Tetik Parmak Hastalığı Yazdır

TETİK PARMAK

Tetik parmak hastalığı nedir?

Tetik parmak hastalığı, parmak hareketleri sırasında takılma ve ağrı hissi yaratan bir durumdur. Bazen parmakta kilitlenme gözlenir ve hasta parmağını düzleştirmekte güçlük çeker.

Tetik parmakta kilitlenme yada takılma neden olur?

El parmaklarının bükülme hareketi tendonlar çekmesi ile gerçekleşir. Tendonlar parmakların avuç içi kısmında yer alırlar ve parmak uçlarına uzandıkları yere kadar belli aralıklarla küçük tünellerden geçerler. Tendonda oluşan herhangi zorlanma, irritasyonla tendonda kalınlaşma olur. Tendon bu kalınlaşma nedeni ile tünel ağzında sıkışır ve bir atlama hissi ve ses ile kayarak hareketini tamamlar. Bu kalınlaşmalar avuç içinde küçük nodul şeklinde hissedilir ve çoğunlukla da hassastır.

Tetik parmak hastalığının bulguları nelerdir?

Tetik parmak hastalığında olayı başlatan bir yaralanma varlığı nadiren gözlenir. En önemli bulgu, parmak hareketleri sırasında takılma ve aniden ses ile atlama şeklinde harekettir. Bir kısım hastada, parmağın çıkıp yerine oturduğu hissi oluşturur. Parmakta ağrı hareket esnasında görülebilir. Tetik parmak hastalığında tendonun avuç içi kısmında yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi noduler bir şişlik hissedilir. Çoğunlukla noduler şişlik bölgesi hassastır. Tetik parmak hastalığında bazı olgularda parmakta kilitlenme olup bu açılmayabilir.

Tetik parmak hastalığı tanısında hangi testler yapılır?

Tetik parmak hastalığında tanı anemnez ve fizik muayene ile koyulur.

Tetik parmak hastalığının tedavisi nedir?

Birçok olguda istirahat, lokal ve sistemik antiemflamatuvar ilaçlar tedavide yeterlidir. Bu tedaviye rağmen düzelmeyen yada kilitli parmakla gelen olgularda cerrahi önerilir.

Tetik parmak hastalığı tedavisinde enjeksiyon ile tedavi mümkün müdür?

Tetik parmak hastalığında bölgeye lokal steroid ilaçlar uygulayarak geçici rahatlama sağlanabilinir. Enjeksiyon tedavisi ile  düşük oranda da olsa bazı hastalarda kalıcı tedavi de sağlanabilmektedir.

Tetik parmak hastalığında cerrrahi tedavide ne yapılır?

Tetik parmak hastalığında cerrahi tedavi lokal anestezi ile yapılmakta olup yaklaşık 1-2 cmlik kesi ile tendonun takıldığı tünel genişletilir. Hastalar küçük işlem sonrası hemen parmaklarını oynatırlar. Poliklinik şartlarında tetik parmak müdahalesi gerçekleştirilebilmektedir. Kesi yerini kapattığımız  pansuman 2 hafta da açılabilmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

