Ayak Bileği Kırıkları Yazdır

AYAK BİLEĞİ KIRIKLARI

Ayak bileği, baldırın ana kemiği tibianın alt ucu, baldırın ince kemiği fibulanın alt ucu ve ayak kemiklerinden talus tarafından oluşturulan bir eklemdir. Baldırın ana kemiği tibianın alt kısmı eklemin yük taşıyan üst kısmını (plafond), iç kısmını (iç malleol), arka kısmını (arka malleol) oluştururken, baldırın ince kemiği fibulanın da alt ucu dış malleol dediğimiz ayak bileğinin dış kısmını oluşturur.

Ayak Bileği Kırıkları nasıl olur?

Ayak bileği kırıkları, ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazası ve direk darbe gelmesi gibi nedenlerle olabilir. Ayak bileğinin dönmesi ile sadece bağlar yaralanırsa buna ayak bileği spraini denir, sadece kemik kırıkları durumunda ayak bileği kırıklarından bahsedilir. Ancak çoğunlukla, özellikle burkulma ve ayak bileğinin dönmesi ile olan yaralanmalarda hem ayak bileği bağ yaralanması hemde ayak bileği kırıkları beraber gözlenir ki bu durumda ortopedi uzmanı hem bağ hem de kemik yapılarının tedavilerini uygun olarak planlamalıdır.

Ayak Bileği Kırıklarının bulguları nelerdir?

Ayak bileği kırığının en önemli bulguları, travmayı takiben başlayan ağrı, ayağın üstüne basamama,şişlik ve kırık parçalarının kaymış olduğu durumlarda ayak bileği şekil bozuklukları görülür. Bazen kırık açıksa kanama ve kırık parçalarının dış ortamla temas halinde olduğu görülür.

Ayak Bileği Kırıklarında Tanı nasıl koyulur?

Sıklıkla ayak bileğinin 2 yada 3 yönlü radyografileri tanı da yeterli olmaktadır. Ancak, doktorunuz gerek duyduğu takdirde Bilgisayarlı Tomografi yada MRI gibi ileri tetkikleri isteyebilir.

Ayak Bileği Kırığının Tedavisi nasıl yapılır?

Ayak bileği kırığında; kırık uçlarında kayma ve dizilim bozukluğu yok ise çoğunlukla ameliyata ihtiyaç olmadan alçı yada atellerle tedavi yapılır. Ancak kırıkta kayma varsa, çıkıkla beraberse, açık kırıksa yada kayma riski yüksek bir kırıksa cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahide amaç, mümkün olduğunca normal anatomik yapıyı sağlamaktır.

 

