Menisküs Yırtıkları Yazdır

MENİSKÜS YIRTIKLARI

Menisküs nedir?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdağımsı yapıdır. Diz ekleminde iç ve dış Menisküs olarak iki adet menisküs bulunur. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ile baldır kemiği üst ucu arasında yer alır. Her iki kemiğin eklemi oluşturan kısımları ince bir kıkırdak doku ile kaplıdır. Menisküsler eklemde her iki kemik kıkırdakları arasında yer alırken ligamentlerle alt taraftaki tibial (baldır) eklem yüzeyine ve kapsüle tutunurlar. Menisküsler yarım ay yada C- şeklinde yapılardır. Dizlerin birbirine yakın kısmında yer alan menisküs, iç veya medial menisküs olarak adlandırılırken diz ekleminin dış kesiminde yer alan menisküse de dış yada lateral meniskus denilmektedir.

Menisküslerin görevi nedir?

Diz eklemini oluşturan uyluk kemiği alt ucu yuvarlak bir yapıya sahiptir. Eklemin diğer tarafını oluşturan baldır kemiği ise düz bir yüzeye sahiptir. Meniskusler baldır kemiği üst  kısmındaki düz eklem yüzeyi üzerinde kama şeklinde ve yarım ay şekli yapısı ile yuvarlak olan uyluk kemiği alt kısmı eklemine tam uyumu sağlar. Meniskusler yapısı ve konturları sayesinde diz ekleminde yükün eşit dağılımını sağladığı gibi şok absorbe edici özelliği de vardır. Yine mevcut konturları nedeni ile de stabilite sağlamaktadırlar. Diz ekleminde meniskusler, eşit dağıtılan yük sayesinde eklem kıkırdağına da eşit yüklenmeler sağlanarak eklem kireçlenmesi ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyucu rol üstlenirler.

Geçmiş dönemlerde meniskus sorunlarında açık operasyonlarla tüm meniskusler çıkarılmakta idi. Bu dönemde meniskusleri çıkarılan hastalarda  ileri dönem takiplerinde kıkırdak incelmeleri ve eklem kireçlenmelerinin geliştiği görülmüştür. Bu bilgi de meniskuslerin eklem koruyucu etkilerinin ne denli önemli olduğu göstermektedir.

Menisküs dış kesimlerinde kapsüle tutunduğu %10-15 lik kısmında damarsal kanlanması mevcut olup bu bölgede iyileşme potansiyeli vardır. Menüsküslerin iç kısmında damarlanma olmayıp bu bölgede oluşan yırtıklarda iyileşme potansiyeli olmamaktadır.

Menisküs sorunları nelerdir?

Menisküslerde görülen en önemli sorunlar; menisküs yırtıkları, menisküs kistleri, meniskus dejenerasyonları (yıpranmaları) ve diskoid menisküs olarak sayılabilir. Ortopedi doktoruna diz ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar içinde  diz meniskus yırtıkları önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle MR raporlarında belirtilen Grade ! veya Grade !! dejenerasyonlar yırtık demek değildir.

Menisküs Yırtıkları nasıl olur?

Diz de zorlanma, burkulma ve dönme gibi kuvvetlerle oluşan meniskus yırtıkları genç hastalarda özellikle sportif aktivitelerde olur.  Bir çok menisküs yırtığında dizde aşırı dönme zorlanması yada burkulma gibi bir neden görülür. Genç hastalarda görülen travma sonucu oluşan meniskus yaralanmalarında eşlik eden yaralanma sıklığı yüksektir. Meniskus yırtığı ile beraber ön çapraz bağ yaralanması, kıkırdak yaralanmaları, kemik kontüzyonları görülebilir.

Dejeneratif meniskus yırtıkları ise daha ziyade ileri yaşlarda yada başka nedenle yıpranmış dejenere menüsküslerde görülür. Dejeneratif menisküs yırtığı, basit bir hareketle bile olabilmektedir. Örneğin yerden bir şey almak için çömelme, otobüse binerken, arabadan inerken, düzgün olmayan zeminde yürürken hafif diz açılanmasında menisküs yırtığı oluşabilmektedir. Bu hastalar genelde orta yaş ve üzerindedirler.

Menisküs yırtığının bulguları nelerdir?

