Ayak Bileği Kırıkları Yazdır

AYAK BİLEĞİ KIRIKLARI

Ayak bileği, baldırın ana kemiği tibianın alt ucu, baldırın ince kemiği fibulanın alt ucu ve ayak kemiklerinden talus tarafından oluşturulan bir eklemdir. Baldırın ana kemiği tibianın alt kısmı eklemin yük taşıyan üst kısmını (plafond), iç kısmını (iç malleol), arka kısmını (arka malleol) oluştururken, baldırın ince kemiği fibulanın da alt ucu dış malleol dediğimiz ayak bileğinin dış kısmını oluşturur.

Ayak Bileği Kırıkları nasıl olur?

Ayak bileği kırıkları, ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazası ve direk darbe gelmesi gibi nedenlerle olabilir. Ayak bileğinin dönmesi ile sadece bağlar yaralanırsa buna ayak bileği spraini denir, sadece kemik kırıkları durumunda ayak bileği kırıklarından bahsedilir. Ancak çoğunlukla, özellikle burkulma ve ayak bileğinin dönmesi ile olan yaralanmalarda hem ayak bileği bağ yaralanması hemde ayak bileği kırıkları beraber gözlenir ki bu durumda ortopedi uzmanı hem bağ hem de kemik yapılarının tedavilerini uygun olarak planlamalıdır.

Ayak Bileği Kırıklarının bulguları nelerdir?

Ayak bileği kırığının en önemli bulguları, travmayı takiben başlayan ağrı, ayağın üstüne basamama,şişlik ve kırık parçalarının kaymış olduğu durumlarda ayak bileği şekil bozuklukları görülür. Bazen kırık açıksa kanama ve kırık parçalarının dış ortamla temas halinde olduğu görülür.

Ayak Bileği Kırıklarında Tanı nasıl koyulur?

Sıklıkla ayak bileğinin 2 yada 3 yönlü radyografileri tanı da yeterli olmaktadır. Ancak, doktorunuz gerek duyduğu takdirde Bilgisayarlı Tomografi yada MRI gibi ileri tetkikleri isteyebilir.

Ayak Bileği Kırığının Tedavisi nasıl yapılır?

Ayak bileği kırığında; kırık uçlarında kayma ve dizilim bozukluğu yok ise çoğunlukla ameliyata ihtiyaç olmadan alçı yada atellerle tedavi yapılır. Ancak kırıkta kayma varsa, çıkıkla beraberse, açık kırıksa yada kayma riski yüksek bir kırıksa cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahide amaç, mümkün olduğunca normal anatomik yapıyı sağlamaktır.

