Trokanterik Bursit Yazdır

TROKANTERİK BURSİT

Trokanterik bursa, kalça dış tarafında büyük trokanter dediğimiz kemiksi çıkıntı ile onun üzerinden geçen tendon arasında kayganlığı sağlamaya yarayan içi sıvı dolu bir keseciktir. Herhangi bir nedenle bu kesede imflamasyon olması ile kese büyür ve ağrıya yol açar bu duruma da Trokanterik Bursit denilir.

Büyük Trokanterin fonksiyonu nedir?

Kalça eklemi; femur başı topu ve asetabular yuva kısmından oluşan küresel yapıda bir eklemdir. Bu yapısı nedeni ile de en hareketli eklemlerimizden birisidir. Büyük trokanter, femur cismi ile femur boynu bileşkesinde yer alan bir kemiksi çıkıntıdır. Önemi ise kalçaya rotasyon, abduksiyon ve ekstansiyon gibi hareketleri yaptıran adelelerin büyük bir kısmının yapışma yeridir. Yapışan adelerin kasılması ile kalça eklemini hareket ettirirken büyük trokanterde yer değiştirir. Bu yer değiştirmelerde üzerindeki tendon ile arasında sürtünme hareketi olur.

Trokanterik Bursit neden olur?

Bu çok hareketli bölgede oluşan tekrarlayıcı sürtünme tarzı tekrarlayıcı travmalar, direkt yaralanmalar ki düşme, çarpma ve trafik kazası gibi travmalar ile trokanterik bursada imflamasyon ve ödem görülür. Bu da trakanterik bursit tablosunun görülmesine neden olur.

Trokanterik Bursitte ne gibi bulgular görülür?

Trokanterik bursit tablosunda, başlangıçta trokanterik kemik çıkıntı bölgesinde ağrı yürümede aksama şikayetleri görülür. Ağrı sonraları bütün uyluğun dış kısmında yaygın olarak hissedilir. İlerleyen dönemlerde ise ağrı istirahatte de görülür.

Trokanterik Bursit tanısı nasıl koyulur?

Trokanterik bursitte tanı hastanın şikayetleri ve fizik muayene ile koyulur. Bazı olgularda Ortopedi Uzmanı ultrasonografi ve/veya MR ile tanıyı doğrulamak isteyebilir.

Trokanterik Bursitin tedavisi nasıl yapılır?

Trokanterik bursit tedavisinde, öncelikle bursit tablosuna neden olabilecek aktivitelerin azaltılması ve istirahat önerilir. Bunun yanısıra, antiemflamatuar ilaçlar, germe ve kuvvetlendirme eksersizleri ile şikayetlerde azalma görülür.

Trokanterik Bursitte cerrahi tedavi uygulanır mı?

Birçok trokanterik bursit olgusunda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmazken uzun süre devam eden şikayetler ve bursa duvarlarında kalınlaşma durumlarında trokanterik bursitis artroskopik cerrahi ile tenotomi ve bursanın çıkarılması ile tedavi edilir.

Trokanterik Bursitin ameliyatsız tedavisi nasıl yapılır?

Israr eden ağrı durumlarında ortopedi uzmanı trokanterik bursa kesesi içine ilaç enjekte edebilir. Ayrıca son yıllarda inatçı trokanterik bursit olgularında ESWT ile başarılı sonuçlar bildirilmektedir.

