Menisküs Yırtıkları Yazdır

MENİSKÜS YIRTIKLARI

Menisküs nedir?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdağımsı yapıdır. Diz ekleminde iç ve dış Menisküs olarak iki adet menisküs bulunur. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ile baldır kemiği üst ucu arasında yer alır. Her iki kemiğin eklemi oluşturan kısımları ince bir kıkırdak doku ile kaplıdır. Menisküsler eklemde her iki kemik kıkırdakları arasında yer alırken ligamentlerle alt taraftaki tibial (baldır) eklem yüzeyine ve kapsüle tutunurlar. Menisküsler yarım ay yada C- şeklinde yapılardır. Dizlerin birbirine yakın kısmında yer alan menisküs, iç veya medial menisküs olarak adlandırılırken diz ekleminin dış kesiminde yer alan menisküse de dış yada lateral meniskus denilmektedir.

Menisküslerin görevi nedir?

Diz eklemini oluşturan uyluk kemiği alt ucu yuvarlak bir yapıya sahiptir. Eklemin diğer tarafını oluşturan baldır kemiği ise düz bir yüzeye sahiptir. Meniskusler baldır kemiği üst  kısmındaki düz eklem yüzeyi üzerinde kama şeklinde ve yarım ay şekli yapısı ile yuvarlak olan uyluk kemiği alt kısmı eklemine tam uyumu sağlar. Meniskusler yapısı ve konturları sayesinde diz ekleminde yükün eşit dağılımını sağladığı gibi şok absorbe edici özelliği de vardır. Yine mevcut konturları nedeni ile de stabilite sağlamaktadırlar. Diz ekleminde meniskusler, eşit dağıtılan yük sayesinde eklem kıkırdağına da eşit yüklenmeler sağlanarak eklem kireçlenmesi ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyucu rol üstlenirler.

Geçmiş dönemlerde meniskus sorunlarında açık operasyonlarla tüm meniskusler çıkarılmakta idi. Bu dönemde meniskusleri çıkarılan hastalarda  ileri dönem takiplerinde kıkırdak incelmeleri ve eklem kireçlenmelerinin geliştiği görülmüştür. Bu bilgi de meniskuslerin eklem koruyucu etkilerinin ne denli önemli olduğu göstermektedir.

Menisküs dış kesimlerinde kapsüle tutunduğu %10-15 lik kısmında damarsal kanlanması mevcut olup bu bölgede iyileşme potansiyeli vardır. Menüsküslerin iç kısmında damarlanma olmayıp bu bölgede oluşan yırtıklarda iyileşme potansiyeli olmamaktadır.

Menisküs sorunları nelerdir?

Menisküslerde görülen en önemli sorunlar; menisküs yırtıkları, menisküs kistleri, meniskus dejenerasyonları (yıpranmaları) ve diskoid menisküs olarak sayılabilir. Ortopedi doktoruna diz ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar içinde  diz meniskus yırtıkları önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle MR raporlarında belirtilen Grade ! veya Grade !! dejenerasyonlar yırtık demek değildir.

Menisküs Yırtıkları nasıl olur?

Diz de zorlanma, burkulma ve dönme gibi kuvvetlerle oluşan meniskus yırtıkları genç hastalarda özellikle sportif aktivitelerde olur.  Bir çok menisküs yırtığında dizde aşırı dönme zorlanması yada burkulma gibi bir neden görülür. Genç hastalarda görülen travma sonucu oluşan meniskus yaralanmalarında eşlik eden yaralanma sıklığı yüksektir. Meniskus yırtığı ile beraber ön çapraz bağ yaralanması, kıkırdak yaralanmaları, kemik kontüzyonları görülebilir.

Dejeneratif meniskus yırtıkları ise daha ziyade ileri yaşlarda yada başka nedenle yıpranmış dejenere menüsküslerde görülür. Dejeneratif menisküs yırtığı, basit bir hareketle bile olabilmektedir. Örneğin yerden bir şey almak için çömelme, otobüse binerken, arabadan inerken, düzgün olmayan zeminde yürürken hafif diz açılanmasında menisküs yırtığı oluşabilmektedir. Bu hastalar genelde orta yaş ve üzerindedirler.

Menisküs yırtığının bulguları nelerdir?

 • Dizde ağrı,
 • Dizde takılma, atlama sesi,
 • Dizde şişlik,
 • Diz hareketlerinde kısıtlılık: dizi tam düzleştirememe yada tam bükememe,
 • Dizde kilitlenme, menisküs yırtıklarının en sık görülen bulgu ve şikayetleridir.

