Total Kalça Protezi (Kalça Protezi) Yazdır

TOTAL KALÇA PROTEZİ

Total kalça protezi nedir?

Kalça ekleminde uyumun bozulması, kireçlenme ve kıkırdak kaybı durumlarında öncelikle aktivite ile başlayan ağrı, kireçlenmenin ilerlemesi ile günlük aktiviteler sırasında da ortaya çıkarak hastaların yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiler. Birçok hasta, ağrı ve eklemdeki hareket kısıtlılığından dolayı  severek yaptığı aktivitelerden vazgeçmek zorunda kalır. Azalan aktivite ile bireylerde kilo alma, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi yeni sorunlara yol açabilmektedir. Bu şekilde hastalarda bir kısır döngü oluşmaktadır. Bu döngüyü kırmaları için gerekli olan yürüyüş, fitness gibi aktiviteleri ağrı nedeni ile yapamama durumuna gelmektedirler. Bu hastalarda eğer kireçlenme ileri derecede ise eklem yüzeylerinde oluşan kıkırdak kaybı ile kemikler adeta bibirine sürtmekte ve hareketler kısıtlanmaktadır. Aktiviteleri bu denli kısıtlanan hastalarda çözüm, kalça protezi ameliyatı ile yıpranmış kalça eklemi kısımları çıkarılarak yeni bir kalça eklemine sahip olmaları sağlanmasıdır.  Total kalça protezi, iç-içe geçirilen metal ve plastik yuva ile metal bir top ve sap kısmından oluşan yapay kalça eklemine verilen isimdir.

Total kalça protezi ameliyatı hangi durumlarda uygulanır?

Total kalça protezi ameliyatı ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeni ile kalça ekleminin işlevinde bozulma olduğu, eklemin fonksiyonunu kaybettiği durumlarda tercih edilir. Sıklıkla kalça eklemi kireçlenmesi dediğimiz koksartrozda uygulanır.

Bunun yanısıra, kalça protezi, eklem uyumunun bozulduğu femur başı avasküler nekrozları ve ileri yaştaki femur boyun kemiği kırıklarında uygulanabilir.

Total kalça prtotezi ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyatın aşamaları nelerdir?

Total kalça protezi ameliyatı genel yada spinal/epidural anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Total kalça protezi ameliyatında eklemin yıpranmış kıkırdak ve kemik kısımları çıkarılarak yerine total kalça protezi koyulur. Kalça protezi ameliyatı aşamaları aşağıda şematize edilmiştir:

Kalça artrozunda eklemin normal kıkırdak yapısının (sol üst resim) bozulduğu ve kıkırdak kaybı olduğu görülür (orta üst resim). Kalça protezi ameliyatında öncelikle artroz gelişmiş deforme olan femur başı kesilerek çıkarılır (sağ üst resim).

 

Asetabular yuvadan. özel asetabular reamer ile kıkırdak kalıntıları temizlenir ve asetabular komponent için yer hazırlanır (sol üst resim). Daha sonra femoral reamer ile femoral protez yeri hazırlanır (üst orta resim). Femoral protez yerleştirilmeye başlanır (sağ üst resim).

 

Femoral protez uygun boyutta hazırlanan yerde sıkı bir şekilde duracak  yerleştirilir (sol üst resim). Daha sonra femur başı küresel komponenti yerleştirilir (orta üst resim). Kalça protezinin asetabuler komponenti de daha önceden hazırlanan asetabuler yuvaya yerleştirilir (sağ üst resim).

 

Metal asetabuler komponentin içine polietilen, metal yada seramik insert yerleştirilir (sol üst resim). Kalça eklemi yerine oturtularak protezin eklem hareket açıklığı boyunca uyumu test edilir (orta üst resim). En son çekilen radyografi ile protezin uyumu ve yerleşimi gözlenir (sağ üst resim).

 

Total kalça protezi başarılı bir operasyon mudur?

Total kalça protezi ameliyatı usulune uygun yapıldığında en başarılı oropedik ameliyatlardan biridir. Ayrıca total kalça protezi Amerika Birleşik Devletleri ve Yurdumuzda en çok yapılan ortopedik ameliyatlardan biridir.

Total kalça protezinin ömrü ortalama ne kadardır?

Total kalça protezlerinin ömrü günümüzde 25-30 yıla kadar çıktığı belirtilir. Total kalça protezi ameliyatında hedef hastaya ortalama 25 yıl ağrısız bir kalça eklemi sağlamaktır.

