Menisküs Yırtıkları Yazdır

MENİSKÜS YIRTIKLARI

Menisküs nedir?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdağımsı yapıdır. Diz ekleminde iç ve dış Menisküs olarak iki adet menisküs bulunur. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ile baldır kemiği üst ucu arasında yer alır. Her iki kemiğin eklemi oluşturan kısımları ince bir kıkırdak doku ile kaplıdır. Menisküsler eklemde her iki kemik kıkırdakları arasında yer alırken ligamentlerle alt taraftaki tibial (baldır) eklem yüzeyine ve kapsüle tutunurlar. Menisküsler yarım ay yada C- şeklinde yapılardır. Dizlerin birbirine yakın kısmında yer alan menisküs, iç veya medial menisküs olarak adlandırılırken diz ekleminin dış kesiminde yer alan menisküse de dış yada lateral meniskus denilmektedir.

Menisküslerin görevi nedir?

Diz eklemini oluşturan uyluk kemiği alt ucu yuvarlak bir yapıya sahiptir. Eklemin diğer tarafını oluşturan baldır kemiği ise düz bir yüzeye sahiptir. Meniskusler baldır kemiği üst  kısmındaki düz eklem yüzeyi üzerinde kama şeklinde ve yarım ay şekli yapısı ile yuvarlak olan uyluk kemiği alt kısmı eklemine tam uyumu sağlar. Meniskusler yapısı ve konturları sayesinde diz ekleminde yükün eşit dağılımını sağladığı gibi şok absorbe edici özelliği de vardır. Yine mevcut konturları nedeni ile de stabilite sağlamaktadırlar. Diz ekleminde meniskusler, eşit dağıtılan yük sayesinde eklem kıkırdağına da eşit yüklenmeler sağlanarak eklem kireçlenmesi ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyucu rol üstlenirler.

Geçmiş dönemlerde meniskus sorunlarında açık operasyonlarla tüm meniskusler çıkarılmakta idi. Bu dönemde meniskusleri çıkarılan hastalarda  ileri dönem takiplerinde kıkırdak incelmeleri ve eklem kireçlenmelerinin geliştiği görülmüştür. Bu bilgi de meniskuslerin eklem koruyucu etkilerinin ne denli önemli olduğu göstermektedir.

Menisküs dış kesimlerinde kapsüle tutunduğu %10-15 lik bölgede kanlanması mikrovaskuler yapıda mevcut olup bu bölgede iyileşme potansiyeli vardır. Menüsküslerin iç kısmında damarlanma olmayıp bu bölgede oluşan yırtıklarda iyileşme potansiyeli olmamaktadır.

Menisküs sorunları nelerdir?

Ortopedi doktoruna diz ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar içinde  diz meniskus yırtıkları önemli bir yer tutmaktadır.

Menisküs Yırtıkları nasıl olur?

Menisküs yırtıkları travma yada dejenerasyon dediğimiz yıpranma ile gelişir. Travma ile oluşan meniskus yırtıkları genç hastalarda özellikle sportif aktivitelerde olur.  Bir çok menisküs yırtığında dizde aşırı dönme zorlanması yada burkulma gibi bir neden görülür. Genç hastalarda görülen travma sonucu oluşan meniskus yaralanmalarında eşlik eden yaralanma sıklığı yüksektir. Meniskus yırtığı ile beraber ön çapraz bağ yaralanması, kıkırdak yaralanmaları, kemik kontüzyonları görülebilir.

Dejeneratif meniskus yırtıkları ise daha ziyade ileri yaşlarda yada başka nedenle yıpranmış dejenere menüsküslerde görülür. Dejeneratif menisküs yırtığı, basit bir hareketle bile olabilmektedir. Örneğin yerden bir şey almak için çömelme, otobüse binerken, arabadan inerken, düzgün olmayan zeminde yürürken hafif diz açılanmasında menisküs yırtığı oluşabilmektedir.

Menisküs yırtığının bulguları nelerdir?

 • Dizde ağrı,
 • Dizde takılma, atlama sesi,
 • Dizde şişlik,
 • Diz hareketlerinde kısıtlılık: dizi tam düzleştirememe yada tam bükememe,
 • Dizde kilitlenme, menisküs yırtıklarının en sık görülen bulgu ve şikayetleridir.

