Humerus Kırıkları (Kol Kemiği) Kırıkları Yazdır

HUMERUS KIRIKLARI (KOL KEMİĞİ) KIRIKLARI

Humerus kemiği omuz ile dirsek arasında yer alan kol bölgesinin kemik yapısını oluşturur. Humerus kırıkları, direkt darbeler, dirsek yönünde aksiyel yüklenmelerle kırılabilir. Bunun yanında omuz ve dirsek hareketlerini yaptıran çok güçlü adeleler humerus kemiğine yapıştığı için bu adelelerin ani kasılmalarında (beyzbolda top fırlatma), epilepsi nöbetleri sırasında humerus kemiği kırılabilir. Humerus kırıkları bilek güreşi müsabaklarında da zaman zaman görülen bir kırıktır. Ayrıca; osteoporoz, Paget hastalığı, kemik tümörleri, metastazlar ve enfeksiyon gibi kemiği zayıflatıcı nedenler varlığında humerus kırığı minimal bir travma ile oluşabilir.

Humerus kırıkları hangi yaşlarda sıktır?

Humerus kırıkları üç an bölgeye ayrılarak değerlendirilir: 1-Proksimal Humerus (Humerus üst uç), 2- Humerus cisim ve 3-Distal Humerus (Humerus alt uç) kırıkları. Humerus üst uç kırıkları daha ileri yaşlarda görülür. Ortalam görülme yaşı 65 tir. Proksimal humerus kırıkları, bu yaş grubunda kalça kırıkları ve el bileği kırıklarından sonra 3. sıklıkta görülen kırıklardır. Humerus cisim kırıkları ise ortalama 55 yaş ile daha genç hasta grubunda görülmektedir.

Humerus cisim kırıklarının bulguları nelerdir?

Hastalarda çok şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik görülür. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının birbirine sürtme sesi çok şiddetli ağrı ile duyulabilir. Ayrıca kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kısalık görülebilir. Yine bu hastalarda, radial sinir dediğimiz sinir kemiğe çok yakın seyrettiği için yaralanma sırasında zedelenmiş  olabilir. Bu durumda hastalar el bileklerini yukarı kaldırmakta sorun yaşarlar.

Humerus kırıkları nasıl tedavi edilir?

Humerus kırıkları, sıklıkla alçı, atel yada breys ile tedavi edilebilir. Radial sinir hasarı olan humerus kırıkları, damar yaralanmasıı olan humerus kırıkları, kırık uçlarının aşırı yer değiştirdiği kırıklar, açık humerus kırıkları ile patolojik humerus kırıkları cerrahi tedavi edilirler. Ortopedik cerrahi tedavi de radial sinir ve damar yaralanması mevcutsa sıklıkla plak vida yöntemi tercih edilir. Açık kırık yada yumuşak doku defekti, kemik kaybı durumunda eksternal fiksasyon uygulanır. Kapalı kırıklarda, nörolojik yaralanma yoksa patoloji kırıkların bir kısmında intramedüller çivi dediğimiz kemik içine ilerletilen çelik yada titanium tüp şeklinde çivilerle cerrahi tedavi uygulanır.

