Menisküs Yırtıkları Yazdır

MENİSKÜS YIRTIKLARI

Menisküs nedir?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdağımsı yapıdır. Diz ekleminde iç ve dış Menisküs olarak iki adet menisküs bulunur. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ile baldır kemiği üst ucu arasında yer alır. Her iki kemiğin eklemi oluşturan kısımları ince bir kıkırdak doku ile kaplıdır. Menisküsler eklemde her iki kemik kıkırdakları arasında yer alırken ligamentlerle alt taraftaki tibial (baldır) eklem yüzeyine ve kapsüle tutunurlar. Menisküsler yarım ay yada C- şeklinde yapılardır. Dizlerin birbirine yakın kısmında yer alan menisküs, iç veya medial menisküs olarak adlandırılırken diz ekleminin dış kesiminde yer alan menisküse de dış yada lateral meniskus denilmektedir.

Menisküslerin görevi nedir?

Diz eklemini oluşturan uyluk kemiği alt ucu yuvarlak bir yapıya sahiptir. Eklemin diğer tarafını oluşturan baldır kemiği ise düz bir yüzeye sahiptir. Meniskusler baldır kemiği üst  kısmındaki düz eklem yüzeyi üzerinde kama şeklinde ve yarım ay şekli yapısı ile yuvarlak olan uyluk kemiği alt kısmı eklemine tam uyumu sağlar. Meniskusler yapısı ve konturları sayesinde diz ekleminde yükün eşit dağılımını sağladığı gibi şok absorbe edici özelliği de vardır. Yine mevcut konturları nedeni ile de stabilite sağlamaktadırlar. Diz ekleminde meniskusler, eşit dağıtılan yük sayesinde eklem kıkırdağına da eşit yüklenmeler sağlanarak eklem kireçlenmesi ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyucu rol üstlenirler.

Geçmiş dönemlerde meniskus sorunlarında açık operasyonlarla tüm meniskusler çıkarılmakta idi. Bu dönemde meniskusleri çıkarılan hastalarda  ileri dönem takiplerinde kıkırdak incelmeleri ve eklem kireçlenmelerinin geliştiği görülmüştür. Bu bilgi de meniskuslerin eklem koruyucu etkilerinin ne denli önemli olduğu göstermektedir.

Menisküs dış kesimlerinde kapsüle tutunduğu %10-15 lik kısmında damarsal kanlanması mevcut olup bu bölgede iyileşme potansiyeli vardır. Menüsküslerin iç kısmında damarlanma olmayıp bu bölgede oluşan yırtıklarda iyileşme potansiyeli olmamaktadır.

Menisküs sorunları nelerdir?

Menisküslerde görülen en önemli sorunlar; menisküs yırtıkları, menisküs kistleri, meniskus dejenerasyonları (yıpranmaları) ve diskoid menisküs olarak sayılabilir. Ortopedi doktoruna diz ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar içinde  diz meniskus yırtıkları önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle MR raporlarında belirtilen Grade ! veya Grade !! dejenerasyonlar yırtık demek değildir.

Menisküs Yırtıkları nasıl olur?

Diz de zorlanma, burkulma ve dönme gibi kuvvetlerle oluşan meniskus yırtıkları genç hastalarda özellikle sportif aktivitelerde olur.  Bir çok menisküs yırtığında dizde aşırı dönme zorlanması yada burkulma gibi bir neden görülür. Genç hastalarda görülen travma sonucu oluşan meniskus yaralanmalarında eşlik eden yaralanma sıklığı yüksektir. Meniskus yırtığı ile beraber ön çapraz bağ yaralanması, kıkırdak yaralanmaları, kemik kontüzyonları görülebilir.

Dejeneratif meniskus yırtıkları ise daha ziyade ileri yaşlarda yada başka nedenle yıpranmış dejenere menüsküslerde görülür. Dejeneratif menisküs yırtığı, basit bir hareketle bile olabilmektedir. Örneğin yerden bir şey almak için çömelme, otobüse binerken, arabadan inerken, düzgün olmayan zeminde yürürken hafif diz açılanmasında menisküs yırtığı oluşabilmektedir. Bu hastalar genelde orta yaş ve üzerindedirler.

Menisküs yırtığının bulguları nelerdir?