Menisküs Yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Ortopedi uzmanı, hastanın şikayetleri, olayın oluş mekanizması ve dizdeki muayene bulguları ile menisküs yırtığından şüphelenir. Günümüzde en iyi ortopedi doktoru bile menisküs yırtıklarında Diz MR tetkikini görmek istemektedir. Burada amaç; sadece menisküs yırtığı tanısını koymak değil, menisküs yırtığına ek olabilecek diz içi diğer sorunları saptayabilmek,  menisküs yırtığı tipi ve yerleşimini değerlendirmektir. MR bilgileri ile meniskus yırtığı hakkında tam bilgi sahibi olan ortopedi doktoru hastası için en iyi olduğunu düşündüğü tedavisini planlayabilir.

Menisküs yırtıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Hemen her hastada ilk tedavide buz tatbiki, istirahat, elastik bandaj yada dizlik uygulamasının hastanın ilk şikayetlerinde rahatlamayı sağlayabiliriz.

Menisküs yırtıklarında nihayi tedaviyi belirleyen unsurlar şunlardır:

 • Menisküs yırtığının travma ile normal menisküs dokusunda mı yoksa dejeneratif yırtık olduğu
 • Menisküs yırtığının menisküsün hangi bölgesinde olduğu yani menisküs yırtığının menisküsün beslenen % 10-15 lik dış kısmında mı yoksa beslenmeyen iç kısmında mı olduğu
 • Meniskus yırtığının boyutu

Örneğin meniskusun beslenen dış kesiminde olan birkaç mm lik yırtıklar ilk etapta cerrahi tedavi edilmeyip cerrahi dışı tedavi edilerek takibe alınırlar. Yine ileri dejenerasyonun olduğu ve ileri düzey eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda menisküs yırtıkları artroskopik olarak tedavi edilmemektedir.

Günümüzde hastalarda aktivite sorunlarına yol açan yaşam kalitesini etkileyen bir sorun olarak görülen meniskus yırtıklarının ana tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Artroskopik cerrahi ile menisküsün beslenmeyen bölgesindeki meniskus yırtıklarında sadece yırtık kesimin artroskopik olarak çıkarılması işlemini uygulamaktayız. Meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi dizin ön tarafında açılan 2-3 adet 0.5 cm lik kesilerle açılan portal dediğimiz deliklerden yapılmaktadır. Portallerden birinden diz içine ilerletilen teleskopik kamera sayesinde diz içi yapılarak büyütülerek monitörde görülmektedir. Diğer portalden girilen cerrahi aletler yardımı ile de operasyon yapılabilmektedir. Artroskopik cerrahide ortopedi doktorunun deneyimli olması önem arz etmektedir.  Meniskusun %10-15 lik dış kısmında kanlanan bölgesindeki meniskus yırtıklarının iyileşme potensiyelleri vardır. Meniskus kırmızı bölgesi de denilen bu bölgedeki meniskus yırtıkları dikilerek tedavi edilmektedir. Bu operasyonda teknik bir operasyondur.

Bu operasyondan sonra hastalarımızı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Hastalarımız, tercih ederse olarak bir gece hastanede kalabiliyorlar. Hastalarımız ameliyattan sonra ki hafta içerisinde günlük normal yaşamlarına dönebiliyorlar. 1 ay içinde de meniskus yırtığı öncesindeki sportif aktivitelerini yapabiliyorlar.

Genç hastalarda travma ile meniskusun büyük kısmı zedelenmiş ve onarılmayacak durumda ise meniskus allograft transferi operasyonu uygulamaktayız.

 