Sorun Cevaplayalım (1258) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • birny  - humerus kırığı
  merhaba hocam.eşim 21 kasımda sol humerus kemiğini dirseğe yakın bir yerden tek parça halinde kırdı.sinir vs. zedelenme olmadığı için öncelikle alçı sonra da 2 aylık breys tedavisi gördü.şuan kaynama %80 oldu.şimdi ise fizik tedavide 40. gününde.hala da tedavi görüyor fakat kolda açılma ve kapanma sorunu var.kolunu desteksiz 45 derece kapatamıyor.açılırken de 15 derece filan kaldı tamamen açılmıyor.akşamları kendimiz de evde çalışıyoruz.sıcak suya sokuyoruz önce kolu ama kol hep kaskatı.ne önerirsiniz?tamamen eski haline dönebilir mi? kafasına çok taktı.çözüm arıyoruz.ilginize şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  fizik tedavi ile ilerleme kaydetmeniz beklenir. ilerleme olmaması halinde cerrahi planlanabilir.
 • hakan  - ön kol kırığı
  hocam benim kolum iki yerden kırıldı 4 ay önce ve kemiklerden biri kaynamis ama diğeri kaynamamiş doktorum gecikmiş kaynama olabilir dedi gecikmiş kaynama süresi ne kadar dir acaba teşekkürler
 • DrSerefAktas
  önkol kırıkları için geçikmiş kaynama grubuna giriyorsunuz.
 • osman  - humetus
  Hocam merhaba, 11 ekim 2013 te trf kazasi gevirdim, sag kolum ortadan kirildi,ve ameliyatla plak ve 8 vida ile oprasyon yapilmis,kazadan 2 ay sonra baston ile yurumeye calisirken bacaklarim kaldirnadi beni ve kolumu korku ile asiri guc verip dengede durmaya calistim(kazada femur ve ayak bilegi kiriklarida vardi hareketsizlikten kaslar yumusamis onun icin ayaklarim tasimadi beni) bu esnada kolum plak hafif kaymis ve kolum tekrar kirilmis aci vardi ama ben kaslari zorladim diye dusunmustum3. Aydaki kontrolde doktora durumu soyledim ve film e bakildi ve plak kaymis ve kolun tekrar kirilmis dedi ilaveten tekrar kaynamaya baslamis kolunu ani hareketlerden sakin dedi.platin ve vidalar gevsememus cok az bir egrilik olusmus kolumda ve kirik hatinda az bir sislik var,sikintim su hocam kolum asagi yukati saga sola oynatiyorum bilek hareketim guzel ama kolumda cok gafif bir citirti sesi geliyor bazen, sanki kirik noktam tutukluk yapacak gibi oluyorum ve 2. Olarakta avuc icimi karnima bastirip kuvvet uygulayamiyorum hic guc yok gibi ama diger hareketletimde kolumda %25 guc var suan kolumun 2. Defa kirilmasindan 75 gun gecti hocam bu citirti ve guc kaybi icin ne dersiniz kolumda agri yok denecek kadar az suan Tesekkur ederim.
 • DrSerefAktas
  kaynama sağlanması halinde seslerde de azalma görülecektir. Plak vazifesini yapamadığınd yakın takip edilmelisiniz gerekirse tespit materyali değiştirilmelidir.
 • furkan  - humerus
  merhaba hocam 45 gün önce trafik kazası sonucu humerus şaft kırığı oluştu omuzumd 2 vida var humerus kemiğimde ise platin var dirseğim tam açılmıyor ve dirseğim sağa sola doğro oynuyor bileğim ise çok hareketsiz bunlar normal mi acaba teşekkürler
 • DrSerefAktas
  başlangıçta normal olsa da fizik tedavi gerekliliği konusunda bir ortopedi uzmanına başvurarak değerlendirlmenizi sağlayınız.
 • Mehmet gümüş  - Sağ kol humerus şaft kırığı
  Merhaba hocam 3 gün önce askerde el bombası atarken dirsekle omuz arasındaki kemik kırıldı. Dirsekten omuza kadar alçıya aldılar. Dirsekten el parmaklarıma kadar şişme oldu ve alçının bittiği yerde dirsek kısmında morarma oluştu.parmaklarımı oynatabiliyorum Normal bişey mi ne yapmalıyım. Teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  mutlaka kontrolu gereklidir.
 • Gürkan  - Sol Omzum Kırıldı
  Sol omzum kırıldı ve yaklaşık 2.15 gün oldu ameliyat olalı kolumda tel vardı 5 gün önce telleri aldılar kolumu yukarı rahatca hareket ettirebiliyorum ama kolum kuwwetsiz ne yapmam gerekir .. Teşekürler
