Menisküs Yırtıkları Yazdır

MENİSKÜS YIRTIKLARI

Menisküs nedir?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdağımsı yapıdır. Diz ekleminde iç ve dış Menisküs olarak iki adet menisküs bulunur. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ile baldır kemiği üst ucu arasında yer alır. Her iki kemiğin eklemi oluşturan kısımları ince bir kıkırdak doku ile kaplıdır. Menisküsler eklemde her iki kemik kıkırdakları arasında yer alırken ligamentlerle alt taraftaki tibial (baldır) eklem yüzeyine ve kapsüle tutunurlar. Menisküsler yarım ay yada C- şeklinde yapılardır. Dizlerin birbirine yakın kısmında yer alan menisküs, iç veya medial menisküs olarak adlandırılırken diz ekleminin dış kesiminde yer alan menisküse de dış yada lateral meniskus denilmektedir.

Menisküslerin görevi nedir?

Diz eklemini oluşturan uyluk kemiği alt ucu yuvarlak bir yapıya sahiptir. Eklemin diğer tarafını oluşturan baldır kemiği ise düz bir yüzeye sahiptir. Meniskusler baldır kemiği üst  kısmındaki düz eklem yüzeyi üzerinde kama şeklinde ve yarım ay şekli yapısı ile yuvarlak olan uyluk kemiği alt kısmı eklemine tam uyumu sağlar. Meniskusler yapısı ve konturları sayesinde diz ekleminde yükün eşit dağılımını sağladığı gibi şok absorbe edici özelliği de vardır. Yine mevcut konturları nedeni ile de stabilite sağlamaktadırlar. Diz ekleminde meniskusler, eşit dağıtılan yük sayesinde eklem kıkırdağına da eşit yüklenmeler sağlanarak eklem kireçlenmesi ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyucu rol üstlenirler.

Geçmiş dönemlerde meniskus sorunlarında açık operasyonlarla tüm meniskusler çıkarılmakta idi. Bu dönemde meniskusleri çıkarılan hastalarda  ileri dönem takiplerinde kıkırdak incelmeleri ve eklem kireçlenmelerinin geliştiği görülmüştür. Bu bilgi de meniskuslerin eklem koruyucu etkilerinin ne denli önemli olduğu göstermektedir.

Menisküs dış kesimlerinde kapsüle tutunduğu %10-15 lik kısmında damarsal kanlanması mevcut olup bu bölgede iyileşme potansiyeli vardır. Menüsküslerin iç kısmında damarlanma olmayıp bu bölgede oluşan yırtıklarda iyileşme potansiyeli olmamaktadır.

Menisküs sorunları nelerdir?

Menisküslerde görülen en önemli sorunlar; menisküs yırtıkları, menisküs kistleri, meniskus dejenerasyonları (yıpranmaları) ve diskoid menisküs olarak sayılabilir. Ortopedi doktoruna diz ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar içinde  diz meniskus yırtıkları önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle MR raporlarında belirtilen Grade ! veya Grade !! dejenerasyonlar yırtık demek değildir.

Menisküs Yırtıkları nasıl olur?

Diz de zorlanma, burkulma ve dönme gibi kuvvetlerle oluşan meniskus yırtıkları genç hastalarda özellikle sportif aktivitelerde olur.  Bir çok menisküs yırtığında dizde aşırı dönme zorlanması yada burkulma gibi bir neden görülür. Genç hastalarda görülen travma sonucu oluşan meniskus yaralanmalarında eşlik eden yaralanma sıklığı yüksektir. Meniskus yırtığı ile beraber ön çapraz bağ yaralanması, kıkırdak yaralanmaları, kemik kontüzyonları görülebilir.

Dejeneratif meniskus yırtıkları ise daha ziyade ileri yaşlarda yada başka nedenle yıpranmış dejenere menüsküslerde görülür. Dejeneratif menisküs yırtığı, basit bir hareketle bile olabilmektedir. Örneğin yerden bir şey almak için çömelme, otobüse binerken, arabadan inerken, düzgün olmayan zeminde yürürken hafif diz açılanmasında menisküs yırtığı oluşabilmektedir. Bu hastalar genelde orta yaş ve üzerindedirler.

