Ayak Bileği Kırıkları Yazdır

AYAK BİLEĞİ KIRIKLARI

Ayak bileği, baldırın ana kemiği tibianın alt ucu, baldırın ince kemiği fibulanın alt ucu ve ayak kemiklerinden talus tarafından oluşturulan bir eklemdir. Baldırın ana kemiği tibianın alt kısmı eklemin yük taşıyan üst kısmını (plafond), iç kısmını (iç malleol), arka kısmını (arka malleol) oluştururken, baldırın ince kemiği fibulanın da alt ucu dış malleol dediğimiz ayak bileğinin dış kısmını oluşturur.

Ayak Bileği Kırıkları nasıl olur?

Ayak bileği kırıkları, ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazası ve direk darbe gelmesi gibi nedenlerle olabilir. Ayak bileğinin dönmesi ile sadece bağlar yaralanırsa buna ayak bileği spraini denir, sadece kemik kırıkları durumunda ayak bileği kırıklarından bahsedilir. Ancak çoğunlukla, özellikle burkulma ve ayak bileğinin dönmesi ile olan yaralanmalarda hem ayak bileği bağ yaralanması hemde ayak bileği kırıkları beraber gözlenir ki bu durumda ortopedi uzmanı hem bağ hem de kemik yapılarının tedavilerini uygun olarak planlamalıdır.

Ayak Bileği Kırıklarının bulguları nelerdir?

Ayak bileği kırığının en önemli bulguları, travmayı takiben başlayan ağrı, ayağın üstüne basamama,şişlik ve kırık parçalarının kaymış olduğu durumlarda ayak bileği şekil bozuklukları görülür. Bazen kırık açıksa kanama ve kırık parçalarının dış ortamla temas halinde olduğu görülür.

Ayak Bileği Kırıklarında Tanı nasıl koyulur?

Sıklıkla ayak bileğinin 2 yada 3 yönlü radyografileri tanı da yeterli olmaktadır. Ancak, doktorunuz gerek duyduğu takdirde Bilgisayarlı Tomografi yada MRI gibi ileri tetkikleri isteyebilir.

Ayak Bileği Kırığının Tedavisi nasıl yapılır?

Ayak bileği kırığında; kırık uçlarında kayma ve dizilim bozukluğu yok ise çoğunlukla ameliyata ihtiyaç olmadan alçı yada atellerle tedavi yapılır. Ancak kırıkta kayma varsa, çıkıkla beraberse, açık kırıksa yada kayma riski yüksek bir kırıksa cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahide amaç, mümkün olduğunca normal anatomik yapıyı sağlamaktır.