 • Dizde ağrı,
 • Dizde takılma, atlama sesi,
 • Dizde şişlik,
 • Diz hareketlerinde kısıtlılık: dizi tam düzleştirememe yada tam bükememe,
 • Dizde kilitlenme, menisküs yırtıklarının en sık görülen bulgu ve şikayetleridir.

Menisküs Yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Ortopedi uzmanı, hastanın şikayetleri, olayın oluş mekanizması ve dizdeki muayene bulguları ile menisküs yırtığından şüphelenir. Günümüzde en iyi ortopedi doktoru bile menisküs yırtıklarında Diz MR tetkikini görmek istemektedir. Burada amaç; sadece menisküs yırtığı tanısını koymak değil, menisküs yırtığına ek olabilecek diz içi diğer sorunları saptayabilmek,  menisküs yırtığı tipi ve yerleşimini değerlendirmektir. MR bilgileri ile meniskus yırtığı hakkında tam bilgi sahibi olan ortopedi doktoru hastası için en iyi olduğunu düşündüğü tedavisini planlayabilir.

Menisküs yırtıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Hemen her hastada ilk tedavide buz tatbiki, istirahat, elastik bandaj yada dizlik uygulamasının hastanın ilk şikayetlerinde rahatlamayı sağlayabiliriz.

Menisküs yırtıklarında nihayi tedaviyi belirleyen unsurlar şunlardır:

 • Menisküs yırtığının travma ile normal menisküs dokusunda mı yoksa dejeneratif yırtık olduğu
 • Menisküs yırtığının menisküsün hangi bölgesinde olduğu yani menisküs yırtığının menisküsün beslenen % 10-15 lik dış kısmında mı yoksa beslenmeyen iç kısmında mı olduğu
 • Meniskus yırtığının boyutu

Örneğin meniskusun beslenen dış kesiminde olan birkaç mm lik yırtıklar ilk etapta cerrahi tedavi edilmeyip cerrahi dışı tedavi edilerek takibe alınırlar. Yine ileri dejenerasyonun olduğu ve ileri düzey eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda menisküs yırtıkları artroskopik olarak tedavi edilmemektedir.

Günümüzde hastalarda aktivite sorunlarına yol açan yaşam kalitesini etkileyen bir sorun olarak görülen meniskus yırtıklarının ana tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Artroskopik cerrahi ile menisküsün beslenmeyen bölgesindeki meniskus yırtıklarında sadece yırtık kesimin artroskopik olarak çıkarılması işlemini uygulamaktayız. Meniskus yırtıklarında artroskopik cerrahi dizin ön tarafında açılan 2-3 adet 0.5 cm lik kesilerle açılan portal dediğimiz deliklerden yapılmaktadır. Portallerden birinden diz içine ilerletilen teleskopik kamera sayesinde diz içi yapılarak büyütülerek monitörde görülmektedir. Diğer portalden girilen cerrahi aletler yardımı ile de operasyon yapılabilmektedir. Artroskopik cerrahide ortopedi doktorunun deneyimli olması önem arz etmektedir.  Meniskusun %10-15 lik dış kısmında kanlanan bölgesindeki meniskus yırtıklarının iyileşme potensiyelleri vardır. Meniskus kırmızı bölgesi de denilen bu bölgedeki meniskus yırtıkları dikilerek tedavi edilmektedir. Bu operasyonda teknik bir operasyondur.

Bu operasyondan sonra hastalarımızı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Hastalarımız, tercih ederse olarak bir gece hastanede kalabiliyorlar. Hastalarımız ameliyattan sonra ki hafta içerisinde günlük normal yaşamlarına dönebiliyorlar. 1 ay içinde de meniskus yırtığı öncesindeki sportif aktivitelerini yapabiliyorlar.

Genç hastalarda travma ile meniskusun büyük kısmı zedelenmiş ve onarılmayacak durumda ise meniskus allograft transferi operasyonu uygulamaktayız.