 • Dizde ağrı,
 • Dizde takılma, atlama sesi,
 • Dizde şişlik,
 • Diz hareketlerinde kısıtlılık: dizi tam düzleştirememe yada tam bükememe,
 • Dizde kilitlenme, menisküs yırtıklarının en sık görülen bulgu ve şikayetleridir.

Menisküs Yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Ortopedi uzmanı, hastanın şikayetleri, olayın oluş mekanizması ve dizdeki muayene bulguları ile menisküs yırtığından şüphelenir. Günümüzde en iyi ortopedi doktoru bile menisküs yırtıklarında Diz MR tetkikini görmek istemektedir. Burada amaç; sadece menisküs yırtığı tanısını koymak değil, menisküs yırtığına ek olabilecek diz içi diğer sorunları saptayabilmek,  menisküs yırtığı tipi ve yerleşimini değerlendirmektir. MR bilgileri ile meniskus yırtığı hakkında tam bilgi sahibi olan ortopedi doktoru hastası için en iyi olduğunu düşündüğü tedavisini planlayabilir.

Menisküs yırtıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Hemen her hastada ilk tedavide buz tatbiki, istirahat, elastik bandaj yada dizlik uygulamasının hastanın ilk şikayetlerinde rahatlamayı sağlayabiliriz.

Menisküs yırtıklarında nihayi tedaviyi belirleyen unsurlar şunlardır:

 • Menisküs yırtığının travma ile normal menisküs dokusunda mı yoksa dejeneratif yırtık olduğu
 • Menisküs yırtığının menisküsün hangi bölgesinde olduğu yani menisküs yırtığının menisküsün beslenen % 10-15 lik dış kısmında mı yoksa beslenmeyen iç kısmında mı olduğu
 • Meniskus yırtığının boyutu

Örneğin meniskusun beslenen dış kesiminde olan birkaç mm lik yırtıklar ilk etapta cerrahi tedavi edilmeyip cerrahi dışı tedavi edilerek takibe alınırlar. Yine ileri dejenerasyonun olduğu ve ileri düzey eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda menisküs yırtıkları artroskopik olarak tedavi edilmemektedir.

Günümüzde hastalarda aktivite sorunlarına yol açan yaşam kalitesini etkileyen bir sorun olarak görülen meniskus yırtıklarının ana tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Artroskopik cerrahi ile menisküsün beslenmeyen bölgesindeki meniskus yırtıklarında sadece yırtık kesimin artroskopik olarak çıkarılması işlemini uygulamaktayız. Meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi dizin ön tarafında açılan 2-3 adet 0.5 cm lik kesilerle açılan portal dediğimiz deliklerden yapılmaktadır. Portallerden birinden diz içine ilerletilen teleskopik kamera sayesinde diz içi yapılarak büyütülerek monitörde görülmektedir. Diğer portalden girilen cerrahi aletler yardımı ile de operasyon yapılabilmektedir. Artroskopik cerrahide ortopedi doktorunun deneyimli olması önem arz etmektedir.  Meniskusun %10-15 lik dış kısmında kanlanan bölgesindeki meniskus yırtıklarının iyileşme potensiyelleri vardır. Meniskus kırmızı bölgesi de denilen bu bölgedeki meniskus yırtıkları dikilerek tedavi edilmektedir. Bu operasyonda teknik bir operasyondur.

Bu operasyondan sonra hastalarımızı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Hastalarımız, tercih ederse olarak bir gece hastanede kalabiliyorlar. Hastalarımız ameliyattan sonra ki hafta içerisinde günlük normal yaşamlarına dönebiliyorlar. 1 ay içinde de meniskus yırtığı öncesindeki sportif aktivitelerini yapabiliyorlar.

Genç hastalarda travma ile meniskusun büyük kısmı zedelenmiş ve onarılmayacak durumda ise meniskus allograft transferi operasyonu uygulamaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 


