Kalça Kırıkları Yazdır

KALÇA KIRIKLARI

Hangi kırıklar kalça kırıkları olarak kabul edilir?

Kalça, yuva-top şekli bir eklemdir. Uyluk kemiği ve onun uzantısı olan top şeklindeki femur başını birleştiren femur boyun kısmında ve boynun biraz altındaki trokanterik bölgede olan kırıklar kalça kırıkları olarak adlandırılır.

Kalça kırıkları ne tip travmalarla oluşur?

Kalça kırıkları, daha sık olarak ileri yaş ve osteoporotik kemik yapısı olan hastalarda gözlenir. Genelde ev içinde düşme, ayağının takılması ile denge kaybı en önemli kırık sebebidir. Kalça kırıkları kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat fazla görülür. Genç hastalarda görülen kalça kırıklar ise trafik kazası, yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalar ile oluşur.

Kalça kırıklarının bulguları nelerdir?

Kalça kırıklarında hastalar; düşme sonucu kasık ve kalçalarında şiddetli ağrı olduğunu ve bir daha kalkamadıklarını, kalksalar bile yürümelerinin çok ağrılı olduğunu ifade ederler. Kalça kırıklı hastaların muayenesinde; kırığın olduğu bacakta kısalık, ayağın dışa dönük durduğu ve kalçayı hareket ettirmeye çalışmakla ağrı şikayeti görülür.

Kalça kırıklarında tanı nasıl koyulur?

Kalça kırıklarında tanıda, birçok olguda fizik muayene röntgen tetkikleri yeterli olmaktadır.

Kalça kırıklarının tehlikeleri nelerdir?

İleri yaş hastalarda eşilk eden diğer hastalıklara kalça kırığıda eklenince hastanın metabolik dengesinde bozulma olur. Kalça kırığı nedeni ile ayağa kalkamayıp vakitlerini yatakta geçiren hastalarda önlem alınmazsa yatmaya bağlı vücudun değişik bölgelerinde tedavisi güç olan bası yaraları oluşabilir. Yine yatmaya bağlı oluşan staz ile bacak damarlarında tıkanmalar (derin ven trombozu) görülmektedir. Yine kalça kırıklı hastarda oluşan pıhtıların akciğer ve beyin gibi organlara emboli atması durumu da hayatı tehdit eden sorunlara yol açmaktadır.

Kalça kırıkları nasıl tedavi edilmektedir?

Kalça kırıklarının cerrahi tedavisinde başlıca iki yöntem vardır: 1- Kalça kırığının çivi ile tespit edilmesi, 2- Kalça protezi ile tedavi (parsiyel yada total protez). Genç hastalarda, kemik kalitesi nispeten iyi, ameliyat öncesi çok iyi hareket eden dinç ileri yaştaki kalça kırıklı hastalarda kırığın çivi ile tespiti uygulanır. Kemik kalitesi oldukça düşük ileri yaş hastalarda, parkinson, epilepsi gibi nörolojik hastalığı olanlar, demansı olan hastalar, tümör metastazı ile kalça kırığı oluşmuş hastalarda tedavi seçimi protez uygulamasıdır. Her iki grup hastada erken dönemde ayağa kaldırabilinse de protezde yük verme daha erken olmaktadır. Hastalarda ameliyat sonrası pıhtı oluşumunu önlemek için kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır.

