Kalça Kırıkları Yazdır

KALÇA KIRIKLARI

Hangi kırıklar kalça kırıkları olarak kabul edilir?

Kalça, yuva-top şekli bir eklemdir. Uyluk kemiği ve onun uzantısı olan top şeklindeki femur başını birleştiren femur boyun kısmında ve boynun biraz altındaki trokanterik bölgede olan kırıklar kalça kırıkları olarak adlandırılır.

Kalça kırıkları ne tip travmalarla oluşur?

Kalça kırıkları, daha sık olarak ileri yaş ve osteoporotik kemik yapısı olan hastalarda gözlenir. Genelde ev içinde düşme, ayağının takılması ile denge kaybı en önemli kırık sebebidir. Kalça kırıkları kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat fazla görülür. Genç hastalarda görülen kalça kırıklar ise trafik kazası, yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalar ile oluşur.

Kalça kırıklarının bulguları nelerdir?

Kalça kırıklarında hastalar; düşme sonucu kasık ve kalçalarında şiddetli ağrı olduğunu ve bir daha kalkamadıklarını, kalksalar bile yürümelerinin çok ağrılı olduğunu ifade ederler. Kalça kırıklı hastaların muayenesinde; kırığın olduğu bacakta kısalık, ayağın dışa dönük durduğu ve kalçayı hareket ettirmeye çalışmakla ağrı şikayeti görülür.

Kalça kırıklarında tanı nasıl koyulur?

Kalça kırıklarında tanıda, birçok olguda fizik muayene röntgen tetkikleri yeterli olmaktadır.

Kalça kırıklarının tehlikeleri nelerdir?

İleri yaş hastalarda eşilk eden diğer hastalıklara kalça kırığıda eklenince hastanın metabolik dengesinde bozulma olur. Kalça kırığı nedeni ile ayağa kalkamayıp vakitlerini yatakta geçiren hastalarda önlem alınmazsa yatmaya bağlı vücudun değişik bölgelerinde tedavisi güç olan bası yaraları oluşabilir. Yine yatmaya bağlı oluşan staz ile bacak damarlarında tıkanmalar (derin ven trombozu) görülmektedir. Yine kalça kırıklı hastarda oluşan pıhtıların akciğer ve beyin gibi organlara emboli atması durumu da hayatı tehdit eden sorunlara yol açmaktadır.