Sorun Cevaplayalım (72) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Vicdan ilman  - Trakanterik Bursit
  Merhaba doktor bey, 2 haftadır sol kalçamda ve dizimdeki ağrılar geceleride rahatsız ettiği ve yürürken acı verdiği için doktora gittim.Röntgen neticesinde Trokanterik bursit tanısı kondu.Ağrı kesici,jel ve GNC Triflex (Bulunamadığı için yerine Tip ıı Kolajen takviyesi) verildiBu ilaçlar özellikle gıda takviyesi olan ilaç 6 ay kullanılacakmış)beni rahatlatacak kadar gerekli mi? Bir de l945 doğumluyum l966 da büyük bir trafik kazası geçirdim.zaman zaman da düşmelerim oldu merak ettiğimbunca sene sonra bundan dolayı bursit olabilir mi ? Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Bursitinizin o kadar eski bir kazadan dolayı gelişip gelişmediği muayene ve tetkikleriniz incelenerek anlaşılabilir.
 • GÜL BERTİZ  - topuklu ayakkabı
  hocam topuklu ayakkabı ile 12 saat yürümek zorunda kaldım ve sonrasında bacağım kasıldı 2 hafta doktora gitmedim. sonra ayağımda uyuşmalar başlayınca doktora gittim ve röntgen çekildi.röntgende birşey çıkmayınca kendi isteğimle mr çektirdim mr da sol kalça eklemlerinde minimal effüzyon mevcuttur sonucu çıktı.doktor hiç birşey önermedi.fizyoterapiste gittim o da sol kalçada şişlik var bursit olabilir dedi bol bol yüz dedi. 50 gün oldu ama ağrılarım hala devam ediyor. Ne yapmamı önerirsiniz.Lütfen yardıcı olun bu ağrıların geçme süresi nedir 50 gün uzun bir süre değilmi?
 • DrSerefAktas
  bu kadar uzun sürede şikayetleriniz sürüyorsa muayene ve mr görüntüleriniz incelenerek tanı koyulmalıdır.
 • Aylin  - Bursit tedavisi
  Trankanterik bursit sonucuna vardi dr.kalcamda agri vardi yan yatamiyordum.film cekilince kalca kemigimin bursit sonucu seklinin bile bozulmaya baslamis oldugunu söyleyip bursa icine igne yapti 3 saat kadar sonra inanilmaz bir agri basladi 2 gun ustune basamadim ve su an eskisinden daha kötü kalcam .benim sorum bursit kalca kemiginin seklini bozarmi ve bursit degildi benim düsünceme göre bu igne bosuna yapilmissa sonucu ne olur.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkik gerekebilir.
 • hülya  - mrb
  mrb doktor bey yaklaşık 1 yıldır sağ elim serçe barmağımda bi şişlik oldu önceleri önemsemedim daha sonra ağrı artıp şişlik gözle görülür oldugundan doktora gıttım bıkaç iğne verdi ve kalçamdan iğne yapıldı bu arada elimdeki şişlik bıraz olsun rahatladı yanlız serçe parmağım daha fazla şişti ve içe dogru kapanmaya başladı gitmediğim doktor kalmadı çarptırmayla oldugunu soylediler bu arada yapılan iğne bırı sol kalçama yapıldı ve 1 hafta sonrasında ağrılarım başladı ve yıne bıcok doktora gıttım yanlış iğne oldugunu düşündüğümden durumu hepsıne anlattım ve bişi demedıler bıkac ılaç verdıler ama bi faydası yok.. ve sol bacağımın baş parmagı inanılmaz şişti sekmelerim coğaldı son gıttıgım doktor bacagımın agrısına trokanterik bursit oldugunu söyledi ama bı sonuc alamadım hala ve şuandada ağrım cok var belimede agrı cok yansıyor yürüyemiyorum resmen ayak basparamagımdada şişlik var ne yapabılrım lutfen bana yardımcı olun ben daha 25 yaşındayım bu ilerlerse sakat kalırmıyım ağrımlarm cok şiddetli işimede yansıyor ne yapmalıyım yardımcı olun :(
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikler ile tanı koyularak tedavi planlanabilir.
