Menisküs Yırtıkları Yazdır

MENİSKÜS YIRTIKLARI

Menisküs nedir?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdağımsı yapıdır. Diz ekleminde iç ve dış Menisküs olarak iki adet menisküs bulunur. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ile baldır kemiği üst ucu arasında yer alır. Her iki kemiğin eklemi oluşturan kısımları ince bir kıkırdak doku ile kaplıdır. Menisküsler eklemde her iki kemik kıkırdakları arasında yer alırken ligamentlerle alt taraftaki tibial (baldır) eklem yüzeyine ve kapsüle tutunurlar. Menisküsler yarım ay yada C- şeklinde yapılardır. Dizlerin birbirine yakın kısmında yer alan menisküs, iç veya medial menisküs olarak adlandırılırken diz ekleminin dış kesiminde yer alan menisküse de dış yada lateral meniskus denilmektedir.

Menisküslerin görevi nedir?

Diz eklemini oluşturan uyluk kemiği alt ucu yuvarlak bir yapıya sahiptir. Eklemin diğer tarafını oluşturan baldır kemiği ise düz bir yüzeye sahiptir. Meniskusler baldır kemiği üst  kısmındaki düz eklem yüzeyi üzerinde kama şeklinde ve yarım ay şekli yapısı ile yuvarlak olan uyluk kemiği alt kısmı eklemine tam uyumu sağlar. Meniskusler yapısı ve konturları sayesinde diz ekleminde yükün eşit dağılımını sağladığı gibi şok absorbe edici özelliği de vardır. Yine mevcut konturları nedeni ile de stabilite sağlamaktadırlar. Diz ekleminde meniskusler, eşit dağıtılan yük sayesinde eklem kıkırdağına da eşit yüklenmeler sağlanarak eklem kireçlenmesi ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyucu rol üstlenirler.

Geçmiş dönemlerde meniskus sorunlarında açık operasyonlarla tüm meniskusler çıkarılmakta idi. Bu dönemde meniskusleri çıkarılan hastalarda  ileri dönem takiplerinde kıkırdak incelmeleri ve eklem kireçlenmelerinin geliştiği görülmüştür. Bu bilgi de meniskuslerin eklem koruyucu etkilerinin ne denli önemli olduğu göstermektedir.

Menisküs dış kesimlerinde kapsüle tutunduğu %10-15 lik bölgede kanlanması mikrovaskuler yapıda mevcut olup bu bölgede iyileşme potansiyeli vardır. Menüsküslerin iç kısmında damarlanma olmayıp bu bölgede oluşan yırtıklarda iyileşme potansiyeli olmamaktadır.

Menisküs sorunları nelerdir?

Ortopedi doktoruna diz ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar içinde  diz meniskus yırtıkları önemli bir yer tutmaktadır.

Menisküs Yırtıkları nasıl olur?

Menisküs yırtıkları travma yada dejenerasyon dediğimiz yıpranma ile gelişir. Travma ile oluşan meniskus yırtıkları genç hastalarda özellikle sportif aktivitelerde olur.  Bir çok menisküs yırtığında dizde aşırı dönme zorlanması yada burkulma gibi bir neden görülür. Genç hastalarda görülen travma sonucu oluşan meniskus yaralanmalarında eşlik eden yaralanma sıklığı yüksektir. Meniskus yırtığı ile beraber ön çapraz bağ yaralanması, kıkırdak yaralanmaları, kemik kontüzyonları görülebilir.

Dejeneratif meniskus yırtıkları ise daha ziyade ileri yaşlarda yada başka nedenle yıpranmış dejenere menüsküslerde görülür. Dejeneratif menisküs yırtığı, basit bir hareketle bile olabilmektedir. Örneğin yerden bir şey almak için çömelme, otobüse binerken, arabadan inerken, düzgün olmayan zeminde yürürken hafif diz açılanmasında menisküs yırtığı oluşabilmektedir.

Menisküs yırtığının bulguları nelerdir?