Kalça kırıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Kalça kırıklarının cerrahi tedavisinde başlıca iki yöntem vardır: 1- Kalça kırığının çivi ile tespit edilmesi, 2- Kalça protezi ile tedavi (parsiyel yada total protez). Genç hastalarda, kemik kalitesi nispeten iyi, ameliyat öncesi çok iyi hareket eden dinç ileri yaştaki kalça kırıklı hastalarda kırığın çivi ile tespiti uygulanır. Kemik kalitesi oldukça düşük ileri yaş hastalarda, parkinson, epilepsi gibi nörolojik hastalığı olanlar, demansı olan hastalar, tümör metastazı ile kalça kırığı oluşmuş hastalarda tedavi seçimi protez uygulamasıdır. Her iki grup hastada erken dönemde ayağa kaldırabilinse de protezde yük verme daha erken olmaktadır. Hastalarda ameliyat sonrası pıhtı oluşumunu önlemek için kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (556) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • niğdeli70  - Pelvis kırığı
  Hocam trafik kazası sonucu Pelvis kırığı oluştu platin takıldı ameliyat olalı 45 gün oldu ayak parmaklarımda ve ayak tabanımda şiddetli ağrı ve yanma var ağrı kesici fayda etmiyor ağrılar neden olabilir ağrılardan uyuyamıyorum kaburgamda kırıklar vardı 6 hafta istirahatle geçti bu ayak ağrıları için ne yapabilirim birde Pelvis kırığı iyileşmesi tam olarak ayağa kalkmam ne kadar sürer bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar
 • DrSerefAktas
  kırık tipiniz ve kırıkla komşu olacak sinirlerin var olup olmadığı muayene bulgularınız ve tetkiklerinizle şikayetlerinizin nedeni ortaya koyulduktan sonra tedavi planlanabilir.
 • gurcangullu87  - trafik kazasından dolayı travma ve miyozitis ossif
  hocam merhaba,kolay gelsin iyi çalışmalar..hocam 05,04,2013 tarihinde trafik kazasından dolayı ağır hasar aldım.şu anda hamd olsun iyiyim.yanlız sol kalçama yakın düz kemikte plattin var ve sol kalçamda hareketlerim çok kısıtlı..öyle ki miyozotos ossifikans teşhisi konuldu..bu kalça kısıtlılığından dolayı ne yapmalıyım?ggece yaatğa girene kadar spor yapıyorum,sabah namaza kalktığımda tüm vucudum tutulmuş bir vaziyette..hocam vereceğiniz cevaop çok önemli,rica ediyorum,yardımcı olur musunuz?
 • DrSerefAktas
  miyositis ossifikansın gelişiminin tamamlanan olgularda cerrahi tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.
 • seki  - kalça kırığı
  2012 şubat ayında geçirdiğim trafik kazası sonucu kalçamda pubis kemiğinin kırılması sonucu kapalı ameliyat ve uzun istairahat dönemi geçirdim. bu durumdan dolayı ilerde hamileliğimde beni bekleyen sorunlar yada dikkat etmemi gerektirecek hususlar karşılaşabileceğim zorluklar nedir bunlar hakkında bilgi almak istiyorum.iyi çalışmalar
 • DrSerefAktas
  Genellikle mevcut krığı yer değiştirme göstererek kaynayıp kaynamadığı yada arzu edildiği gibi kaynadığına göre farklılıklar olabilir. Ensağlıklı yorum son durumunuzun radyolojik tetkikleri ile yapılabilir. Bir ortopedi yada Kadın Doğum uzmanına başvurursanız size yardımcı olacaktır.
 • niğdeli70  - femur boyun kırığı
  iyi çalışmalar hocam ben 20 yaşındayım 25.04.2014 te düşme sonucu sol kalça kemiğime 3 adet çivi takılıp kapalı ameliyat oldum doktorum 3 ay basmamamı söyledi ara sıra kalçam da ağrı ve batma oluyor normal mi yaklaşık 40 gün oldu süreç nasıl işleyecek kaynama ne zaman oluşur ne zaman yürürüm üniversitede okuyorum endişe duyuyorum yürümeme riskim varmı bandırmada yaşıyorum süreci hızlandırmak için ne yapabilirim beni bilgilendirirseniz memnun olurum iyi günler dilerim
 • DrSerefAktas
  Femur boyun kırıklarında en önemli görülebilecek sorunlar kaynamama ve avaskuler nekroz gelişimi olup şikayetleriniz için son durumunuzun muayene ve radyografi ile değerlendirilmelidir.
 • cerenb
  cevabınız için teşekkür ederim . bir şey daha sormak istiyorum. hareket ederken doğrulurken dönerken falan hiç ağrı ya da acı hissetmiyorum ve ağrı kesici de kullanmıyorum. ağrı olmaması normal mi?
 • DrSerefAktas
  Kırık tipi ve hastanın ağrı eşiği ağrı düzeyini belirlemektedir. bazı hastalarda ağrı olmayabilmektedir.
 • cerenb
  17.05te ağaçtan düştüm . tömografi ve röntgen sonucunda sağ tarafta pelvis kırığı olduğu söylendi. ameliyata gerek görülmedi. iki haftadır yatak istirahatindeyim. çok rahat dönebiliyorum. bacaklarımı oynatabiliyorum ve hiç ağrım olmuyor. kırık kaynamış olabilir mi?
 • DrSerefAktas
  Kaynama için süre erkens. Ancak kırık tipine göre daha erken harekete izin verilen durumlar mevcuttur. Ortopedi doktorunuz ile irtibata geçip tedavi planı detayını öğrenebilirsiniz
 • brsckr  - hastanede ilgisizlik
