Diz Protezi Yazdır

TOTAL DİZ PROTEZİ

Diz Protezi ameliyatında ne yapılır?

Diz Protezi ameliyatı, dizde ağrı ve yürüme zorluğu gibi şikayetlere neden olan diz kireçlenmesine bağlı olarak yıpranmış eklem yüzeylerinin çıkarılması yerlerine metal ve plastikten oluşmuş protez implantları koyulurak yeni yapay bir eklem elde etme operasyonudur..

 

 

 

Diz Protezi ameliyatı hangi hastalara önerilir?

Ciddi diz eklemi kireçlenmesi nedeni ile ağrı ve yürüme güçlüğü olan hastalarda amaç aktif yaşama devamın sağlanmasıdır. Bu amaçla öncelikle ilaç tedavisi, eksersiz, fizik tedavi ve diz içi enjeksiyonlar gibi ameliyat dışı yöntemler denenir. Tüm Bu tedavilere rağmen şikayetlerin sürdüğü hastalarda  ağrıyı geçirmek ve normal yürümeyi sağlamak için cerrahi önerilir.

Diz eklemi kireçlenmesi nedir?

Diz eklemi uyluk ile baldırı birbirine bağlayan eklemdir. Diz eklemini oluşturan kemik yapılar;

uyluk kemiği (femur) alt ucu,

baldır kemiği (tibia) üst ucu ve

diz kapağı kemiğidir (patella). Diz Ekleminin kolay hareket etmesi için bu kemiklerin eklem yüzleri  kıkırdak  ile örtülmüştür. Ayrıca eklem hareketlerinin daha stabil olması için diz ekleminde meniskus ve bağ yapıları mevcuttur.

Osteoartrit denilen eklem kireçlenmesinde eklem kıkırdağında oluşan hasar ile eklem yüzeyi bozulur ve ağrı ortaya çıkar. Kireçlenme ilerleyen yaşla birlikte görülebileceği gibi dizdeki önceki  eklem içi kırıklar, meniskus yırtıkları, bağ ve kıkırdak yaralanmaları yada geçirilmiş diz enfeksiyonları yada emflamatuvar hastalıklara bağlı da gelişebilir. Kireçlenmeye bağlı eklemde kıkırdak kaybı ve kemiklerin adeta birbirine sürtmesi görülür ki bu durumda hastaları ağrıları oldukça şiddetli olmaktadır.

Diz eklemi kireçlenmesinin ilaçla tedavisi mümkün müdür?

Tedavide ağrı kesici ve antiemflamatuvar ilaçlar ağrının azaltılmasını sağlar. Bunun yanında oluşan kıkırdak hasarını azaltmaya ve şikayetleri hafifletmeye yönelik ağrızda kullanılan ilaçlar yanında diz içi hyaluronik asit veya PRP enjeksiyon yöntemleri de mevcuttur. Tüm bu tedavilerin maalesef  diz eklemi kireçlenmesini tamamen ortadan kaldırıcı etkileri yoktur.

Diz eklemi kireçlenmesinde fizik tedavinin rolü nedir?

Fizik tedavi ile de eklem hareket açıklığı korunmasının sağlanmasının yanında kaslarında güçlendirilmesi sağlanır. Baston kullanılması ağrıyı az hissetmeye yardımcı olur.

Diz eklemi kireçlenmesinde diz içi enjeksiyonların rolü nedir?

Eklem içi enjeksiyonlarda seçilmiş hastalarda geçici fayda sağlayabilir.

Diz Protezi için neden fazla kiloların verilmesi önerilir?

Kilosu fazla hastaların zayıflamaları hem şikayetlerinin azalmasını sağlar hemde ileride yapılacak olası protez ameliyatı başarısını arttırır.

Diz Protezi ameliyatında ne yapılır? Çimento kullanıldığı doğru mudur?