Sorun Cevaplayalım (1115) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Dimplefg  - Tek başına fibula kırığı
  Hocam merhaba ; 23 yaşındayım, iki hafta önce burkulma sonucu sağ ayağımda tek taraflı fibula kırığı meydana geldi. Dört farklı doktora gösterdik hepsi eski bir kırık olduğunu belirttiler ama daha önce hiçbir burkulma ve bununla gelen ağrı şişme dahi yaşamadım. bundan dolayı MR istediler. Sizce ciddi bir durum var mı ve tahmini ne kadar sürede iyileşirim bilgilendirirseniz sevinirim.
 • DrSerefAktas
  tek başına fibula kırıkları eğer eşilk eden bir hastalık yoksa patolojik kırık değilse 6 hafta da iyileşme beklenir.
 • Dimplefg
  Merhaba hocam ; sağ ayak bileğimde bir hafta önce bir burkulma sonucu kırık oluştu.Çok fazla şişmesi nedeniyle yarım aşçıya alındı bir hafta sonra da tam alçıya alınacağını belirttiler.Doktor bu süreçte şişliğin inmesi için buz tedavisi önerdi, ağrı kesici verdi ve basamadığım için kol değneği aldık.Kişisel ihtiyaçlarımı gidermek adına az da olsa değneklerle yürüyorum fakat sonrasında ağrıdan ziyade uyuşma ve karıncalaşmanın yanı sıra aşırı bir sızlama ve sanki kemikleri kütletip yerine oturtmam gerekiyormuş gibi bir his hissediyorum ve geceleri daha çok yoğunlaşıyor.Şuan herşey yolunda mıdır? Yoksa doktorun verdiği tarihten önce kontrole gitmem gerekir mi? Çünkü yanlış kaynama gibi bir durumdan çok korkuyorum. Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  kaynama için erken olup şişlikğim bacağınız 1-2 yastıkla yukarıda tuttuğunuzda inmesi gerekiyor. şişlik inme göstermeyip ağrı sürerse doktor kontrolu gerekecektir.
 • semhozdemir  - Merhabalar
  Hocam benim sol ayak bileğim 92 ve 97 tarihleri arasında 2 defa kırıldı işim gereği sürekli gezdiğim için ağrılar oluyor yürüdüğm zaman ağrı yok ama ne zaman dinlensem veya sabah işe gitmek için kalksam felaket şekilde ağrıyor ve yere basamıyorum ve bacağımı bükemiyorum yardımlarınızı bekliyorum
 • DrSerefAktas  - ayak bileği ağrısı
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Rabia Güllü
  merhaba hocam 5 gün önce yere düştüm ve sağ ayağımda parmaklarımı tutan kemik kırıldı doktor alçıya aldı doktor alçılıyken ayağında ağrı olmaz dedi ama çok ağrıyor ağrı kesici de alıyorum ağrıyan yere buzda koyuyorum ama ağrı azalmıyor ayağım ağrırken de doktora gidemiyorum sizce gitmem gerekiyor mu?
 • DrSerefAktas
  eğer ağrınız varsa mutlaka bir ortopedi doktoruna başvurmalısınız.
 • alican24  - ayak biliği çatlağı
  hocam benim ayak bileğim çatlamıştı 1,5 ay alçıda kaldı doktorum iyileşti dedi alçıyı çıkarttı ama halen üzerine bastığımda şişlik oluyo nedeni nedir acaba.
 • DrSerefAktas
  Zaman içinde kan akımı düzenlemesi ile şişlikte azalacaktır.
 • cahit34  - Cahiti
  üst uzunkol humerus kırığım var kemik tamamen ikiye bölündü hocam ama parçalı değil çapraz bir şekilde tek yerden 30 gündür alçıda hala kemikler bir birine deymiyormuş gibi hisediyorum ve alçımı askı yardımı olmadan tasıyamıyorum bu durum normalmidir.
 • DrSerefAktas
  Normal deyir sayılabilir son durumunuz rg ile değerlendirilemlidir. http://www.serefaktas.com/kiriklar/humerus-kiriklari-kol-kemigi-kiriklari linkinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • dmla  - ayaktaki eklm kemiğinin çatlaması
  Merhabalar doktorum.Ben bundan 3 gün önce duvardan düşerek ayağımdaki eklem kemiğımi çatlattım. Doktora gittiğimde sadece yarım alçıya aldılar . Eğer o çatlak büyürse ameliyat olacağımı söylediler. Bu çatlağın büyümesini önlemek için ne yapmalıyım ve çatlağın kaynaması için ne yemeliyim?
 • DrSerefAktas
  Üzerine basmamanız ve çekilecek rglerle karar verilene kadar istirahat önerilir
 • adnan5656  - Sol Bimalleoler kırık acil yardım doktor bey
  merhaba sayın doktorum iyi akşamlar öncelikle adım adnan yaşım 21 halı sahada ayağım kırıldı sol bimalleoler kırık tedavisindeim 22 gündür alçıda ayağım ilk 10 gün yarım alçı 12 gün öncede tam alçıya geçtik sorum şu doktorum benim 26 mayıs günü ayağa kalkmam lazım vitamin alıyorum bol bol acaba yardımcı olurmusunuz ne önerirsiniz filmleri size göndereyim mi bana yardımcı olursanız ayağa kalkmam lazım şimdiden çok teşekkür ederim...
 • DrSerefAktas