Menisküs Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (1688) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • ynur  - dizde kontüzyon ,sağ ol orta parmak eklem kapsülü
  İyi günler Şeref Bey,1.5 ay önce düştüm çekilen mr sonucuna göre sol dizimde kontüzyon,hafif ödem vardı,bağlarda gerilme vardı ancak sağlamdı 25 gün boyunca hiç son ayağımın üstüne basmadım ve dizlik kullandım.1 kutu etol içtim.ancak sol dizimin sağ tarafı hala ağrıyor ve ben çömelemiyorum ya da bacağımı tam bükemiyorum ağrıdan dolayı.Parmağımı hala sıkı kapatamıyorum(elimi yumruk yapaöıyorum)dr. Bey zamanla düzelir dedi.1.5 ay olmasına rağmen bir düzelme olmadı.Ne yapabilirim?
 • xalo83  - menisküs
  Hocam Merhabalar; 2013'te futbol oynarken sağ dizimde ağrı oldu, çekilen MR'da doktor ikinci derecede menisküs yırtığı var, ameliyata gerek yok, kuvvetlendirebilirsin dedi. Ben de öyle yaptım ve 3 ay kuvvetlendirdim. Tam olarak iyileşmese de yeniden futbol oynayabiliyordum. 1,5 sene sonra aynı yerden darbe aldıktan sonra yine ağrı ve şişkinlik oldu. Yine MR çektirdim ve "Medial menisküs gövde ve posterior hornunda grade-1 dejenerasyon izlenmiştir" yazıyor. Ben yine 3 ay kuvvetlendirdim ancak önceki gibi bir iyileşme durumu olmadı. Şimdi koşularımda, kısa süreli ayak bükülmesinde bir sıkıntı olmuyor(5 dk. sonra bükülü kalırsa ağrı yapıyor) ama futbol oynamak istediğimde sağ ayağımı kullanmakta zorlanıyorum, ağrılarım oluyor. Tedavi olarak yeniden futbol oynayabilmek için ameliyat olmam gerekiyor mu yoksa başka bir tedavi yöntemi var mı?
 • DrSerefAktas
  grade 1 ve 2 dejenerasyon yırtık olmayıp şikayetlerinizin nedeni açısından muayeneniz ve mr görüntülerinizin incelenmesi gerekli olacaktır.
 • ufuk33  - Menisküs
  Kolay gelsin iyi çalışmalar hocam. Sol dizimde ki ağrı nedeni ile doktora gittim Mr çekildi dizde horizontal yırtık. Lateral kronik 3b evre yırtık çıktı. Doktor ameliyat dedi. Bende raporla başka bir doktora daha gittim baktı rapora direk ameliyat dedi. Muayene etti dizimi saga sola büktü ağrı olup olmadığını sordu ağrı yok dedim.Şaşırdı. benden Mr cd sini istedi diğer gün cd ile birlikte gittim.cd yi inceledi ameliyata gerek olmadığını dizimde griid diye bir şey varmış ameliyata gerek olmadığını söyledi. Fakat üzerinden 15 20 gün geçmesine rağmen namaz pozisyonunda oturamiyorum. Sizce bu normal mi veya dizimin normale dönmesi ne zaman olur. Ayrıca 3. bir doktora daha gitmem gerekir mi
 • DrSerefAktas
  farklı görüşler almışsınız muayene ve görüntüler incelenerek bir katkı sağlanabilir.
 • Ogün  - Menisküs
  Hocam öncelikle kolay gelsin.benim sol dizimde yaklaşık 6ay önce ağrılar meydana gelmeye başladı ve hala devam ediyor. MR sonucu tanısı .menisküslerin yerleşim bozukluğu eski yırtık veya yaralanmaya bağlı. Ağrılar artık dayanılmaz hala geldi surekli ağrı kesici içmekten bunaldım artık.diz egzersizleri yaptm doktorların önerdiği fakat işe yaramadı. Hangi doktora gitsem önemli bisey yok dizinizi dinlendirin zamanla geçer diyor fakat ağrılardan uyuyamıyorm bile. Ağrı kesici icmezsem ayagmn ustune zor basıyorum ağrı kesici dindiriyor fakat surekli ağrı kesici içerek yaşamak istemiyorum. Çalışmama engel oluyor soğukta daha fazla agrıyor ne yapsam geçer bunun için ne gerekiyosa yaparm inanın yaşamaktan sogutuyor bu ağrı beni. Yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum saygılar iyi akşamlar
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizin incelenmesi ile tanı ve tedavi planlaması yapılabilir.
 • kzltrpk  - Sol Diz mr