Cerrahi tedavide yıpranmış eklemin yüzeyleri çıkarılıp yerine metal ve plastikten oluşan protezler koyulur. Protezler tipine göre farklılık göstermekle beraber bazen kemiğe özel tıbbi çimento ile sabitlenirler. Protezlerin çimentosuz tipleri de mevcuttur bu tiplerde kemik doku zamanla protezin yüzeyine yapışarak stabilite sağlar. Ne tip diz protezi kullanılacağına doktorunuz karar verecektir.

Hastalar ameliyat sonrası ortalama 4-5 gün hastanede kalırlar.

Diz Protezi ameliyatının riskleri nedir?

Diz Protezi ameliyatı genelde oldukça güvenli olmakla beraber riskleri mevcuttur. Anestezi ile ilgili riskler modern tekniklerle oldukça az görülmekle beraber mevcuttur. Ameliyat öncesi bu konuda bilgilendirme anestezi doktorunuzca yapılır. Diz Protezi ameliyatı ile ilgili riskler az görülmekle beraber hastanın bu riskler konusunda bilgili olması  en ufak bulguda doktoru ile temasa geçerek erken ve hızlı müdahale ile başarıyı arttıracaktır.  Bu riskler:

1-Bacak damarlarında pıhtı gelişmesi, bacakta şişme ve ağrı ile karekterizedir. Bunu önlemek için doktorunuz ameliyat sonrası bir süre kan sulandırıcı ilaç kullanmanızı isteyebilir.

2-Gelişen bu pıhtının vücudun diğer yerlerine örneğin akciğerlere giderek oradaki damarları tıkaması oldukça ciddi problemlere yok açabilir. Akciğer damarlarındaki tıkanmanın en önemli bulgusu nefes darlığı, göğüste toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı döküntüler ve ağrıdır. Acil yaklaşım ve tanı ile başarılı sonuçlar alınır.

3-Ameliyat yerinde enfeksiyon. Bu durumda ameliyat yerinizde şişlik, ısı artışı ve kızarıklık görülür. Doktorunuz ilaç tedavisinin yanı sıra gerekli olgularda cerrahi tedavi önerebilir.

4-Protezde gevşeme. Herşey yolunda giderken başlayan ağrı şeklinde görülür, ağrı sıklıkla aktivite ile olur. Doktorununz ek testler ve gerekli durumda cerrahi önerebilir.

5-Ameliyat izinin ağrılı olması. Yüzeyel sinirlerdeki hassasiyetle gözlenir. Genellikle ilaç ve lokal enjeksiyonla başarılı sonuç alınır.

Diz Protezi ameliyatı sonrasında ağrının geçmesi ve hareket düzeyinin artması sağlanır mı?

Diz protezi ameliyatı gelişen teknoloji ve bilgi birikimi sayesinde günümüzde hemen tüm hastalarda başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrası birçok hastada ağrının giderilmesi ve aktivite düzeyinde artma beklenen sonuçlardır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.


