerrahi ile olacaktır.
 • yusuff  - hocam iyi günler
  hocam üç ay önceki mr raporu:medial menisküs arka boynuzunda grade 2 dejenerasyon ile uyumlu lineer sinyal artışı,ön çapraz bağ devamlılığı korunmuştur ancak lifler arasında interstisyel rüptür ile uyumlu olabilecek sıvı artışı ve medial kolleteral ligamanda kalınlık ve sinyal artışı komşulugundaki yumuşak dokularda ödematöz sinyal değişikliği izlenmektedir grade 2 zedelenme lehine değerlendirilmiştir.tibia tüberkülünde fragmantasyon gösteren osgot schlatter hastalığı ile uyum dikket çekmiştir.sayın hocam şu an günlük hayatımı tabiiki dikkat ederek ve egzersiz yaparak idame etiriyorum ve çok rahatsız edici ağrım yok ancak dizimde açıp bükerken ses geliyor ve akabinde kütleme sesi var hocam.bana cevap yazarsanız çok seviniirim şimdiden teşekkür eder saygı ve hürmetlerimi sunarım..
 • DrSerefAktas  - dizden ses gelmesi
  3 ay önceki mr raporunuzda cerrahi tedavi düşündürecek bulgu olmamakla beraber muayene ve görüntüler incelenerek tedavi planlanabilir
 • serkankucam  - menisküs yırtığı
  mrb hocam ben 4 yıl önce halı saha maçında sağ dizimi sakatladım ve mr sonucuma göre fizik tedavi aldım ve iyileşme oldu.ağrım gene arttı ve yine mr çektim sonucu:anterior krusiad ligamanda sinyal artışı izlendi(parsiyel yırtık).Diz eklem aralığında ve suprapateller bursada hafif sıvı artışı izlenmiştir.Lateropateller plika tespit edilmiştir.Medial menisküs ön boynuzunda grade 1,arka boynuzunda grade 2 dejenerasyon mevcut.Lateral menisküs ön-arka boynuzlarında grade 1 dejenerasyon mevcuttur.diğer veriler normal .ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim saygı değer hocam.
 • DrSerefAktas
  Genç ve aktif bir bireyseniz önçapraz bağ ccerrahisi önerilir.
 • ugurcakir  - Uğur - Diz ağrısı
  Merhabalar. Birkaç ay önce spor aktivitesi sırasında sakatlandım. Gittiğim doktor bağ zedelenmesi teşhisi koydu ve ilaçlarımı kullanıp dizliği taktığım sürece 4-5 aya geçecektir, o süre zarfında tekrar uğramana gerek yok dedi. Fakat ağrılarım son bulmayınca ben de özel bir hastanede MRI çektirip muayene oldum. Doktorum bana menisküsümde yırtık olduğunu, "Diz Artroskopisi" tedavisi ile diz kapağımdaki çapakların alınacağını söyledi. Başka bir doktor ise "Doku Tedavisi" nin gerektiğini belirtti. Normal yürümede ağrım yok, sadece merdiven çıkmak gibi dizime yük bindiren eylemlerde ağrım oluyor. Dizimde kitlenme vardı ilk aylarda, o da tamamen geçti. Sanırım ameliyat haricinde başka bir çarem yok. Ben de değerli yorumunuzu öğrenmek ve uygun ameliyatı seçmek için size başvurdum. Bir de ameliyat sonrası eski sağlığıma geri dönebilecek miyim merak ediyorum. Rapor sonucu aşağıda mevcuttur. Değerli yorumunuz için şimdiden çok ama çok teşekkürler. Saygılarımla. -Medial femoral epikondilde anterior ve posteriorda medullar kemikte PDW incelemede sinyal intensite artışı izlenmektedir, olguda travma öyküsü bulunuyorsa kemil iliği ödemi açısından anlamlı olabilir. -Tibiofemoral eklemde, patellofemoral eklemde effüzyon izlenmektedir. -Medial menisküs ön boynuzda grade II ve arka boynuzda grade III dejenerasyon izlenmektedir. -Lateral menisküs ön boynuz ve arka boynuzda grade II dejenerasyon lehine intrameniskal sinyal intensite artışı izlenmektedir. -Ön çapraz bağ kalınlığı ve intensitesi sprain patern veya parsiyel rüptür lehine artmıştır. -Retropatollar kartilaj kondromalazi lehine incelenmiştir. Prepatellar bölgede subkutan dokuda ödeme sekonder PDW incelemede sinyal intensite artışı izlenmektedir.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülrinizin incelenmesi raporunuz ile uyum gösterir yor ve genç-orta yaşta spor yapmaya eğilimli bir yapınız varsahem meniskus hemde ön çapraz bağ açısından cerrahi tedavi önerilebilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!