Menisküs Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (1558) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • hemsir33  - meniskus yirtigi
  kolay gelsin oncelikle. ic meniskus arka boynuzunda 2. derrcede dejenerasyon mevcuttur.dis meniskuste kova sapi yirtigi bulunmaktadir.on capraz bag kalinlik ve intensitesinde artis mevcuttur. MR sonucumda bunlar bulunmaktadir. yardimci olur musunuz hocam.
 • DrSerefAktas  - menisküs yırtığı
  dış meniskusteki kovasapı yırtığınızın artroskopik cerrahi ile tedavisi yerinde olacaktır.
 • sümeyra_ky  - menisküs
  hocam ben 25 yaşındayım. ani bi hareketle ayağa kalkınca sağ dizimde şiddetli bi kütürdeme oldu ve ağrılar başladı. mr çektirdim sonuç olarak ACL distal segmentinde kalınlık ve intensite artışı izlendi (interstisyel yırtık) Medial menisküs posterior kornu komşuluğunda 13*9 mm boyutunda parameniskal kist izlendi. menisküste yırtık ayırtedilemedi. yazıyor. ilaç tedavisi uygun gördü doktor ama sizce durum nedir? teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  şikayetlerinizin durmu 6 hafta takip edilip sonrasında yeniden muayene ve tetkikinize göre karar vermek önerilir.
 • ezgiozyar  - Menisküs problemi
  Hocam, dizimde uzun zamandan beri devam eden ağrılarım ve hareket problemlerim var, birkaç doktora gittim. bir kısmı acil ameliyat olmamı söylüyor, bir kısmı gereksiz buluyor. arada kalmış durumdayım. geçen sene çektirdiğim mr sonucunda "diz eklem kapsülünde artmış sıva, ACL'de Grda I sprain, Medial menisküs posterior boynuzunda yırtık" yazıyordu. ağrılarım devam edince
 • DrSerefAktas
  medial meniskus yırtıklarında şikayet süren hastalarda artroskoik cerrahi planlanır.
 • izmir54  - sag diz mr sonucuna göre yapılnalar ve tedavi öner
  hocan saygılar sunarım hocam saygılar sunarım 54 yasındayım ve 122 kg 1.68m boyundayım 03/07/2014 sag dız mrg tetkıkı femur kondil ön bölümünde kemik iliği ödemi izlenmektedir.Medıal menislüs arka boynuzunda yırtık ile uyumlu deformasyon ve sinyal artısı izlenmektedir.medial menisküs ön ve lateral menisküs ön ve arka boynuzları normal morfoloji ve sinyal intensitesinde izlenmektedir.arka capra bağlar normal trase ve sinyal intensitesinde izlenmektedir.ön çapraz bağda parsial rüptür ile uyumlu sinyal artışı ve kalınlaşma dikkati çekmektedir.patellartendon normaldir.diz eklemi ve supratellar bursada sıvı mevcuttur.medial kolleteral ligaman çercevesinde zorlanmaya bağlı sıvı izlenmektedir.lateral kolleteral ligamanlar normaldir.paraartiküler kas ve yumuşak doku sinyalleri normaldir. mr tani femur kondil ön bölümünde kemik iliği ödemi.medial menisküs arka boynuzunda yırtık ile uyumlu deformasyon ve sinyal artışı .ön capraz bağda parsial rüptür ile uyumlu sinyal artışı ve kalınlaşma .diz eklemi ve supratellar bursada sıvı .medial kollateral çevresinde zorlanmaya bağlı sıvı benim hissettiklerim hocam sag diz özellikle diz ic kisminda dizi hareket ettirirken agri olusuyor fizik tedavide oldum biraz iyilesti ama 200metre vb yurudugunde di ic kisminda agri olusuyor hizli yureme koşma yapamiyorum sağ dizimle çömelme yapamiyorum rejimle 5 kg verdim rejime devam ediyorum ama rejimlerde hep tempolu yuruyun kalori harcayin diyorla ama ben kosu bandinda 3 km hizla bi̇le yurusem 30 dk sonra dizmde ic kisimdan başlayan agri olusuyor.kas gevseti̇ci̇ 30 gun kullandimi̇ fast jel voltaren rhuemon spray kullandim sag diz i̇ç kismina parmakla bastigimda agri olusuyor bu i̇şi̇n gerçek profesörü olarak sayin hocam tedavi i̇çi̇n ne öneri̇rsi̇ni̇z saygilarimla
 • DrSerefAktas
  MR görüntüleriniz ve muayene bulgularınıza göre cerrahi tedavi, eklem içi enjeksiyon, ilç tedavisi yöntemlerinden uygun olan tedavi planı yapılabilir.
 • cellshen  - menisküs için kapalı ameliyat