Menisküs Yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Ortopedi uzmanı, hastanın şikayetleri, olayın oluş mekanizması ve dizdeki muayene bulguları ile menisküs yırtığından şüphelenir. Günümüzde en iyi ortopedi doktoru bile menisküs yırtıklarında Diz MR tetkikini görmek istemektedir. Burada amaç; sadece menisküs yırtığı tanısını koymak değil, menisküs yırtığına ek olabilecek diz içi diğer sorunları saptayabilmek,  menisküs yırtığı tipi ve yerleşimini değerlendirmektir. MR bilgileri ile meniskus yırtığı hakkında tam bilgi sahibi olan ortopedi doktoru hastası için en iyi olduğunu düşündüğü tedavisini planlayabilir.

Menisküs yırtıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Menisküs yırtıklarında tedaviyi belirleyen unsurlar şunlardır:

 • Menisküs yırtığının travma ile normal menisküs dokusunda mı yoksa dejeneratif yırtık olduğu
 • Menisküs yırtığının menisküsün hangi bölgesinde olduğu yani menisküs yırtığının menisküsün beslenen % 10-15 lik dış kısmında mı yoksa beslenmeyen iç kısmında mı olduğu
 • Meniskus yırtığının boyutu

Örneğin meniskusun beslenen dış kesiminde olan birkaç mm lik yırtıklar ilk etapta cerrahi tedavi edilmeyip cerrahi dışı tedavi edilerek takibe alınırlar. Yine ileri dejenerasyonun olduğu ve ileri düzey eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda menisküs yırtıkları artroskopik olarak tedavi edilmemektedir.

Günümüzde hastalarda aktivite sorunlarına yol açan yaşam kalitesini etkileyen bir sorun olarak görülen meniskus yırtıklarının ana tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Artroskopik cerrahi ile menisküsün beslenmeyen bölgesindeki meniskus yırtıklarında sadece yırtık kesimin artroskopik olarak çıkarılması işlemini uygulamaktayız. Meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi dizin ön tarafında açılan 2-3 adet 0.5 cm lik kesilerle açılan portal dediğimiz deliklerden yapılmaktadır. Portallerden birinden diz içine ilerletilen teleskopik kamera sayesinde diz içi yapılarak büyütülerek monitörde görülmektedir. Diğer portalden girilen cerrahi aletler yardımı ile de operasyon yapılabilmektedir. Artroskopik cerrahide ortopedi doktorunun deneyimli olması önem arz etmektedir.  Meniskusun %10-15 lik dış kısmında kanlanan bölgesindeki meniskus yırtıklarının iyileşme potensiyelleri vardır. Meniskus kırmızı bölgesi de denilen bu bölgedeki meniskus yırtıkları dikilerek tedavi edilmektedir. Bu operasyonda teknik bir operasyondur.

Genç hastalarda travma ile meniskusun büyük kısmı zedelenmiş ve onarılmayacak durumda ise meniskus allograft transferi operasyonu uygulamaktayız.

 