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (1164) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • kenanyagiza  - kucuk kirik
  bilegim futbol macinda burkuldu ustune basamadim bilegimi donduremedim sisti 3 gunu evde dinlenerek gecirdim fazla buz yapamadim siskik ayniydi fakat bilegimi cevirebiliyor ayagimin ustune basabiliyor ama zorlan yuruyordum doktora gittim rontgen sonrasi kucuk kirik olabilir dedi ve alciya aldi 10-15 gun alcida kalsin dedi alciyi 10. gun cikartabilirmiyim ve futbola donebilirmiyim ?
 • bdllh  - ayak bileği kırığı
  Sayın hocam 24 yaşlarında kızım ayak bileği kırığından dolayı 24 gün alçıda kaldıktan sonraki bir hafta daha bekleyerek fiziki tedavi ile 7 gün içerisinde merdiven inme çıkma dahil yürüyüşler yapıldı. Ağrı kesiciyide 5-6 gün kullandı. Ancak ayağım donuk ayak üstü kaslarımı hissetmiyorum diyerek acaba ayağim iyileşmeyecek mi diye bir tasa içerisine girerek devamlı bir kontrol istiyor. Ancak tüm hareketleri yapabiliyor. sorum şu : Kasları hissetmek hissi nasıl ölçülür
 • metintoprakk  - Ayakbileği
  Merhabalar hocam 17 yaşındayım 2yıl önce ayak bileği kırığı yaşadım 3 vida takıldı vidalar spor hayatımda beni çok etkiliyor bi zaman sonra bilekte ağrı vs.oluyor. Vida çıkarıldığında bu durum tekrarlanırmı cıkartmamı tavsiye edermisiniz bu çıkarma işlemi nasıl oluyor tekrar alçı durumu olurmu vida çıkarıldığında bilegimin zayıf kalma durumu daha çabuk burkulma,kırılma durumu olurmu
 • Furkan1975
  Merhaba ayağım bileğim kırıldı 2 gun önce ayağıma platin takıldı su an alçıda ve parmaklarımda aşırı morluk ve şişlik var normal mi? Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Erken dönemde şişlik olabilmektedir. Ayağın yükseltilmesi ile şişliğin azalması beklenir.
 • Kaan.karakus  - Merhaba
  Merhaba hocam. Yaklaşık 4 hafta önce burkma sonucu ayak bileğim de bir kırık tesbit edildi. 2 hafta yarım alçıdan sonra alcimi çıkardılar. Şu anda 4. Haftasındayim ayağımın üstüne yavaş yavaş basabiliyorum. Fakat ayak bileğim de ki şişlik hâlâ devam ediyor. Bunda bir sıkıntı varmidir? Bu durum normalse ne kadar süre de şişliği geçer. Bilgileriniz için simdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Şişlik Zaman içinde azalsa da, tamamen geçmesi 6 ay - 1 sene alabilir.
 • bhr
  Calcaneus kırıklarında hemşirelik bakımı nelerdir yardımcı olursanız sevinirim
 • DrSerefAktas
  Tüm kırıklarda ödem giderici bakım , yüksekte tutma, açık kırıklarda yara bakımı, hasta mobilizasyonu ve alçı uygulanan hastada alçı bakımı yapılabilir.
 • mutana_53  - ParçalI kırık
  Merhabalar hocam..10 gün önce ayağıma ağaç düşmesi sonucu sağ ayak serçe parmak arkası (tarak kemiğinin köşesi ) kırıldı teşhisi kondu..doktor parcali kirik var ameliyat olman lazım dedi ve oldum..küçük bi platin ve vidayla tutturmus. .şuanda parmaklarimi oynatabiliyorum ve ağrım da yok allaha şükür. .sormak istedigim ne zaman basabilirim? Ben ogrenciyim ve spor okulu okuyorum okul dolayısıyla sordum hocam şimdiden tsk..
 • DrSerefAktas
  iyileşme sonrası kısıtlılık beklenmez.
 • Atakoc
  Merhaba hocam ayak bileğim kırıldı 1 platin 2 vida taktılar haziran 22 de oldu ne zaman futbol oynayabilirim
 • DrSerefAktas
  Ayak bileği kırıklarında genelde spora dönüş 6-9 aylık bir süre almaktadır. Süreçte tedavinizi uygulayan hekimlerin önerilerine uymanız yerinde olacaktır.
 • veneram  - ayak bileğim çatladı