  Merhaba hocam, 2 ay önce sol dizimin hafif üstünde futbol musabakısından sonra ağrı oluştu . 1 2 gün sonra yürürken üzerine basamadım sonrasında geçti. aradan 1 ay geçtikten sonra diz kapağımın içinde sanki bişey varmış gibi hissetmeye başladım bazen ara ara yanma ve yorulduğum zamanlarda ağrı hissediyorum.dizimde herhangi bir ağrı ve kilitlenme veya şişme söz konusu değil. Bu şikayetle çektirdiğim MR sonucum aşağıdaki gibidir. Bulgular: Medial menisküsün tüm komponentlerinde Grade2 dejenerasyon hatları izlenmekletir. Lateral menisküsün tüm komponentlerinde Grade2 dejenerasyon hatları izlenmekletir. Ön çapraz bağ dejenerasyon nedeniyle ince kalibrasyonda,heterojen sinyallidir. Çapraz bağları etrafında yağ yastıkçığı ödemlidir. Posterior çapraz bağ, medial ve lateral kollaretal bağlarının kalınlıkları ve sinyal dağığılımları doğal görünümümdedir. Kuadriseps ve patellar tendon kalınlık ve devamlılığı, sinyal intensitesi doğaldır. Tibiofemoral, patellofemoral ve proksimal tibiofibuler eklem ilişkileri doğaldır. İnceleme alanına giren distal femur,proksimal tibia ve patellanın kortikal platoları intaklıdır.Medüllatrabeküler komponentlerin sinyal yoğunlukları homojendir. Paraartiküler kas ve yumuşak dokuların morfoloji sinyal dağılımları doğaldır. Bu hafta önemli bir futbol müsabakam vardır.Dizlikle futbol oynamamın herhangi bir sakıncası varmıdır.Ayrıca tedavisi için ne yapmamı önerirsiniz
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda yeterli açıklayıcı bilgi olmayıp muayene ve mr görüntüleri incelenerek yorum yapılabilir.
 • xxxyyy  - yardım..
  :angry: hocam iyi günler, 2 sene önce halısahada sakatlık yaşadım.. Yeni çekilen mr sonucunda dizde 3.derece yırtık bulundu ve ön çapraz bağlarda yırtılma var.Arka çapraz bağlar sağlam fakat suprapatellar bursada minimal sıvı artışı dediği şey çıktı nasıl bir tedavi izlemeliyiz bir yol gösterir misiniz..
 • DrSerefAktas
  genç ve aktif spor yapan bireyseniz meniskus ve ön çapraz bağ yırtıklarınız için artroskopik cerrahi önerilir.
 • glmhdrva@gmail.com  - Hocam lütfen !!!!
  Hocam kolay gelsin. ACL de izlenen laksite ve kontur düzensizlikleri hafif parsiyel yirtik ile uyumludur. Lateral menüskuste grade 2 musinoz dejenerasyon. Lateral femoral kondil ve tibial platolarda bone bruise lehine T1A inceleme de hipo , T2A inceleme de hiperintens sinyal intensite değişimi. Lateral femoral kondil düzeyinde 1 cm çaplı osteokondral lezyon ve komşu kartilaj yapısında incelme . Fibula üç kemik trabekuler yapıda bone bruise lehine sinyal değişimi . MCL de grade 2 sprain.
 • DrSerefAktas
  MR bulgularınız tedavi gerektirdiğiizlenimini oluştursa da muayene ile değerlendirme gerekir.
 • mehmet6301  - Merhaba
  Hocam 2 ay önce futbol oynarken dizim burkulur gibi oldu sonrasında iç tarafta ağrı oluştu. mr. sonucum 1-ACL trasesinde intersisyel hasar ile uyumlu sinyal artımı gözlenmiştir. 2-Medial menisküs posterior hornunda ince vertikal yırtık görünümü mevcuttur. ameliyatsız geçermi ve futbola dönmek için ameliyat şart mı? Saygılar hocam...
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmanız tavsiye edilebilir.
 • Arzem21  - Sol diz mr sonucu
  Merhaba hocam.yaklaşık 6 aydır dizimde Ağrı ve şişlik vardı çömelmiyordum son 1aydırda Ağrı'larım çok şiddetlendi doktora gittim mr cektırdım halen sonucu gösteremedim size sonucu yollamak istedim cevaplarsanız çok sevinirim .mr.sonucu medikal menisküs posterior horunda dejenerasyon lehine değerlendirilen lineer hiperintens sinyal artışı izlenmiş olup bu düzeyde üst artiküler yüze uzanan ve radial yırtık yönünden kuşkulu sinyal artışı izlenmiştir.klinik korelasyonu önerilir. Patellofemoral eklem aralıgı lateralde daralmıştır.medial patellar plika kalınlaşmıştır.eklem aralıgına doğru uzanım göstermektedir.intraartiküler alanda suprapatellar bursaya uzanan effüzyon artışı izlenmektedir.şimdiden teşekkürler hocam ....
