Humerus Kırıkları (Kol Kemiği) Kırıkları Yazdır

HUMERUS KIRIKLARI (KOL KEMİĞİ) KIRIKLARI

Humerus kemiği omuz ile dirsek arasında yer alan kol bölgesinin kemik yapısını oluşturur. Humerus kırıkları, direkt darbeler, dirsek yönünde aksiyel yüklenmelerle kırılabilir. Bunun yanında omuz ve dirsek hareketlerini yaptıran çok güçlü adeleler humerus kemiğine yapıştığı için bu adelelerin ani kasılmalarında (beyzbolda top fırlatma), epilepsi nöbetleri sırasında humerus kemiği kırılabilir. Humerus kırıkları bilek güreşi müsabaklarında da zaman zaman görülen bir kırıktır. Ayrıca; osteoporoz, Paget hastalığı, kemik tümörleri, metastazlar ve enfeksiyon gibi kemiği zayıflatıcı nedenler varlığında humerus kırığı minimal bir travma ile oluşabilir.

Humerus kırıkları hangi yaşlarda sıktır?

Humerus kırıkları üç an bölgeye ayrılarak değerlendirilir: 1-Proksimal Humerus (Humerus üst uç), 2- Humerus cisim ve 3-Distal Humerus (Humerus alt uç) kırıkları. Humerus üst uç kırıkları daha ileri yaşlarda görülür. Ortalam görülme yaşı 65 tir. Proksimal humerus kırıkları, bu yaş grubunda kalça kırıkları ve el bileği kırıklarından sonra 3. sıklıkta görülen kırıklardır. Humerus cisim kırıkları ise ortalama 55 yaş ile daha genç hasta grubunda görülmektedir.

Humerus cisim kırıklarının bulguları nelerdir?

Hastalarda çok şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik görülür. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının birbirine sürtme sesi çok şiddetli ağrı ile duyulabilir. Ayrıca kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kısalık görülebilir. Yine bu hastalarda, radial sinir dediğimiz sinir kemiğe çok yakın seyrettiği için yaralanma sırasında zedelenmiş  olabilir. Bu durumda hastalar el bileklerini yukarı kaldırmakta sorun yaşarlar.

Humerus kırıkları nasıl tedavi edilir?

Humerus kırıkları, sıklıkla alçı, atel yada breys ile tedavi edilebilir. Radial sinir hasarı olan humerus kırıkları, damar yaralanmasıı olan humerus kırıkları, kırık uçlarının aşırı yer değiştirdiği kırıklar, açık humerus kırıkları ile patolojik humerus kırıkları cerrahi tedavi edilirler. Ortopedik cerrahi tedavi de radial sinir ve damar yaralanması mevcutsa sıklıkla plak vida yöntemi tercih edilir. Açık kırık yada yumuşak doku defekti, kemik kaybı durumunda eksternal fiksasyon uygulanır. Kapalı kırıklarda, nörolojik yaralanma yoksa patoloji kırıkların bir kısmında intramedüller çivi dediğimiz kemik içine ilerletilen çelik yada titanium tüp şeklinde çivilerle cerrahi tedavi uygulanır.