Sorun Cevaplayalım (1095) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Mesude2632  - Merhaba Hocam
  Benim ayak bileğim kırıldı. 4 defa ameliyat oldum. Protezde var ayak bileğimde fakat yürüyemiyorum. Protezden kaynaklanabilirmi? sorumu cevaplandırırsanız çok memnun olurum teşekkürler. Eskişehir/Türkiye
 • glaryator  - Parmak kırığı
  Hocam iyi günler sol ayak serçe parmağımda kırık vardı 1 aya kaynadı 1 haftadır ayağım açıkta.Hafif şişlik var ve biraz morluk.Topallayarak yürüyorum.Haftaya futbol maçında oynayabilirmiyim.(Sağ ayağımı kullanıyorum)
 • kayra  - ayak biieği hareket kısıtlılığı
  hocam merhabalar. oncelikle bu hizmeti verdiğiniz icin size sonsuz tesekkürler. 45 gün once motorsikleti ayak bileğime devirmem sonucunda fibula dıstal uc kırıgı + bimalleoler kırık olustu. ameliyat oldum. fibulada plak ve 7 adet vida var bir tanesi uzun syndesmosis vidası.malleoler de de vida k teli bir kaç vida var. benim sorum şu hocam. 45 gün oldu kaynamaya baslamıs hafif hafif yük vermemi soledi doktor. yalnız ben ayagıma bastıgım zaman toğugum değmiyor yere. ayagımı bukemiyorum sebebi syndesmosis vidası mı? ben 17.günde atel ve diskis alındıgında ayak egzersizlerine baslamıstım yine bukulmuyordu. syndesmosis vidası mı hocam sebebi eger bu vida ise ne zaman alınır? saygılar
 • DrSerefAktas
  Cerrahi teknik ve uygulama farklılıklarından dolayı ameliyat olacak yada ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve öneri bilgilerinin ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından verilmesi önerilir
 • candassarac  - bacağım ağrıyor
  hocam 20 gün önce ayak bileğim kırıldı alçıda şuan doktor 40-45 gün alçının kalması gerektiğini söyledi ve haftalık kontrole gidiyorum kırıkta kayma olursa ameliyat olabilirmişim.3-4 güne kadar günlerimi aydında evde yatarak geçirirken sınavlara girmek için balıkesire geldim ve haliyle de okula gitmek zorunda kaldım ve 2 gündür alçılı bacağımda baldırda çok şiddetli bir ağrı var. bacağım yatay konumda ağrımazken dik konuma getirdiğimde ağrı tekrar başlıyor.
 • DrSerefAktas
  son durumunuzu kontrol ettirmeniz önerilir.
 • feyzfeyz  - ayak bilegi kirigi
  1.5 ay önce düşme sonucu sağ ayak bilegi 3 yerinden kırıldı. Kırılmaya 2 gün sonra ameliyatla plaka ve teller konuldu. Bilegi mi sağ sol ve önden açmak suretiyle ameliyat edildi. Dışişleri 15 gün sonra alındı. Atelim 1 ay sonra çıkarıldı. Şuanda doktorum yavaş yavaş hareket ettirmek söyledi sıcak suda masaj yapmamı söyledi. Röntgen bakıldığında sağ taraftaki kirigin yarım tarafının kaynaklandığı söylendi. Ayağımi aşağıya bir müddet sağladığı hafif şişme oluyor. Size sormak istediğim tedavi süreci normal isliyormu belirttiklerim olabilecek seylermi nezaman ayağa kalkabilirim çok teşekkürler kolay gelsin
 • DrSerefAktas
  takipte muayene ve radyolojik bulgulara göre aktivite durumununa ve yük verme miktarına karar verilmektedir.
 • cansucelikbilek
  hocam iyigünler 3 sene önce ayak bileğimde 6 parçalı kırık ve içkanama teşhisi koyuldu. 2gün sonra ameliyata girdim ve ameliyatım çok başarılı geçti.fizik tedaviyle 3 ayın sonunda yürümeye başladım. fakat son zamanlarda çok ağrı yapmaya başladı oturduğum yerden ayağımı kaldırdığımda bile ağrıyor.oturup kalktığımda uzun süre yürüyemiyorum ama daha sonra biraz açılıyor hergün olmasada haftada 2 gün bu konuda çok zorlanıyorum. tekrar doktora gitmelimiyim ne gibi bir problem yaşıyor olabilirim?
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden bir ortopedi doktoruna başvurarak on durumunuzun muayene ve gerekirse de radyolojik olarak değerlendirlmesini sağlamanız önerilir.
 • feride  - ayak bileği ve omurga çökme kıırıkları
  Hocam ben Gaucher hastasıyım.ayak bileğimde ve omurgamda çökme kırıklarım var.şu an ayak bileğimde şişme morarma var ve çok acı çekiyorum.işe gelip gitmek işkence haline geldi çünkü topallıyorum artık ve ağrısı kalçama vurmaya başladı ne yapmalıyım. sol ayak bileğimden kasım 2012 de ameliyat oldum tam iyileşmiş deil.sağ ayağım için daha az acı çekmek için bi öneri söylermisiniz. teşekkür ederim şimdiden
