Humerus Kırıkları (Kol Kemiği) Kırıkları Yazdır

HUMERUS KIRIKLARI (KOL KEMİĞİ) KIRIKLARI

Humerus kemiği omuz ile dirsek arasında yer alan kol bölgesinin kemik yapısını oluşturur. Humerus kırıkları, direkt darbeler, dirsek yönünde aksiyel yüklenmelerle kırılabilir. Bunun yanında omuz ve dirsek hareketlerini yaptıran çok güçlü adeleler humerus kemiğine yapıştığı için bu adelelerin ani kasılmalarında (beyzbolda top fırlatma), epilepsi nöbetleri sırasında humerus kemiği kırılabilir. Humerus kırıkları bilek güreşi müsabaklarında da zaman zaman görülen bir kırıktır. Ayrıca; osteoporoz, Paget hastalığı, kemik tümörleri, metastazlar ve enfeksiyon gibi kemiği zayıflatıcı nedenler varlığında humerus kırığı minimal bir travma ile oluşabilir.

Humerus kırıkları hangi yaşlarda sıktır?

Humerus kırıkları üç an bölgeye ayrılarak değerlendirilir: 1-Proksimal Humerus (Humerus üst uç), 2- Humerus cisim ve 3-Distal Humerus (Humerus alt uç) kırıkları. Humerus üst uç kırıkları daha ileri yaşlarda görülür. Ortalam görülme yaşı 65 tir. Proksimal humerus kırıkları, bu yaş grubunda kalça kırıkları ve el bileği kırıklarından sonra 3. sıklıkta görülen kırıklardır. Humerus cisim kırıkları ise ortalama 55 yaş ile daha genç hasta grubunda görülmektedir.

Humerus cisim kırıklarının bulguları nelerdir?

Hastalarda çok şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik görülür. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının birbirine sürtme sesi çok şiddetli ağrı ile duyulabilir. Ayrıca kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kısalık görülebilir. Yine bu hastalarda, radial sinir dediğimiz sinir kemiğe çok yakın seyrettiği için yaralanma sırasında zedelenmiş  olabilir. Bu durumda hastalar el bileklerini yukarı kaldırmakta sorun yaşarlar.

Humerus kırıkları nasıl tedavi edilir?