 

Menisküs Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (1574) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • serkankucam  - menisküs yırtığı
  mrb hocam ben 4 yıl önce halı saha maçında sağ dizimi sakatladım ve mr sonucuma göre fizik tedavi aldım ve iyileşme oldu.ağrım gene arttı ve yine mr çektim sonucu:anterior krusiad ligamanda sinyal artışı izlendi(parsiyel yırtık).Diz eklem aralığında ve suprapateller bursada hafif sıvı artışı izlenmiştir.Lateropateller plika tespit edilmiştir.Medial menisküs ön boynuzunda grade 1,arka boynuzunda grade 2 dejenerasyon mevcut.Lateral menisküs ön-arka boynuzlarında grade 1 dejenerasyon mevcuttur.diğer veriler normal .ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim saygı değer hocam.
 • DrSerefAktas
  Genç ve aktif bir bireyseniz önçapraz bağ ccerrahisi önerilir.
 • ugurcakir  - Uğur - Diz ağrısı
  Merhabalar. Birkaç ay önce spor aktivitesi sırasında sakatlandım. Gittiğim doktor bağ zedelenmesi teşhisi koydu ve ilaçlarımı kullanıp dizliği taktığım sürece 4-5 aya geçecektir, o süre zarfında tekrar uğramana gerek yok dedi. Fakat ağrılarım son bulmayınca ben de özel bir hastanede MRI çektirip muayene oldum. Doktorum bana menisküsümde yırtık olduğunu, "Diz Artroskopisi" tedavisi ile diz kapağımdaki çapakların alınacağını söyledi. Başka bir doktor ise "Doku Tedavisi" nin gerektiğini belirtti. Normal yürümede ağrım yok, sadece merdiven çıkmak gibi dizime yük bindiren eylemlerde ağrım oluyor. Dizimde kitlenme vardı ilk aylarda, o da tamamen geçti. Sanırım ameliyat haricinde başka bir çarem yok. Ben de değerli yorumunuzu öğrenmek ve uygun ameliyatı seçmek için size başvurdum. Bir de ameliyat sonrası eski sağlığıma geri dönebilecek miyim merak ediyorum. Rapor sonucu aşağıda mevcuttur. Değerli yorumunuz için şimdiden çok ama çok teşekkürler. Saygılarımla. -Medial femoral epikondilde anterior ve posteriorda medullar kemikte PDW incelemede sinyal intensite artışı izlenmektedir, olguda travma öyküsü bulunuyorsa kemil iliği ödemi açısından anlamlı olabilir. -Tibiofemoral eklemde, patellofemoral eklemde effüzyon izlenmektedir. -Medial menisküs ön boynuzda grade II ve arka boynuzda grade III dejenerasyon izlenmektedir. -Lateral menisküs ön boynuz ve arka boynuzda grade II dejenerasyon lehine intrameniskal sinyal intensite artışı izlenmektedir. -Ön çapraz bağ kalınlığı ve intensitesi sprain patern veya parsiyel rüptür lehine artmıştır. -Retropatollar kartilaj kondromalazi lehine incelenmiştir. Prepatellar bölgede subkutan dokuda ödeme sekonder PDW incelemede sinyal intensite artışı izlenmektedir.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülrinizin incelenmesi raporunuz ile uyum gösterir yor ve genç-orta yaşta spor yapmaya eğilimli bir yapınız varsahem meniskus hemde ön çapraz bağ açısından cerrahi tedavi önerilebilir.
 • beysal  - MEnisküs mr Sonucu
  Merhabalar Hocam; çok şiddetli bir diz ağrısı sonucunda sitenizi buldum sizden yardım istiyorum bi anda dizimin kitlenmesi ve üzerine basamama şikayeti ile gittim dr a mr çekildim sonucumda Medial menisküs posterior hornda , periferik yerleşimli, milimetrik boyutta , Grade III yırtık patellar tendinozis yazıyor dr um birşey anlatmadı ne yapacağıma dair sadece ağrı kesici verdi ama ağrım geçmiyor günden güne artıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  grade3 meniskus yırtığınıza bağlı kilitlenme oldu ise ağrınız sürebilir. bu durumda artroskopik cerrahi gerekecektir.
 • sebnem16