  iyi günler hocam. 12.05 tarihinde merdivenlerden düşme sonucu boyunda, kalcamda ve belimde kırıklar meydana gelmiştir ve hastaneye acil olarak giriş yapmıştım fakat aradan 3 gün geçmesine rağmen hiçbir muayene yapılmamıs durumdaym bu kırıkların hemen tedavi edilmesi gerekmezmi
 • DrSerefAktas
  Vakit geçirmeden bir ortopedi uzmanı ile görüşerek durumunuz ve tedavi planınız hakkında bilgi almanızı önerebilirim.
 • yolcu026  - Sol tarafta sakrum kırığı
  Iyi çalışmalar sayın hocam. 11/04/2014 te yaklaşık 2 metrelik bir yükseklikten düştüm. Acilde çekilen röntgende herhangi bişey çıkmadı. Aynı gün çekilen MR da sol tarafta sakrum kırığı tespit edildi. Ama kırık birbirinden ayrılmamış. 3 haftadır istirahat ediyorum. Son kontrolde çekilen röntgende durum gayet iyi çıktı. 3. Haftadan itibaren ağırlık vermeye başka dedi doktorum. Sorum şu: değneksiz ne zamandan itibaren yürüyebilirim ve üzerine ağırlık vermeye başlayınca egzersiz yapmam gerekiyor mu, gerekiyorsa ne gibi egzersizler yapılabilir. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  ortalama 6-8 haftada kaynam beklenir. Ancak radyolojik takipteki iyileşme önemlidr.
 • emma  - Sağ bacak femur kalça kırığı
  29.11.2013 tarihinde sağ bacak femur kemiğine platin takılmıştı. Yaklaşık dört ay oldu. Platin takılan bacakta kasık ağrısı, diz kapağı ve çevresinde ağrı, ve ayak bileğinde ayakta ağrılar oluyor. Bu ağrılar normal midir? kontrollerde röntgen çekiliyor. MR veya tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle tetkik yapılması uygun olur mu? Bu kırıklarda bacakta aksama zamanla kaybolur mu?
 • DrSerefAktas
  Geçen süre itibarı ile ağrılarınızın olmaması beklenir ancak bazı hastalarda hareketsizliğe bağlı yada travma esnasında diğer bölgelerinde etkilenmesinden dolayı ağrılar olabilmektedir. Muayene sonrasında gerek duyulursa radyolojik tetkikler yapılabilir.
 • Talip  - Kalça Kırığı
  Hocam iş yerinde 07.03.2014 tarihinde geçirmiş olduğum bir kaza sonucunda bilateral ramus pubis + sağ sacrum + sağ acetabulum kırığı tespit edildi.16.04.2014 tarihine kadar yatak istirahati verildi ve aynı gün kontrolüm var.Sizce iyileşmem ve yürüyebilmem için ne kadar zaman geçmesi gerekir ve hareket olarak nelere dikkat etmem gerekir?Bir mobilya firmasında sevkiyat ve montaj elemanıyım.İyileştikten sonra işime sorunsuz devam edebilir miyim?
 • DrSerefAktas
  bu kırıklarınızın içinde yer alan asetabulum kırığı elem içi kırık olup ileride sizin aktivite düzeyinizi belirleyen kırık olacaktır. Asetabular kırıkların tedavisinde anatomik reduksiyon gerekmektedir.
 • remzi  - kalça kırıgı
  annem 91 yaşında kalça kırıgı tespit edildi 01.03.2014)tarihinde 06.03.2014) ha ameliyat edilmedi kaç gün içinde edilmesi gerekir ve riskleri nelerdir
 • DrSerefAktas
  Bu yaş grubundaki hastalar kardiyoloji,dahiliye ve anestezi hekimlerince değerlendirilerek riskler saptanmaktadır.
 • ali yılmaz  - soru
  iyi çalışmlar hocam annem 59 yaşında beyin damar tıkanıklığı var kendsinde gçen hafta kalça kırığı oluştu doktorların bazısı amelitında sorun olmaz dedi bazısı riskli dedi bi doktorda ameliyat edilmeden ayağa kalkabilir derken bir başkası ameliyat olmazsada ölebilir dedi iki arada kaldık bize bi yol gösterebilirmisiz teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Farklı görüşler belirtilmiş, net fikir sahibi olunması için muayene ve tetkiklerin değerlendirilmesi önerilir.
 • Elif Öztürk  - Kalça kırığı
  Hocam 1 ay öncesinde 5-6 metre yükseklikten düştüm ameliyat gerekmediği için yatarak tedavi gördüm 1 hafta önce kontrole gittiğimde doktorum kaynamanın olduğunu oturabilirsin dedi oturuyorum ayağa da kalkıyorum yürüyemiyorun yanlız geceleri ağrım devam ediyo agrı kesici de fayda etmez oldu kaynayan kemik ağrır mı hocam ne kadar sürer bu ağrılar
 • DrSerefAktas
  Şikayetlerinizn durumuna göre eğer kaynama yeterli sağlandı ise fizik tedavi önerilebilir. Aktivite düzeyi muayene ve radyografiler ile sağlanabilmektedir.
 • yeşim
  65 yaşında bir hastamız var kalçanın eklem yerinde kırılma vardı ve ameliyatla 3 tane vida takıldı ve doktorlar kemiğin %60-70 kaynayabileceğini söylediler olmazsa tekrar ameliyatla protez takılacağı söylendi biz bu aşama biz ve hasta ne yapmalıyız bize yardımcı olurmusunuz acil
 • DrSerefAktas
  Doktorunuzun önerdiği eksersiz ve aktivite durumuna uymanız en önemlisidir. Takipte hastanın durumuna göre karar verilecektir.
 • bülent tunsa  - beyin kanaması
  hocam babam 4 yıl önce beyin kanaması geirdi yatalak olarak yatıyorşimdide kalça kemiği kırıldı 65 yaşında ameliyat riskli diyorlar ne önerirsiniz
 • DrSerefAktas
  kalça kırıklarında ameliyat riskleri birçok hastada olabilmektedir. Yoğun bakım ünitesi olan bir yerde tekrar riskler değerlendirilmelidir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!