Tetik Parmak Hastalığı Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (401) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • melekk  - elimde şişlik var
  şeref bey sağ ve sol elimde işaret parmağımın biraz solunda şişlik var sizce neden olabilir ?
 • DrSerefAktas
  muayene ile anlaşılabilir.gerekli olgularda rdyolojik tetkiklerden faydalnmaktayız.
 • eyyup
  tetik parmaktan neştersiz ameliyat oldum. 2hafta geçti ancak şu an parmağımda şişme meydana geldi ameliyattan önce açamıyordum şimdiyse şişkinlikten dolayı kapatamıyorum. nedeni nedir acaba ve ne yapmam lazım?
 • DrSerefAktas
  herhangi bir enfeksiyon olasılığına karşı mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 • BÜLENT ÖZ  - EL PARMAK ORTA BÜKÜM
  Sn. Hocam. Takr. 1- senedir El parmaklarim ortabükümlerin . hepsi de ayni,. Büktügümde zor bükülüyor ve acima yapiyor,.Bu ne hastaligidir,. ve tedavisi nedir,.? Dogal tedavi önerirseniz sevinirim,. Saygilar
 • DrSerefAktas
  Generilize artropatiler ve romatizmal hastalıklar açısından değerlendirlmeniz önerilir.
 • AYŞE ÇİLEK  - TETİK PARMAK
  hocam annem 3 yıl önce sinir sıkışması nedeniyle el bilekden ameliyat oldu fakat parmağında kitlenme kaldı şuan fizik tedavi alıyor ama bir iyileşme kaydedilmedi teşhisi tetik parmak bunun için ne önerebilirsiniz şimdiden teşekkür ederim..
 • DrSerefAktas
  karpal tünel hastalığı ile tetik parmak hastalığı ayrı hastalıklar olup tedavileri farklıdır.
 • çiğdem  - sağ eli elimin özellikle işret va şerçe parmağnda
  sağ elimin özellikle işaret ve şerçe parmağımda eğilme ve kırık ağrı ağrı gibi var.şişlik falan yok.acaba kabataslak teşhis olrak nediyebilinir şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  muayeneniz ile anlaşılabileceğinden bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • Tolga  - Şişlik
  Merhaba hocam 22 yaşındayım. Bu sabah sol elimdeki ağrı yüzünden uyandım. Elimdeki şişliği görünce internette araştırdım, tetik parmak hastalığı olduğunu anladım. Şöyleki işaret parmağına giden tendonda 3 cm uzunluğunda bir şişlik var, ve 1-1,5 cm de eni (en uzunluğu) var. Ancak, işaret parmağından çok orta parmakta ağrı var. Herhangi bir kitlenme yok, tüm parmaklarımı hareket ettirebiliyorum. Doktora gitmeden nasıl indirebilirim bu şişliği. Öneriniz nedir?
 • DrSerefAktas
  doktora başvurmnız dışında bir öneri yapamayacağım.
 • Şeyda  - Bükemiyorum
  Hocam elime cam girdi ve işaret parmağımda tırnağa yakın olan 1. Eklemin üstüne dikiş atıldı 2. Eklemi. Üzerine de dikiş atıldı fakat bu dikişim biraz daha derinde çünkü kirişde ufak bi kesi oluştuğu için 15 gün altında tahta vardı hareket ettiremedim. Dikişler alındıktan sonra doktor parmağımı dikişlerin patlasa bile bükmem gerektiğini aksi takdirde eklemlerinin donacağını ve bu konuda hiç bir şey yapamayacığını söyledi. Dikişlerim alınalı 15 gün oldu ve ben hala bükemiyorum (yumruk pozisyonuna getiremiyorum). Ne yapmalıyım?
 • DrSerefAktas
  tendonunuzda kesilme olup olmadığı muayene ve tetkiklerle karar verilerek tendon kesisi var ise bir an önce onarılmalıdır.
 • mevlut  - sol işaret parmağı
  hocan ben yüksekgerilim elektirk işindecalışyorum ve 4 yıd busorun var dokturada gikdim birturlu tedavibulamadım soli işaret parmağın içinde sız ve küçük nokta şekliede içinden beyaz jelşekilde ve tırnak şeklide boculdu
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyografileriniz gerekecektir.
 • hasan  - tetik parmak
  benim tetik parmak hastalığım var 2-3 aydıır doktora gitmedim
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurarak hem tanınızı netleştirmiş olursaunuz hemde tedavi planlaması yapılabilir.
 • Neşe Arslantaş  - Tetik parmak
  Sayın aktaş serçe parmağıma kasılma ve atma vardı fizik doktorum tetik parmak tanısı koydu 10 gün ağrı kesici kullandım şuandada fizik tedavi oluyorum paranin ve tens 20 şer dk uygulanıyor faydasını görürmüyüm yoksa ameliyat olmam gerekirmi teşekkürler iyi çalışmalar
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviden bir kısım hasta fayda görebilir.
 • Savaş er  - Ss
  Hocam tetik parmak amelliyatı oldum 3 gun once elimin içinde morarma başladı ve şiş bu bormal mi
 • DrSerefAktas
  doktorunuza başvurarak kontrol ettirmeniz yerinde olacaktır.
 • murat asilkan
  slm hocam bn müzisyenim enstrüman üzerinde yogun çalışmalar yapıyorum sol el üçüncü parmagımda son bikaç gündür kapatınca acarken tık diye atma oluyodu bu gün tüm parmaklarımda oldu ama kısa sürüyo herhangibir ağrı yok fakat bu gündüz olmuyo gündüz sorun yok ama sabaha karşı uyandıgımda bikaçkez oluyo yogun antraman yapıyorum parmaklarımla sizce sorun nedir suan durdurdum antramanı çalışmalarımı etkilermi yada amaliyatlık olursa amaliyattan sonra tekrar calışma yaparsam yenlermi şimdiden teşekkür ederim saygılar...
 • DrSerefAktas
  müzisye olduğunuz için yakın takip ile uygumn tedavi planlanabilir.
 • birgenc  - Merhaba
  Hocam ben bundan 1 ay önce top oynarken sol işaret parmağımın eklemin üstünde bulunan kısa kemik çatladı doktor alçıya aldı 3 hafta sonra gel dedi.3hafta geçti doktor izinli o yüzden gidemiyorum. parmağım iyileşti şişliği indi ellediğim zaman iyileştiğini hissediyorum fakat parmağı tam olarak bükemiyorum. (Yani tam olarak yumruk yapamıyorum) .Sizce olağan birşeymi zamanla düzelir mi yoksa acil başka doktora mı gitmem gerekir lütfen yardımcı olun
 • DrSerefAktas
  en doğrusu bir ortopedi uzmanına başvurmanızdır.
 • kübra
  tetik parmak ameliyatı olduktan sonra çok zor günler geçirdim parmağımı oynattığımda sanki parmagımın dibinde bir kemiklerin birbirine sürtünüyormuş gibi hissettim neyse baş parmağımdan oldum.daha sonra 1 aya yakın bir zmnda diğer parmağımdada görüldü sonra belirli bir zman sonra diğer barmağımda da görüldü ve şuan bir parmağımdan ameliyet oldum fakat ameliyat oldurduğuma pişman oldum.1 parmagım 3 parmağıma sebep oldu ve şuan olduğum parmakta da.parmağımın dibinde müthiş bir ağrı var ve şimdi de doktora gitmekten korkuyorum çünkü bu sefer daha kötü olur diye düşünüyorum,korkuyorum sizce ne yapmalıyım? ben damarlarıma hasar verdiklerini düşünüyorum ve bir fişi bile çekemiyorum bir şeyleri bastıram
 • DrSerefAktas
  mutlaka son durumunuz muayene ve tetkiklerle değerlendirilerek tedavi planlaması yapılabilir.
 • Ataol SAK  - El serçe parmağı
  Hocam saygılar benim serçe parmağımın eklem yerinde bundan bir yıl önce Bir kitle çıktı ve zamanla o kitle büyüdükce parmağım Kapanmaya başladı yaptığım araştırmalarda tetik parmağı hastalığı olduğunu Öğrendim fakat serçe parmağında olması biraz aklımı karıştırıyor ve doktorum ameliyat dedi önümüzdeki ayın başında ameliyat olacam sizinde fikrinizi almak istedim teşekkürler
 • DrSerefAktas
  muayeneniz gerekecektir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!