 • Dizde ağrı,
 • Dizde takılma, atlama sesi,
 • Dizde şişlik,
 • Diz hareketlerinde kısıtlılık: dizi tam düzleştirememe yada tam bükememe,
 • Dizde kilitlenme, menisküs yırtıklarının en sık görülen bulgu ve şikayetleridir.

Menisküs Yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Ortopedi uzmanı, hastanın şikayetleri, olayın oluş mekanizması ve dizdeki muayene bulguları ile menisküs yırtığından şüphelenir. Günümüzde en iyi ortopedi doktoru bile menisküs yırtıklarında Diz MR tetkikini görmek istemektedir. Burada amaç; sadece menisküs yırtığı tanısını koymak değil, menisküs yırtığına ek olabilecek diz içi diğer sorunları saptayabilmek,  menisküs yırtığı tipi ve yerleşimini değerlendirmektir. MR bilgileri ile meniskus yırtığı hakkında tam bilgi sahibi olan ortopedi doktoru hastası için en iyi olduğunu düşündüğü tedavisini planlayabilir.

Menisküs yırtıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Menisküs yırtıklarında tedaviyi belirleyen unsurlar şunlardır:

 • Menisküs yırtığının travma ile normal menisküs dokusunda mı yoksa dejeneratif yırtık olduğu
 • Menisküs yırtığının menisküsün hangi bölgesinde olduğu yani menisküs yırtığının menisküsün beslenen % 10-15 lik dış kısmında mı yoksa beslenmeyen iç kısmında mı olduğu
 • Meniskus yırtığının boyutu

Örneğin meniskusun beslenen dış kesiminde olan birkaç mm lik yırtıklar ilk etapta cerrahi tedavi edilmeyip cerrahi dışı tedavi edilerek takibe alınırlar. Yine ileri dejenerasyonun olduğu ve ileri düzey eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda menisküs yırtıkları artroskopik olarak tedavi edilmemektedir.

Günümüzde hastalarda aktivite sorunlarına yol açan yaşam kalitesini etkileyen bir sorun olarak görülen meniskus yırtıklarının ana tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Artroskopik cerrahi ile menisküsün beslenmeyen bölgesindeki meniskus yırtıklarında sadece yırtık kesimin artroskopik olarak çıkarılması işlemini uygulamaktayız. Meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi dizin ön tarafında açılan 2-3 adet 0.5 cm lik kesilerle açılan portal dediğimiz deliklerden yapılmaktadır. Portallerden birinden diz içine ilerletilen teleskopik kamera sayesinde diz içi yapılarak büyütülerek monitörde görülmektedir. Diğer portalden girilen cerrahi aletler yardımı ile de operasyon yapılabilmektedir. Artroskopik cerrahide ortopedi doktorunun deneyimli olması önem arz etmektedir.  Meniskusun %10-15 lik dış kısmında kanlanan bölgesindeki meniskus yırtıklarının iyileşme potensiyelleri vardır. Meniskus kırmızı bölgesi de denilen bu bölgedeki meniskus yırtıkları dikilerek tedavi edilmektedir. Bu operasyonda teknik bir operasyondur.

Genç hastalarda travma ile meniskusun büyük kısmı zedelenmiş ve onarılmayacak durumda ise meniskus allograft transferi operasyonu uygulamaktayız.

 