Menisküs Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (1533) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • esesibo26  - MR SONUCU
  Hocam Mr sonucuma göre ne yapmalıyım. Medial menisküste korpus ve posterior hornda grade l dejenerasyon ile uyumlu lineer sinyal değişiklikleri ve serbest kenara uzanım izlenmekte olup serbest kenar ve inferior artiküler yüze uzanım dikkati çekmekte olup horizontal yırtık lehine değerlendirilmiştir. Medial menüsküs posterior horn komşuluğunda milimetrik boyutlu meniskal kist formasyonu mevcuttur. Lateral menisküs ön ve arka boynuzun yüksekliği, şekli ve sinyal özellikleri normaldir. ACL de grade l sprain izlenmiştir. Arka çapraz bağ ile medial ve lateral kollateral bağ sağlamdır. Patella, patellar tendon,suprapatellar bursa ve infrapatellar yağ alanı normaldir. Eklem aralığı, eklem yüzeyleri ve görüntülere dahil kemik yapılar normaldir.
 • DrSerefAktas
  Muayene ile beraber görüntüler incelenmeli ve artroskopik cerrahiye ihtiyaç olup olmadığına karar verilmelidir.
 • hasan10.5  - sağ diz mr
  Hocam iyi günler. Babam 55 yaşında sağ dizinde bir şişlik ouştu. Çekilen sağ diz mr sonucu şu şekildedir. Medial menisküs arka boynuzda grade ıı dejenerasyon izlenmektedir. Diz eklem boşluğunda ve eklem ile ilişkili bursalarda efüzyon mevcuttur. ön çapraz bağda intrasubstance injury-strain bulguları izlenmektedir. Hocam bu bulgular ne anlama gelmektedir. Nasıl bir yol izlemeliyiz. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
 • DrSerefAktas
  Çapraz bağda kısmı yaralanma olduğu raporda belirtilmiş. Babanızın yaş grubunda cerrahi tedavi ilk seçenek olmayıp bir ortopedi uzmanına başvurursanız tedavi düzenlenecektir.
 • lewent82  - sol diz ağrıları
  Merhaba hocam sol diz ağrısı çekiyordum ve bunun için mr çektirdim sonucu:medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ağrılarım çok fazla oluyor ilaç verildi ama daha iyi sonuç nasıl alabilirim.
 • DrSerefAktas
  Grade 1 dejenerasyon tedavi gerektiren sorun olmayıp muayene ile ağrınızın nedeni ortaya koyulmalıdır.
 • bozkurtyavuz
  hocam ben 2 ay önce ameliyat oldum menüsküs ten ama hala iyileşmedi ileri düzeyde kıkırdak zedelenmesi oluşmuş diz kısmın da fazla hareket ettiğim zaman zorlama olduğu zaman şişme ve sancılı ağrı oluyor buz tedavisi tavsiye etti ama faydası o zaman oluyor üzerinde durduğum zaman ne tavsiye edersiniz
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz mr ve muayene ile incelenmelidir.
 • bozkurtyavuz
  doktoruma mr çektirim dedim gerek olmadığını söyledi hareketsiz oturduğum zaman şişme fazla yürüme yaptığım zaman şişme oluyor fizik tedavi tavsiye etti ama fizik doktoru şişlik insin o zaman fizik tedavi yapacağını söyledi ama şişlik inmiyor hareket etmediğim zaman kireçlenme olacak diyede korkuyorum tavsiyeniz ne olur acaba mr çektireyim mi tekrar. teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Muayeneniz yapılmadan dah fazla yorum yapmak uygun olmayacaktır.
 • aysekıy  - merhabalar
  öncelikle kolay gelsin.mr sonucumu bugün aldım ama rendavum haftaya okudum araştırdım kemik iliği ödemi beni korkuttu yardım ederseniz memnun olurum şimdiden tş.ederim.başarılarınızın devamını dilerim. mr tanı:btibial eminensialarda artrozik köşe sivrilmesi.intereminensial bölgede kemik iliği ödemi.femur lateral kondilinde üst bölümde geniş kemik iliği ödemi.medial menisküs arka boynuzunda grade 2 mukoid dejenerasyon.diz eklemi ve suprapatellar bursada sıvı.medial kolleteral ligamanda zorlanmaya bağlı sinyal artışı ve kalınlaşma.
 • DrSerefAktas
  Herhangi bir cerrahi ihtiyacı olacak bulgudan bahsedilmemiştir.
 • bozkurt34  - menüsküs yırtığı ve dizde ezilme
  hocam bn 18 yasındayım top oynarken yere düştüm ve doktora gittim .doktor dizind kücük bir menüsküs yırtığı ve diz kıkırdağında ezilme var dedi .ameliuat gerekmiyor dedi. hocam futbol hayatıma devam edebilirmiyim bu durumda cevabınız için öncedenc saolun kolay gelsin
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz ve iyileşme oranınız muayene ve yeni mr tetkiki ile ortaya koyulabilir.
