Humerus Kırıkları (Kol Kemiği) Kırıkları Yazdır

HUMERUS KIRIKLARI (KOL KEMİĞİ) KIRIKLARI

Humerus kemiği omuz ile dirsek arasında yer alan kol bölgesinin kemik yapısını oluşturur. Humerus kırıkları, direkt darbeler, dirsek yönünde aksiyel yüklenmelerle kırılabilir. Bunun yanında omuz ve dirsek hareketlerini yaptıran çok güçlü adeleler humerus kemiğine yapıştığı için bu adelelerin ani kasılmalarında (beyzbolda top fırlatma), epilepsi nöbetleri sırasında humerus kemiği kırılabilir. Humerus kırıkları bilek güreşi müsabaklarında da zaman zaman görülen bir kırıktır. Ayrıca; osteoporoz, Paget hastalığı, kemik tümörleri, metastazlar ve enfeksiyon gibi kemiği zayıflatıcı nedenler varlığında humerus kırığı minimal bir travma ile oluşabilir.

Humerus kırıkları hangi yaşlarda sıktır?

Humerus kırıkları üç an bölgeye ayrılarak değerlendirilir: 1-Proksimal Humerus (Humerus üst uç), 2- Humerus cisim ve 3-Distal Humerus (Humerus alt uç) kırıkları. Humerus üst uç kırıkları daha ileri yaşlarda görülür. Ortalam görülme yaşı 65 tir. Proksimal humerus kırıkları, bu yaş grubunda kalça kırıkları ve el bileği kırıklarından sonra 3. sıklıkta görülen kırıklardır. Humerus cisim kırıkları ise ortalama 55 yaş ile daha genç hasta grubunda görülmektedir.

Humerus cisim kırıklarının bulguları nelerdir?

Hastalarda çok şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik görülür. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının birbirine sürtme sesi çok şiddetli ağrı ile duyulabilir. Ayrıca kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kısalık görülebilir. Yine bu hastalarda, radial sinir dediğimiz sinir kemiğe çok yakın seyrettiği için yaralanma sırasında zedelenmiş  olabilir. Bu durumda hastalar el bileklerini yukarı kaldırmakta sorun yaşarlar.

Humerus kırıkları nasıl tedavi edilir?