Sorun Cevaplayalım (1292) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • yasemrah  - sol humerus kırığı
  Hocam 27/08/2014 tarihinde trafik kazasi geçirdim ve sol kol humerus kemiğimde direğin 5 parmak üstünde 4 cm bir kirik meydana geldi ve acil serviste kolum alçıya alindi. Ilk ameliyat dediler sonra alçıya aldılar kazadan bir hafta sonra gittiğim de doktor kaynamaya başlamış dedi ve 4 aylik hamileyim kırık geceleri şişlik ve ağrı yapıyor normal mi birde alçı koldan ne zaman çıkar acaba
 • DrSerefAktas
  erken dönemde ağrılar olmaktadır. Radyolojik ve klinik kaynama durumuna göre alçı çıkarılması zamanı belirlenebilir.
 • dreamsland  - lutfen yardım edin
  sayın hocam 07.09.2014 tarihinde 4 yasındaki oğlum düştü ve sağ dirseğinin 1-1,5 cm üzerinde kırık meydana geldi. ameliyat ile 2 adet platin takıldı. fakat röntgenlerine baktığımda kemikler arası boşluk görünüyor ve kemikler birbirini tam olarak karşılamıyor. doktorumuz başarılı bir ameliyat olduğunu söylüyor. ama içim rahat değil. yorumunuzu alabilirmiyim ve röntgen görüntülerini size nasıl iletebilirim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkilerinizin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerinden randevü alabilirsiniz.
 • burak87
  hocam merhabalar daha öncede yazmıştım tekrar sormak istedigim bisey var benim humerus kırıgım dirsegin 2-3 parmak üstünde alcılı tedavi yöntemini tercih etmiştik 10 derecelik bi acılanma vardı suan 85 gün oldu 65 günden sonra fizik tedaviye basladım ve 15.seansımdayım ama eklem hareket acıklıgında bi kısıtlanma var 90 derecenin üstüne bükemiyorum ve ekstansiyondada 10-15 derecelik bi kısıtlık var 85 gün gecmesine ragmen böyle olması sizce normalmi fizyoterapi uzmanı acılıcak diyor ama sanki bana bir gelişme yok gibi geliyor süre erkenmi sizce dirsegimi hareket ettirebilmem icin ve bi kısıtlılık kalırsa bu bundan sonra cerrahi tedavi ile düzelebilirmi gerçekten dirsegimi kullanmam cok onemli benim icin işim geregi simdiden tesekkürler
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • orhanok21
  mrb. hocam bi sorum olacaktı 24 yaşındayım bundan 8 yıl önce kolum tam ortadan kırıldı yani dirsekle bilek arası şuan kolumu tam döndüremiyorum yani avuç içim yukarı bakacak şekilde tam dönderemiyorum bu neden kaynakladı birde tedavisi mümkün mü ?
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • harun harun  - hocam kolay gelsin
  yaklasık bır hafta önce gorevdeyken düştüm ve sol hemerus alt uc kırıgı oldugunu soyleyıp alcıya aldılar bunun ıyuılesme surecı nedır kamu personelı oldugum ıcın kac gun ıcınde işimin basına donebılırım
 • DrSerefAktas
  2-3 aylık bir süreçte kaynama beklenirken masabaşı iş yapıyorsanız 1-2 haftada işe dönebilirsiniz.iş detayınız göre doktorunuz istirahate karar verecektir.
 • Hasta1028  - sol on 2 kırık
  hocam oncelıkle kolay gelsın benım 2 hafta once kolum kırılmıstı bu aralar yanma oluyor acaba neden platın var 2 tane neden.tesekkur ederım
 • DrSerefAktas
  Bazı dırumlarda gelişen ödem sinirlere bası yaparak yanmaya neden olabilmektedir. Bu tip durumda mutlaka doktorunuza kontrol ettirmelisiniz.
 • e-reisoglu  - Sağ alt humerus uç kırığı