Menisküs Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (1495) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • serhat_8456  - sol diz acl ameliyat
  Sayın Hocam, bu sakatlık bende halı saha maçında oldu bir ses geldi 5 dkk sonra ayağa kalktım ki zor yürüyorum dedim ki arkadaştan bir top istedim pas atmasını bende attım kendisine topu derken bi daha yere düştüm normal dururken yani bacak bölgemi denemek için bu sefer direk çıktım sahadan acile gittim kemik hastanesinin burda fil çektiler kırık çıkık varmı diye yok dediler şişme vardı ayağımda yürürken sanki bacağım sola kayıyor gibi oluyordu sonrası günde polikinliğe gittim durumu anlattım mr film çekilmesi gerekiyo deyip çektirdim baktı ön çapraz bağda kopuk yazıyo diye dedi yanlış rapor diye verdiler sana bu cdden baktığında yarıya kadar yırtık vardı dizimde.Sonra dedi bi daha film çekelim o zamana kadar belki bağların kendiliğinden bağlar diye 1 ay sonra çektirmeye gittiğimde film o boşa düşme yürürken gitmeyi biraz kesti ama mesela bi topa vurduğumda hemen boşa düşüyo bu yüzden korktum daha topa vurmaya cesaretim olmadı.Bir daha mr film çekilince bu sefer yazan şeyi doktor okudu dediki ön çapraz bağ yırtık anlaşıldı diye ameliyat olcaksınız diye bizde hocam neyse yapacağız sizin dediğinizi dedik tamam dedik ama hocam ameliyata girmeden önce şu diz bölgesi ayağımı yere tam basıyorum diz bölgesini sağa sola hareket ettirmeye çalışıyorum sanki diz bölgesindeki alt bacak kemiği ile üst baldır tarafındaki kemik yerinden oynuyor oluyor görüyorum yani bacağımı öyle yapıyorum oluyor ama diğer bacağımda öyle bişey yapim diyorum olmuyor doktora sorduk dedi bu ameliyattan sonra geçer bağları bağladığımızda diye ACL SOL ameliyatına girdim ve çıktım şuan toplam 8 gün oldu bu güne kadar epey ağrısını çektim acısını hocam şimdi bu dediğim size diz kısmındaki sağa sola hani oynatmak istediğimde yine oynuyor diğer bacakta böyle bişey olmuyor bunun sebebi nedir şimdi yenidenmi ameliyat olacam bağları bağladm dedi filmde iyi çıktı bence ön çapraz bağı bağladı sadece o dediğim şeyi yapmadımı ne anlamı kalır ki hocam üstüne yürüyosun sonuçta top oynayacağım zaman 6 ay sonra ya da 1 sene sonra bu diz bölgesindeki kemikler birbirinden çıkıyormuş gibi sallanması nedir hocam anlıyamadım böyle bir sıkıntım var hocam ameliyat olmaktan da tiksindim artık yani normalde tam teşhisi koyup ameliyat olmak lazım doktorda buna göre ameliyat girmesi lazım değilmi hocam benim şimdi bu size dediğim oluyorsa bu sol dizimde böyle sallanmasının sebebi nedir yani ne olmuştur hocam merak ediyorum psikolojim bozuldu diyorum eğer böyle sallanırsa normal koşarken sallandı diyelim ameliyat olduğum bağı kesermi yıpratırmı hocam nasıl olacak bu bunun adı nedir hocam ona göre doktora da söylim promlem bu diye kendi kendimize doktorluk yapıyoruz nerdeyse hocam yani biz demesek bişey yapacakları yok o bölgede direk ne yazıyosa ona bakıp ameliyata giriyolar fazla inceleyene demek rastlamadım ben hocam böyle bir sıkıntım var hocam çaresi nedir öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkür ediyorum hocam sizlere cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum hocam
 • DrSerefAktas