  Hocam merhaba, 1 ay once merdiven kenarina dizim gelir bir vaziyette dustum. Bu sure icerisinde ufak agrilarim oldu. Gecen hafta dizimi bukerek ayagimi kaldirdigimda sancim basladi. Meniskus yirtilmasindan suphelendi doktor ve mr istedi. Mr sonucu asagidaki gibidir. Yorumlamaniz mumkun mu? syg. SOL DİZ MR İNCELEMESİ (3 T): Teknik: 3 Tesla MR cihazında kontrastsız multiplanar, multisekans MR inceleme yapıldı. İnceleme nedeni: Dizde düşme sonrası geçmeyen ağrı. Bulgular: İntraartiküler alanda lateral kompartmanda sıvı görülmektedir. Patella medial fasette grade III, lateral fasette grade II kondromalazi izlemektedir. Patellar tilt dikkati çekmektedir. Hafif prepatellar bursit mevcuttur. Medial ve lateral menisk kompartmanları normal form ve sinyal özelliğindedir. Anterior ve posterior krusiat ligaman, quadriseps ve patellar tendon, lateral kollateral ligaman intakttır. Medial kollateral ligaman distal segmentinde grade I sprain ile uyumlu görünüm dikkati çekmektedir. Patellar plika belirgindir. Görüntü alanına giren distal femur, proksimal tibia ve fibulada kortikal bütünlük korunmuş, medüllotrabeküler alanda patolojik sinyal değişimi saptanmamıştır. SONUÇ: * İntraartiküler alanda sıvı, patella medial fasette grade III, lateral fasette grade II kondromalazi. * Patellar tilt, belirgin patellar plika, hafif prepatellar bursit. * Medial kollateral ligaman distal segmentinde grade I sprain..
 • DrSerefAktas
  ilk etapta cerrahi dışı tedavi gerekmemekte olup eksersiz ve ilaç tedavisi denenebilir.
 • gokhanozkan  - Diz kapağı çevresi ağrısı
  Merhaba hocam, Sol dizimde 1-2 aydır ayağa kalktığımda bir ağrı oluşuyordu. Bunun üzerine MRI çektirdim. MRI sonucu aşağıdaki gibi; "Retropatellar kartilajda santral zon ve medial faset yuzde grade 2, lateral faset yuzde grade 1 kondromalazi. Medial meniskus posterior hornda grade 1 dejenerasyon izlenmektedir. Ancak özellikle inferior konturu odemli ve hafif düzensizdir. Suprapatellar yağ yastıkçığı ödemli ve hipertrofiktir." Hocam dizimin tamamen iyileşmesi için ne yapmam gerekiyor, nasıl ilerlemeliyim bu konuda? Bu arada 23 yaşındayım ve aktif araç kullanıyorum. Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  ilk etapta fizik tedavi şikayetlerin sürmesi durumunda artroskopi önerilebilir.
 • gokhanozkan
  Peki hocam sitenizi ve internet üzerinden biraz yapmış olduğum araştırma kadarıyla PRP tedavisi denilen bir tedavi olduğunu farkettim. Bu tedavi, Fizik tedavi ile beraber bana tam anlamıyla dokusal iyileştirme sağlar mı hocam? Bu konuda biraz endişe duyuyorum hocam. Yardımcı olursanız sevinirim.
 • DrSerefAktas
  yağ yastıkçığı hipertrofisinde prp uygulamamaktayız.
 • mavimor78  - Menisküs Yırtığı Hakkında
  Sağ diz MR incelemesinde; Diz eklem ve suprapatellar sıvı miktarı artmıştır. Prapateller yumuşak dokular olağandır. Medial menisküs pasterior hormonunda grade 3 yırtık izlenmektedir. Eklemi oluşturan kemik yapılarda ve patellada hafif dejeneretif değişiklikler izlenmektedir. Diğer yazmadığım gözlemler normal olarak raporuma işlenmiştir hocam. Ortopedi Doktorum ameliyat dedi.Diz kapağımın üstünde biraz şişlik var. dizimi katladığımda sızı yapıyor biraz, ayrıca bacağımın arkasında hafif kasıntı oluyor. çalışıyorum kararsız kaldım nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim? Teşekkür Ederim. Saygılarımla
 • DrSerefAktas
  muayene bulgularınız, mr görüntüleriniz ve yaşınız göz önüne alınarak tedaviniz planlanabilir.
 • TEKİN1970  - mr sonucu