Humerus kırıkları, sıklıkla alçı, atel yada breys ile tedavi edilebilir. Radial sinir hasarı olan humerus kırıkları, damar yaralanmasıı olan humerus kırıkları, kırık uçlarının aşırı yer değiştirdiği kırıklar, açık humerus kırıkları ile patolojik humerus kırıkları cerrahi tedavi edilirler. Ortopedik cerrahi tedavi de radial sinir ve damar yaralanması mevcutsa sıklıkla plak vida yöntemi tercih edilir. Açık kırık yada yumuşak doku defekti, kemik kaybı durumunda eksternal fiksasyon uygulanır. Kapalı kırıklarda, nörolojik yaralanma yoksa patoloji kırıkların bir kısmında intramedüller çivi dediğimiz kemik içine ilerletilen çelik yada titanium tüp şeklinde çivilerle cerrahi tedavi uygulanır.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (1345) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • metin4251  - kolumda kızarıklar
  merhaba hocam, 2,5 yıl önce sağ kolumda humerus parçalı kırık oluştu. ve kolumda şuan iki adet platin var. şuan kolumda ağrılar, ve kramplar oluşuyor. ve kolumda şişlik var. ayrıca bir aydır kolumda kızarıklar oluşmaya başladı. ne yapmam gerekiyor. bu kızarıklıkların nedeni nedir.
 • DrSerefAktas
  Son durumunuzun değerlendirilmesi için bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • Onursait
  Benim kolum kırıldı şekli bozuk bi şekilde alçıdan çıktı bu kendi kendine duzelirmi ve platin takılması lazım dedi doktor platin takılırsa ağırlık çalışıyorum platinin ağırlık çalışmama engel olurmu
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Isa6034  - Humerus şaft kirigi
  Merhaba hocam bir ay önce ateşli silah yaralanmasi sonucu humerus distal şaft kirigi oldu ameliyat oldum koluma 5 adet şanz vidasi takıldı kurşun kolumda halen almadılar kolumu dirsegimi oynatabiliyorum elimi parmak larimi hissediyorum fakat bilegimi ve parmaklarimi yukarı kaldiramiyorim ayrıca baş parmagimin üst tarafında yanma karincama tarzı şeyler oluyor amaliyat eden doktor radial sinirinde kopma yok dedi sinir bütünlüğü bozulmamış dedi 6 ay gibi süre içerisinde elin iyileşir dedi fakat moralim çok kötü bilegim kalkmiyor ne yapmam gerekiyor amaliyat olmadan sinirimin calismaya başlığını gosteren testler yapabilir miyiz yada sinir bütünlüğü korunup korunmadigi kesi olum olmadığı herhangi bir testle belli olurmu ne yapmam gerekiyor duyu sıkıntı si yok ama hareket ettiremiyorum ne yapmam gerek iyileşme ihtimali olmazsa tekrar amaliyat larla en azindan günlük yemek şu yazı bilgisayar kullanmak gibi hareket fonksiyonu gelirmi.
 • DrSerefAktas
  radial sinir felci durumunda EMG testi ile tanı ve takip yapılmaktadır. Tam kesi durumunda ise tendon transferleri ile ele fonksiyon kazandırmak mümkün olmaktadır.
 • PLSMURAT  - Humerus ve Radial Sinir
  Hocam 10.07.2015 Günü Trafik Kazası Sonucu Sağ Humerus Shaft Parçalı Kırığı Tespit Edildi . 11.07 Günü Ameliyat İle Platin Takıldı ve Radial Sinirde Kopma Olmadığı Ancak Sinirin Zarar Görmüş Olduğu Doktorum Tarafından Söylendi . El bileğim ve Parmaklarımın Yukarı Hareketi Yok. Doktorum Zaman İçerisinde Gelişerek İyileşeceğini Söyledi . Ameliyattan 13 Gün Sonra Atel Çıkarıldı ve Dikişlerim Alındı . Bu Bağlamda Henüz Bileğim ve Parmaklarımda Herhangi Bir Gelişme Olmadığı Gibi Hiçbir Histe Yoktur. Size sorum ne kadar sürede gelişme ve iyileşme gösterebileceği . Konu ile ilgili Gerek Görmeniz Halinde Röntgen ve Ameliyat Resimlerini tarafınıza ulaştırabilirim . Cevap Verirseniz Çok Sevinirim .
 • DrSerefAktas
  Bu tip hastalarda genelde emg tetkiki ile takip etmekteyiz. takibinizin tarafımızca yapılmanızı ve tedavinizin düzenlenmesi dileğindeyseniz tarafımızdan randevü alabilirsiniz.
 • Isa6034
  Aynı sorun bende de var iyileşme oldumu sende yada herhangi onerdigin bişey varmı bende 15.08.2015 Tarihde humerus şaft kirigi amaliyat oldum.
 • ayşe14  - çıkık
