Diz Protezi Yazdır

TOTAL DİZ PROTEZİ

Diz Protezi ameliyatında ne yapılır?

Diz Protezi ameliyatında dizin yıpranmış eklem yüzeyleri çıkarılarak yerlerine metal ve plastikten oluşmuş protez implantları koyulur.

Diz Protezi ameliyatı hangi hastalara önerilir?

Ciddi diz eklemi kireçlenmesi nedeni ile ağrı ve yürüme güçlüğü olan hastalara ağrıyı geçirmek ve yürümeyi rahatlatmak için cerrahi önerilir.

Diz eklemi kireçlenmesi nedir?

Diz eklemi uyluk ile baldırı birbirine bağlayan eklemdir. Diz eklemini oluşturan kemik yapılar uyluk kemiği (femur) alt ucu, baldır kemiği (tibia) üst ucu ve diz kapağı kemiğidir (patella). eklemin daha kolay hareket etmesi için bu kemiklerin eklem yüzleri  kıkırdak  ile örtülmüştür. Ayrıca eklem hareketlerinin daha stabil olması için diz ekleminde meniskus ve bağ yapıları mevcuttur.

Osteoartrit denilen eklem kireçlenmesinde eklem kıkırdağında oluşan hasar ile eklem yüzeyi bozulur ve ağrı ortaya çıkar. Kireçlenme ilerleyen yaşla birlikte görülebileceği gibi dizdeki önceki  eklem içi kırıklar, meniskus yırtıkları, bağ ve kıkırdak yaralanmaları yada geçirilmiş diz enfeksiyonları yada emflamatuvar hastalıklara bağlı da gelişebilir. Kireçlenmeye bağlı görülen ağrı o kadar şiddetli olabilir ki yürümeye yada günlük aktivitelerde bulunmaya engel olabilir.

Diz eklemi kireçlenmesinin ilaçla tedavisi mümkün müdür?

Tedavide ağrı kesici ve antiemflamatuvar ilaçlar ağrının azaltılmasını sağlar. Diz eklemi kireçlenmesini düzeltici etkileri yoktur.

Diz eklemi kireçlenmesinde fizik tedavinin rolü nedir?

Fizik tedavi ile de eklem hareket açıklığı korunmasının sağlanmasının yanında kaslarında güçlendirilmesi sağlanır. Baston kullanılması ağrıyı az hissetmeye yardımcı olur.

Diz eklemi kireçlenmesinde diz içi enjeksiyonların rolü nedir?

Eklem içi enjeksiyonlarda seçilmiş hastalarda geçici fayda sağlayabilir.

Diz Protezi için neden fazla kiloların verilmesi önerilir?

Kilosu fazla hastaların zayıflamaları hem şikayetlerinin azalmasını sağlar hemde ileride yapılacak olası protez ameliyatı başarısını arttırır.

Diz Protezi ameliyatında ne yapılır? Çimento kullanıldığı doğru mudur?

Cerrahi tedavide yıpranmış eklemin yüzeyleri çıkarılıp yerine metal ve plastikten oluşan protezler koyulur. Protezler tipine göre farklılık göstermekle beraber bazen kemiğe özel tıbbi çimento ile sabitlenirler. Protezlerin çimentosuz tipleri de mevcuttur bu tiplerde kemik doku zamanla protezin yüzeyine yapışarak stabilite sağlar. Ne tip diz protezi kullanılacağına doktorunuz karar verecektir.

Hastalar ameliyat sonrası ortalama 4-5 gün hastanede kalırlar.

Diz Protezi ameliyatının riskleri nedir?

Diz Protezi ameliyatı genelde oldukça güvenli olmakla beraber riskleri mevcuttur. Anestezi ile ilgili riskler modern tekniklerle oldukça az görülmekle beraber mevcuttur. Ameliyat öncesi bu konuda bilgilendirme anestezi doktorunuzca yapılır. Diz Protezi ameliyatı ile ilgili riskler az görülmekle beraber hastanın bu riskler konusunda bilgili olması  en ufak bulguda doktoru ile temasa geçerek erken ve hızlı müdahale ile başarıyı arttıracaktır.  Bu riskler:

1-Bacak damarlarında pıhtı gelişmesi, bacakta şişme ve ağrı ile karekterizedir. Bunu önlemek için doktorunuz ameliyat sonrası bir süre kan sulandırıcı ilaç kullanmanızı isteyebilir.