 • DrSerefAktas
  mr bulgularınızda yazılan meniskus yırtığı ve plika kalınlaşması klink bulgularınızla uyumlu ise artroskopik cerrahi gerekebilir.
 • dgnorc  - Hocam çok acil değerli yorumunuza ihtiyacım var
  Hocam amatör futbolcuyum.Maç sırasında sıçrama sonucu sol ayağımla yere bastım dizim sağa sola gitti katır kutur sesler geldi içinden ve devam edemedim. MR Çektirdim MR Sonucum: *Diz eklem mesafesinde az miktarda sıvı artışı mevcuttur. *Patellar kartilaj kılınlığı ve bütünlüğü korunmuştur.Femur lateral kondilde,tibia plato posteriorunda ve femur medialde ödemli sinyaller izlenmektedir. *Medial menisküste arka boynuda dejenerasyon ve üst artiküler yüzüde milimetrik küçük bir yırtık izlenimi alınmaktadır. *Ön çapraz bağ rüptüre görünümdedir. Arka çapraz bağ, iç yan bağ ve dış yan bağ, ilio-tibial bant,popliteal tendon normal olarak değerlendirilmiştir.Kuadriseps ve patellar tendonlar tabiidir. Popliteal fossa normal görüntülenmiştir. İnceleme alanına giren müsküler yapılarda patolojik sinyal intensitesi değişikliği sapntamamıştır. Saygıdeğer hocam MR sonucum budur sizin görüşünüz nedir ameliyat mı gerekir yoksa egzersiz ile üst adeleyi güçlendirerek iyileştirebilir miyim ? saygılar hocam
 • DrSerefAktas
  bu yazılmış olan rapor verisi muayenenizle uyumlu ise cerrahi tedavi gerekebilecektir.
 • murat_0335  - mr sonucu
  hocam iyi günler bu mr sonucunda herhangi bir cerrahi müdahale gereklimidir.Dizimde şişlik, takılma ve ağrı mevcut tam olarak dizimi açamıyorum. Tibiofemoral eklem aralık genişliği ve eklem ilişkisi tabiidir. Tibial ve femoral eklem kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri doğaldır. İntraartiküler mesafede suptapatellar bursada minimal sıvı artışı mevcuttur. Patella lateral faseti femur ile eklem yapmaktadır. Patellar ve trohlear kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri tabiidir. Medial ve lateral retinakulumların kontur, trase ve sinyal intensiteleri doğaldır. Patellar tendon patella oranı 1.2 den büyük olup, görünüm patella alta ile uyumludur. İnceleme alanına giren femur distal, tibia ve fibula proksimal bölümleri ve patella kortikomedüller kemik sinyal intensite dağılımları tabiidir. Medial ve lateral menisküs posterior boynuzunda grade-2, anterior boynuzunda grade-1 dejenerasyon izlenmektedir. Anterior ve posterior kruciat ligamanlar ile medial ve lateral kollateral ligamanların trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir. Popliteal fossa oluşumları doğaldır. Quadriceps ve patellar tendonlar trase, kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir
 • DrSerefAktas
  ilk etapta muayene bulgularınıza göre ameliyatsız tedavi seçeneklerinden biri seçilebilir.
 • gülşah2312  - dizmr
  hocam dizlerimdeki ağrılar için mr çektirdim.rica etsem yorumlayabilirmisiniz.