  merhaba. dizimdeki şişlik ve kilitlenme şikayeti ile gittiğim hastanede mr çektirdim. çıkan sonuçlar şu şekildedir. *medial menisküste grade III yırtık ile uyumlu sinyal artışı *lateral menisküste grade II dejenerasyon * suprapatellar bursada artiküler sıvı miktarında artış *medial menisküs posterior horn komşuluğunda milimetrik çaplı meniskal kist ile uyumlu kistik yapı. tüm bunların sonunda kapalı ameliyat önerildi. ameliyat ile yırtığın dikilmesi mümkün müdür? yoksa menisküs alınacak mı? cevabınız için teşekkür ederim. syg.
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtığı dış %10-15 lik kesimde ise dikilebilirken iç kesimde ise sadece yırtık kesim çıkarılır. Tüm meniskus alınmaz. Genelde operasyona girilirken dikilme olasılığına hazırlıklı malzeme ile girilme planlanabilir. Bunun istisması ileri yaş ve dejeneratif yırtıklar olu bu tip yırtıklarda dikilme planlanmamaktadır.
 • ydydy  - hocam yardımınıza ihtiyacımız var
  hocam annem 54 yaşında sol dizinde 6 ay önce menisküs ve ödem olduğu tanısı konmuştu fakat 3 ay sonra geçti 2 ay önce bu sefer sağ dizinde başlayan ağrılar nedeniyle hastaneye gittiğimizde emar sonucunda ön çapraz bağ liflerinde distal kesimde incelme ve parsiyel rüptür ile uyumlu sinyal artışı mevcuttur lateral menisküs ön ve arka boynuzlarında bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normaldir medial menisküs arka boynuzda grade ıı dejenerasyon ve kök kesiminde vertikal seyirli yırtık izlenmektedir. suprapateller bursada ve eklem boşluğunda effüzyon izlenmektedir. prepateller cilt altı yağ dokuda ödematöz sinyal değişikliği izlenmektedir.... hocam bu durumda annemin tedavisi için ameliyat şartmı yoksa ameliyatsız nasıl bir yola başvurabiliriz....
 • DrSerefAktas
  ameliyat ilk tercih olmayacaktır.
 • gkhn  - mrb.hocam
  medial menisküs posterior hornunda grade 2 ile uyumlu sinyal değişikliği ve lateral menisküs anterior hornunda horizantal yırtık,posterior hornunda grade 1 sinyal değişikliği ile ön çapraz bağın lifleri arasında t2 sekanslarda sinyal artışı muayene olduğum dr. şu an için ameliyatı gerek görmedi ve fizik tedaviye başlattıı.hocam bu çok vahim bir durummu?cevaplarsanız sevinirim.saygılarr...
 • DrSerefAktas
  lateral meniskusteki horizantal yırtığınız artroskopik cerrahi geektirebilir.
 • gkhn
  hocam cevabınız için teşekkür ederim
 • tmrevn  - sağ diz mr
  hocam iyi günler sağ diz mr sonucunda 'medial menisküs arka boynuzunda süperior eklem yüzüne uzanan horizontal yırtık izlendi' yazmaktadır, sağ dizimin üzerine oturamamaktayım, bu sonuca göre ameliyat olmam gerekir mi yoksa ilaç veya fizik tedavi ile iyileşir mi teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  raporunuzda yazılı bulgular artroskopik cerrahiyi gerektirmektedir.
 • ataş  - diz cerrahisi
  Merhaba hocam , sol ve sağ dizime mr çektirdim çıkan sonuç; SOL DİZ=Patellofemoral eklem medial faset patellar yüz kıkırdak dokuda minimal sinyal artışı grade 1 patellar konromalazi ile uyumlu olabilir.SAĞ DİZ=Patellofemoral eklem medial faset patellar yüz kıkırdak dokuda minimal sinyal artışı grade 1 patellar konromalazi ile uyumlu olabilir.Medial menisküsün arka boynuzunda minimal intremeniskal sinyal artışı grade 1 dejeneresyonla uyumlu olabilir.Şimdi tam olarak ne yapmalıyım hocam?Futbolda oynamak istiyorum ,spor aktivetilerimi yapmak istiyorum.Özellikle sağ dizimde belli yürüyüş mesafesinden sonra dizim ağırlaşıyor ve ağrım artıyor.SAYGILAR.
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda herhangi bir spesifik cerrahi gerektirecek bir sorundan bahsedilmemiş olup doktorunuz muayene bulgularına göre tedavinizi düzenleyecektir.
 • oktay  - diz ağrısı
  hocam merhaba 21 yaşındayım sağ dizimdeki ağrıdan dolayı doktora gittim MR çekilmemi söyledi. sonuç olarak: -Medial menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon -lateral menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon -suprapatellar bursaya uzanım gösteren intraartiküler effüzyon artışı -anterior krusiat ligamanda FAT-SAT PD ağırlıklı kesitlerde hiperintens dejeneratif sinyal değişimi -os fabella -baker kisti MR sonucunda bunlar yazmaktadır ne gibi sorunlar var ve ne tür tedavi önerirsiniz
 • DrSerefAktas