Humerus kırıkları, sıklıkla alçı, atel yada breys ile tedavi edilebilir. Radial sinir hasarı olan humerus kırıkları, damar yaralanmasıı olan humerus kırıkları, kırık uçlarının aşırı yer değiştirdiği kırıklar, açık humerus kırıkları ile patolojik humerus kırıkları cerrahi tedavi edilirler. Ortopedik cerrahi tedavi de radial sinir ve damar yaralanması mevcutsa sıklıkla plak vida yöntemi tercih edilir. Açık kırık yada yumuşak doku defekti, kemik kaybı durumunda eksternal fiksasyon uygulanır. Kapalı kırıklarda, nörolojik yaralanma yoksa patoloji kırıkların bir kısmında intramedüller çivi dediğimiz kemik içine ilerletilen çelik yada titanium tüp şeklinde çivilerle cerrahi tedavi uygulanır.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (1310) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • abdullah okan  - humerus kırığı
  Merhaba hocam benim kızımın homerus kemiğinde kırık var 15 gün oldu şişliği inmişti fakat bu sabah baktığımızda yine şiştiğini fark ettik ve de acıdığını söylüyor sizce bu normalmidir.
 • DrSerefAktas
  normal olmayıp kontrol ettirmeniz önerilir.
 • mustafa25  - Bilek güreşi yaparken humerus kırığı gerçekleşti
  Bilek güreşi yaparken humerus kırığı oldu doktorlar özel bandajla düzelir dediler 2 ay oldu kolum kaynamaya başladı fizik tedaviye yönlendirdiler fizk teki doktor dirseğinizi açabilmeniz için sert uygulama yapmamız gerektiğini yaparsak kolun tekrar kırılabilir diyorlar kolumun iyi olmasınımı beklemeliyim yoksa işlem gerçekleşmelimi ?
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikinizle karar verilebilir.
 • oknysr
  merhaba hocam 3.5 ay önce iş kazası sonucu sol kol humerus kırığı meydana geldi koluma sabitleme takıldı sinirler zarar görmüs bileğim aşağı düşüyor yukarı kaldıramıyorum doktor zamanla düzelir dedi fakat 3.5 ay oldu hala kaldıramıyorum sadece elimi yumruk yaptığımda düz tutabiliyorum kolumdada uyuşukluk var sabitleme hala çıkmadı o yüzden mi uyuşukluk? bu zaman sizce ne kadar sürer ? düzelmeme ihtimali olur mu ?
 • DrSerefAktas
  öncelikle 3 er hafta ara ile yapılacak EMG testlerinde sinir iyileşmesi gelişip gelişmediği gözlenmelidir. Gelişme olmaması durumunda tendon transferi uygulanmaktadır.
 • pamukkaleli20  - humerus kırığı
  Öncelikle kolay gelsin Doktor Bey. Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Benim humerus parçalı kırığım vardı. iyileşeli 1 yıl oluyor. platin kolumda hala duruyor. 3 ay sonra askere gideceğim. Herhangi bir zorluğu olur mu ?
 • DrSerefAktas
  İmplantınız muhtemelen askerde çıkarılabilir.Gittiğinizde ortopedi doktoruna başvurunuz.
 • fatihemail  - 25 derece açılı humerus kırığı
  Hocam öncelikle teşekkürler. 2,5 ay önce bilek güreşi yaparken humerus kırığı yaşadım. doktorum ameliyatsız atel ile tedavi yapmayı tercih etti. yaklaşık 25 derecelik bir açı mevcut kırıkta. kırıktan önce 2 yıldır vücut geliştirme sporuyla uğraşıyodum. benim endişem kırığın bu şekilde kaynamasından sonraki süreç ne olur. kolumu eskisi gibi kullanabilir miyim. mevcut 25 derecelik açıyla kaynaması problem teşkil eder mi. bu arada 32 yaşındayım. kolumu iyi bir iyileşme sürecinden sonra ne kadar kullanabilirim. moralman kötü hissediyorum. bilginizi rica ederim.
 • DrSerefAktas
  Açılanmanın yeri ve yönü sonucu belileyecektir. Ancak profesyonel anlamda sporu yapacaksanız cerrahi tedavi önerilir.
 • Uzmismail  - Humerus Kirigi
  Merhaba hocam esim 27 Eylulde gecirdigi trafik kazasi sonucu humerus kemiginde parcali kirik olustu. Ameliyat gerekmedigini belirten doktorumuz kolu alciya alarak gonderdi. Bes gun önce alci cikarildi ve sarmiento bread takildi ancak alcidayken sis olmayan el ve elden dirsege kadar olan bolum sismeye basladi doktorumuz bunun normal oldugunu inecegini soyledi besgundur herhangi bir inme olusmadi bugunde bu kisimda agrilar var konu ile ilgili yorumunuz bekliyorum, simdiden tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiki ile bir değerlendirme yapılabilir.
 • dnzserap  - kol kırığı
  benim kuzenimin kolu kırıldı attan düşerek oluştuda doktor alcının tutmadığını ameliyet gerektiğinin sölemiş tabi ameliyat başarısız olursa 2 parmağinin kesilebileceğini sölemis kol kırılmasında bole bişey olabilirmi
 • DrSerefAktas