 • turgay  - Şifa arıyorum
  Doktora muayene oldum kalçamda bursit oluştuğunu söyledi mr bakıp.Bursit rahatsızlığında bacak uzunluklarının eşitsizliği durumu söz konusu olabilir mi! Beni aydılatırsanız çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  bursit durumunda bacak eşitsizliğne neden olmamaktadır.
 • AYSE ÖZ  - dınmeyen agrı
  merhaba dr bey; benım 2 ayı gecen legen kemıgım kısmında baslayıp kasıklara uzanan bır agrım var.sureklı durumda agrı hıc dınmeden devam edıyor.ve cok sinir edıcı hale geldı.dınlenme yada farklı bır durumda dahı hıssedıyorum.kasık bölgesınde de oldugu ıcın kadın hastalıklarına gıttım fakat bırsey yok dendı.ben kifoz amelıyatı gecırdım 2,5 yıl oldu.sureklı sag ve sol tarafıma yattıgım ıcınmı bırsey olustu.ama hangı bölüme gıtmem gerek
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • hülya  - mrb
  ;)) mrb sol kalçamda yaklasık 6 7 aydır ağrım var yürükne sekmelere sebep oluyor ne oldugunu bılmedıgım ıcın bır suru doktora gıttım ve hıcbırı bırsey dememeişti. agrılarım artınca dahılıye doktoruna cıktım ve bana bır ıgne yapıldı ıgnenın etkısı 10 gun kadar devam ettı o sure ıcınde rahat ettım 10 gun sonrası tekrarladı tekkr doktora gttım ve baskası bakktı oda bana trokanterik bursit oldugunu soyledı agrıyan tarafa surklı buz koymamı bı agrı kesıcı ve krem verdi pek bı faydası yok sekmelerım azaldı ayrıca sol ayagımın baş paramagıda acayıp bır şişiklik var sankı patlıcak gıbı doktra anlattım ama herhangı bıısı demedı ama okadar doktora gıtmemem ragmen bu doktor bana boyle bısı soyledı ılerıde sorun olmaz sanırım degılmı tam olarak emın olamadım cunku gıtmedıgım yer kalmadı :(
 • DrSerefAktas
  muayene ve tekikinizle ayrıntılı bilgi verilip tedavi planı yapılabilir. Maalesef sorudaki bilgiler yeterli değildir.
 • hülya  - ..
  size gelsem yardımcı olurmusunuz
 • DrSerefAktas
  iletişim bilgilerinden randevü alabilirsiniz.
 • emine cankaya  - her iki femur trokanter majör komşuluğunda yumuşak
  her iki femur trokanter majör komşuluğunda yumuşak dokularda ödem .................. enflamasyon mevcut olup bilatera l trokanterik bursit hocam sol kalçamın üstüne oturunca ve yatınca ağrı olyor ne yapılabilir
 • DrSerefAktas
  trokanterik bursitte tedavide hastanın evresine uygun olarak yukarıdaki tedavi seçeneklerinden birini seçerek tedavi sağlamaktayız. Bunun için muayene ve tetkiklerinizin incelenmesi gerekli olacaktır.
 • özcan çuvaş  - sağ koksafemoral eklem inferior komşuluğunda bursi
  başlıktaki mr sonucum sağ bacağımı ağrılı zamanımda hiç kullanamıyorum kasılmalarım oluyor şikayetim bir yıldır vardı on gün beri şiddetli ağrılar ve tutulmalar oluyor tedavi için önerileriniz nedir SAYGILAR
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkik gerekmektedir.
 • CİHAN AVŞAR  - merhaba
  Hocam kalça MR'daki sonuçlar böyle[Sağ femur baş-boyun birleşimi ön bölümde hafif bump ve fibrokistik değişiklikler izlenmiştir. Ayrıca solda femur baş-boyun birleşiminde hafif bump mevcuttur.(her iki kalçada cam tip femoroasetabular impingement açısından klinik korelasyon uygun olur.)]BT'deki sonuç ise:Solda infratrokanterik alanda anteriorda kompakt kemik adasıyla uyumlu hiperdens nodüler görünüm. Hocam 6 aydır ağrı çekiyorum. ortopedi'ye gittim. 3 kere kortizon enfeksiyonu yaptılar ama ağrılarım hala devam ediyor. ne yapmamlazım bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.
