Tetik Parmak Hastalığı Yazdır

TETİK PARMAK

Tetik parmak hastalığı nedir?

Tetik parmak hastalığı, parmak hareketleri sırasında takılma ve ağrı hissi yaratan bir durumdur. Bazen parmakta kilitlenme gözlenir ve hasta parmağını düzleştirmekte güçlük çeker.

Tetik parmakta kilitlenme yada takılma neden olur?

El parmaklarının bükülme hareketi tendonlar çekmesi ile gerçekleşir. Tendonlar parmakların avuç içi kısmında yer alırlar ve parmak uçlarına uzandıkları yere kadar belli aralıklarla küçük tünellerden geçerler. Tendonda oluşan herhangi zorlanma, irritasyonla tendonda kalınlaşma olur. Tendon bu kalınlaşma nedeni ile tünel ağzında sıkışır ve bir atlama hissi ve ses ile kayarak hareketini tamamlar. Bu kalınlaşmalar avuç içinde küçük nodul şeklinde hissedilir ve çoğunlukla da hassastır.

Tetik parmak hastalığının bulguları nelerdir?

Tetik parmak hastalığında olayı başlatan bir yaralanma varlığı nadiren gözlenir. En önemli bulgu, parmak hareketleri sırasında takılma ve aniden ses ile atlama şeklinde harekettir. Bir kısım hastada, parmağın çıkıp yerine oturduğu hissi oluşturur. Parmakta ağrı hareket esnasında görülebilir. Tetik parmak hastalığında tendonun avuç içi kısmında yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi noduler bir şişlik hissedilir. Çoğunlukla noduler şişlik bölgesi hassastır. Tetik parmak hastalığında bazı olgularda parmakta kilitlenme olup bu açılmayabilir.

Tetik parmak hastalığı tanısında hangi testler yapılır?

Tetik parmak hastalığında tanı anemnez ve fizik muayene ile koyulur.

Tetik parmak hastalığının tedavisi nedir?

Birçok olguda istirahat, lokal ve sistemik antiemflamatuvar ilaçlar tedavide yeterlidir. Bu tedaviye rağmen düzelmeyen yada kilitli parmakla gelen olgularda cerrahi önerilir.

Tetik parmak hastalığı tedavisinde enjeksiyon ile tedavi mümkün müdür?

Tetik parmak hastalığında bölgeye lokal steroid ilaçlar uygulayarak geçici rahatlama sağlanabilinir. Enjeksiyon tedavisi ile  düşük oranda da olsa bazı hastalarda kalıcı tedavi de sağlanabilmektedir.

Tetik parmak hastalığında cerrrahi tedavide ne yapılır?