 • DrSerefAktas
  Gaucher hastalığında kemik sorunları oldukça sık görülmektedir. Bu nedenle yeni bir bölgede ağrınız olduğunda mutlaka detaylı bir şekilde ilgili bölgenin muayene, radyografi ve gerekirse mr ile değerlendirilmesi sonrası uygun tedavinin istirahat, ilaç tedavisi, ortopedik tedavi gibi seçenekler arasında seçilmesi en doğrusudur.
 • nazlı
  merhaba hocam 1 yıl önce yuksekten dustum we 3 yerden ayagım kırıldı amelıyat oldum tbıa kırıgı oldugu ıcın dıstan demırlerle sabıtledıler ve 7 ay kaldı ayagımda demırler ılk 3 ay hıc basamadım sonralarda koltuk degneklerıyle bazende desteksız yurudum her sey yolunda gıdıyordu ayak tabanımdakı demırın bırını cıkardılar bılekte kayma olmus kabul edılebılır dedıler tekrar bı operasyon yapmadılar sımdı tamamen cıktı demırlerım 3 ay oldu ve artık yuruyorum hafıf bi aksamam var aksamam dewam eder mı yoksa ilerleyen zamanlarda gecer mı fzık tedawi gormelimiyim ???
 • DrSerefAktas
  Bu tamamen aksamanızın nedenine bağlıdır. Kas güçsüzlüğü sorun ise zamanla düzelmektedir.
 • MERAL  - ayak bılegıı kırıgı
  mrb hocam 29 ocakta ayagım kaymasısonunda sol ayak bılegım kırıldı ayagım ın seklı bozuldu alcıya alındı 6 hafta kalıcak denıldı su an 5cı hafta 1 hafta var alcının cık kmasına once hep amelıyat denılmıstı fakat cekılen fılımlerde kırıgın yerıne yerlestıgı goruncaldu ve amelıyattan kurtuldum alcı cıkınca hemen basabılırmıyım. verdıgınız bılgı ıcın tesekkurler .
 • DrSerefAktas
  Son radyografinize göre karar verilecektir.
 • Serhat  - Ayak
  28 Gün öncem top oynarken bileğim döndü ve tibia alt uç kırığı vardı doktor 3 gün sonra alçıyı sökecek basmaya başlasam alçıyla bişey olurmu
 • DrSerefAktas
  Yuk verme muayene ve radyolojik görüntüleme ile kararlaştırılır.
 • ısmaıl
  hocam ben gecırdıgım trafık kazası sonucu sınırlerım calısmadı 3 yıl oldu ayagında donma meydana geldı ayagımı yukarı dogru cekemıyorum bunun bı tedavısı varmı?
 • DrSerefAktas
  Genelde tendon transferi ile tedavi edilebilmektedir.uygun olup olmadığı muayene ile belirlenebilir.
 • gulsen
  Sevgili hocam ben 02.02.2012 de karda dusme sonucu sağ ayak bileğim 5 yeninden parcalı kırıldi ameliyatta birsürü vida ve platin takildi 02.07.2012 de vidalar ve pilatin alındı ama ameliyat dışişlerim 1. Ameliyattan itibaren kapanmadi 17.11.2012 de greft kaldırıldı ve kapandi cok şükür ama suan dikis yerlerim ve ayamin ust bolgesindr his yok ve greft konulan yerin etrafi karardi nasil ve nezaman düzelir aradada ağrılarim oluyor ozellikle sabahları yataktan kalktığımda uzerine basamiyorum uzun süre. :( :(
 • DrSerefAktas
  Normal şartlarda şimdiye kadar düzelme beklenirdi. Ancak araya giren sorunlar nedeni ile geçikme olmuş. Son durum değerlendirilerek bir fikir sahibi olunulabilir.
 • asuman  - kırık
  merhaba hocam ben trafik kazası geçirdim ayaklarımın 2side kırık ve 42 gündür yatıyorum ayağa kalkamıyorum ayaklarımın 2sindede şişlikler var kalkmaya çalışıyorum yapamıyorum platinler kırılırmı kalmaya zorlasam
 • DrSerefAktas
  Kırılanilir. Doktorunuzun önerisine göre aktivite ve yük vermede bulunmalısınız.
 • ozkan  - halisahada ayagim kirildi kayma yokmus kem
  Halisahafa ayagim kirildi kayma yokmus oon gun bir sure oldu iki ketr kontrol oldum kayma yok fakat ayagim sis hala on gun sonra birdaha gidevrgim disim ne zaman iner sagolun
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz gerekir.
 • Ridvan  - kirik
  Hocam askerde iken dusme sonucu sag ayak bilegimde acik kirik meydana geldi 5 defa amaliyat oldum traslamavyapildi kemik ilave edildi revizyon yapildi suan hala sıkıntım var kikirdaklar zedelenmis fazla ustunde durdugumda agri yapiyo ve hereket sıkintisi var nasil bi tedavi uygulanmali ve duzelme ihtimali varmi yani eski haline donmesi icin ne yapilmasi gerekli kıkirdak nakli onerildi dondurulmasi onerildi hangisi uygun olur sizde tesekkurler..
 • DrSerefAktas
  Maalesef sorunuzdaki veriler bir öneride bulunmak için yetersiz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!