 • DrSerefAktas
  femoraasetabuler impingement hastalığında artroskopik cerrahi uygulamaktayız.
 • olgun tüzün  - sporla uğraşıyorum.60 yaşındayım
  sağ bacağımın kalçamın yan kenarında ağrı oluştu.tenis sporu yapmaktayım.ağrı neden kaynaklanmıştır.sağ yanıma yatınca ağrı oluşmaktadır.merdiven çıkarken kalçamın yan tarafı ağrı gösteriyor. Genel bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  kalça kireçlenmesi,trokanterik bursit, kas straini, stress kırığı ve benzeri bir çok nedeni olabilir bunun yanısıra bel zorlanmalarını da akılda tutmak gerekir. En iyi ortopedi tedavisi, muayene ve tetkiklerin değerlendirilmesi ile kararlaştırılabilir.
 • Şafak Seç  - Trokanterik Bursit
  Merhaba Hocam; 1 yıl önce şiddetli ağrılar sonrası trokanterik bursit tanısı koyuldu ve 3 defa iğne ile kortizon tedavisi uygulandı. 1 yılk içinde troid kanseri teşhisi koyuldu ve 2 defa ameliyat oldum. En son ameliyat 3 ay önceydi. troit ile ilgili sıkıntılı bir dönem geçirdiğim için artan kalça ağrısının üzerinde duramadım. tekrar doktora gittiğimde cerrahi müdahale yapılması gerektiği iletildi. ameliyat ile bursa alınacak dendi. Bursanın alınmasının bir riski var mı ve sonraki dönemde bana bir zararı olur mu? teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Bursanın alınmasının size bir zararı yoktur. Ancak bursit durumlarında bazen kastada yırtık olabilir ve bu durumda yırtık ta dikilir ki bu iyileşme sürecinde 1-2 aylık bir dönemi göz önüne almayı gerektirir.
 • gulsah  - tronkanterik bursit
  5 ay önce sağ kalçamda ve popo altında ağrı başladı. 2 ay önce tronkanterik bursit teşhisi kondu 2 hafta antibiyotik ve kas gevşetici kullanmama rağmen ağrılarda geçme olmadı. Arada şiddetleniyor arada hafifliyor. Hamilelik düşünüyorum. Hamilelikte iyice artar mı? İlaç sonuç vermiyor ne yapabilirim. İğne ile ödemin çekildiğini okudum bu ne kadar sağlıklı ve tedavi süresi ne kadar sürer.Özel hareketlerle ya da sporla geçer mi. Çok acil cevabinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  öncelikle bursit sorununuzu çözmeniz önerilir.
 • Ahmet yıldız  - bursit
  hocam sol dirsekte carpmaya baglı ödem (bursit) oluştu dirseğim şişti el ile dokunuldugunda dirdekte yüksek derecede ateş ve sıvı oldugunu gözledim. devamında doktoto gittim dirsekten ameliyat oldum ama 2 ay sonra tekrar şişti bu sefer cortizon uyguladık. herşey normale döndü şişlik gitti ama iki hafta sonra tekrar oluştu ve ben yine ameliyat oldum ameliyattan ve iğne ile sıvı aldırmaktan bıktım bunun çaresi varmı size rica ediyorum lütfen
 • DrSerefAktas
  süreç bazı hastalarda uzun zaman alabilmektedir.
 • oya  - iyi geceler kalcada bursit saptandı 2tur doktorun
  bursit tanısı kondu kalcam için 2tur doktorun verdiği ilaçları kullandım.ağrılarım dinmeyince ağrı merkezine gittim 6 ay kullanıcağım hap verdi.bu süre tedavi içim n uzun süre deği mi.*
 • DrSerefAktas
  bursit tedavisi bazen cerrahi tedaviyi de gerektirebilen uzun süreli bir hastalık olup şikayetlerin uzaması durumunda ilaç kullanımı dışındaki tedaviler gündeme gelmektedir. Durumunuzun muayene ve mr ile evrelendirlerek tedavi planı yapılması önerilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!