  Bahsettiğiniz tarihten öncede ayağa kakabilirsiniz ancak yük verme konusu o zaman ki kontrolıunuzde yapılacak muayene ve radyolojik görüntülerle verilebilecektir. Tedavisi tarafımızdan yürütülmeyen hastaların radyolojik tetkiklerini etik ve profesyonel açıdan sanal ortamda değerlendirmemekteuiz. Dilerseniz muayene randevüsü alabilirsiniz.
 • yalcin
  Hocam bir ay önce sağ ayak bileğime iki tane vida takıldı bunlar ömür boyu ayağım da mı kalacak yoksa ne kadar bir süre içinde çıkartılacak? Yürümem eskisi gibi normallesecek midir?
 • DrSerefAktas
  genellikle alt ekstremitede uygulanan implantları kaynama sonrası çıkartıyoruz. 6. ayda implantlar çıkarılabilmektedir.
 • Mesude2632  - Merhaba Hocam
  Benim ayak bileğim kırıldı. 4 defa ameliyat oldum. Protezde var ayak bileğimde fakat yürüyemiyorum. Protezden kaynaklanabilirmi? sorumu cevaplandırırsanız çok memnun olurum teşekkürler. Eskişehir/Türkiye
 • DrSerefAktas
  protez ile ilgili yerleşim bozukluğu yada implantta kırılma yer değiştirme var ise olabilir. Muayene ve radyolojik tetkikler ile sorun saptanarak tedavi planı yapılabilir.
 • glaryator  - Parmak kırığı
  Hocam iyi günler sol ayak serçe parmağımda kırık vardı 1 aya kaynadı 1 haftadır ayağım açıkta.Hafif şişlik var ve biraz morluk.Topallayarak yürüyorum.Haftaya futbol maçında oynayabilirmiyim.(Sağ ayağımı kullanıyorum)
 • DrSerefAktas
  oynamamanız önerilir.
 • kayra  - ayak biieği hareket kısıtlılığı
  hocam merhabalar. oncelikle bu hizmeti verdiğiniz icin size sonsuz tesekkürler. 45 gün once motorsikleti ayak bileğime devirmem sonucunda fibula dıstal uc kırıgı + bimalleoler kırık olustu. ameliyat oldum. fibulada plak ve 7 adet vida var bir tanesi uzun syndesmosis vidası.malleoler de de vida k teli bir kaç vida var. benim sorum şu hocam. 45 gün oldu kaynamaya baslamıs hafif hafif yük vermemi soledi doktor. yalnız ben ayagıma bastıgım zaman toğugum değmiyor yere. ayagımı bukemiyorum sebebi syndesmosis vidası mı? ben 17.günde atel ve diskis alındıgında ayak egzersizlerine baslamıstım yine bukulmuyordu. syndesmosis vidası mı hocam sebebi eger bu vida ise ne zaman alınır? saygılar
 • DrSerefAktas
  Cerrahi teknik ve uygulama farklılıklarından dolayı ameliyat olacak yada ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve öneri bilgilerinin ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından verilmesi önerilir
 • candassarac  - bacağım ağrıyor
  hocam 20 gün önce ayak bileğim kırıldı alçıda şuan doktor 40-45 gün alçının kalması gerektiğini söyledi ve haftalık kontrole gidiyorum kırıkta kayma olursa ameliyat olabilirmişim.3-4 güne kadar günlerimi aydında evde yatarak geçirirken sınavlara girmek için balıkesire geldim ve haliyle de okula gitmek zorunda kaldım ve 2 gündür alçılı bacağımda baldırda çok şiddetli bir ağrı var. bacağım yatay konumda ağrımazken dik konuma getirdiğimde ağrı tekrar başlıyor.
 • DrSerefAktas
  son durumunuzu kontrol ettirmeniz önerilir.
 • feyzfeyz  - ayak bilegi kirigi
  1.5 ay önce düşme sonucu sağ ayak bilegi 3 yerinden kırıldı. Kırılmaya 2 gün sonra ameliyatla plaka ve teller konuldu. Bilegi mi sağ sol ve önden açmak suretiyle ameliyat edildi. Dışişleri 15 gün sonra alındı. Atelim 1 ay sonra çıkarıldı. Şuanda doktorum yavaş yavaş hareket ettirmek söyledi sıcak suda masaj yapmamı söyledi. Röntgen bakıldığında sağ taraftaki kirigin yarım tarafının kaynaklandığı söylendi. Ayağımi aşağıya bir müddet sağladığı hafif şişme oluyor. Size sormak istediğim tedavi süreci normal isliyormu belirttiklerim olabilecek seylermi nezaman ayağa kalkabilirim çok teşekkürler kolay gelsin
 • DrSerefAktas
  takipte muayene ve radyolojik bulgulara göre aktivite durumununa ve yük verme miktarına karar verilmektedir.
 • cansucelikbilek
  hocam iyigünler 3 sene önce ayak bileğimde 6 parçalı kırık ve içkanama teşhisi koyuldu. 2gün sonra ameliyata girdim ve ameliyatım çok başarılı geçti.fizik tedaviyle 3 ayın sonunda yürümeye başladım. fakat son zamanlarda çok ağrı yapmaya başladı oturduğum yerden ayağımı kaldırdığımda bile ağrıyor.oturup kalktığımda uzun süre yürüyemiyorum ama daha sonra biraz açılıyor hergün olmasada haftada 2 gün bu konuda çok zorlanıyorum. tekrar doktora gitmelimiyim ne gibi bir problem yaşıyor olabilirim?
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden bir ortopedi doktoruna başvurarak on durumunuzun muayene ve gerekirse de radyolojik olarak değerlendirlmesini sağlamanız önerilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!