şimdiden teşekkürler. SOL DİZ MR İNCELEME; Tibia intereminencia düzeyinde dejenere kistik değişiklikler izlendi. Retropatellar kartilaj normaldir. Quadriceps ve patellar tendon kontur, kalibrasyon ve sinyal intensiteleri tabiidir. Anterior krusiat ligamanda intraligaömentöz ödem ile uyumlu kalınlık ve sinyal artışı dikkati çekmektedir. Posterior krusiat ligaman, lateral kollateral ligaman kontur, kalibrasyon ve sinyal intensiteleri tabii olarak değerlendirilmiştir. Medial menisküs anterior horn tabii, posterior hornda grade I dejenerasyon mevcuttur. Lateral menisküs anterior ve posterior hornları tabiidir. Suprapatellar bursada eklem içerisinde sıvı değerleri izlenmektedir. SAĞ DİZ MR İNCELEME; Patellar kartlaj medial kesiminde evre I kondromalazi mevcuttur. Quadriceps ve patellar tendon kontur, kalibrasyon ve sinyal intensiteleri tabiidir. Anterior krusiat ligamanda intraligaömentöz ödem ile uyumlu kalınlık ve sinyal artışı dikkati çekmektedir. Posterior krusiat ligaman posterior kesim komşuluğunda 8 mm boyutunda dejenere kist izlenmektedir. Medial ve lateral kollateral ligaman kontur, kalibrasyon ve sinyal intensiteleri tabii olarak değerlendirilmiştir. Medial menisküs anterior horn tabii, posterior hornda grade I dejenerasyon mevcuttur. Lateral menisküs anterior ve posterior hornları tabiidir. Suprapatellar bursada eklem içerisinde sıvı değerleri izlenmektedir.
 • DrSerefAktas
  muayene ile birlikte değerlendirlmelisiniz. bulgular tek başına tedai kararı verdirebilecek şekilde belirtilmemiş.
 • peterekli08  - Hocam kolay gelsin.
  Hocam iyi çalışmalar, ben 40 yaşındayım ve amatör olarak futbolun sürekli içindeyim. Yaklaşık 1 ay önce müsabaka sırasında sol dizim içe doğru esneme yaptı ve tabiri caizse "gırç" diye ses geldi. Buz tedavisi ve uzman kontrolünden sonra çekilen MR sonucunu aşağıda belirttim. Cerrahi müdahalesiz tedavi mümkün olur mu acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. İç menisküs arka boynuzda dejenerasyon, tibia lateral platoda ödem, femur medial kondil ön kesimde subkondral erezyon izlendi. ACL proksimal kesimde devamsızlık, distal kesimde sinyal artımı gözlendi (yırtık). PCL ve yan bağlar normaldi. LCL çevresi yumuşak dokularda ödem dikkati çekti.
 • DrSerefAktas
  aktif ve spor yapan bir bireyseniz önçapraz bağ cerrahisi düşünülebilir.
 • aysnr54  - Mr sonucu
  SAĞ DİZ MR Teknik: T1A/TSE koronal, STIR sagittal ve PDA/TSE aksial, koronal, sagittal düzlemlerde yapılan inceleme Tüm sekanslarda osseöz yapı sinyal intensiteleri doğaldır. Kemik konturları muntazamdır. Tibiofemoral ve patellofemoral eklem aralığı normal genişliktedir. Tibiofemoral eklem kıkırdağı ve retropatellar kıkırdak yüzeyi muntazam olup, kalınlık ve sinyal intensitesi tabiidir. Medial menisküs ve lateral menisküs normal konfigürasyonda olup, sinyal intensiteleri doğaldır. Anterior krusiat ligaman ve posterior krusiat ligaman kalınlık ve sinyal özellikleri tabiidir. Medial kollateral ligaman ve lateral kollateral ligaman ile patella tendonuna ait patoloji saptanmamıştır. Popliteal fossa oluşumları tabiidir. Diz ekleminde suprapateller bursaya dek uzanım gösteren effüzyon mevcuttur. Hocam 20 yaşındayım. Yaklaşık 6 yıldır diz ağrısı çekiyorum kısa süre önce nihayet bir doktor ilaç krem vermek yerine MR çektirmeyi akıl etti. Sonuçları üstte belirttiğim gibidir. Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin iyi günler dilerim..
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda dizin içinde sıvı birikimi dışında bir bilgi verilmemiş muayeneniz ve mr görüntü incelemeniz de bunu doğrular ise romatizmal ve imflamatuvar hastalıklar yönünden tetkikler gerekebilir.
 • sergerdar14  - Menisküs mr sonucu
  Hocam merhaba.sol dizimden cekildigim mr sonucu asagidaki gibidir.su anda dizimde cok agri var. Medial menisküs posterior hornunda oblik uzanimli evre 4 yirtik,Lateral meniskus posterior hornunda evre 2 dejenerasyon,popliteal fossada baker kisti.
 • DrSerefAktas
  genç hastalarda meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi tedavi önermekteyiz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!