Diz Protezi Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (258) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • fussad  - diz protez ameliyatının riski
  Merhaba Şeref Bey, Babam 2011 yılında gerekli radyoterapi ve kemoterapi tedavileri sonrası sol baldırından başarılı bir kanser ameliyatı geçirdi. Şu an aynı bacakta dizinde ağrı var ve dizini kıvıramıyor. Bu dize protez takılmasının ne gibi riskleri mevcuttur. Ayrica bu ameliyatı gerçekleştirecek kişinin kanser ameliyatını gerçekleştiren kişin olma zorunluluğu var mıdır? Bilgilendirmenizi rica ederim.
 • DrSerefAktas
  Dizin kıvrılamamasının proteze bağlı yada çevre dokulara bağlı olmak üzere bir çok nedeni mevcuttur. Öncelikle tümörün tekrarlamadığından emin olunmalı sonrasında da nihayi tedavi planlaması yapılabilir. Operasyonu gerçekleştirecek hekimin her iki soruna da hakim olması arzu edilir.
 • mebci  - diz protez ameliyatı
  merhaba hocam annem 15 gün önce diz protez ameliyatı oldu. Ameliyat yerinde sürekli kanama var ve yarada iyileşme yok. bu neden kaynaklanıyordur.
 • DrSerefAktas
  yara iyileşmesi için henüz erken devrede olduğunuz için doktorunuzun takibi ve kontrolune devam etmelisiniz.
 • emela  - diz protezi ameliyatı
  annem bir hafta önce diz protezi ameliyatı oldu hareketlerini güzel yapıyor kendisi kalkıp yatabiliyor yürüyor sadece sıkıntısı kalçasına vuran ağrısı, acaba neden oluyor diz ameliyatının ağrısı kalçasına etki eder mi ? ve bu durum geçici mi ?
 • DrSerefAktas
  Bu durumda muayene ile kalça ağrısının nedeni anlaşılabilir. En uygunu operasyonu yapan hekiminiz ile görüşmenizdir.
 • leyla27  - patella kırığı ve diz protezi ameliyatı
  Merhaba doktor bey,babamin bundan 10 yıl önce trafik kazası sonucu dizkapagi kırıldı ve dizini telle topladılar,dizini 20 derece kivirabiliyor ve yürürken aksamak zorunda kaliyor. Suanda 52 yaşında ve diz protezi ameliyatı olmak istiyor,diz protezi ameliyatı dizini eskisi gibi kivirabilmesini sağlar mı? Eğer bu mümkünse nekadar surecek bir fizik tedavi sonrasında sağlayabilir. Kıymetli vaktinizi ayırıp sorumu cevaplarsaniz bizii mutlu edersiniz.
 • DrSerefAktas
  diz protezi operasyonu sonrasında eklem hareketlerinde artma beklenir. Ancak kein yorum hasta muayenesi ve tetkiklerin değerlendirilmesi ile yapılabilir.
 • desinator  - Diz Protezi
  Hocam merhaba. Adım Engin 37 yaşındayım bacaklarımda doğuştan bir çarpıklık var. iki bacağımın arası 12cm civarında. bu zamana kadar azda olsa agrı sızı oluyordu fakat şu 3 aydır soguklarla beraber diz kapaklarımda şişmeler ağrılar ve sızılar arttı. 3 doktora gittim bana 3 üde ameliyat olmamın ve platin takılmasının gerektiğini söyledi. Bu eğrilikten uyluk kemiği 1.5-2cm kadar aşınmış. Yaşım dahada ilerledikçe kireçlenme olacagını ve daha cok agrıların artacagını söyledi doktorlar. Biryandan hep ameliyat olmak istiyorum biryandanda korkuyorum kalıcı bir rahatsızlıgının olacagından. özelde bu ameliyat çok pahalı benım bunu verecek durumum yok devlet hastanesinde bunu karşılıyorlar.Benim demek istediğim şu hocam bana ne tavsiye edersiniz ve özel doktorda ameliyatı sgk karşılıyormu?
 • DrSerefAktas
  Bacağınızdaki eğiklik ileride kireçlenmeye neden olbilir. Bu neenle durumunuz değerlendirilerek operasyon gerekip gerekmediği anlaşılabilir.
 • hilalrtrk  - iki dizde birden protez
  selamlar sn hocam. annemin 15 gün önce iki dizine birden protez takıldı. birini şu anda 120 dereceye yakın bükebilirken diğerini pek bükemiyor. dikişlerin hemen yanında iç kısımda şişlik ve çok ağrısı olduğu için egzersizleri bile yapamıyo diğer dizinde . iyileşme oranı ikisinde aynı olmayabiliyor mu acaba? o dizde başka bi sorun olabilir mi?dr umuz ağrı ve şişliğin bel fıtığından dolayı olabileceğini söyledi ama tatmin olmadık. çok teşekkürler şimdiden