  Hocam saygılar, 20.05.2014 te futbolda aldığım darbe sonucunda, 2. MRG 1)Takipte önçapraz bağ rüptürü 2) Medial kollateral bağda grade I sprain 3)Önceki MRG ile karşılaştırıldığında kemik yapılardaki ödemde azalma, medial menisküs arka boynuzu iç kesimi düzeyinde yer değiştirmiş flep yırtık ve horizontal konfigrasyonda yırtık 4)Lateralde ve suprapatella bursada plika 5) Ön çapraz bağda sebat eden parsiyel rüptür görünümü. Menisküs ameliyetı olmam gerekiyor fakat, bu sonuca göre çapraz bağ ameliyatıda gerekiyormu?
 • DrSerefAktas
  hem çapraz bağ hem de menisküs yırtığıiçin opere olmanız gerekebilir.
 • hemsir33  - meniskus yirtigi
  kolay gelsin oncelikle. ic meniskus arka boynuzunda 2. derrcede dejenerasyon mevcuttur.dis meniskuste kova sapi yirtigi bulunmaktadir.on capraz bag kalinlik ve intensitesinde artis mevcuttur. MR sonucumda bunlar bulunmaktadir. yardimci olur musunuz hocam.
 • DrSerefAktas  - menisküs yırtığı
  dış meniskusteki kovasapı yırtığınızın artroskopik cerrahi ile tedavisi yerinde olacaktır.
 • sümeyra_ky  - menisküs
  hocam ben 25 yaşındayım. ani bi hareketle ayağa kalkınca sağ dizimde şiddetli bi kütürdeme oldu ve ağrılar başladı. mr çektirdim sonuç olarak ACL distal segmentinde kalınlık ve intensite artışı izlendi (interstisyel yırtık) Medial menisküs posterior kornu komşuluğunda 13*9 mm boyutunda parameniskal kist izlendi. menisküste yırtık ayırtedilemedi. yazıyor. ilaç tedavisi uygun gördü doktor ama sizce durum nedir? teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  şikayetlerinizin durmu 6 hafta takip edilip sonrasında yeniden muayene ve tetkikinize göre karar vermek önerilir.
 • ezgiozyar  - Menisküs problemi
  Hocam, dizimde uzun zamandan beri devam eden ağrılarım ve hareket problemlerim var, birkaç doktora gittim. bir kısmı acil ameliyat olmamı söylüyor, bir kısmı gereksiz buluyor. arada kalmış durumdayım. geçen sene çektirdiğim mr sonucunda "diz eklem kapsülünde artmış sıva, ACL'de Grda I sprain, Medial menisküs posterior boynuzunda yırtık" yazıyordu. ağrılarım devam edince
 • DrSerefAktas
  medial meniskus yırtıklarında şikayet süren hastalarda artroskoik cerrahi planlanır.
 • izmir54  - sag diz mr sonucuna göre yapılnalar ve tedavi öner
  hocan saygılar sunarım hocam saygılar sunarım 54 yasındayım ve 122 kg 1.68m boyundayım 03/07/2014 sag dız mrg tetkıkı femur kondil ön bölümünde kemik iliği ödemi izlenmektedir.Medıal menislüs arka boynuzunda yırtık ile uyumlu deformasyon ve sinyal artısı izlenmektedir.medial menisküs ön ve lateral menisküs ön ve arka boynuzları normal morfoloji ve sinyal intensitesinde izlenmektedir.arka capra bağlar normal trase ve sinyal intensitesinde izlenmektedir.ön çapraz bağda parsial rüptür ile uyumlu sinyal artışı ve kalınlaşma dikkati çekmektedir.patellartendon normaldir.diz eklemi ve supratellar bursada sıvı mevcuttur.medial kolleteral ligaman çercevesinde zorlanmaya bağlı sıvı izlenmektedir.lateral kolleteral ligamanlar normaldir.paraartiküler kas ve yumuşak doku sinyalleri normaldir. mr tani femur kondil ön bölümünde kemik iliği ödemi.medial menisküs arka boynuzunda yırtık ile uyumlu deformasyon ve sinyal artışı .ön capraz bağda parsial rüptür ile uyumlu sinyal artışı ve kalınlaşma .diz eklemi ve supratellar bursada sıvı .medial kollateral çevresinde zorlanmaya bağlı sıvı benim hissettiklerim hocam sag diz özellikle diz ic kisminda dizi hareket ettirirken agri olusuyor fizik tedavide oldum biraz iyilesti ama 200metre vb yurudugunde di ic kisminda agri olusuyor hizli yureme koşma yapamiyorum sağ dizimle çömelme yapamiyorum rejimle 5 kg verdim rejime devam ediyorum ama rejimlerde hep tempolu yuruyun kalori harcayin diyorla ama ben kosu bandinda 3 km hizla bi̇le yurusem 30 dk sonra dizmde ic kisimdan başlayan agri olusuyor.kas gevseti̇ci̇ 30 gun kullandimi̇ fast jel voltaren rhuemon spray kullandim sag diz i̇ç kismina parmakla bastigimda agri olusuyor bu i̇şi̇n gerçek profesörü olarak sayin hocam tedavi i̇çi̇n ne öneri̇rsi̇ni̇z saygilarimla
