Humerus Kırıkları (Kol Kemiği) Kırıkları Yazdır

HUMERUS KIRIKLARI (KOL KEMİĞİ) KIRIKLARI

Humerus kemiği omuz ile dirsek arasında yer alan kol bölgesinin kemik yapısını oluşturur. Humerus kırıkları, direkt darbeler, dirsek yönünde aksiyel yüklenmelerle kırılabilir. Bunun yanında omuz ve dirsek hareketlerini yaptıran çok güçlü adeleler humerus kemiğine yapıştığı için bu adelelerin ani kasılmalarında (beyzbolda top fırlatma), epilepsi nöbetleri sırasında humerus kemiği kırılabilir. Humerus kırıkları bilek güreşi müsabaklarında da zaman zaman görülen bir kırıktır. Ayrıca; osteoporoz, Paget hastalığı, kemik tümörleri, metastazlar ve enfeksiyon gibi kemiği zayıflatıcı nedenler varlığında humerus kırığı minimal bir travma ile oluşabilir.

Humerus kırıkları hangi yaşlarda sıktır?

Humerus kırıkları üç an bölgeye ayrılarak değerlendirilir: 1-Proksimal Humerus (Humerus üst uç), 2- Humerus cisim ve 3-Distal Humerus (Humerus alt uç) kırıkları. Humerus üst uç kırıkları daha ileri yaşlarda görülür. Ortalam görülme yaşı 65 tir. Proksimal humerus kırıkları, bu yaş grubunda kalça kırıkları ve el bileği kırıklarından sonra 3. sıklıkta görülen kırıklardır. Humerus cisim kırıkları ise ortalama 55 yaş ile daha genç hasta grubunda görülmektedir.

Humerus cisim kırıklarının bulguları nelerdir?

Hastalarda çok şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik görülür. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının birbirine sürtme sesi çok şiddetli ağrı ile duyulabilir. Ayrıca kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kısalık görülebilir. Yine bu hastalarda, radial sinir dediğimiz sinir kemiğe çok yakın seyrettiği için yaralanma sırasında zedelenmiş  olabilir. Bu durumda hastalar el bileklerini yukarı kaldırmakta sorun yaşarlar.

Humerus kırıkları nasıl tedavi edilir?