 • DrSerefAktas
  iyileşme her iki dizde aynı hızda olmasada zamanla eşitlenme beklenir. iyileşme döneminde yakın takip son derece önemlidir.
 • Nermina  - Annemin diz protez ameliyati
  Merhaba Seref bey, annem 83 yasinda ve 92 kilo. Ayagina 25 yil once lenfanjit teshisi konuldu. Yillardir gayet iyiydi ama su son bir kac aydir diz kapaklarindan cok fazla agri cektigins dair sikayetler ediyor. Danistigimiz ve goturdugumuz cogu doktor ameliyat olmasi disinda duzelmesi icin bir secenek olmadigini soyledi. Fakat biz yasindan dolayi ameliyat fikrine cok sicak bakmiyoruz. Risklerini de arastirdikca bu fikrimiz daha da gucleniyor. Fakat annem ameliyat olmakta isararci. Siz bir doktor olarak bize ne onerebilirsiniz? Annemin bu durumda ameliyat olmasi disinsa baska bir secenek yok mudur? Veya ameliyat olmasi diz kapagindaki agrilari bitirebilecek mi? Ameliyat sonrasi yastan ve kilodan oturu olusabilecek ne tur sorunlar olabilir? Cevap verirseniz cok mutlu oluruz.. Iyi gunler...
 • DrSerefAktas
  hastanın genel durumu müsait olduğu ve ameliyata engel özel bir durumu olmadığı sürece diz protezi ile en kalıcı ve rahatlatıcı sonuçlar alınabilir. Ameliyat öncesi dönemde muayene, anestezi ve gerek duyulursa diğer bölümlerin değerlendirmesi ile netice alınabilir.
 • gcelikturk  - DİZ PROTEZİ AMELİYATI
  Hocam merhabalar, Benim annem 66 yaşında ve dizdeki sıvı kaybından dolayı,ağır da olsa yürüyebilmekte fakat gittiğimiz doktor artık diz protezi yapılmasının gerekli olduğunu ileride hiç yürüyemeyeceği hakkında bilgi verdi.2 dizini de aynı anda ameliyat edeceğini ve ertesi gün yürümeye başlayacağını söyledi. Ancak biz annemin ağrılardan yürüyemeyip tamemen yatalak kalmasın korkmaktayız. Ve bahsedildiği gibide ameliyatın basit olmadığını düşünmekteyiz. Değerli bilgilerinizle bizi aydınlatıp ne yapmamız hakkında bilgi verebilirseniz çok seviniriz. Şimdiden çok teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Bahsettiğiniz gibi diz protezi ameliyatı basit bir ameliyat olmamakla beraber ehil ellerde yapıldığında iyileşme sonrası bir çok. Hastada yaşam kalitesi belirgin olarak artmaktadır.
 • aysunt
  hocam merhaba, anneannem bir hafta önce iki bacağından diz protezi ameliyatı oldu. hiçbir ağrısı şişliği falan yok ama bacaklarında morarmalar var. normalde de en ufak bi carpmada morarma olurdu. doktorumuz normal dedi ama bu büyük morlukların geçirdiği ameliyatla ilgisi var mıdır ? herhangi bir önlem almalı mıyız ? şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar morlukların artmasına yol açabilir. Morluklsr, ortopedi doktoru takibi ile değerlendirrilip gerekirse tetkik istenebilir.
 • onursan  - TOTAL DİZ PROTEZİ
  Merhaba şeref hocam .22 mayıs 2014 de annemin sağ dizine protez yerleştirildi.şu an 13-14 gun oldu...dizini 110-120 derece kıvırıyor...yürüyor walker ile...bacaklarında morluklar var bu normalmi...birde daha fazla kıvırabilirim ama dizim patlayacak gibi oluyor diyor..bandajda cok sıkı duruyor hala 15 gun durucak dedi doktorumuz..ağrı oluyor arada belindede ağrı oluyor ...birde ameliyattan önce bel ve kalça ağrısı coktu.ameliyattan sonra bu ağrılar azalırmı, alt kısımdakı sorunlar ust bölgelere zarar veriyor ve ağrıya neden oluyor olabilirmi..ve dizin maximum açısı nedir 110-120 yeterlimi...şişlikler de kıvırmayı etkiliyor heralde...soğuk veya sıcak tedavi iyi gelırmi... saygılar