2-Gelişen bu pıhtının vücudun diğer yerlerine örneğin akciğerlere giderek oradaki damarları tıkaması oldukça ciddi problemlere yok açabilir. Akciğer damarlarındaki tıkanmanın en önemli bulgusu nefes darlığı, göğüste toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı döküntüler ve ağrıdır. Acil yaklaşım ve tanı ile başarılı sonuçlar alınır.

3-Ameliyat yerinde enfeksiyon. Bu durumda ameliyat yerinizde şişlik, ısı artışı ve kızarıklık görülür. Doktorunuz ilaç tedavisinin yanı sıra gerekli olgularda cerrahi tedavi önerebilir.

4-Protezde gevşeme. Herşey yolunda giderken başlayan ağrı şeklinde görülür, ağrı sıklıkla aktivite ile olur. Doktorununz ek testler ve gerekli durumda cerrahi önerebilir.

5-Ameliyat izinin ağrılı olması. Yüzeyel sinirlerdeki hassasiyetle gözlenir. Genellikle ilaç ve lokal enjeksiyonla başarılı sonuç alınır.

Diz Protezi ameliyatı sonrasında ağrının geçmesi ve hareket düzeyinin artması sağlanır mı?

Diz protezi ameliyatı gelişen teknoloji ve bilgi birikimi sayesinde günümüzde hemen tüm hastalarda başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrası birçok hastada ağrının giderilmesi ve aktivite düzeyinde artma beklenen sonuçlardır.

 