Kalça Protezi Ameliyatı süreci ve sonrası nasıl olmaktadır?

Kalça Protezi ehil ellerde ortalama 1-1.5 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hastalar yaklaşık 4-5 gün hastanede kalmaktadırlar. Kalça Protezi ameliyatı uyguladığımız hastaları ameliyatı takip eden 1. günde ayağa kaldırmakta ve walker yada koltuk değneği ile yürümelerini sağlamaktayız. Hastanın yara bölgesinde kan birikimini önlemek için koyulan dren ameliyattan 24-48 saat sonra çıkarılmaktadır. Uyguladığımız protezin çimentolu olup olmamasına göre hastalar 1-3 hafta arasında değneklerden kurtulmaktadırlar. Ameliyatbölgesi dikişlerini ortalama 10. günde almaktayız. Hastalarımızın ameliyat sonrası dönemde alaturka tuvalet kullanmamalarını, namaz kılma gibi aktivitelerini oturarak yapmalarını ve bacak bacak üstüne atmamalarını önermekteyiz. Hastalarımızda 4 hafta süre ile kan sulandırıcı ilaç kullanmaktayız.

Total kalça protezi ameliyatının riskleri nelerdir?

Total kalça protezi ameliyatı ensık yapılan ve en başarılı sonuçlar alınan ortopedik ameliyatlardan biridir. Buna rağmen mevcut risklerden haberdar olma karşılaşılması halinde başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır.

1-Anestezi ile ilgili olası riskler, bu konuda ameliyat öncesi mutlaka anestezi doktorrunuzdan detaylı bilgilendirme alınız.

2-Bacak damarlarında pıhtı gelişmesi, bacakta şişme ve ağrı ile karekterizedir. Bunu önlemek için doktorunuz ameliyat sonrası bir süre kan sulandırıcı ilaç kullanmanızı isteyebilir.

3-Gelişen bu pıhtının vücudun diğer yerlerine örneğin akciğerlere giderek oradaki damarları tıkaması oldukça ciddi problemlere yok açabilir. Akciğer damarlarındaki tıkanmanın en önemli bulgusu nefes darlığı, göğüste toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı döküntüler ve ağrıdır. Acil yaklaşım ve tanı ile başarılı sonuçlar alınır.

4-Total kalça protezi ameliyat yerinde enfeksiyon. Bu durumda ameliyat yerinizde şişlik, ısı artışı ve kızarıklık görülür. Doktorunuz ilaç tedavisinin yanı sıra gerekli olgularda cerrahi tedavi önerebilir.

5-Total kalça protezinin metal sap yada yuva kısmında gevşeme. Herşey yolunda giderken başlayan ağrı şeklinde görülür, ağrı sıklıkla aktivite ile olur. Doktorununz ek testler ve gerekli durumda cerrahi önerebilir.

6- Kalça çıkığı. Bu riskten korunmak için mutlaka doktorunuzun önerdiği hareketleri yaparken önermediği posizyon ve hareketlerden kaçınmanız son derece önemlidir. Total kalça protezi ameliyatı sonrası olası bir çıkık durumunda sıklıkla genel anestezi ile protez tekrar yerine yerleştirilmektedir.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.
a
a

 

Total Kalça Protezi Videosu

 

 

 


 

 

 

 

 