Menisküs yırtığının bulguları nelerdir?

 • Dizde ağrı,
 • Dizde takılma, atlama sesi,
 • Dizde şişlik,
 • Diz hareketlerinde kısıtlılık: dizi tam düzleştirememe yada tam bükememe,
 • Dizde kilitlenme, menisküs yırtıklarının en sık görülen bulgu ve şikayetleridir.

Menisküs Yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Ortopedi uzmanı, hastanın şikayetleri, olayın oluş mekanizması ve dizdeki muayene bulguları ile menisküs yırtığından şüphelenir. Günümüzde en iyi ortopedi doktoru bile menisküs yırtıklarında Diz MR tetkikini görmek istemektedir. Burada amaç; sadece menisküs yırtığı tanısını koymak değil, menisküs yırtığına ek olabilecek diz içi diğer sorunları saptayabilmek,  menisküs yırtığı tipi ve yerleşimini değerlendirmektir. MR bilgileri ile meniskus yırtığı hakkında tam bilgi sahibi olan ortopedi doktoru hastası için en iyi olduğunu düşündüğü tedavisini planlayabilir.

Menisküs yırtıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Hemen her hastada ilk tedavide buz tatbiki, istirahat, elastik bandaj yada dizlik uygulamasının hastanın ilk şikayetlerinde rahatlamayı sağlayabiliriz.

Menisküs yırtıklarında nihayi tedaviyi belirleyen unsurlar şunlardır:

 • Menisküs yırtığının travma ile normal menisküs dokusunda mı yoksa dejeneratif yırtık olduğu
 • Menisküs yırtığının menisküsün hangi bölgesinde olduğu yani menisküs yırtığının menisküsün beslenen % 10-15 lik dış kısmında mı yoksa beslenmeyen iç kısmında mı olduğu
 • Meniskus yırtığının boyutu

Örneğin meniskusun beslenen dış kesiminde olan birkaç mm lik yırtıklar ilk etapta cerrahi tedavi edilmeyip cerrahi dışı tedavi edilerek takibe alınırlar. Yine ileri dejenerasyonun olduğu ve ileri düzey eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda menisküs yırtıkları artroskopik olarak tedavi edilmemektedir.

Günümüzde hastalarda aktivite sorunlarına yol açan yaşam kalitesini etkileyen bir sorun olarak görülen meniskus yırtıklarının ana tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Artroskopik cerrahi ile menisküsün beslenmeyen bölgesindeki meniskus yırtıklarında sadece yırtık kesimin artroskopik olarak çıkarılması işlemini uygulamaktayız. Meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi dizin ön tarafında açılan 2-3 adet 0.5 cm lik kesilerle açılan portal dediğimiz deliklerden yapılmaktadır. Portallerden birinden diz içine ilerletilen teleskopik kamera sayesinde diz içi yapılarak büyütülerek monitörde görülmektedir. Diğer portalden girilen cerrahi aletler yardımı ile de operasyon yapılabilmektedir. Artroskopik cerrahide ortopedi doktorunun deneyimli olması önem arz etmektedir.  Meniskusun %10-15 lik dış kısmında kanlanan bölgesindeki meniskus yırtıklarının iyileşme potensiyelleri vardır. Meniskus kırmızı bölgesi de denilen bu bölgedeki meniskus yırtıkları dikilerek tedavi edilmektedir. Bu operasyonda teknik bir operasyondur.

Bu operasyondan sonra hastalarımızı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Hastalarımız, tercih ederse olarak bir gece hastanede kalabiliyorlar. Hastalarımız ameliyattan sonra ki hafta içerisinde günlük normal yaşamlarına dönebiliyorlar. 1 ay içinde de meniskus yırtığı öncesindeki sportif aktivitelerini yapabiliyorlar.