 • DrSerefAktas
  Henüz ameliyat sonrası erken dönemde olup ağrı ve morluklsr görülebilir. En iyi ysklsşım ortopedi doktor değerlendirmesidir.
 • erdemkaya  - babamin diz ameliyatı
  Sayin hocam, babami dizinden ameliyat ettirdik. Taburcu olduktan 20 dk sonra trafik kazasi gecirdik. Bu kazanin etkisiyle saniriz dizi bir hafta sonra şişti. Dr u apse yapmış diyerek temizlemek için biraz acti. Ama ilthap halen var bu sefer de komple acip temizleyecegim demis. Bu olayin hayati bir tehlikesi olur mu. Iki haftadir antibiyotik içiyor zarari olur mu. Cok korkuyoruz. Sizin Görüşünüzü rica edebilir miyim ? Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  enfeksiyon vara tedavi daha kapsamlı olabilir. Hem çok daha uzun süre antibiyotik tedavis hemde cerrahi gerekeirse yapılabilir.
 • incison  - cevabinizi bekliyoruz
  Hocam merhaba annem yaklasik 1bucuk ay once total diz protezi ameliyati oldu. Kendisi 60yasinda ve kilolu. Agrilari oluyordu ama doktor normal oldugunu soyluyordu. Ancak bugun merdiven inerken dizine bir sey oldu. Yurutebiliyor oynatabiliyor agri yok ama bazen dizi bir sekilde takiliyor ve eliyle diz kapagini yana ittiriyor disardan da bariz gorunuyor ittirince yana kaydigi. İki gun sonra doktora gidecegiz ama cok korkuyoruz ne olmus olabilir
 • DrSerefAktas
  diz kapağının yer değiştirmiş olması dışında bazen protez komponentlerinde de yer değiştirmekte olabilmektedir. Soruna görede tedavisi planlanmaktadır. Muayene ve radyolojik tetkikler ile sorun çözülebilir.
 • Bengisu  - Diz protezi kırılması
  Merhaba ben eski bir osteosarkom hastasıyım bacağımda şuan diz protezi var bir diz protezinin kırıldığı nasıl anlaşılır yada kırılması sonucu neler olur öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim. :
 • DrSerefAktas
  diz protezinde kırılma yada gevşeme durumunda ağrı, yürüyememe ve dizden ses gelmesi gibi şikayetler olmaktadır. Vaka bazlı tedavi planlanmaktadır. Çoğu kez protezin değişmesi gerekebilmektedir.
 • Figen Togay
  Hocam kinematik protez farklı bir protez mi? Başarısı diğer protezden fazla mı? Bir de hastaları ameliyattan bir kaç gün sonra evlerine gönderiyorsunuz, hem yakınları hem de hastalar için çok zor bir süreç başlamış oluyor, herkes korku ve endişe içinde birşey olacak diye kıpırdamaya bile korkuyor. Size sormak istediğim şu; ameliyat sonrası rehabilitasyon hastahanesi gibi bir yer var mı? Başarılar diliyorum.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat sonrası rehabilitasyonun yapıldığı merkezler mevcuttur.
 • galip  - dizde protez sonrası iltihaplanma
  merhaba hocam! annem iki dizinden de eklem protezi oldu.mayıs 2013'te olduğu eklem protezi sonrası dizinde ağrılar ve şişme oldu. Doktor sürekli (bir ayı hastanede yatarak) antibiyotik tedavisi uygulayıp her şeyin yolunda olduğunu, bağların zayıf ve esnek olduğunu söyledi. Şimdi ise tedaviden cevap alamadığını söyleyip bölgenin çok iltihaplı olduğunu ve kurutularak tekrar cerrahi müdahalede bulunulması gerektiğini söylüyor. Biz hasta yakını olarak doktor değiştirmemiz uygun mudur? Protezin uyum sağlamadığı belirlenince nasıl bir süreç bizi bekliyor? Saygılarımla.
 • DrSerefAktas  - Revüzyon Diz Protezi
  Diz protezi sonrasında enfeksiyon gelişen ve Antibiyoterapiye yanıt vermeyen olgularda cerrahi mudahale ile hem iltihap temizlenir hem de protez çıkarılır. Sonrasında enaz 6 haftalık antibiyotik tedavisi yapılır: Tedavi sonrasında da tekrar protez ameliyatı yapılır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!