Tetik parmak hastalığında cerrahi tedavi lokal anestezi ile yapılmakta olup yaklaşık 1-2 cmlik kesi ile tendonun takıldığı tünel genişletilir. Hastalar küçük işlem sonrası hemen parmaklarını oynatırlar. Poliklinik şartlarında tetik parmak müdahalesi gerçekleştirilebilmektedir. Kesi yerini kapattığımız  pansuman 2 hafta da açılabilmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Tetik Parmak Hastalığı Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (407) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • burhan77  - burhan ozden
  mrb hocam benim sorum tetik parmagi ameliyati ne kadar saat surer arti proteztakiliyormu ameliyat olan yere ne kadar surede iyilesir tekrardan lokal anestesi mecburimi yoksa hasta korkuyorsa tamamen narkizla bayiltilirmi cok tesekkur ederim simdiden
 • DrSerefAktas
  tetik parmak ameliyatı genelde 10-15 dakika arası sürebilmektedir. Ameliyattan sonra hasta elini aktif kullanabilir. Yaranın tamamen iyileşip dikişlerin alınması 15 günü bulmaktadır.
 • husoo71  - tetik parmak ameliyatı
  hocam ben tetik parmak ameliyatı oldum 13 gün elim sarılı dikişli kaldı 5 gün öncede dikişleri aldırdım şimdi yara acık ameliyat olalı 17 gün oldu 17 günden beri elime su değmiyor ne zaman suya vurabilirim tatile çıkıcam onun içiin soruyorum şimdiden teşekkürler.. :D
 • DrSerefAktas
  diişler alındıktan sonra normal şartlarda su ile temasa izin verilmektedir. Durumunuzu bilmediğimizden sizin için en doğrusu doktorunuzun onayını almanızdır.
 • Cubbeli
  Hocam ben inşaatta calisiyorum , iki gun önce oruclu olmam hasebiyle rahatlamak icin kolumu su dolu varilin içine soktum bikac defa yaptim bunu o gun parmaklarim az :x :no-comments: :x :x agridi , bi sonraki gunde ise yine kolumu varile soktum ve bugun parmaklarimi kapatamiyorum , sebebi acaba cok calismaktan mi yoksa elimi o varilin icine sokmam mi ? Geçici midir ? Ne yapmaliyim
 • DrSerefAktas
  her iki durumada bağlı olabilir. İstirahata rağmen şikayetleriniz sürüyorsa bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • melekk  - elimde şişlik var
  şeref bey sağ ve sol elimde işaret parmağımın biraz solunda şişlik var sizce neden olabilir ?
 • DrSerefAktas
  muayene ile anlaşılabilir.gerekli olgularda rdyolojik tetkiklerden faydalnmaktayız.
 • eyyup
  tetik parmaktan neştersiz ameliyat oldum. 2hafta geçti ancak şu an parmağımda şişme meydana geldi ameliyattan önce açamıyordum şimdiyse şişkinlikten dolayı kapatamıyorum. nedeni nedir acaba ve ne yapmam lazım?
 • DrSerefAktas
  herhangi bir enfeksiyon olasılığına karşı mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 • BÜLENT ÖZ  - EL PARMAK ORTA BÜKÜM
  Sn. Hocam. Takr. 1- senedir El parmaklarim ortabükümlerin . hepsi de ayni,. Büktügümde zor bükülüyor ve acima yapiyor,.Bu ne hastaligidir,. ve tedavisi nedir,.? Dogal tedavi önerirseniz sevinirim,. Saygilar
 • DrSerefAktas
  Generilize artropatiler ve romatizmal hastalıklar açısından değerlendirlmeniz önerilir.
 • AYŞE ÇİLEK  - TETİK PARMAK
  hocam annem 3 yıl önce sinir sıkışması nedeniyle el bilekden ameliyat oldu fakat parmağında kitlenme kaldı şuan fizik tedavi alıyor ama bir iyileşme kaydedilmedi teşhisi tetik parmak bunun için ne önerebilirsiniz şimdiden teşekkür ederim..
 • DrSerefAktas
  karpal tünel hastalığı ile tetik parmak hastalığı ayrı hastalıklar olup tedavileri farklıdır.
 • çiğdem  - sağ eli elimin özellikle işret va şerçe parmağnda
  sağ elimin özellikle işaret ve şerçe parmağımda eğilme ve kırık ağrı ağrı gibi var.şişlik falan yok.acaba kabataslak teşhis olrak nediyebilinir şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  muayeneniz ile anlaşılabileceğinden bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • Tolga  - Şişlik
  Merhaba hocam 22 yaşındayım. Bu sabah sol elimdeki ağrı yüzünden uyandım. Elimdeki şişliği görünce internette araştırdım, tetik parmak hastalığı olduğunu anladım. Şöyleki işaret parmağına giden tendonda 3 cm uzunluğunda bir şişlik var, ve 1-1,5 cm de eni (en uzunluğu) var. Ancak, işaret parmağından çok orta parmakta ağrı var. Herhangi bir kitlenme yok, tüm parmaklarımı hareket ettirebiliyorum. Doktora gitmeden nasıl indirebilirim bu şişliği. Öneriniz nedir?
 • DrSerefAktas
  doktora başvurmnız dışında bir öneri yapamayacağım.
 • Şeyda  - Bükemiyorum
  Hocam elime cam girdi ve işaret parmağımda tırnağa yakın olan 1. Eklemin üstüne dikiş atıldı 2. Eklemi. Üzerine de dikiş atıldı fakat bu dikişim biraz daha derinde çünkü kirişde ufak bi kesi oluştuğu için 15 gün altında tahta vardı hareket ettiremedim. Dikişler alındıktan sonra doktor parmağımı dikişlerin patlasa bile bükmem gerektiğini aksi takdirde eklemlerinin donacağını ve bu konuda hiç bir şey yapamayacığını söyledi. Dikişlerim alınalı 15 gün oldu ve ben hala bükemiyorum (yumruk pozisyonuna getiremiyorum). Ne yapmalıyım?
 • DrSerefAktas
  tendonunuzda kesilme olup olmadığı muayene ve tetkiklerle karar verilerek tendon kesisi var ise bir an önce onarılmalıdır.
 • mevlut  - sol işaret parmağı
  hocan ben yüksekgerilim elektirk işindecalışyorum ve 4 yıd busorun var dokturada gikdim birturlu tedavibulamadım soli işaret parmağın içinde sız ve küçük nokta şekliede içinden beyaz jelşekilde ve tırnak şeklide boculdu
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyografileriniz gerekecektir.
 • hasan  - tetik parmak
  benim tetik parmak hastalığım var 2-3 aydıır doktora gitmedim
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurarak hem tanınızı netleştirmiş olursaunuz hemde tedavi planlaması yapılabilir.
 • Neşe Arslantaş  - Tetik parmak
  Sayın aktaş serçe parmağıma kasılma ve atma vardı fizik doktorum tetik parmak tanısı koydu 10 gün ağrı kesici kullandım şuandada fizik tedavi oluyorum paranin ve tens 20 şer dk uygulanıyor faydasını görürmüyüm yoksa ameliyat olmam gerekirmi teşekkürler iyi çalışmalar
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviden bir kısım hasta fayda görebilir.
 • Savaş er  - Ss
  Hocam tetik parmak amelliyatı oldum 3 gun once elimin içinde morarma başladı ve şiş bu bormal mi
 • DrSerefAktas
  doktorunuza başvurarak kontrol ettirmeniz yerinde olacaktır.
 • murat asilkan
  slm hocam bn müzisyenim enstrüman üzerinde yogun çalışmalar yapıyorum sol el üçüncü parmagımda son bikaç gündür kapatınca acarken tık diye atma oluyodu bu gün tüm parmaklarımda oldu ama kısa sürüyo herhangibir ağrı yok fakat bu gündüz olmuyo gündüz sorun yok ama sabaha karşı uyandıgımda bikaçkez oluyo yogun antraman yapıyorum parmaklarımla sizce sorun nedir suan durdurdum antramanı çalışmalarımı etkilermi yada amaliyatlık olursa amaliyattan sonra tekrar calışma yaparsam yenlermi şimdiden teşekkür ederim saygılar...
 • DrSerefAktas
  müzisye olduğunuz için yakın takip ile uygumn tedavi planlanabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!