Genç hastalarda travma ile meniskusun büyük kısmı zedelenmiş ve onarılmayacak durumda ise meniskus allograft transferi operasyonu uygulamaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Menisküs Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (1655) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • ylmaz42  - menisküs
  iyi günler hocam mr sonucum medikal menisküs ön boynuzunda grade 1 , arka boynuzunda grade 2 dejenerasyon mevcuttur. lateral meniküs ön-arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon mevcuttur. Nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim. Ameliyat olmadan dizim sağlığa kavuşur mu yaşım 24. saygılarımla hocam..
 • DrSerefAktas
  grade 1 ve grade 2 dejenerasyon ek bir patoloji yok ise cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmadan tedavi edilebilir. Muayene ve mr görüntüleri incelenerek uygun tedavi planlanabilir.
 • cronaldo1907  - Diz mr sonucu.
  Merhaba ; iş yerinde dizimi demire sert şekilde çarptım. Daha sonra doktora gidip mr çektirdim çıkan sonuçta aşağıdaki bilgiler yazmakta . Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Patellofemoral eklem aralığında effüzyon ACL'de grade 2 sprain Medial menisküs posterior hornunda intrameniskal dejenerasyon zemininde horizontal yırtık formasyonu Lateral menisküs posterior hornunda grade 2 intrameniskal dejenerasyon
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzdaki bulgular muayene ile de doğrulanıyorsa artroskopik cerrahi tedavi gerekebilecektir.
 • Gökay78  - SOl DİZ MR.
  Hocam bügun aldığım mr.sonucuma göre MEDİKAL MENİSKÜS ARKA BOYNUZ İÇİNİ DOLDURAN BELİRGİN İNTERSTİSİYEL YIRTIK İZLENMİŞTİR SOL DİZ MR. Doktorum fizik tedavi yada ameliyet olmam gerektigini söyledi bu sonuça göre sizce hangisini seçmem lazım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  intertisyel yırtıklarda muayene ve mr görüntüleri incelenerek karar verilmesi en doğru yaklaşımdır.
 • ertanarican  - merhaba
  iyi günler hocam.ameliyat olmaktan açıkçası korkuyorum.yaklaşık 3 hafta önce olayın olduğun gün çekilen mr sonucuma göre ameliyat olmama gerek varmı rica etsem yazarmısnız.*medial menisküs arka boynuzunda grade II dejenerasyon.*lateral menisküs arka boynuzundaoblik yırtık*öçb'de komplet riüptür ve mkl'de parsiyel rüptür*femur lateral kond ilinde erken evre OCD ve çevresinde yaygın kemik iliği ödemi*femur medial kondilinde kontüzyon-kemik iliği ödemi*tibia plato lateral posterior bölümünde kontüzyon-kemik iliği ödemi*popliteus ve plantaris adalelerinde strain*diz eklem aralığından suprapatellar bursaya uzanım gösteren sıvı artışı*suprapatellar plika
 • DrSerefAktas
  Genç ve/veya aktif bireylerde bu bulgular cerrahi tedaviyi gerektirir.
 • İbrhmorc  - Merhaba
  Hocam öncelikle iyi gunler size bir sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim.. hocam simdi mr sonucunda yazilanlar soyle; medial menüsküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon izlenmektedir Tibia medial platosunda minimal kemik iliği ödemi izlenmektedir popliteal fossada medialde yaklaşık 6.5x2.3 cm boyutlarinda baker kisti izlenmektedir hocam simdi bunlara gore ne yapabilecegimizi soyleyebilir misiniz lutfen simdiden tesekkur ederim...
 • DrSerefAktas  - grade 2 menisküs dejenerasyonu
  ilk etapta cerrahi dışı tedaviler denenebilir. Bir ortopedi veya fizik tedavi uamanına başvurarak tedavinizi belirleyebilirsiniz.
 • Mgor