Sorun Cevaplayalım (286) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Aykız  - Total protez
  Merhaba hocam ben 20 yıl önce sol kalçamdan protez ameliyatı oldum şimdi 39 yaşında evli bir bayanım hiç bir şikayetim yokken ne düşme oldu nede kayma fakat bir haftadır kalçamda ağrı hissediyorum geçen senede bu zamanlarda oldu. Otururken yatarken rahat ediyorum ağrım yok fakat ayağa kalkınca üstüne basınca kalçam ağrıyor. Yel girmiş olabilirmi hep bu zamanlarda beni yokluyor her sene bu ağrı. Nasıl tedavi edebilirim magnezyum ve kalsiyum da kullanıyorum bir haftadır. Bu arada ağrı kesici alınca kuş gibi hafifliyorum ağrım sızım yok etkisi geçince yine başlıyor kendimi çok mu yoruyorum acaba 2.5 yaşında bir oğlum var oda çok afacan lütfen bana bir yol gösterin şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...
 • DrSerefAktas
  Ameliyatınızı takiben geçen süre göz önüne alındığında son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • ENGİN  - SELAMLAR
  hocam merhabalar annemde doğuştan kalça çikiği vardir ve------- tarafindan 15 gün i̇çi̇nde ameli̇yat edi̇lecek.annemi̇n yaşi 58 bu yaştan sonra plati̇n vücuda uyum sağlarmi ve ameli̇yat 2 ayaktan olcak doğru bi̇r terci̇h mi̇ ameli̇yat sonrasi sikinti mi yaşariz yoksa bu durumdan daha iyi mi olur ?doktoru ve ameli̇yat in sonuçlari hakkinda bi̇lgi̇ veri̇rseni̇z sevi̇ni̇ri̇m i̇yi̇ çalişmalar.....
 • DrSerefAktas
  Kalça çıkığına bağlı, ağrı, hareket kısıtlılığı ve eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda kalça protezi ameliyatı ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Her ameliyatta olduğu gibi riskler ve yararlar mevcuttur. En doğrusu tüm bu konuları doktorunuzla konuşarak karar vermenizdir.
 • iremgnc
  babam yürüme zorluğu yaşadığından kalçasının yanından ameliyat yapılarak platin takıldı fakat ameliyat yarasında akıntı yapıyor ne yapılması gerekiyor?
 • DrSerefAktas
  akıntı durumu enfeksiyonu düşündürebilir ki acil tetkik ve tedavi önerilir.
 • Meryem Akbaş  - protezle hamilelik
  Hocam ben 29 yaşındayım, ilk hamileliğimin sonlarında tek taraflı AVN hastalığıyla tanıştım.5 yıl önce total kalça protezi ameliyatı oldum şimdi iyi durumdayım,65 kilo civarındayım ikinci bir bebek düşünüyoruz gebeliğin protezime zarar vermesinden ve diğer kalçamla ilgili sorun çıkmasından endişeleniyoruz. Kendim hemşireyim cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
 • DrSerefAktas
  bir çok total protezli hastamız hamilelik yaşamakta ve sezeryan ile doğumu gerçekleştirmektedir.
 • mert hostalı  - Protez ameliyatı sonrası şişkinlik
  Hocam Merhaba; Annemiz 72 yaşında diyaliz hastası, ayakta dururken kalçası kırıldı ve kasım 2013 te protez takıldı. fakat ameliyat sonrasında ameliyat olan bacağındaki şişlikler hala geçmedi hem kan sulandırıcı hemde emboli çorabı kullanıyoruz şişliğin geçmesi için neler yapabiliriz teşekkürler
 • DrSerefAktas
  öncelikle bir ortopedi uzmanınca şişliklerin normal gözlenen şişlik şeklinde mi olduğu kontrol edilmelidir. Eğer normalin üstü ise Doppler ultrsonografisi gibi tetkikler gerekebilir.
 • cihan  - kalçaçıkıklığı iki taraflı 35 yaşındayım ağrıl
  kalça protezi olursam ağrısız acısız yüreyebilirmiyim dengeli bir şekilde belim düzelirmi kalçam düzelirmi
 • DrSerefAktas
  kalça protezi ameliyatlarında amaç, ağrısız ve mümkün olan en degeli yürüme ve aktiviteyi sağlamaktır.
 • sülten tunalı
  50 yaşındayım 15 ocak 2013 kalça revizyon geirdim fakat oturdugmda uylük kemiğimde cok batma oluyo ve hala aksamam devam ediyor
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • ramazan polat  - hocam ben ANKILOZAN SPONDİLİTLİ BİR HASTAYIM