Humerus kırıkları, sıklıkla alçı, atel yada breys ile tedavi edilebilir. Radial sinir hasarı olan humerus kırıkları, damar yaralanmasıı olan humerus kırıkları, kırık uçlarının aşırı yer değiştirdiği kırıklar, açık humerus kırıkları ile patolojik humerus kırıkları cerrahi tedavi edilirler. Ortopedik cerrahi tedavi de radial sinir ve damar yaralanması mevcutsa sıklıkla plak vida yöntemi tercih edilir. Açık kırık yada yumuşak doku defekti, kemik kaybı durumunda eksternal fiksasyon uygulanır. Kapalı kırıklarda, nörolojik yaralanma yoksa patoloji kırıkların bir kısmında intramedüller çivi dediğimiz kemik içine ilerletilen çelik yada titanium tüp şeklinde çivilerle cerrahi tedavi uygulanır.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (1324) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • oknysr  -  Yıldırdın beni humerus
  Hocam tekrardan merhaba 7.5 ay önce humerus saftı kırıgı meydana gelmişti. 1.5 ay once kolumda acılanma oldu ve kolum alcıya alındı. 2 hafta önce alcı cıktı ve doktor 15 gün sonra kontrole gel dedi bugün gittim fakat kolda egri kaynama olmuş dedi.Doktor 1 hafta sonra tekrar gelmemi ve doçent doktora filmi gösterecegini söyledi. Egrilik ileriki zamanlarda sıkıntı olur mu ? Docent doktor tekrardan kolu kırıp düzeltecez diyebilir mi? Acaba ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin.
 • DrSerefAktas
  açılanmanın miktarı, eklem hareketleriniz açılanmanın yeri ve yönü kararı belirleyecektir. muayene ve radyografileriniz incelenerek daha doğru karar verilebilir.
 • selimhankece
  Hocam yaklasık 1 hafta once bilek guresı esnasında sol humerus kemıgım kırıldı tedavı olarak alçı mı yoksa ameliyat mı olmalıyım? su an alcıda kolum ılk gunlere gore daha az acıyor saygılar hocam.
 • DrSerefAktas
  Alçı içinde hasta konforlu ise ve kırık posizyonu iyi ve açılanma yoksa ameliyatsız tedavi uygulamayı tercih edebiliriz. Dilerseniz durumunuzun değerlendirilmesi için mevcut tetkiklerinizle beraber kliniğimizden randevü alabilirsiniz.
 • Servetmetin  - Humerus şekil bozukluğu
  Hocam öncelikle çok çok teşekkür ederim. Hocam 1.5 ay önce bilek güreşi sırasında humerus kemiğimi kırdım breys yapıldı ve haftadan haftaya kontrol izlendi şimdi durum iyi gözüküyor kaynama başlamış dedi doktor bey sinirlerde doku da herhangi bir sorun yok. Benim sorum şu hocam kolum kaynadı ancak, kolumfa şekil bozukluğu oluştu doktora sorduğumda hafif açılanma var ve bu açılanmanın 7-8 yıl a geçeceğini vücudun onu törpileyeceğini söyledi ne kada doğru eski halini alır mı acaba hocam? Şimdiden çok teşekkür ederim hocam...
 • DrSerefAktas
  büyümesi tamamlanmamış hastalarda düzelme olmaktadır. Erişkin hastalarda daha küçük derecelerdeki belli yöndeki açılanmalar düzelmektedir. Ancak fonksiyonel açıdan tahminde bulunabilmek için muayene ve radyolojik incelenme gereklidir.
 • serengin  - radial sinir lezyonu
  hocam bizim gibi hastalar ile ilgilendiğiniz için çok tşk ediyorum iyiki sizin gibi insanlar va soruma gelince 05.04.2015 te humerus şaft kırığı ameliyatına girdim ameliyat öncesi bileğimde hiç sorun yoktu hatta doktorla birlikte kontrol ettik elini kaldır cevir vs ama ameliyattan sonra bileğim parmaklarım kalmaz oldu doktora sorduğumda geçiçi felç dedi orda sinirleri sağa sola kasmış zarar gelmesin diye sizce benim elimde ki fonksiyon kaybı geri gelirmi bunu yaşayıpta düzelen insanlar var mı çok tedirginim moralim çok bozuldu ameliyattan 3 gün geçti hala yemek yiyemiyorum moral bozukluğunda ...
 • DrSerefAktas
  ortalam iyileşme süreci 6 haftayı bulabilmektedir. Bazı olgularda biraz daha uzayabilir. Doktorunuz ameliyatta siniri ortaya koyup korudu ise düzelme beklenir. Muayene ve EMG ie takip yerinde olacaktır. Bu arada eksersiz ve destek ateli konusundanda doktorunuz ile görüşebilirsiniz.
 • oknysr  - humerus
  Hocam merhaba 6 bucuk ay once sol humerus şaftı kırığı meydana geldi sabitleme takıdı sinirlerde zarar gördü bileğimi hala yukarı kaldıramıyorum bu normal mi? birde 1 ay önce sabitleme çıktı fakat doktor spor yap dedi spor yaparkende kemikten çıt sesi geldi ve kolumdan elime kadar uyuşukluk meydana geldi doktora gittiğimde açılanma oldğunu söyledi dirsek ve omuz arasını sentetik alçıya aldı.(1 ay oldu) büğün içinden yine çıt sesi geldi fakat uyuşukluk yok birşey olur mu? alçı çıktıktan son napmam lazım ? yine aynısı tekrarlanır mı? cevabınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin .
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve radyografi ile EMG tetkikleri ile birlikte değerlendirilerek tedavi planlaması yapılabilir.
 • metin4251  - humerus parçalı kırık
  hocam merhaba. ben 2 yıl önce trafik kazası sonucu sağ kolumdan humeerus parçalı kırık tanısı ile ameliyat oldum. ameliyat sonrası bilekte düşüklük oldu 3 ay boyunca sonra düzeldi. kolumda tam iki plaka 17 de vida var. fizik tedavi aldım 1.5 ay kolum tam anlamıyla açılmadı bende bırakmak zorunda kaldım acısına dayanamayarak. 8 ay öncede emg çektirdim. sinirlerimde zedeleme ve zayıflık olduğu ortaya çıktı. bu konudada sağlık raporum var.kolumu sol kol gibi kullanamıyorum. sorum şu iki günden beri plaka takılı kolumda dirsekten aşağı kısımda ve el bileklerimde ağrı var ne yapmam gerekiyor hocam saygılarla.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • gsagdic34  - 2. Kırık