  sorunuzdan anlaşıldığına göre ameliya olalılınız heniz 8 gün olmuş erken dönemde bu şikayetleriniz olabilir. tekniğineuygun yapılan ameliyatler sonrası tam iyileşme hrdeflenir. İyileşme sürecinde doktorunuzun önerilerine uymanız son derece önemlidir.
 • aykut_gfb53  - inceleme
  Merhaba 1 yıl önce sağ diz dış menüsküsümde kova sapı yırtığı vardı neredeyse tamamı çıkarıldı. Ameliyattan sonra durumumu görmek için mr çektirdim. Mr sonuçlarımı linke Tıklayarak inceleyebilir misiniz? Amatör futbolcuyum bu sonuçlara göre futbola devam etme olasılığım nedir? Eğer bu sonuçlar futbol oynamam açısından risk taşıyorsa,futbola devam etmem için nasıl bir yol izleyebilirim. http://i.hizliresim.com/KZppLZ.jpg
 • DrSerefAktas
  etik ve profesyonel açıdan tarafımızdan daha önce değerlendirlmemiş hasta görüntülerini internet ortamında incelememekteyiz.
 • taneristanbul  - SOL DİZ MRG incelemesi hk.
  Merhaba hocam , Sol dizimdeki ağrı şikayeti sonrasında çektirdiğim Sol diz MRG incelemesi şöyledir ; Patellafemoral eklem ilişkisi doğal görünümdedir. Patella superior lateralinde Tip III bipartita patella ile uyumlu görünüm izlenmektedir. Ana patellar kemik ile arasındaki sinkondrozunda ödem mevcuttur.Anstabil olduğu düşünülmüştür. Tibiofemoral eklem aralığı medialde daralmıştır.Medial femoral kondilde kıkırdakta incelme mevcuttur. Medial femoral kondilde subkondral kemikte ödematöz değişiklikler mevcuttur. Özellikle medial femoral kondil posteriorunda yer almaktadır. Medial menisküsün MCL altına ekstrüzyonu izlenmektedir. Medial menisküsün korpusunun serbest kısmında küntleşme şeklinde vertikal seyirli yırtık mevcuttur. Lateral ligamentöz kompleks, lateral menisküs intakttır. Medial kollateral bağda Grade I zedelenme izlenmektedir. Suprapatellar bursada ve eklem içerisinde sıvı artışı mevcuttur. Hocam cevabınız için önceden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleriniz ileri düzeyde kireçlenmeyi düşündürmez ise artroskopik cerrahi önerilirken ileri kireçlenmelerde artroskopik cerrahi ilk planda düşünülmemektedir.
 • fatma61  - Sol Diz MR
  Merhabalar Hocam.Sol Diz MR sonucu:Diz eklem köşelerinde dejeneratif sivrileşmeler izlenmektedir.Medial menisküs posterior boynuzda grade III sinyal artışı ve volüm kaybı izlenmektedir.Anterior boynuzda gradeII dejenerasyon mevcuttur.Lateral menisküs anterior ve posterior boynuzda gradeII dejenerasyon izlendi.
 • DrSerefAktas
  mr görüntüleriniz incelenerek kireçlenme düzeyiniz saptanmalıdır. hafif düzeydeki kireçlenmelerde artroskopi fayda sağlayacaktır. Ancak ileri kireçlenmelerde bazen şikayetler kireçlenmeye bağlı olup tedavi ona göre planlanmalıdır. Muayene ve mr ların incelenmesi ile net plan yapılabilir.
 • glcn  - menisküs
  Merhabalar, Spor sonrası dizimde oluşan ağrı sebebiyle doktora gitim. MR sonucumda bu şekilde yazmaktadır: Medial menisküs ön boynuz-korpus bileşkesinde serbest yüzde küntleşme izlenmekte olup, görünüm her iki eklem yüzüne uzanımlı radial rüptür ile uyumlu olabilir. Medial menisküs posterior krusları normal form ve sinyal özelliklerindedir. Rüptür saptanmadı. Doktor ufak bir yırtık olduğunu söylemişti. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilir mi? Yoksa ameliyat gerekli midir?. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  sorunuzda yazılı bilgiler artroskopik cerrahiye ihtiyacınız olduğunu düşündürüyor.