  BEN 23 YAŞINDAYIM KALÇA EKLEMLERİMDE BİRLEŞMELER BARİZ MEVCUT SADECE İNCE BİR CİZGİ ŞEKLİNDE BİR AYRIM VAR HATTA BELLİ NOKTALARDA DEJENERASYON VAR FEMUR BAŞINDA VE LEGEN KEMİGİNDE BOZULMALAR BARİZ GÖRÜNÜYOR. TNF BLOKER HUMİRA KULLANIYORUM NAPRASYON . EFMEF AKDENİZ ATEŞİ VAR BİRDE BENDE KOLŞİSİN KULLANIYORUM. KALÇA AGRILARIM ÇOK ARTTIGI İÇİN PREDNOL 250 ÜÇTANE VURUNDUM ARKA ARKAYA ÜÇ ĞÜN ÖNCEDEN AGRIMI İLAÇLARIM YÜZDE 25 KESİYODU TNF .BU İLAÇ İLE 100DE 10 DÜŞTÜ . SIFIR AGRISIZ ANIM OLMUYOR.NE YAPMAM LAZIM KALÇA PROTEZİN ÖMRÜ NE KADAR OLUYOR.
 • DrSerefAktas
  kalça protezi ile 25 yıla yakın süreler belirtilmektedir.
 • serkan  - femur boyun kırığı
  Hocam 2006 yılında askeri görev sırasında sağ bacağımda femur boyun kırılması oldu.2 yıl tedavi sonrası 3adet platinle sabitlendi bacağımda hareket kısıtlığının yanı sıra 4 cm kadar kısalma mevcut 32 yaşındayım ve daha rahat bir hayat yaşamak istiyorum.Ağrılarla yaşamak istemiyorum artık.Yaşım genç olduğu için kalça protezi önerilmiyor.Ne yapmalıyım?
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleriniz incelenerek tedaviniz planlanabilir.
 • dilber
  merhabalar.hocam arkadaşın annesi kalça kırığın'dan ameliyat oldu araştırmada. şekerı yok, kalp yok, düşük tansiyon ilacı kulanıyordu. ameliyat esnasında kalbi durmuş.şimdi aneztezi riskli denliliyor.hasta 70 yaşında.nasıl bir ameliyat gerekli yada farklı bir hastaneyemi götürsek. acill. 30 ağustosta kırılmıştı 2 haftadır amelıyat olmuş ama protez yapmamışlar.teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Bu durumdaki hastalarda illaki ameliyat gerekiyorsa yoğun bakım ünitesini olduğu bir hastane seçilebilir.
 • türkü  - kalça protezi
  hocam merhaba ablamda romatoit artrit var kortizondan dolayo kalça kemiginde rime oldui ameliyat olduprotez takıldı 5 yıl oldu. fakat çok ağrısı var hemde bacağında kısalma var ne yapacağız
 • DrSerefAktas
  son durumunun muayene ve radyolojik olarak değerlendirlmesi gerekir. Dilerseniz randevü alabilirsiniz.
 • BAHAR  - kalça kırıgı
  merhaba hocam annem 1 yıl önce kalca kırıgından amelıyat oldu 68 yaşında 1 yldır yuruyemıyor ve vıdanın acı verıdgınden dolayı kalkamıyor protez ameliyatı yapılırsa kalklması mumkun olurmu acaba? veya nasıl hareket etmelıyız.
 • DrSerefAktas
  proteze uygun olup olmadığı yada protezin katkı sağlayıp sağlamayacağı ancak muayene ve tetkiklerle ortay koyulabilir. Bir ortopedi uzmanına başvurarak durumunuz netleştirebilirsiniz.
 • ilknur  - kalça protezi
  Hocam merhabalar.babamannem 50yıl önce trafik kazası nedeniyle kalça ameliyetı geçirmiş.artık ayağının üzerine basamz duruma geldi.uzmanlar tekrar amaliyat olması gerektğini söylüyorlar.yaşı 73.çekilen filimlerde kalçada protez yok diyorlar.50 yıl önce nasıl bir yöntem kullanmış olabilirler.Bu yaşta kalça amaliyatını kaldırabilir mi?yardımcı olabilirmisiniz hocam.teşekkürler
 • DrSerefAktas
  bahsettiğiniz kalça protezi uygulaması kireçlenme durumunda uygulanıp uygulama yaşları babaannenizin yaş grubundadır.
 • cemil vurucu  - sağ kalça protez sonrası akıntı
  2009 eylülde sağ lakça protez amaliyatı oldum. 10 sonra ameliyat bölgesinde pıldırçın yumutası şeklinde kızarıklık ve şişkinlik oldu. doktoruma gittim. kan kültürü aldılar ve deri üstü enfeksiyon tedavisine başladım. 3 yıl boyunca güçlü antibiyotik tedavisi gördüm akıntı hala devam ediyor. hergün pansuman yapıyorum çare nedir sayın hocam...
 • DrSerefAktas
  bu bölgedeki enfeksiyonlarda mevcut enfeksiyonuzun eklem ile ilişkisi var ise cerrahi tedavi gerekli olacaktır.
 • ersin şafak  - seramik protezden ses gelmesi
  hocam eşim 32 yaşında 1 buçuk sene önceseramik protez takıldı 1 ay önce tık tık şeklinde adım attıkça ses çıkıyordu şimdi ise gıcırdama şeklinde ( iki seramiğin birbirine sürtme sesi) ses geliyor acaba bu sorun yaratırmı veya kırılma gibi riski varmı
 • DrSerefAktas
  son durumununzun muayene ve radyografi ile değerlendirilmesini sağlamanızı öneririm.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!