 • DrSerefAktas
  birçok hasta fizik tedaviden fayda görmektedir. Doktorunuzla konuşarak onayını aldıktan sonra fizik tedaviye başvurmanız önerilir.
 • serkan bayrak  - ALTI YIL ÖNCE KOLUM KIRILDIĞINDA TAKILAN PLATİN Ç
  Merhaba öncelikle soruları cevapladığınız bir site yaptığınız için teşekürler. Altı yıl önce kolum kırıldığında kırığa platin takıldı, sekiz vida kullanılarak takılan vidalar ve platin halen kolumda. Fakat kolumda zaman zaman ağrılar oluyordu, bu aralar ağrıların zamanlamasında artma oldu. Şişli Etfal'daki doktorlar ameliyat sonrasında çıkarsakta olur çıkarmasakta demişti. Acaba ağrıların nedeni vidalar olabilir mi? (Vidaları elimle yoklayınca elime geliyor, kolumla uzanma hareketleri yaptığımda mesela dart oynarken ağrı anında başlıyor) Tekrar teşekürler selamlar. Serkan Bayrak
 • DrSerefAktas
  son durumunuz değerlendirilerek radyografi de çekilerek son durumunuzun yan sıra uygulanan plak -vidanın durumu değerlendirlmektedir.
 • yunus  - humerusum hakkinda
  Hocam öncelikle merhaba ben 2ay önce trafik kazasi sonucu humerus kemiğinde parcali kirik meydana gelmiş ameliyat geçirdim iki kez ameliyat basarili gecmis parmaklarimda ve bileğinde cok olsa da hareket var parmaklarim tam aciliyo bilegimse az oynuyo cok zayif kaslarim kendini topluyor yavaş yavaş dirsegimde tam aciliyor doktorlar radikal sinir felci dediler sağ kolum olduğu icin korkuyorumfizik tedavi goruyogörüyorum kalici olurmu hocam teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  muayene ve takip bulguları yanında EMG tetkikleri ile fikir sahibi olunulmaktadır.
 • nuran kocaman  - kol da kitle
  hocam eşim 1 ay önce girip oldu ve bu giriple sol kolunda diirek ve dirseyin biraz üstünde agrı cıkdı ve gitdide şidedi dayanılmıyacak şekilde artdı ve aile hekimine gitdik oda kırem ve voteren hap verdi ama işe yaramadı arısı kesilemk bilmed, sora ortapediye gitdik şişli etfale orda bakdılar filim cekikdi ve fillim de bizim degüzümüzle gürülebilen dirseyin üstünde karatı vardı dokdorlar emar isdedi emarda isdenilen şeyleri size yazıda okuya bildigim şekilde yazıyorum size x-rey de sol humers defrez de 2x2 cm karteks -n u 3 destnkle eden her iki kartekle incelmeye neden olan hasta sal humerns mr bkılsın yazıyor haçam sizin öngürünüz nedir daha emar celikmedi 12 marta verdiler randevuyu daha cok var ve eşim agrıya dayanamıyor dokdorlar ilec vermiyordu ben ısraretdim cok acısı var nasıl dayanacak dedim onlarda dexofen diye sanırım arı kesici verdiler ama oda enfazla 3 sat rahatlatıyor hocam eşim emekli mecbur bekleyecegiz 12 martı ama eşim bu ilacda cok fazla alıyor agrıya dayamamıyom diye endişeleniyorum kolunda sice nevardır birde bu agırlarla birlikde aşıru su içede eklendi sade suda degil içim de sürekli hararet vardiyor su ayran limonata gazoz bunları içiyor kendisi 56 yaşında ben günde 2 bardak dan cok su içmedigini gürmedeim arada vucutda az ateşde oluyor gecen gün 3 saatde 3 litre sıvı aldı hacam hastanelerde sonucda asistanlar var ve bir prf olarak sizin ön teşinizi bekliyorum bize yol güsterir seniz memnun oluruz saygılar
 • DrSerefAktas
  sorunuzda verilen bilgiler maalesef bir yorum yapabilmek için yeterli bilgi içermemektedirç Doktorunuzla konuşursanız size daha detaylı bilgi verebilecektir.
 • sevcan özensel  - merhaba hocam
  merhabalar ben kasım 07 de trafık kazası geçirdim sol kolumda humerus kemiğim kırıldı 8 tane vida takıldı ama hala kaynamadı normal bi durum mu?
 • DrSerefAktas
  Geçen süre itibarı ile kaynama beklenirdi. Kaynama belirtileri mevcutsa gecikmiş kaynama olarak kabul edilip izlenebilir. Ama hiç kaynama belirtisi yok ise 1 ay içinde tedavi değişikliği planlanabilir.