  Merhabalar, 1 ay önce çok sert çarpma sonucunda ayak bileğim şişti ve çatladı. Çok ince bir çatlak olmasına rağmen 1 aydır geçmiyor. Doktorum 1 ay sonra topuklu ayakkabı bile giyebilirsin demişti ama ben hala aksayarak yürüyorum. Ve bileğimde hala şişlik var. Üzerine mümkün olduğu kadar basmamaya çalışıyorum. Ne yapmalıyım bu konuda? doktora tekrar gitmeme gerek var mı ? :D Teşekkürler
 • DrSerefAktas  - ayak bileğinde çatlak
  mutlaka tekrar ortopedi uzmanına başvurmanızı öneririm. son durumunuzun muayenesi sonrasın radyografi ve gerekirse mr ile değerlendirlmeniz yerinde olabilir.
 • Hdurdakal
  Hocam Merhaba geçen çarşamba günü düşme sebebiyle ayağım kırıldı alciya aldılar alci islandi biraz doktora sormadan üstüne bastım hiç bir şekilde ağrım yok alci kaynamismidir
 • DrSerefAktas
  herhangi bir kırıkta birkaç gün içinde kaynama beklenmemektedir. Doktorunuza kontrol ettirmeniz önerilir.
 • Hdurdakal
  Hocam Merhaba 1 hafta önce ayağım kırıldı ayagida morarma ve uyuşukluk hissediyorum bunun sebebi nedir birde hocam alciyi bir kaç kere üstüne bastım alci kaynamismidir
 • DrSerefAktas
  kırık iyileşmesiin erken dönemlerinde ayağınız sarkıtıldığında morarma ve uyuşma olabilir. Yukarıda tutulduğunda şişlik te azalma ve düzelme olmaktadır.İstirahat ve yüksekte tutmaya rağmen düzelme olmayan olgularda doktor kontrolu gerekmektedir.
 • Rosesah  - Fibula distal uç kırığı
  Merhaba fibula distal uç kırığı tanısıyla 7 mayısta ameliyat oldum iki vida takıldı 6 hafta atel tedavisi uygulandı ve bu süre içinde ayağıma hiç yük vermedim atel çıktı ve doktorum yürüyebilirsin bas koltuk değneklerini bırak dedi fakat ben koltuk değneksiz hala yürüyemiyorum neredeyse 1 bucuk ay olacak ameliyat yerim acımıyor ama yük verdiğim zaman ayak bas parmağımdan bileğime kadar bir acı hissediyorum düşecek gibi oluyorum koltuk değneğini bırakmak istiyorum artık ne önerirsiniz ayagımı cok gucsuz hissediyorum ne yapmam lazım?
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • elif_ozdemrrr
  hocam ayağım alçıdan yaklaşık 42 gün sonra çıktı. doktor kaynamayan yerleri var ama alçıya almıcam 1 ay sonra gel düzelme olmazsa ameliyat olabilirsin dedi. bana fizik tadavi hareketleri önerdi çömelip kalkmamı falan söyledi. ama ben kaynamayan yerleri var diyince ayağa bile kalkamıyorum. üstüne basmaya korkuyorum ne yapmam gerekiyor?
 • DrSerefAktas
  genel olarak tüm alanlarda kaynama olmasa da doktorunuz radyografilere bakarak ve klinik durumunuza göre aktivite düzeyinizi ayarlayabilir. Doktorunuzun önerilerine uymanız en uygunu olacaktır kanısındayım.
 • Hasann1616  - Hocam Merhaba
  Hocam 3 Hafta önce ameliyat oldum ayak bileğimden 2 tane vida taktılar ve ateri yi geçtiğimiz cuma günü söktüler ancak fizik tedavi yazmadılar doktorum 2 3 hafta daha basmıcaksın dedi hareketler yapman lazı dedi basarsan tekrar ameliyat olma ihtimalin var dedi hocam ben bu süreci nasıl hızlandırabilirim ? şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • elif_ozdemrrr  - ayak bileği
  Hocam merabalar. Geçen hafta çarşamba günü düşmem sebebiyle ayak bileğimde kırık olduğunu ve şişliğinden dolayı yarım alçıya aldılar. Dün tam alçıyaaldılar. Fakat gece uyanıp durdum. Alçının altına 4 tane yastık koydum. Bundan ötürü serçe parmağım uyuşup karıncalaşmayla çok şiddetli ağrısı oldu. Bu durum normal midir. Normalse ne kadar sürede geçer
 • DrSerefAktas
  normal olmayıp alçı uyum sorunu olabilir. Doktorunuza başvurmanız önerilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!