 • kadir5534  - menisküs yırtığı
  merhabalar, dizimde ani hareket sonucu acı hissettim ve mr çekindim hocam.mr sonuçlarıma göre, -medial menisküs posterior hornda grade 2 dejenerasyon. -Lateral menisküs anterior,posterior horn ve korpusu içine alan klevaj tipi yırtık.Lateral menisküs korpus lateral komşuluğunda yaklaşık 6*4.5 mm perimaniskal kist,lateral manisküs anterior hornda madiale transvers ligaman boyunca uzanan yaklaşık 32*6.7mm boyutlarında preimeniskal kist. -tibia platoda orta kesimde subkortikal kistik dejeneratif değişiklikler. -diz eklem aralığında ve patellofemoral eklem mesafesinde minimal effüzyon artışı. yazmaktadır.hocam bu sonuçlara göre ameliyat şartmı.şuan kendimi iyi hissediyor gibiyim ameliyat şartsa ne zamana kadar olmam gerekli ameliyatı.iyi günler
 • DrSerefAktas
  Dış meniskus yırtığınız içim ameliyat olmanız şikayetlerinizin geçmesine olanak sağlayacaktır. Şu an iyi durumda iseniz aktivitelerinize dikkat ederek spor yapmadan bir kaç aylık süreyi planlayabilirsiniz.
 • ens  - meniskus arka boynuz grade ı dejenerasyon
  Merhaba. Cok profesyonel olmasada yogun olarak bisiklet kullanmaktayim. Birkac oncesine kadar dizimle ilgili bir problemim yoktu. Son zamanlarda dizimden egilip kalkma hareketlerinde citirti geldigini isittim. Agri da olmuyordu randevu aldim muayene sonucu mr istendi. Mr sonucumda medial meniskus arka boynuzda grade ı dejenerasyon izlenmistir yazili bir madde vardi. Sonuci doktora gosterdim.fizik tedaviye yonlendirdi. Fizik tedavide dizim kinesiotape bantlariyla bantlandi fakat dizimdeki zorlanma daha hat safhalara cikti.bisiklet kullanmaya devam etmekteyim. Kalici olmasada ara ara agrilarda yapabiliyor.sizce durumumun tamamen bisikletle alakasi varmidir. Bu sporu birakmalimiyim
 • DrSerefAktas
  bisiklet kullanımı ile genelde patellofemoral eklem sorunu olan kişilerde şiksyetler görmekteyiz bir çok patellofemoral eklem sorunu da ekseriz ve fizik tedaviye yanıt vermektedir. Ancak meniskus sorunlarına göre tedavisi farklılıklar göstermektedir. Farklı eksersiz programları uygulanmalıdır. Öncelikle yapılan eksersizleri ve bisiiklet kullanımına ara vermeniz şikayetlerinizde düzelme sağlayabilir. Tip 1 meniskal dejenerasyon tedavi gerektirmemektedir. Muayene ve MR görüntülerinizin incelenmesi ile net tanı koyularak tedavi planı yapılabilir.
 • temraire  - Menisküs
  hocam mr sonucum ; http://hizliresim.com/P39DMd gittiğim doktor ameliyat olmalısın dedi fakat kağıtta fizik muayene önerilir yazıyo ne yapmam gerekiyo rapora göre ameliyat şart mı ?
 • DrSerefAktas
  tüm mr görüntüleri fizik muayene bulguları ile irdelenip doğrulanarak tedavi planı yapılmalıdır ki doktorunuzda muayene bulguları ile raporunuzu irdeleyerek bu tedaviyi önermiş olabilir.
 • METE  - Menisküs
  Öncelikle iyi günler diyeyim hocam her hafta sonu düzenli sporla uğraşan birisiyim şu son zamanlarda sol dizimin arkasında ağrı oluşmaya başladı dizimin üstüne oturup kalkmamda kısa sürelide olsa ağrı hissediyorum hareketimi kısıtlamıyor sağlık ocağına aile hekimine gittim direk mr yolladı mr sonucu ise; Artiküler mesafede hafif artmış effüzyon,Medial menisküs posterior hornda alt eklem yüzüyle ilişkili horizontal seyirli yırtık lehine lineer sinyal intensite değişikliği Bu sonuç ameliyatlık bir sonuç mudur, yoksa ilaç veya fizik tedavi ile iyleşebilirmiyim ,şimdiden teşekkür ederim iyi günler.
 • DrSerefAktas
  Raporda belirtilen bulgular artroskopik cerrahi ile kapalı ameküliyatı grrektirir.
 • Fidan  - Meniskus
  Hocam sag dizimde yaklaşık 1senedir bir ağrı var mr sonucunda lateral meniskusun anterior posterior boynuzu normalden ince kalibrasyonlu ve intrasubstans dejenerasyon nedeniyle hetorojen sinyallidir .medial meniskusun anterior boynuzu ve korpusunda posterior boynuzda periferik zonlar düzeyinde meniskosynovial bileşkeye açılmış grade ll dejenerasyon hatları izlenmistir anterior crusiat ligaman diffuz intrensek hasarlanma nedeniyle heterojen sinyalli ve ekspansedir çapraz bağların cevresinde lokule effuzyon izlenmistir PCL nin femoral epikondil inseriyosu intrensek hasarlanma nedeniyle hetorojen sinyallidir Prapateller yağlı doku planları intrensek hasarlanma nedeniyle odemlidir gibi ibareler yazıyor hocam sadece ilaç tedavisi ile çözüle bilir mı teşekkürler