  mrb hocam . benim yaklaşık 15 yıl önce sağ kolum dirsekten çıktı. o zaman çıkıkçıya götürdüler ama tutmamış. bir kaç sefer doktora gitmiştim bişey yok demişlerdi. yakın zamanda bir dqaha gittim ve doktor kemiklerden birinin çıkık olduğunu yuvasında olmadığını söyledi. yerine oturturuz ama çok zaman geçmiştir yuvasının olduğu yer yumuşak dokuyla dolmuştur bu şekilde alışmış kemik eğer oturtursak şikayetlerin daha da artabilir yeniden çıkmış gibi olur tutmayabilir çok fazla yapacak bişey kalmamış geç kalınmış dedi. bunun bir çözümü olmaz mı bu kadar uzun zaman geçtiği için kolumdaki çıkık düzelip eğrilik düzelmezmi
 • DrSerefAktas
  reziduel radius başı çıkıklarında uygulanan tedavi yöntemleri vardır. Sizin çıkığınızın bu tedavilere uygun olup olmadığı muayene ve tetkikleriniz ile ortaya koyularak tedavi seçeneği belirlenir.
 • ayşe18  - kırık
  hocam mrb. benim 12 yaşından önce düştüğümde kolum kırılmış yada çıkmış. çıkıkçıya götürmüşler ancak kolumda şekil bozukluğu kaldı. kolumu ne tarafa çevirirsem çevirim diğerine göre yamuk duruyor. hastaneye gideceğim daha önce gittim bişey yok gibi hareket ettir geçer dedi doktor. bişey yoksa şekli neden bozuk olabilir ki. ameliyatla düzeltilebilir aradan geçen zaman sürecinde. şuan da 28 yaşındaym
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyolojik tetkikleriniz ile son durumunuz değerlendirilerek size en uygun tedavi seçeneği belirlenebilir.
 • reyizler21341d  - Humerus Kemigi
  Merhaba Şeref Bey. 1 Ay Önce okulda bilek güreşi yaparken humerus kemigim kırıldı birden doktora gittik ve ameliyat olması gerektigini söledi doktor yurtdışındaydı 1 hafta doktoru bekledik bu arada1 hafta alçıda kaldı doktor geldiginde ameliyat oldum ve 1 tane vida takıldı ameliyattan sonra 2 hafta daha alçıda kaldı sonra alçıyı cıkardı 3 hafta sonra tekrardan görüselim dedi ve bu arada hareket ettirmemi söledi kolum incelmişti Ama kaslarımı hissedebiliyordum sıkabiliyordum ve kolumu %60 aşaya indirebiliyorum sebebi nedir sizce nasıl geçer Günde 2 kez banyoya girip sıcak su tutuyorum hareket ettitrmeye çalısıyorum ama tamamen sol kolumu açamıyorum ağrı acı yok 3 hafta sonra fizik tedaviye gönderebiliriz evde kolunu açamassan dedi evde açmaya çalısmalı mıyım napmalıyım ??
 • DrSerefAktas
  fizik tedavi ve hareket önerileri sizi takip eden doktorun son durumunuzu muayene ve radyografi ile değerlendirerek alabileceği bir karardır.
 • cengizmanager  - humerus kemiği ameliysız tedavi
  Hocam benim kolum humerus bölgesinden kırıldı.Ameliyatsız tedavi yapacağım dedi doktorum. Kolumu komple atere aldı ve sardı. Alçıya alınalı 15 gün oldu ama halen kolumdan kemiğin sallanma sesi geliyor. Kemik sanki havada sallanıyormuş gibi geliyor. Hocam birde kırılan yerde biraz acıklık kaldı. o acıklığı kafana takma dedi düzelecek dedi. isterseniz size mail olarak rontgen resmleri atabilirim. o acıklık kafama cok takıldı. iyi çalışmalar.
 • DrSerefAktas  - humerus kırığı
  muayene ve radyolojik tetkiklere göre tedavi hekimce belirlenebilir. Bizden ikinci görüş almak isteğinde iseniz iletişim bilgilerindeki telefon kanalı ile bilgi alabilirsiniz.
 • hcg1907  - kol kırığı
  hocam iyi günler , bundan yaklaşık 13-14 sene evvel kolumu dirsek noktasından kırmıştım kolum yanlış kaynamıştı yıllardır sadece şekil bozukluğu bulunmakta acaba şu anda ameliyat olsam şekil bozukluğu giderilebilir mi bir de bu ameliyatta kolumun fonksiyon kaybetme riski bulunmakta mıdır iyi günler dilerim
 • DrSerefAktas  - kolda şekil bozukluğu
  Kolda şekil bozukluğunuzun yeri önem taşımaktadır. Muayene ve radyolojik tetkiklerinize göre yapılabilecekler değerlendirilebilir.
 • selfmachine  - Humerus Şaft Kırığı
  Hocam merhaba, 32 yaşındayım. yaklaşık 2,5 ay önce düşmeye bağlı sağ humerus şaft kemiğimi kırdım. 1,5 ay atel alçı, son 1 aydır da sarmiento breysi kullanıyorum. son kontrolümde kaynama iyice belirgin şekilde görülmeye başladı. breyse geçtiğimde dirseğimde hareket kısıtlılığı vardı ama doktorumun söylediği hareketi düzenli olarak yapınca kısa sürede düzeldi. sizce breysi daha ne kadar süre daha kullanmam gerekir? Teşekkkürler
 • DrSerefAktas