  Merhaba hocam. Ben 28.03.2014 tarihinde spor esnaainda dizimden yara aldim.bir yili askin sure gecmesine ragmen yaptigin egzersizler sonucunda herhangi bir iyilesme olmadi size mr sonucunu yolluyorum yardimci olursaniz sevinirim.tesekkurler. SONUÇ: Proksimal tibiofibular ekleme bakan kemik yuzeylerinde dejeneratif degisiklikler izlendi.Suprapatellar bursaya uzanan eklem mayisinde artis izlendi.Medial meniskus arka boynuzda grade 2 dejenerasyon izlenmistir. Femur distal metafiz posterioru T1 A hipo,T2 A yag baskili imajlarda santrali hiper,peirferi hipointens alan izlenmistir. Femur lateral kondil posteroinferior subkortikal yuzeyde yaklasik 1cm olcusunde T1A hipo,T2A hipointens kemik adacigiyla uyumlu olabilecek gorunum izlendi. ACL sinyali ve kalinligi parsiyel rupturu dusundurur sekilde artmistir.
 • DrSerefAktas
  Dizinizde raporda hafif kireçlenme ve ön çapraz bağ kısmi yırtığı bulgularından bahsedilmiş. Muayene, genel durumunuz ve yaşınız göz önüne alınarak mr tetkikleri incelenmeli ve tüm veriler ışığında tedaviniz planlanmalıdır.
 • neon06
  hocam merhabalar.mrg sonucumda.Medial menisküs arka boynuzda grade 2 dejenerasyon mevcuttur.Lateral menisküs arka boynuzda horizontal yırtık mevcuttur yazıyor. hocam sporla ugrasıyorum ve acil iyileşmem lazım ilacli tedavisi varmı yada ameliyat gerekiyorsa iyileşip spora dönme bnm nekadar zmananımı alacaktır teşekürler saygılar.
 • DrSerefAktas
  horizantal yırtığınız için artroskopik cerrahi gerekli olabilir ve 4 haftalık ortalama iyileşme süreci sonunda spora başlayabilirsiniz.
 • mrtmr85  - mr sonucum
  iyi günler hocam mr sonucum aşağıda sizce ameliyat gereklimidir.Sağ ayağım protez bacak öyle olunca ister istemez sol bacağıma(menisküsün olduğu bacağım) daha fazla yükleniyorum bu sebeple de ağrılarım oluyor çalıştığım günlerde, dinlenince ağrım olmuyor.Ameliyat dışı alternatif tedavi önerebilirmsiniz.. mr Sonucu: Ön çapraz bağ tibial insersiyo düzeyinde sinyal kaybı mevcuttur(kontüzyon?) Arka çapraz bağlar normal morfoloji ve sinyaldedir. Medial ve lateral kollateral ligamentler, patellar tendon normaldir. Medial menisküs arka boynuz-gövde düzeyinde Tip2 dejeneratif sinyal değişiklikleri mevcuttur. Lateral meniskal yapılar normal morfoloji ve sinyalde izlenmiştir. Patella süperiora hafif deplasedir. Diz ekleminde minimal effüzyon izlenmiştir. Femorla ve tibial kondillerde,Fibula'nın inceleme alanındaki kesimleri normal morfoloji ve sinyal özelliğinde izlenmektedir. Os fabella izlenmektedir. Medial popliteal fossada milimetrik bakers kisti izlendi. cevabınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...
 • DrSerefAktas
  istirahat ve buz tatiki ilk aşamda yeterli olabilir. Şikayetler sürerse tekrar muayene ve tetkik gerekebilecektir.
 • safiy__e  - meniskus yirtigi
  Hocam merhaba ben sag dizimden mr cektirdim asiri agri ve kitlenmeden dolayi sonuc bu cikmis tam olarak ne anlama gelmekte ? Lateral meniskus anterior hornunda yırtık mevcuttur. İnfrapatellar bölgede lateral meniskus anterior hornu komşuluğunda perimeniskiel yerleşimli 52*13*17 mm boyu5unda ölçülen septali ganglione sıvı koleksiyonu izlenmektedir.
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtığınız mevcut olup artroskopik cerrahi gerekli olabilecektir. Ehil ellerde yapılacak operasyondan fayda görebilirsiniz.
 • curtaincall  - MR RAPORU - MENİSKÜS
  Merhaba Hocam Mr sonucu bu şekilde yorumunuzu rica edebilir miyim? • Medial menisküs posterior hornda grade I-II dejeneratif/kontüzyonel sinyal artışı. • ACL’de grade I sprain. • Ön kompartmanda hafif effüzyon artışı. • Quadriceps distal tendinozis. • Hafif lateral patellar tilt.
 • DrSerefAktas