 • DrSerefAktas  - çapraz bağda ödem
  çapraz bağlarınız ile ilgili sorun olabileceği yönünde bulgulardan bahsedilmiş olup eğer muayene bulgularınız ve görüntüleme incelenmesi bu bulguları desteklerse kapalı ameliyat gerekebilir.
 • Chemist91  - MR sonucu
  Hocam iyi akşamlar.Sol dizimdeki ağrı sebebiyle doktora gittim ve minisküs şüphesiyle MR çektirdim.Şuan okulda final haftam olması sebebiyle raporu gösterecek vaktim yok.Müsait olduğunuz bir zamanda bakıp yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Rapor Sonucu : Tetkik Adı MR, diğer SOL DİZ (MRG) İNCELEME SAYIN MESLEKTAŞIM; Hastanıza T1A ve T2A sagital, FS her üç ortogonal düzlemde PdA sekanslar. Bulgular: Medial menisküs ve lateral menisküs ön ve arka boynuzun yüksekliği, şekli ve sinyal özellikleri normaldir. ACL de grade l sprain izlenmiştir.Arka çapraz bağ ile medial ve lateral kollateral bağ sağlamdır. Patella, patellar tendon,suprapatellar bursa ve infrapatellar yağ alanı normaldir. Eklem aralığı, eklem yüzeyleri ve görüntülere dahil kemik yapılar normaldir. Lateral femoral kondilde kemik adacığı izlenmiştir.
 • DrSerefAktas  - dizimde ağrı
  mr bulguarınız herhangi bir cerrahi tedaviyi düşündürmemektedir. Muayene bulgularınız ile beraber uygun tedavi planlanabilir.
 • MEHMETERDOĞAN  - menisküs yırtığı
  hocam iyi günler..diz mr sonucumda MM posterior bacakta ingfreior artiküler yüze uzanan yırtık lehine sinyal artışı izlendi.LM posterior bacakta grade 1 dejenerasyon izlendi.Eklem içinde ve suprapatellar bursada hafif sıvı artışı saptandı..HOCAM BU DURUMDA TEDAVİM NASIL OLMALI ?NE GEREKTİRİYOR ?
 • DrSerefAktas
  Meniskus yırtığınızdan bahsedilmiş ki artroskopik cerrahi önerilebilir.
 • Eda58  - Babamın mr sonucu
  Hocam kolay gelsin diz mr ında popliteal fossada yaklaşık 2 cm çaplı kistik lezyon izlendi. Medial menisküs posterior boynuzunda evre 3 yırtık izlenmektedir Patella posteriorunda kıkırdak dokuda incelme izlenmektedir Rapor bu sivasta doktor sadece antiromatizmal jel verdi tedavisi ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim
 • DrSerefAktas
  İleri derecede kireçlenmesi olan hastalarda artroskopi yapılmasa da hafif ve orta düzey kireçlenmelerde fayda sağlayabilir. Muayene ve mr görüntüleri ile ayırım yapılabilir.
 • makbulut  - Agrisiz Meniskus Yırtığı
  Sevgili Hocam, bundan 5 ay önce sağ diz meniskus yırtığı sonrası artroskopi tavsiye edildi tereddüt yaşadım, biraz beklemekten yana olan doktor tavsiyesi de olunca. Geçen aylar içerisinde dizimi normal kullanıyorum, spor yapmasam da, uzun yol araba da kullandım, çok kısa mesafe koşup yüklendiğim de oldu. Arada bir iç sızlama ama çok nadir ve çok hafif harici de hiç ağrım yok ama ilk MR sonucunda da, yeni çektirdiğim MR sonucunda da iki yırtık görünüyor. - Eklem aralığında ve suprapatellar bursada sıvı artışı. - Lateral resesde sinovial plika - Lateral meniskus hornunda eklem yüzeyine şüpheli uzanım gösteren sinyal, anterior hornunda uzanım gösteren sinyal. - Medial menisküs posterior hornunda diffüz sinyal artışı, grade 2 dejenerasyon. anterior hornu ve korpusu düzeyinde eklem yüzeyine uzanım gösteren horizontal seyirli sinyal... ve - femur lateral kondilde fokal osteokondral ve kompresyon Hala ameliyat olmadım, ağrım hiç yok, tam olarak dizi zorlamadım. Spor yapan insanım. Birkaç aydır yapmıyorum, çok zorlamadım bu sebeple ve zorlayınca ağrı olacak mı bilmiyorum ama tavsiyenizi almak isterim. Çok teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Mr sonucunda bariz bir yırtıktan bahsedilmemiş. Muayene bulgularınıza göre yırtık yok olduğu düşünülürse spora dönüş programı yapılabilir
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!