 • cemk7  - SAĞ DİZ MR SONCU
  -medial meniskus posterior hornda grade 2 dejenerasyon mevcuttur. -eklem mesafesi ve suprapatellar bursada minival sıvı artımı mevcuttur. BENIM NE YAPMAM GEREKİR SAYIN DOKTORUM. GİTTİĞİM DOKTOR ILAC YAZDI VE ILAC TEDAVISI ILE GECER DEDI. DOGRUMU..
 • DrSerefAktas
  raporunuzda yazılı olan durum tedavi gerektirmemekte olup muhtemelen doktorunuz muayene bulgularına göre bir tedavi başlamıştır.
 • brc8816  - Menisküs
  Merhaba Hocam, Dizimdeki ağrı sonucu doktora gittim ve Mr sonucum şu:Lateral menisküste milimetrik radikal yırtık izlenmektedir.Femur lateral kondilde milimetrik subkondral kistik değişiklikler izlenmektedir.Eklem aralığı normal genişlikte olup kartilaj yapılar tabidir.Suprapatellar bursada minimal sıvı artışı mevcuttur.Ve yaşım 25'tir. Hocam sorum şu ki sizce bu sonuçlara bakarak diz ameliyatı olmalıyım? Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Dizinizda ağrı ve muayenenizde de meniskus yırtığı bulgusu var ise artroskopik cerrahi önerilir.
 • menisküs  - merhaba sayın hocam
  Hocam direk MR raporundaki siyah yazıları yazıyorum acaba fizik tedaviyle geçebilecek seviyedemi yırtığım? -Lateral menisküs posterior hornunda dejenerasyon zemininde transvers ve radikal yırtık vardır. -Eklem aralığı ve supra patellar reseste belirgin effüzyon vardır. Hocam birde ameliyat lazımsa prp tedavisini önerirmisiniz.Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Muayene ve görüntüler raporla uyum gösterirse artroskopik cerrahi önerilir.
 • darkkwaterr  - ACL, PCL, menisküs :(
  hocam merhaba iyi çalışmalar. çektirdiğim MR sonuç kısmında; **ACL'de grade 2 sprain **Medial menisküste grade 2, lateral menisküste grade 1 intrameniskal sinyal intensitesi **PCL'de yumuşak doku ganglion kisti yazıyor. durum nedir hocam bir halı saha maçında oldu ilk etapta sıkıntı yok diz kapağı altı ve yanında zedelenme var dedi ilk gittiğim doktor ben de tam olarak geçmeden tekrar gittim ve zorladım tekrarladı ve üzerine bir kez daha tekrarladı arkadaşlarımı izlemeye gittiğimde dayanamadım ve ters bi şekilde topa vurduğum için.. 2,5 aydır sporla alakam yok. merdivenlerden koşarak inip ÇIKABİLİYORUM gün içinde zorlanmıyor ancak DİZ ÇÖKEMİYORUM.. yardımcı olursanız bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım. şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas  - ön çapraz bağ yaralanması
  MR raporunuzda ön çapraz bağ kısmi yırtığı olduğu belirtilmiş. Bazı kısmi yırtıklar instabiliteye yol açıp cerrahi gerektirirken bazılarında gerekmemektedir. Eğer MR tetkikiniz daha sonraki zorlanmalarınızdan önce çekildi ise yeni bir MR çektirmeniz ve son durumunuzun bir ortopedi uzmanınca değerlendirilmesi önerilir.
 • ademir19  - Sol Diz MRG İncelemesi
  Hocam iyi çalışmalar, 55 yaşındaki hastamızın sol diz MRG incelemesinde şu sonuçlar alınmıştır. Medial menisküs arka boynuzda grade-III,ön boynuzda grade I dejenerasyon. Lateral menisküs ön ve arka boynuzlarda grade-II dejenerasyon. Ön ve çapraz bağlarda evre II-III sprain. Patello-femoral eklemde evre-IV kondromalazi patella.Suprapatellar bursa ve diz eklem arabağında sıvı.Popliteal fossada Baker kisti. Teşekkürler hocam.
 • DrSerefAktas  - menisküs yırtığı