  Bazı durumlarda dolaşım bozukuğu kırıklara eşilk edebilir ki bu muayene ve tetkiklerle ortaya koyulabilir. Acil bir yaklaşım gerektirir.
 • Anil  - Omuz Başı Kırığı
  Hocam Saygılar, yaklaşık 3 yıl önce annemin sol kol kemiğinin omuza bağlantı(eklem) yerinde parçalı kırık oluştu ve takılan platin ile bu kırıklar bir araya getirildi. 2 buçuk yıl boyunca annem bu platini kullandı ve 6 ay önce 2. bir operasyonla platin çıkartıldı. 6 hafta fizik tedavi görmesine rağmen sol kolu 45-50 dereceden yukarı kalkmıyor. elle tutup kaldırdığımızda yukarıda tutabiliyor. bu durumda iyileşmesi için nasıl bir yöntem önerirsiniz? ek bir incelemeye gerek var mıdır?
 • DrSerefAktas
  şikayetlerin sürmesi durumunda muayene ve mr tetkiki önerilir.
 • Samet99  - ön kol kemiği kırığı
  Hocam benim elime halı sahada top geldi bileğin 4 cm kadar aşağısında ön kol kemiği kırıldı doktorlar 3-4 hafta dedi fakat 2 hafta oldu dışarıda maç felan yapıyorum günlük işlerimi yapıyorum hiçbir ağrım yok sizce bi sakıncası varmıdır ?
 • DrSerefAktas
  kaynamanın tamamlandığından emin olmalısınız aksi halde iyileşmenizi geçiktirmiş olursunuz.
 • yasemrah  - sol humerus kırığı
  Hocam 27/08/2014 tarihinde trafik kazasi geçirdim ve sol kol humerus kemiğimde direğin 5 parmak üstünde 4 cm bir kirik meydana geldi ve acil serviste kolum alçıya alindi. Ilk ameliyat dediler sonra alçıya aldılar kazadan bir hafta sonra gittiğim de doktor kaynamaya başlamış dedi ve 4 aylik hamileyim kırık geceleri şişlik ve ağrı yapıyor normal mi birde alçı koldan ne zaman çıkar acaba
 • DrSerefAktas
  erken dönemde ağrılar olmaktadır. Radyolojik ve klinik kaynama durumuna göre alçı çıkarılması zamanı belirlenebilir.
 • dreamsland  - lutfen yardım edin
  sayın hocam 07.09.2014 tarihinde 4 yasındaki oğlum düştü ve sağ dirseğinin 1-1,5 cm üzerinde kırık meydana geldi. ameliyat ile 2 adet platin takıldı. fakat röntgenlerine baktığımda kemikler arası boşluk görünüyor ve kemikler birbirini tam olarak karşılamıyor. doktorumuz başarılı bir ameliyat olduğunu söylüyor. ama içim rahat değil. yorumunuzu alabilirmiyim ve röntgen görüntülerini size nasıl iletebilirim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkilerinizin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerinden randevü alabilirsiniz.
 • burak87
  hocam merhabalar daha öncede yazmıştım tekrar sormak istedigim bisey var benim humerus kırıgım dirsegin 2-3 parmak üstünde alcılı tedavi yöntemini tercih etmiştik 10 derecelik bi acılanma vardı suan 85 gün oldu 65 günden sonra fizik tedaviye basladım ve 15.seansımdayım ama eklem hareket acıklıgında bi kısıtlanma var 90 derecenin üstüne bükemiyorum ve ekstansiyondada 10-15 derecelik bi kısıtlık var 85 gün gecmesine ragmen böyle olması sizce normalmi fizyoterapi uzmanı acılıcak diyor ama sanki bana bir gelişme yok gibi geliyor süre erkenmi sizce dirsegimi hareket ettirebilmem icin ve bi kısıtlılık kalırsa bu bundan sonra cerrahi tedavi ile düzelebilirmi gerçekten dirsegimi kullanmam cok onemli benim icin işim geregi simdiden tesekkürler
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • orhanok21
  mrb. hocam bi sorum olacaktı 24 yaşındayım bundan 8 yıl önce kolum tam ortadan kırıldı yani dirsekle bilek arası şuan kolumu tam döndüremiyorum yani avuç içim yukarı bakacak şekilde tam dönderemiyorum bu neden kaynakladı birde tedavisi mümkün mü ?
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • harun harun  - hocam kolay gelsin
  yaklasık bır hafta önce gorevdeyken düştüm ve sol hemerus alt uc kırıgı oldugunu soyleyıp alcıya aldılar bunun ıyuılesme surecı nedır kamu personelı oldugum ıcın kac gun ıcınde işimin basına donebılırım
 • DrSerefAktas
  2-3 aylık bir süreçte kaynama beklenirken masabaşı iş yapıyorsanız 1-2 haftada işe dönebilirsiniz.iş detayınız göre doktorunuz istirahate karar verecektir.
 • Hasta1028  - sol on 2 kırık
  hocam oncelıkle kolay gelsın benım 2 hafta once kolum kırılmıstı bu aralar yanma oluyor acaba neden platın var 2 tane neden.tesekkur ederım
 • DrSerefAktas
  Bazı dırumlarda gelişen ödem sinirlere bası yaparak yanmaya neden olabilmektedir. Bu tip durumda mutlaka doktorunuza kontrol ettirmelisiniz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!