  ilk etapta cerrahi tedavi düşündürmemektedir. Kesin tedavi muayene ve mr görüntülerinin incelenmesi ile yapılabilir.
 • yavuz sahin
  Mr sonucumu yazıyorum tedavi nedir acaba yardimci olur musunuz Femur kondiler kıkırdaği ile patella kikirdaginda dejenerasyona Bağlı intensite değişiklikleri mevcuttur. Eklem içi sıvısı hafif artmıştır popliteal fossa normaldir.Patellar tendonun patelleya ulaştığı yerde prepatellar cilt altı yağlı doku intensitesi hafif artmıştır. Izlenim: medial meniskal ve kontdral dejenerasyon bulguları hocam şimdiden çok tesekkur ederim
 • DrSerefAktas
  dejenerasyon alanının büyüklüğü ve derecesi tedavi planlaması yapılabilir.
 • elacapone  - MR sonucu
  Mr sonucum: Medial menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon ile birlikte alt artiküler yüze uzanım gösteren fissür hattı izlenmektedir. Lateral menisküste grade 2 ince dejenerasyon mevcut Popliteal fossa medialinde en geniş yerinde yaklaşık 5,5 × 1,5 cm ebabında septasyon içeren multiloküle baker kisti ile uyumlu lezyon izlenmektedir Henüz doktorumdan randevu alamadım. Tedavimi ameliyat mı gerekli bilmiyorum. Sonuç nedir bilgilendirirseniz çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  Kesin planlama muayene ve mr görüntülerinin incelenmesi ile yapılablir. Rapordaki verilere göre ise Artroskopik cerrahi gerekebilir intibası alınıyor.
 • Oguz3429  - Hocam bir yol gösterin
  Hocam MR sonucunu direk yazıyorum; cerrahi operasyon gerekir mi? Medial menisküs ön, lateral menisküs ön ve arka boynuzun yüksekliği şekli ve sinyal özellikleri normaldir. Medial menisküs arka boynuzda 3. derece yırtık lehine PDA görüntülerde inferior eklem yüzeyine uzanan çizgisel sinyal artışı mevcuttur. Ön, arka çağraz bağ ile medial ve lateral kollateral bağ sağlamdır. 2. derece patellar kondromalazi mevcuttur. Patellar tendon kalınlığı şekli ve sinyal özellikleri doğaldır. Suprapatellar bursa ve eklem aralığında minimal effüzyon mevcuttur. İnfrapatellar yağ alanı normaldir. Eklem aralığı, eklem yüzeyleri ve görüntülere dahil kemik yapılar normaldir. YORUM: Medial menisküs arka boynuzda 3. derece yırtık? 2. derece patellar kondromalazi Minimal effüzyon
 • DrSerefAktas
  muhtemelen gerekecektir. Muaene ve mr görüntülerinin incelenmesi kesin sonucu verecektir.
 • muhammet1253  - medial menuskus
  Hocam cekilen mr imda medial meniskus posterior hornunda grade II horizantel yirtik izlenmistir. Leteral meniskuste orrta kesimde eklem yuzeyine uzanan grade III horizantel yirtik ve yukseklik kaybi mevcuttur.diyor doktorum ben bingolde yasadigim icin sevk istedi ameliyat olmam gerektigini soyledi. Sizin gorusleriniz nenelerdir lutfen yardimci olun
 • DrSerefAktas  - menisküs yırtığı
  eğer ileri derecede eklem kireçlenmeniz yok ise meniskus yırtığı nedeni ile opere olmanız önerilebilir. Ancak kesin tedavi planı muayene ve mr görüntüleri birlikte değerlendirilerek verilebilir.
 • kadirb  - Kamik ödemi-Kontüzyonu,ön çapraz bağ rüptürü,later
  hocam merhaba, MR sonucunu aynen okuduğum gibi yaziyorum iyileştirme için nasil bir yol izlenir cerrahi müdahale gereklimidir? 33 yaşindayim haftada 2 kere hali saha maçi yapiyorum bir daha yapabilecekmiyim:D çok teşekkür ederim. Kamik ödemi-Kontüzyonu, ön çapraz bağ rüptürü, lateral kollateral bağ derin liflerinde grade 2 zedelenme lateral menüsküs yirtiği, effüzyon hocam
 • DrSerefAktas
  yaşınız ve aktivite düzeyiniz göz önüne alındığında artroskopik cerrahi ile ön çapraz bağ onarımı ve meniskus tedavisi planlanabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!