  breys kullanımına son verme kararı muayene ve radyolojik olarak kaynama durumunuza göre verilebilir. kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber ortalama kaynama süresi 4 ay civarındadır.
 • oknysr  -  Yıldırdın beni humerus
  Hocam tekrardan merhaba 7.5 ay önce humerus saftı kırıgı meydana gelmişti. 1.5 ay once kolumda acılanma oldu ve kolum alcıya alındı. 2 hafta önce alcı cıktı ve doktor 15 gün sonra kontrole gel dedi bugün gittim fakat kolda egri kaynama olmuş dedi.Doktor 1 hafta sonra tekrar gelmemi ve doçent doktora filmi gösterecegini söyledi. Egrilik ileriki zamanlarda sıkıntı olur mu ? Docent doktor tekrardan kolu kırıp düzeltecez diyebilir mi? Acaba ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin.
 • DrSerefAktas
  açılanmanın miktarı, eklem hareketleriniz açılanmanın yeri ve yönü kararı belirleyecektir. muayene ve radyografileriniz incelenerek daha doğru karar verilebilir.
 • selimhankece
  Hocam yaklasık 1 hafta once bilek guresı esnasında sol humerus kemıgım kırıldı tedavı olarak alçı mı yoksa ameliyat mı olmalıyım? su an alcıda kolum ılk gunlere gore daha az acıyor saygılar hocam.
 • DrSerefAktas
  Alçı içinde hasta konforlu ise ve kırık posizyonu iyi ve açılanma yoksa ameliyatsız tedavi uygulamayı tercih edebiliriz. Dilerseniz durumunuzun değerlendirilmesi için mevcut tetkiklerinizle beraber kliniğimizden randevü alabilirsiniz.
 • Servetmetin  - Humerus şekil bozukluğu
  Hocam öncelikle çok çok teşekkür ederim. Hocam 1.5 ay önce bilek güreşi sırasında humerus kemiğimi kırdım breys yapıldı ve haftadan haftaya kontrol izlendi şimdi durum iyi gözüküyor kaynama başlamış dedi doktor bey sinirlerde doku da herhangi bir sorun yok. Benim sorum şu hocam kolum kaynadı ancak, kolumfa şekil bozukluğu oluştu doktora sorduğumda hafif açılanma var ve bu açılanmanın 7-8 yıl a geçeceğini vücudun onu törpileyeceğini söyledi ne kada doğru eski halini alır mı acaba hocam? Şimdiden çok teşekkür ederim hocam...
 • DrSerefAktas
  büyümesi tamamlanmamış hastalarda düzelme olmaktadır. Erişkin hastalarda daha küçük derecelerdeki belli yöndeki açılanmalar düzelmektedir. Ancak fonksiyonel açıdan tahminde bulunabilmek için muayene ve radyolojik incelenme gereklidir.
 • serengin  - radial sinir lezyonu
  hocam bizim gibi hastalar ile ilgilendiğiniz için çok tşk ediyorum iyiki sizin gibi insanlar va soruma gelince 05.04.2015 te humerus şaft kırığı ameliyatına girdim ameliyat öncesi bileğimde hiç sorun yoktu hatta doktorla birlikte kontrol ettik elini kaldır cevir vs ama ameliyattan sonra bileğim parmaklarım kalmaz oldu doktora sorduğumda geçiçi felç dedi orda sinirleri sağa sola kasmış zarar gelmesin diye sizce benim elimde ki fonksiyon kaybı geri gelirmi bunu yaşayıpta düzelen insanlar var mı çok tedirginim moralim çok bozuldu ameliyattan 3 gün geçti hala yemek yiyemiyorum moral bozukluğunda ...
 • DrSerefAktas
  ortalam iyileşme süreci 6 haftayı bulabilmektedir. Bazı olgularda biraz daha uzayabilir. Doktorunuz ameliyatta siniri ortaya koyup korudu ise düzelme beklenir. Muayene ve EMG ie takip yerinde olacaktır. Bu arada eksersiz ve destek ateli konusundanda doktorunuz ile görüşebilirsiniz.
 • oknysr  - humerus
  Hocam merhaba 6 bucuk ay once sol humerus şaftı kırığı meydana geldi sabitleme takıdı sinirlerde zarar gördü bileğimi hala yukarı kaldıramıyorum bu normal mi? birde 1 ay önce sabitleme çıktı fakat doktor spor yap dedi spor yaparkende kemikten çıt sesi geldi ve kolumdan elime kadar uyuşukluk meydana geldi doktora gittiğimde açılanma oldğunu söyledi dirsek ve omuz arasını sentetik alçıya aldı.(1 ay oldu) büğün içinden yine çıt sesi geldi fakat uyuşukluk yok birşey olur mu? alçı çıktıktan son napmam lazım ? yine aynısı tekrarlanır mı? cevabınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin .
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve radyografi ile EMG tetkikleri ile birlikte değerlendirilerek tedavi planlaması yapılabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!