  Merhaba iyi akşamlar hocam. 3 ay önce sağ kolumun dirseği dağılmıştı ve amaliyat oldum. Amaliyatta leğen kemiğinden kemik alınıp koluma yani dirsege kondu. 12 vida platin plak mevcut kolumda. Düzelmişti baya kolum , kullanabiliyordum taki 10 gün öncesine kadar ve dirseğin üst bölgesinden kolum yine kırıldı. Cok acı cekiyorum her gün . Bugun kontrolüm vardı gitti. Film çektiler 10 gün sonra kola sabitleme takıcağız dediler ve dirseği oynatacaksın dediler sizce faydası olurmu hocam.? İyileşmesi ne kadarı alır. Kolumu oynattığım zaman hissediyorum kırığı. bekliyorum hocam cevabınızı?
 • DrSerefAktas
  Sorunuzdan anladığım kadarı ile dirsek hareketlerinizi kısıtlamayacak bir şekilde tedavi planlanmış. Tedavi ve takiplerinizi aksatmadığınız takdirde iyileşmenizin sorunsuz tamamlanması olasılığı yüksektir. Tekrar geçmiş olsun.
 • abdullah okan  - humerus kırığı
  Merhaba hocam benim kızımın homerus kemiğinde kırık var 15 gün oldu şişliği inmişti fakat bu sabah baktığımızda yine şiştiğini fark ettik ve de acıdığını söylüyor sizce bu normalmidir.
 • DrSerefAktas
  normal olmayıp kontrol ettirmeniz önerilir.
 • mustafa25  - Bilek güreşi yaparken humerus kırığı gerçekleşti
  Bilek güreşi yaparken humerus kırığı oldu doktorlar özel bandajla düzelir dediler 2 ay oldu kolum kaynamaya başladı fizik tedaviye yönlendirdiler fizk teki doktor dirseğinizi açabilmeniz için sert uygulama yapmamız gerektiğini yaparsak kolun tekrar kırılabilir diyorlar kolumun iyi olmasınımı beklemeliyim yoksa işlem gerçekleşmelimi ?
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikinizle karar verilebilir.
 • oknysr
  merhaba hocam 3.5 ay önce iş kazası sonucu sol kol humerus kırığı meydana geldi koluma sabitleme takıldı sinirler zarar görmüs bileğim aşağı düşüyor yukarı kaldıramıyorum doktor zamanla düzelir dedi fakat 3.5 ay oldu hala kaldıramıyorum sadece elimi yumruk yaptığımda düz tutabiliyorum kolumdada uyuşukluk var sabitleme hala çıkmadı o yüzden mi uyuşukluk? bu zaman sizce ne kadar sürer ? düzelmeme ihtimali olur mu ?
 • DrSerefAktas
  öncelikle 3 er hafta ara ile yapılacak EMG testlerinde sinir iyileşmesi gelişip gelişmediği gözlenmelidir. Gelişme olmaması durumunda tendon transferi uygulanmaktadır.
 • pamukkaleli20  - humerus kırığı
  Öncelikle kolay gelsin Doktor Bey. Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Benim humerus parçalı kırığım vardı. iyileşeli 1 yıl oluyor. platin kolumda hala duruyor. 3 ay sonra askere gideceğim. Herhangi bir zorluğu olur mu ?
 • DrSerefAktas
  İmplantınız muhtemelen askerde çıkarılabilir.Gittiğinizde ortopedi doktoruna başvurunuz.
 • fatihemail  - 25 derece açılı humerus kırığı
  Hocam öncelikle teşekkürler. 2,5 ay önce bilek güreşi yaparken humerus kırığı yaşadım. doktorum ameliyatsız atel ile tedavi yapmayı tercih etti. yaklaşık 25 derecelik bir açı mevcut kırıkta. kırıktan önce 2 yıldır vücut geliştirme sporuyla uğraşıyodum. benim endişem kırığın bu şekilde kaynamasından sonraki süreç ne olur. kolumu eskisi gibi kullanabilir miyim. mevcut 25 derecelik açıyla kaynaması problem teşkil eder mi. bu arada 32 yaşındayım. kolumu iyi bir iyileşme sürecinden sonra ne kadar kullanabilirim. moralman kötü hissediyorum. bilginizi rica ederim.
 • DrSerefAktas
  Açılanmanın yeri ve yönü sonucu belileyecektir. Ancak profesyonel anlamda sporu yapacaksanız cerrahi tedavi önerilir.
 • Uzmismail  - Humerus Kirigi
  Merhaba hocam esim 27 Eylulde gecirdigi trafik kazasi sonucu humerus kemiginde parcali kirik olustu. Ameliyat gerekmedigini belirten doktorumuz kolu alciya alarak gonderdi. Bes gun önce alci cikarildi ve sarmiento bread takildi ancak alcidayken sis olmayan el ve elden dirsege kadar olan bolum sismeye basladi doktorumuz bunun normal oldugunu inecegini soyledi besgundur herhangi bir inme olusmadi bugunde bu kisimda agrilar var konu ile ilgili yorumunuz bekliyorum, simdiden tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiki ile bir değerlendirme yapılabilir.
 • dnzserap  - kol kırığı
  benim kuzenimin kolu kırıldı attan düşerek oluştuda doktor alcının tutmadığını ameliyet gerektiğinin sölemiş tabi ameliyat başarısız olursa 2 parmağinin kesilebileceğini sölemis kol kırılmasında bole bişey olabilirmi
 • DrSerefAktas
  Bazı durumlarda dolaşım bozukuğu kırıklara eşilk edebilir ki bu muayene ve tetkiklerle ortaya koyulabilir. Acil bir yaklaşım gerektirir.
 • Anil  - Omuz Başı Kırığı
  Hocam Saygılar, yaklaşık 3 yıl önce annemin sol kol kemiğinin omuza bağlantı(eklem) yerinde parçalı kırık oluştu ve takılan platin ile bu kırıklar bir araya getirildi. 2 buçuk yıl boyunca annem bu platini kullandı ve 6 ay önce 2. bir operasyonla platin çıkartıldı. 6 hafta fizik tedavi görmesine rağmen sol kolu 45-50 dereceden yukarı kalkmıyor. elle tutup kaldırdığımızda yukarıda tutabiliyor. bu durumda iyileşmesi için nasıl bir yöntem önerirsiniz? ek bir incelemeye gerek var mıdır?
 • DrSerefAktas
  şikayetlerin sürmesi durumunda muayene ve mr tetkiki önerilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!