  mr raporunuzda spesifik bir sorundan bahsedilmemiş. muayene ve mr görüntüleri incelenerek muhtemelen cerrahi olmayan bir tedavi önerilecektir.
 • yadem  - Aksıyorum
  Hocam kolay gelsin, ben yaklaşık 7 ay önce trafik kazası sonrası tibia plato dan ameliyat oldum,ve o bölgeye 3 adet kanüle vida konuldu. ancak aksıyorum, yere çömelemiyorum, merdiven inip çıkarken zorlanıyorum, ayakta duramıyorum, bana ise dizimin durumunun gayet iyi olduğu söyleniyor. Mr sonucum Tibiada proksimalde subkondral spongioz kemikte T2 STIR A'da hiperintens milmetrik boyutlu osteonekroz alanları mevcut,Eklem Kıkırdak kalınlığı ve sinyal intensitesi korunmuş, patellar kartilaj incelenmiş olup kemikte T2 STIR A' da hiperintens milimetrik osteonekroz alanları mevcut (grade 3 patellar kondrmalaz, diz eklem aralığında ve subrapatellar bursada sivı artışı mevcut, ACL' de kalanlaşma ve sinyal artışı mevcut (parsiyel İnjüry), PCL' de kavislenme mevcut, Medial menisküs pesterior hornunda grade 2 dejenerasyon mevcut. Benim esas sorunum aktif bir işte devlet memeruyum. ve görev yapamıyorum. bu benim iş hayatımı nasıl etkiler, bir yol gösterip bana görüşlerinizi yazarsanız sevenirım.
 • DrSerefAktas
  mr raporunuz güncel ise takibe alınarak izleneilirsiniz değilse yenilemek gerekebilir. bir ortopedi uzmanına başvurursanız tedavi planlaması yapılabilir.
 • mehmet12  - ameliyat şartmı hocam
  sevgili hocam yaklaşık 6 aydır dizimde çok şiddetli ağrılar var 15 gün fizik tedavi gördüm sonuç yok . emar sonucum şu şekilde:intraartiküler sıvı artışı izlendi. prepatellar ve infrapatellar subkutan ödematöz sinyal değişikliği saptandı. medial menisküs posterior horn düzeyinde inferior ve superior yüze uzanım gösteren rüptür lehine bütünlük kaybı izlendi. hhocam sizin görüşünüz çok önemli cevaplarınızı bekliyorum.
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviye rağmen şikayetlerinizin sürmesi ve mr da da meniskus yırtığı tanısının olması artroskopik cerrahi ihtiyacını düşündürmektedir. muayene ve mr görüntüleri ile netleşebilir.
 • esesibo26  - MR SONUCU
  Hocam Mr sonucuma göre ne yapmalıyım. Medial menisküste korpus ve posterior hornda grade l dejenerasyon ile uyumlu lineer sinyal değişiklikleri ve serbest kenara uzanım izlenmekte olup serbest kenar ve inferior artiküler yüze uzanım dikkati çekmekte olup horizontal yırtık lehine değerlendirilmiştir. Medial menüsküs posterior horn komşuluğunda milimetrik boyutlu meniskal kist formasyonu mevcuttur. Lateral menisküs ön ve arka boynuzun yüksekliği, şekli ve sinyal özellikleri normaldir. ACL de grade l sprain izlenmiştir. Arka çapraz bağ ile medial ve lateral kollateral bağ sağlamdır. Patella, patellar tendon,suprapatellar bursa ve infrapatellar yağ alanı normaldir. Eklem aralığı, eklem yüzeyleri ve görüntülere dahil kemik yapılar normaldir.
 • DrSerefAktas
  Muayene ile beraber görüntüler incelenmeli ve artroskopik cerrahiye ihtiyaç olup olmadığına karar verilmelidir.
 • hasan10.5  - sağ diz mr
  Hocam iyi günler. Babam 55 yaşında sağ dizinde bir şişlik ouştu. Çekilen sağ diz mr sonucu şu şekildedir. Medial menisküs arka boynuzda grade ıı dejenerasyon izlenmektedir. Diz eklem boşluğunda ve eklem ile ilişkili bursalarda efüzyon mevcuttur. ön çapraz bağda intrasubstance injury-strain bulguları izlenmektedir. Hocam bu bulgular ne anlama gelmektedir. Nasıl bir yol izlemeliyiz. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
 • DrSerefAktas
  Çapraz bağda kısmı yaralanma olduğu raporda belirtilmiş. Babanızın yaş grubunda cerrahi tedavi ilk seçenek olmayıp bir ortopedi uzmanına başvurursanız tedavi düzenlenecektir.
 • lewent82  - sol diz ağrıları
  Merhaba hocam sol diz ağrısı çekiyordum ve bunun için mr çektirdim sonucu:medial menisküs arka boynuzunda grade 1 dejenerasyon ağrılarım çok fazla oluyor ilaç verildi ama daha iyi sonuç nasıl alabilirim.
 • DrSerefAktas
  Grade 1 dejenerasyon tedavi gerektiren sorun olmayıp muayene ile ağrınızın nedeni ortaya koyulmalıdır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!