  Hocam 2 yasında sağ dirseğimin üzerinden araba geçti dirseğim tamamen tuz olmuştu geçirdiğim 2 ameliyat sonrası kolum yan kaynadı ve kolumu ameliyat yapan doktor 2 3 santim tendon bağımı kesmiş. kol öyle kaynadı humerus alt uç kırığı oluştu ve bu durum bazen sağ kol serçe 2 parmağımı uyuşturuyor güç kaybı herangi bi sıkıntım yok fakan ben bu kolumun yan kaynamasından rahatsız oluyorum ameliyat ile düzelirmi. saygılar..
 • DrSerefAktas
  uygun cerrahi ile düzelebileceğini düşünmekteyim.
 • ErsinEser  - Humerus iki kırık
  Hocam iyi çalışmalar, 18 Mayıs'ta trafik kazası geçirdim, ayağımda bir humerusta iki kırık ve sinir zedelenmesi var ameliyatla ti plak takıldı ve sinirleri rahatlıklarını söylediler, bügün tam bir ay oldu baş ve işaret parmağımda müthiş yanma ve bütün parmaklarımda sıkma gücü var ancak elimi açma gücüm yok, bileğimde de tamamen güç hiç yok.. Şu an neurica 150mg ilaç ve B12 vitamin kullanıyorum ağrım ilaçlardan sonra biraz azaldı, iyileşme süreci hakkında biraz bilgi verirseniz çok sevirim saygılarımla Ersin Eser
 • DrSerefAktas
  siniri devamlılığı ameliyatta teyit edildi ise EMG tetkikleri ile iyileşme miktarı takip edilmelidir.
 • ismail 23
  Sayın Hocam değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. 18 Mayısta trafik kazası sonucu sol kolumda humerus shaft kırığı meydana geldi. Sinirlerde bir sorun oluşmadı. 22 Mayısta İntrameduller çivileme yöntemiyle ameliyat oldum. Kolum alçıya alınmadı ve 20 gün boyunca velpo bandajı kullandım. 20 günün sonunda doktoruma kontrole gittim ve röntgen sonuçlarının gayet iyi olduğunu söyledi. Ancak kemiklerde daha kaynama olmamıştı ve kemiklerin uçları arasında boşluk vardı. Doktorum birkaç gün sonra kolumu bandajdan çıkarıp serbest bırakmamı ve aşağı yukarı doğru hareket ettirmemi söyledi. Fakat hareket ettirince kemikler yerinden oynuyor ve acı oluyor. Bazen de küçük çıt diye ses geliyor. Kolumu tam olarak kontrol edemiyorum ve açamıyorum. Destek olmadan kolumu kaldıramıyorum güçsüz kalıyor kolum. Anlatmış olduğum belirtiler normal mi? Bu şekilde kolumun kaynaması ne kadar bir zamanda gerçekleşir? Bundan sonraki süreçte nasıl hareket etmeliyim? Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, saygılar.
 • DrSerefAktas
  erken dönemde belirtilen bulgular görülebilmektedir. Ortalama kaynama süresi 3-4aydır. Kolunuzu kullanma konusu ameliyat ve kırık tipi ile farklılıklar göstereceğinden doktorunuzun önerisine uymanız tavsiye edilir.
 • ismail 23
  Hocam peki kaynama başlamadan fizik tedaviye başlamamın herhangi bir sakıncası olur mu ?
 • DrSerefAktas
  Burada önemli olan konu fizik tedavi şekli ve oranının ameliyatı yapan doktorunuzun önerisi ile düzenlenmesidir.
 • e-reisoglu  - Sağ kol dirsek kırığı
  Hocam 2 yasında sağ dirseğimin üzerinden araba geçti dirseğim tamamen tuz olmuştu geçirdiğim 2 ameliyat sonrası kolum yan kaynadı ve kolumu ameliyat yapan doktor 2 3 santim tendon bağımı kesmiş. kol öyle kaynadı humerus alt uç kırığı oluştu bende ve bu durum bazen sağ kol serçe 2 parmağımı uyuşturuyor güç kaybı herangi bi sıkıntım yok fakan ben bu kolumun yan kaynamasından rahatsız oluyorum ameliyat ile düzelirmi. saygılar..
 • DrSerefAktas
  hem sinirdeki gerilmeye bağlı serçe parmaklarıızdaki yanmalarınız hemde dirsekteki açılanmanızın cerrahi tedavi ile düzeltilebiliceği kanısındayım.
 • emrullah  - Dirsek kırığı