Diz Protezi Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (232) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Figen Togay
  Hocam kinematik protez farklı bir protez mi? Başarısı diğer protezden fazla mı? Bir de hastaları ameliyattan bir kaç gün sonra evlerine gönderiyorsunuz, hem yakınları hem de hastalar için çok zor bir süreç başlamış oluyor, herkes korku ve endişe içinde birşey olacak diye kıpırdamaya bile korkuyor. Size sormak istediğim şu; ameliyat sonrası rehabilitasyon hastahanesi gibi bir yer var mı? Başarılar diliyorum.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat sonrası rehabilitasyonun yapıldığı merkezler mevcuttur.
 • galip  - dizde protez sonrası iltihaplanma
  merhaba hocam! annem iki dizinden de eklem protezi oldu.mayıs 2013'te olduğu eklem protezi sonrası dizinde ağrılar ve şişme oldu. Doktor sürekli (bir ayı hastanede yatarak) antibiyotik tedavisi uygulayıp her şeyin yolunda olduğunu, bağların zayıf ve esnek olduğunu söyledi. Şimdi ise tedaviden cevap alamadığını söyleyip bölgenin çok iltihaplı olduğunu ve kurutularak tekrar cerrahi müdahalede bulunulması gerektiğini söylüyor. Biz hasta yakını olarak doktor değiştirmemiz uygun mudur? Protezin uyum sağlamadığı belirlenince nasıl bir süreç bizi bekliyor? Saygılarımla.
 • DrSerefAktas  - Revüzyon Diz Protezi
  Diz protezi sonrasında enfeksiyon gelişen ve Antibiyoterapiye yanıt vermeyen olgularda cerrahi mudahale ile hem iltihap temizlenir hem de protez çıkarılır. Sonrasında enaz 6 haftalık antibiyotik tedavisi yapılır: Tedavi sonrasında da tekrar protez ameliyatı yapılır.
 • Derya tosun  - Eklem protezi
  Hocam annemde diz ekleminde aşınma kireçlenme var ve kemiklerde şekil bozukluğuda başlamış.doktorumuz iki dize aynı anda protez önerdi.son aşamada takılan protez değilmiş.bi küçügü imiş.çok endişeliyiz enfeksiyon gevşeme riski ve eskisi gibi olmama korkusu var.iyileşme süresi uzun sürerse bide aynı anda ikiside olunca sıkıntı yaşayanlar var.ne yapmalıyız.şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  hastanın yaşı ve eklemdeki kıkırdak hasarı dizde açılanma olup olmaması kısmı(yarım) yada tam protez uygulamaları kararını verdirtmektedir. Muayene ve radyografiler değerlendirilerek en uygun tedavi planlanabilir.
 • Gulsen Sen  - Diz protezi ameliyati
  Sayin hocam,annem 70 yasinda ve 65 kilo.2ay once sag bacagina protez diz kapagi takildi.ameliyat sonrasi cok agrilari oldu bir muddet,daha sonra azalmisti agrilari koltuk degnekleriyle yuruyordu.ama sonra agrilari geri fazlalasti bacaginda isi artmasi var kendisi ateslenmiyor ama o bacagi cok sicak.ameliyat sonrasi kontrolleri yapildi rontgen cekildi doktor hersein normal gittigini soyledi.acaba bacagindaki sicaklik enfeksiyon haberciisi olabilirmi? Ameliyat sonrasi 6 hafta boyunca kan pihtilasmamasi icin igne yapildi karin bolgesine.Biz hollandada yasiyoruz.Ameliyatta burda yapildi.koltuk degneksiz hic yuruyemiyor.biraz sislikte var .Bilgilendirirseniz cok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  venöz emboli yada enfeksiyon açısından değerlendirlmesi önerilir.
 • özlem
  Annem tam 10 gün önce diz kapağına protez takılarak ameliyat oldu. Annem 60 yaşında ve ameliyat sonrası emboli denilen bir kan pıhtısı oluştu akciğerinde son anda fark edilip önlem alındı. Bu ameliyatı yapacak olanların bu riski mutlaka göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Ayrıca ağrıları hiç geçmiyor dr beyye sormak istiyorum iyileşme sureci daha ne kadar sürer acaba.
 • DrSerefAktas
  Ameliyatı takip eden erken dönemde ilk 1-2 hafta ağrılar olabilmektedir. Ancak bu ağrılar genel olarak ortopedi doktoru tarafından önerilen güçlü ağrı kesiler ile geçirilebilmektedir.
 • Esen  - Diz kapağı ağrısı
  Merhaba şeref bey benim annem diz kapaklarından dolayı artık yürüyemez halde evin içinde dahi hareket edemiyor birazda kilolu ameliyattan da korkuyor bundan öncede tıbbi müdahale olmadı tavsiyenizin bizi yönlendireceğine eminim teşekkür ediyorum
 • DrSerefAktas  - diz protezi
  genel sağlık durumu değerlendirildikten sonra gerekiyorsa diz protezi ameliyatı uygulanabilir.
 • YKirbac  - Fazla kilolar ve diz ameliyatı