 • DrSerefAktas
  MR görüntüleriniz ve muayene bulgularınıza göre cerrahi tedavi, eklem içi enjeksiyon, ilç tedavisi yöntemlerinden uygun olan tedavi planı yapılabilir.
 • cellshen  - menisküs için kapalı ameliyat
  merhaba. dizimdeki şişlik ve kilitlenme şikayeti ile gittiğim hastanede mr çektirdim. çıkan sonuçlar şu şekildedir. *medial menisküste grade III yırtık ile uyumlu sinyal artışı *lateral menisküste grade II dejenerasyon * suprapatellar bursada artiküler sıvı miktarında artış *medial menisküs posterior horn komşuluğunda milimetrik çaplı meniskal kist ile uyumlu kistik yapı. tüm bunların sonunda kapalı ameliyat önerildi. ameliyat ile yırtığın dikilmesi mümkün müdür? yoksa menisküs alınacak mı? cevabınız için teşekkür ederim. syg.
 • DrSerefAktas
  meniskus yırtığı dış %10-15 lik kesimde ise dikilebilirken iç kesimde ise sadece yırtık kesim çıkarılır. Tüm meniskus alınmaz. Genelde operasyona girilirken dikilme olasılığına hazırlıklı malzeme ile girilme planlanabilir. Bunun istisması ileri yaş ve dejeneratif yırtıklar olu bu tip yırtıklarda dikilme planlanmamaktadır.
 • ydydy  - hocam yardımınıza ihtiyacımız var
  hocam annem 54 yaşında sol dizinde 6 ay önce menisküs ve ödem olduğu tanısı konmuştu fakat 3 ay sonra geçti 2 ay önce bu sefer sağ dizinde başlayan ağrılar nedeniyle hastaneye gittiğimizde emar sonucunda ön çapraz bağ liflerinde distal kesimde incelme ve parsiyel rüptür ile uyumlu sinyal artışı mevcuttur lateral menisküs ön ve arka boynuzlarında bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normaldir medial menisküs arka boynuzda grade ıı dejenerasyon ve kök kesiminde vertikal seyirli yırtık izlenmektedir. suprapateller bursada ve eklem boşluğunda effüzyon izlenmektedir. prepateller cilt altı yağ dokuda ödematöz sinyal değişikliği izlenmektedir.... hocam bu durumda annemin tedavisi için ameliyat şartmı yoksa ameliyatsız nasıl bir yola başvurabiliriz....
 • DrSerefAktas
  ameliyat ilk tercih olmayacaktır.
 • gkhn  - mrb.hocam
  medial menisküs posterior hornunda grade 2 ile uyumlu sinyal değişikliği ve lateral menisküs anterior hornunda horizantal yırtık,posterior hornunda grade 1 sinyal değişikliği ile ön çapraz bağın lifleri arasında t2 sekanslarda sinyal artışı muayene olduğum dr. şu an için ameliyatı gerek görmedi ve fizik tedaviye başlattıı.hocam bu çok vahim bir durummu?cevaplarsanız sevinirim.saygılarr...
 • DrSerefAktas
  lateral meniskusteki horizantal yırtığınız artroskopik cerrahi geektirebilir.
 • gkhn
  hocam cevabınız için teşekkür ederim
 • tmrevn  - sağ diz mr
  hocam iyi günler sağ diz mr sonucunda 'medial menisküs arka boynuzunda süperior eklem yüzüne uzanan horizontal yırtık izlendi' yazmaktadır, sağ dizimin üzerine oturamamaktayım, bu sonuca göre ameliyat olmam gerekir mi yoksa ilaç veya fizik tedavi ile iyileşir mi teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  raporunuzda yazılı bulgular artroskopik cerrahiyi gerektirmektedir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!