 • selim furkan  - sol humerus şaft kırığı
  Merhaba saygı değer hocam 25 gün evvel trafik kazası geçirdim ve sol humerus şaft kırığı kapalı ameliyatı oldum 2 tane platin takıldı eski sağlığıma kavuşmam ne kadar sürer teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  3-4 ayda kaynama beklenir Tamamen eski duruma dönmeniz 6 ayı alabilmektedir.
 • yasin alperen  - sol humeros
  hocam merhaba. 38 gün önce askerde elbombası atarken dirseğin hemen üst tarafında kırık oluştu. askeri hastanede alçıya aldılar ve dört hafta sonunda alçıyı değiştirip fonksiyonel alçı yaptırmam gerektiğini söylediler. alçıyı değiştirip fonksiyonel alçı yaptırdım dirseğimi ve kolumu rahatlıkla oynatabiliyorum fakat kaynamaya dair en ufak bir belirti yok. ne yapmalıyım. kolumu nasıl muhafaza etmeliyim ? kırık olmasına rağmen kolumu oynatabilmem normal mi ? teşekkür ederim...
 • DrSerefAktas
  fonksiyonel alçının özelliği bazı hareketlere izin vermesidir. Kaynama süreci 3 * 4 ayı bulabilecektir.
 • serdar  - sol humerus kırığı
  merhaba hocam 7 yıl önce sol humerus parçalı kırığı nedeniyle amaliyat oldum titanyum plak takıldı 7 yıldır kısmi uyuşukluk var ve kolumda anormal fiziki bir zayıflama var ne yapmam gerekiyor
 • DrSerefAktas
  öncelikle kolunuzda uyuşma ve zayıflığa neden olan sorun saptanmalıdır. Eğer mevcut implantın oluşturduğu bası neden olarak düşünülüyorsa implant çıkarılabilir.
 • Gülay
  Mayısta trafik kazası geçirdim ve sol homerus koluma platın takıldı ufak bir ağırlık kaldırsam bile kolum acıyor eski haline ne zaman döner hocam
 • DrSerefAktas
  geçen süre göz önüne alındığında son durumunuz değerlendirilerek kırık kaynamasının tamamlanıp tamamlanmadığında emin olunması gerekir.
 • Veli KOÇ  - Humerus şaft kırığından tıkırtı geliyor.
  öncelikle emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Hocam be 10.12.2013 tarihinde trafik kazası geçirdim. sol femur ve sol humerusta şaft kırığı oluştu. her iki kırıkta kemiğin ortasında sayılır ve küt kırık. radyal sinir sorunum yok. humerus kırığında, röntgende gördüm üçgen şeklinde, diğer parçalardan ayrı çok küçük bir parça daha vardı. doktorum platin takacağımızı söyledi. nitekim yaklaşık 6.5 saatlik bir operasyon sonunda femura ve humerusa platin takıldı. kolum alçılı,bacağım alçısızdı. 3 hafta sonra kolumdaki alçıyı çıkartırız, kaynama bekliyorum dedi. yürüteç yardımıyla yürüyebilirsin dedi. daha hastanedeyken kolumdan tıkırtı geldiğini hissettim. doktorum kan pıhtısı olabileceğini, değilsede birbirine sürten kemiğin daha hızlı kaynayacağını söyledi.yaklaşık 4 hafta sonra röntgen çekildi tek pozisyondan kaynama olmadığını söyledi ve görünüyordu kırık hattı zaten. 6 hafta sonra alçıyı çıkarttık işlem evimde yapıldı, röntgen çekilmedi ve tıkırtı devam ediyordu. 6. hafta önce ameliyat teklif etti, daha sonra 3 ayı tamamlayalım, muhtemelen kaynar dedi operasyondan vazgectik. dirsek egzersizi yapmamı, egzersizde platinin başına bişey gelirse zaten operasyona alacağını söyledi ve suan hala tıkırtı devam ediyor ve 8. hafdayız. tıkırdama hissedince kolumu kendi kas gücüyle indirip kaldırdığım zaman bir kıtırtı geliyor ve tıkırdama bir süreliğine gidiyor. bir süre sonra tekrar tıkırdıyor. bu tıkırdama ile beklemek normalmi acaba. kemiğin birbirine sürtünmesimi engel oluyor kaynamaya.suan kaynamamış kemikle alçısızım. dirsek egzersizi yapıyorum. malum kırıktan dolayıda zorlayamıyorum. süreç sizce normal midir? saygılarımla Veli KOÇ
 • DrSerefAktas
  kolunuzdan ses gelmesi implantta gevşeme yada kırılmanın belirtisi olabileceğinden birkaç posizyonda radyografilerle değerlendirme yapılmalıdır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!