  Merhaba hocam, kardeşim sırt üstü düştü ve kol dirseği kırıldı ameliyat denildi. Platin konulacağı söylendi kardeşim 8 yaşında ileriki yaş dönemlerinde koluyla ilgili sıkıntılar olabilir mi ?
 • DrSerefAktas
  Uygun tedavi ile sorun yaşaması beklenmez.
 • apo
  Hocam ben paten surerken dustum ve sag el bilegimin buyuk kemigi kirildi doktor 20 gun durucak dedi 18 gun oldu ben bilegimi hareket ettirince agriyo acaba alci cikarmi
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz radyolojik olarak değerlendirilerek karar verilecektir.
 • burak87  - sag kol humerus kırığı
  Hocam merhabalar öncelikle böyle bir site acıp bizim gibi hastaların sorularına cevap verdiğiniz için tesekkür ederim. Benim sorum su 25 gun önce bilek güreşi esnasında sag humerus kemiğim dirsege yakın bi bölgeden (yaklasık 2-3 parmak üstü) tek parca olarak kırıldı ve alcıya alındı radial sinirde bir zedelenme olmadıgı anlasıldı suanda parmaklarımı ve bilegimi oynatabiliyorum yalnız hala parmaklarımda şişlik var 10 günde bir röntgen cekilip takip ediliyor son röntgenimi 2 gün önce cekildim ve kemikler arasında bir bosluk gözüküyour biraz acılanma var gibi suana kadar 4 doktor gordu sonuclarımı ve 2 si ameliyat olmalısın diyor dirsegini tam kullanman icin diger 2 doktoruda ameliyatsızda olur diyor bu acılanma problem olmaz dirsegini tam kullanırsın diyorlar benim sorum su sporcuyum ve isim geregi dirsegimin fleksiyonu ve tam ekstansiyona gelmesi benim için çok önemli ameliyatsız tedavide böyle bir sorun çıkabilirmi olursada fizik tedaviyle atlatılabilirmi cevabınız benim için çok önemli şimdiden tesekkürler
 • DrSerefAktas
  Amelitatsız ve ameliyat ile tedavilerde başarılı sonuç almak mümkündür. Kırık iyileşmeniz yakın takip edilerek gerekirse cerrahiye geçilebileceği gibi direk cerrahi de uygulanabilir. Sporcularda sıklıkla cerrahi tedavi seçmekteyiz.
 • serdar46  - humerus şaftı kırığı
  merhaba hocam saygılar : bundan 36 gün önce bilek güreşi yparken sol dirsek üstünde humerus ş. kırgı oldu. direk ameliyata girdim parçalı kırık platin ve implant takıldı. kolum 29 gün alçıda kaldıktan sonra çıkarıldı yalnız kolumu ancak 120 derece açabiliyorum ve tam olarak kapatamıyorum. fizik tedaviye sevketti amelliyat eden doktorum fizik tedavi uzmanına gittiğimde bu kol henüz fizik ttedaviye uygun degil zorlanırsa plak kırılabilir biz sorumluluk alamayız dedi. 6 hafta olunca gel dedi o zaman bile baslaması kesin degil röntgen çekelim duruma göre bişeyler yaparız dedi fakat beni ameliyat eden doktor ise bir an önce fizik tedaviye başlamalısın kolunu biraz zorlamalısın açmak için fizik tedavi esnasında kırılsa bile ben bunu yaparım ama bu kol donarsa ameliyatla bile açamayız ömür boyu böyle kalır dedi. ben şuan çelişkiye düştüm bu anlattıgım duruma göre ve tecrübelerinize dayanarak ne önerirsiniz? neler yapmam lazım? en kötü ne olur iyileşirmiyim?
 • DrSerefAktas
  Deneyimli ellerde fizik tedavi yapılabilir.
 • murat01  - humerus kırığı tedavi süresi
  Hocam geçen yıl haziran ayında trafik kazası sonucu humerus saft kırığı ve radial sinir hasarı yaşadım. Radial sinir oldukça düzelir durumda arka adalet güçsüz ve gerekli hareketleri yapıyorum. Ancak kırık oldukça yavaş kaynıyor. 1 seneyi bulabilir dediler. Doğru mu
 • DrSerefAktas
  kırık iyileşmesinde takipte iyileşmenin sürüp sürmemei önemlidir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!