  MR bulgularında medial meniskus arka boynuzunda yırtık olduğu belirtilmiş. Bu durumda eğer şikayetlerin meniskus yırtığından kaynaklandığı muayene ile de destekleniyorsa artroskopik cerrrahi fayda sağlayacaktır.
 • ABDULBAKİ AKSU  - DİZ MRG İNCELEMEDE
  hocam bir 35 gün önce sol dizim bir travma geçirdi,düştüm.bir hafta önce soldiz mr çektirdim.sonucu:lateral tibial platoda ve fibula proksimali kesiminde geniş kemik iliği ödem alanının olduğu görülmektedir.bu görünümde mikrotrabeküler bir fraktür de olaya eşlik ediyor olabilir. Medial menisküs arka boynuzunda hafif dejenerasyon mevcuttur. Lateral menisküs arka boynuzunda hafif dejenerasyon izlenmektedir.
 • DrSerefAktas
  geçmiş olsun. kontuzyon düzeyi tedaviniz belirleyecektir.
 • Hümeyra  - Merhaba,
  Doktor Bey öncelikle uğraşılarınız ve cevabınız için teşekkürler. Annemin sağ diz ekleminde sorunu var. Mr çekimi sonucu şu bulgular tespit edilmiş; femur medial kondil komşuluğunda 12*10 mm boyutta multiloküle görünümde kist izlendi(ganglion kist ?), medial menisküs arka boynuzda ise horizontal yırtık izlendi. Bu sonuçlara göre ameliyat olması gerekir mi, kendisi biraz kilolu ve diyet kontrolü aşamasında şu an.Kolay gelsin..
 • DrSerefAktas
  İleri derece eklem kireçlenmeniz yok ise meniskus yırtığınız için opere olmanız önerilir.
 • ismety şahiner
  sağ kalça ekleminde koksaartroz burguları izlenmiştir. Eklem yüzeylerinde anterior kesimde belirgin olmak üzere dejeneratif değişiklikler izlenmiştir. Eklemde hafif effüzyon burgulara eşlik etmektir. emar sonucu ne demektir tavsiyeleriniz
 • DrSerefAktas
  Sağ kalça ekleminde kireçlenme olduğu belirtilmiş. Kireçlenmenin derecesine göre tedavi belirlenbilir.
 • MURAT KALELİ  - SOL DİZ ARKA SOL TARAF SOL
  SAYIN HOCAM HASTANEYE SOL DİZ SOL ARKA KISIMDAKİ AĞRILARIM İÇİN GİTTİM. ŞİKAYETİM DİZLERİM ÜZERİNE OTURDUĞUM VAKİT BİR SÜRE SONRA KALKMAYA ÇALIŞTIĞIMDA SOL DİZİMİN AÇILAMAMASIYDI ELİMLE DİZİMİN ARKA KISMINA BASTIRAMADAN AÇAMIYORDUM. HASTANEDE ÇEKİLEN MR SONUCUMDAKİ SİYAH PUNTALI YERLERİ SİZE YAZIYORUM İLGİLENİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM SAYGILAR... TİBİOFEMORAL EKLEM ARALIĞINDA AZ MİKTARDA EFFÜZYON İZLENMEKTEDİR. MEDİAL MENİSKÜS POSTERİOR BOYNUZUNDA, ARTİKÜLER YÜZEYLERE UZANIMI BULUNMAYAN İNTRAUSBSTANS SİNYAL ARTIŞI GÖZLENMEKTE OLUP GRADE II DEJENERASYONLA UYUMLU OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.BUNUN DIŞINDA MENİSKAL YAPILAR NORMAL MORFOLOJİ VE SİNYALDE İZLENMEKTEDİR. DİZ ANTERİORU YUMUŞAK DOKUDA ÖDEM’LE UYUMLU SİNYAL DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDEDİLMİŞTİR.
 • DrSerefAktas
  Cerrahi tedaviye ihtiyaç gösterecek bir bulgudan bahsedilmemiş olup tedaviniz doktorunuzun muayene bulgularına göre düzenlenenilir.
 • D  - Sağ diz, menisküs yırtılması
  Merhaba, MR Sonuçlarımda aşağıdaki bulgular yazmakta. Doktorum acilen ameliyat olmamı önerdi. Ameliyatsız çözüm mümkün müdür? İntraartiküler alanda minimal sıvı, patella lateral fasette grade III kondromalazi, ince kalibrasyonda Baker kisti Medial menisk posterior hornda horizontal oblik yırtık Medial kollateral ligamanda grade I sprain Tibia platosu orta hatta posteriorde 7.2*6.6*11.1 mm boyutunda enkondrom
 • DrSerefAktas
  MR Bulgularınız cerrahi tedavi gereklilğini işaret ediyor.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!