  Hocam merhabalar. Annem 63 yaşında ve 120 kilo. Kilo veremiyor, verse de tekrar alıyor. Artık diyet alternatifini düşünmüyoruz. Özellikle sol dizinde sorun var. Eve hapsolmuş durumda. Gösterdiğimiz doktorlar ancak kilo verdikten sonra diz kapak değişimi yapabiliriz dediler. Sizin yorumunuz nedir. Bu yaş ve bu kiloya diz kapağı ameliyatı önerir misiniz ? Son teknolojilerle kaç sene bu kapağı kullanabilir. Değiştirme ameliyatı çok mu risklidir. Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  diz protezi gereken hastalarda kiloverilmesi tercih edilmekle beraber kiloveremeyen hastalara da protez uygulamaktayız.
 • şengül  - diz amaliyatı
  babam 2 hafta önce iki dizinden diz protezi amaleyatı oldu ameliyatı güzel geçti ama sol ayağın bilek ve ayağının üstü şişti ameliyatla ilgili olabilirmi şimdiden teşekkürler hocam
 • DrSerefAktas
  olabilir. Doktorunuzla konuşursanız gerekli incelemeyi yapacaktır.
 • önder- annemin ameliyatı  - diz protez ameliyatı
  Değerli hocam, annem 15 Ağustos 2013 tarihinde diz protez ameliyatı oldu. Dizindeki ağrılar hiç geçmedi, ağrıları olduğu için ameliyatın ikinci ayında doktora gittik, röntgen çekildi, kan tahlili yapıldı doktoru herşeyin yolunda olduğunu söyledi, ağrı için hiçbir sebep olmadığını söyledi. Ancak aralık ayı gelmesine rağmen halen zaman zaman geceleri hiç uyutmayacak kadar ağrısı oluyor. bu durum normal mi, ne yapmamızı tavsiye edersiniz. Tavsiyeniz olursa çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar
 • DrSerefAktas
  bu kadar uzun süre ağrı sürüyorsa mutlaka değerlendirilmelisiniz.
 • sultan  - diz protezi
  Merhaba hocam annemin iki dizindede kirecleme olduğu söylendi ve her iki dizi icin 3 ay aralıklarla ameliyat olması gerekiyormuş annem yürümekte çok zorluk çekiyor artık dışarı bile çıkmak istemiyor. Ama ameliyat olması konusunda tedirginiz açıkçasi annem bu günlerinide aramaktan korkuyo ameliyat olmalımı bu halinden daha iyi olurmu ameliyat işe yararmı hocam cvp verirseniz çok sevinirim
 • DrSerefAktas
  başarı ile tedavi edilmiş diz protezlerinden sonra hastalarda yaşam kalitesi artmaktadır.
 • büşra
  arkadaşımın 19 yıl önce geçirdiği kaza sonucu 2 kez ameliyat olmuş ve şu an 24 yaşında dizini bükmeden yürüyor bunun tedavisi mümkün mü bir doktora gitmiş ve bu doktor ameliyatla platin takarız lakin platin çürüme yapabilir demiş ne kadar doğru
 • DrSerefAktas
  son durumun muayene ve radyografilerle değerlendirlmesi sonrasında bir tedavi planı yapılabilir.
 • Berna duzgun  - Merhaba
  Babam 1 yil once 2 bacagindan protez amaliyati oldu hemde ayni gunde kilosuda 90 yakindi erken yurudugu icin kilcal damarin icerden kan sizmasiyla iltahap olusmus dediler fakat amaliyata alinca vidanin gevsedigini soylediler. 2 aydir hastanede yatiyor cok morelim bozuk ya amaliyattan sonra tekrar aksilik cikarsa, cok kafama takiyorum,benden burda herkeze tavsiyem iki bacagi ayni anda amaliyata karsi cikin hele de kilolusa' nerdeyse 1 yildir antipiyodik icti, ya ilerleyen zamanlarda antipiyodik in yan etkileri cikarsa.iyilesmek icin amaliyat oluyolar AMA amaliyat sonrasi yine aci yine aci Babam 3 amaliyatini olduktan sonra iyi olur mu acaba diye dusunuyorum.
 • DrSerefAktas
  enfeksiyon durumlarında enfeksiyon ile mücadele etmek için protezin çıkarılması, antibiyotik tedavisi ve sonrasında enfeksiyon ile mücadele de başarılı sonuç alındığında yeniden protez uygulaması yapmaktayız.
 • aydoğan civelek  - diz protezi
  hocam kaynanam 1 ay önce diz kapağı ameiyatı oldu protez takıldı yavaş yavaş destek almadan yürüyo ama 3 gündür ayağının üstü şişti varis çorabı kullanıyodu onuda çıkarttık şime nedeni nedir acaba
 • DrSerefAktas
  son durumun ortopedi uzmanınca kontrolunu öneririm.
 • MURAT AYDOGAN  - diz amaliyatı
  annem 58 yaşunda aynızamada yaklaşık 2senedir şekeri var bu durumda diz amaliyatı olurmu.beni bilgilendirirseniz seviniri .hayırlı çalışmalar
 • DrSerefAktas
  eğer fayda göreceği düşünülüyor ve uygun hastal ise yaş ve şeker hastalığı engel değildir.
 • cafer kurt  - diz protezi
  merhaba doktor bey bizim sikintimiz annem dizlerinden 1yil once ameliyat oldu ameliyattan sonra igne vurulmasi lazimmis ama vurulmadi ve iltihaplanma oldu o iltihap beton denilen protezi eritmis simdi agridan du ramiyor ne yapmamiz lazim doktorum
 • DrSerefAktas
  bu durumda aktif enfeksiyonun olup olmadığı değerlendirildikten sonra revüzyon cerrahisi dediğimiz mevcut protezlerinin çıkarılıp yenilerini takılması süreç ve tekniğine karar verilecektir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!