Sorun Cevaplayalım (539) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • emma  - Sağ bacak femur kalça kırığı
  29.11.2013 tarihinde sağ bacak femur kemiğine platin takılmıştı. Yaklaşık dört ay oldu. Platin takılan bacakta kasık ağrısı, diz kapağı ve çevresinde ağrı, ve ayak bileğinde ayakta ağrılar oluyor. Bu ağrılar normal midir? kontrollerde röntgen çekiliyor. MR veya tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle tetkik yapılması uygun olur mu? Bu kırıklarda bacakta aksama zamanla kaybolur mu?
 • Talip  - Kalça Kırığı
  Hocam iş yerinde 07.03.2014 tarihinde geçirmiş olduğum bir kaza sonucunda bilateral ramus pubis + sağ sacrum + sağ acetabulum kırığı tespit edildi.16.04.2014 tarihine kadar yatak istirahati verildi ve aynı gün kontrolüm var.Sizce iyileşmem ve yürüyebilmem için ne kadar zaman geçmesi gerekir ve hareket olarak nelere dikkat etmem gerekir?Bir mobilya firmasında sevkiyat ve montaj elemanıyım.İyileştikten sonra işime sorunsuz devam edebilir miyim?
 • DrSerefAktas
  bu kırıklarınızın içinde yer alan asetabulum kırığı elem içi kırık olup ileride sizin aktivite düzeyinizi belirleyen kırık olacaktır. Asetabular kırıkların tedavisinde anatomik reduksiyon gerekmektedir.
 • remzi  - kalça kırıgı
  annem 91 yaşında kalça kırıgı tespit edildi 01.03.2014)tarihinde 06.03.2014) ha ameliyat edilmedi kaç gün içinde edilmesi gerekir ve riskleri nelerdir
 • DrSerefAktas
  Bu yaş grubundaki hastalar kardiyoloji,dahiliye ve anestezi hekimlerince değerlendirilerek riskler saptanmaktadır.
 • ali yılmaz  - soru
  iyi çalışmlar hocam annem 59 yaşında beyin damar tıkanıklığı var kendsinde gçen hafta kalça kırığı oluştu doktorların bazısı amelitında sorun olmaz dedi bazısı riskli dedi bi doktorda ameliyat edilmeden ayağa kalkabilir derken bir başkası ameliyat olmazsada ölebilir dedi iki arada kaldık bize bi yol gösterebilirmisiz teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Farklı görüşler belirtilmiş, net fikir sahibi olunması için muayene ve tetkiklerin değerlendirilmesi önerilir.
 • Elif Öztürk  - Kalça kırığı
  Hocam 1 ay öncesinde 5-6 metre yükseklikten düştüm ameliyat gerekmediği için yatarak tedavi gördüm 1 hafta önce kontrole gittiğimde doktorum kaynamanın olduğunu oturabilirsin dedi oturuyorum ayağa da kalkıyorum yürüyemiyorun yanlız geceleri ağrım devam ediyo agrı kesici de fayda etmez oldu kaynayan kemik ağrır mı hocam ne kadar sürer bu ağrılar
 • DrSerefAktas
  Şikayetlerinizn durumuna göre eğer kaynama yeterli sağlandı ise fizik tedavi önerilebilir. Aktivite düzeyi muayene ve radyografiler ile sağlanabilmektedir.
 • yeşim
  65 yaşında bir hastamız var kalçanın eklem yerinde kırılma vardı ve ameliyatla 3 tane vida takıldı ve doktorlar kemiğin %60-70 kaynayabileceğini söylediler olmazsa tekrar ameliyatla protez takılacağı söylendi biz bu aşama biz ve hasta ne yapmalıyız bize yardımcı olurmusunuz acil
 • DrSerefAktas
  Doktorunuzun önerdiği eksersiz ve aktivite durumuna uymanız en önemlisidir. Takipte hastanın durumuna göre karar verilecektir.
 • bülent tunsa  - beyin kanaması
  hocam babam 4 yıl önce beyin kanaması geirdi yatalak olarak yatıyorşimdide kalça kemiği kırıldı 65 yaşında ameliyat riskli diyorlar ne önerirsiniz
 • DrSerefAktas
  kalça kırıklarında ameliyat riskleri birçok hastada olabilmektedir. Yoğun bakım ünitesi olan bir yerde tekrar riskler değerlendirilmelidir.
 • ebru karataş
  benim annem 3-4 gün önce yaklaşık 6m yüksekten düştü kalçasında çökme kırıklar ve çatlak varmış ameliyat gerekmediğini söylediler yatarak iyileşecekmiş ne kadar sürede yürümeye başlayabilir?
 • DrSerefAktas
  kırık tipine göre farklılıklar olabilmektedir.
 • ebru su  - kalca ve legen kırıgı
  mrb hocam ben 4 ay önce bi banyo kazası yaptım leğen kemiğim ve kalçamda kırıklar var 2 platinim 7 tanede vidam var basıyorum ama doktorum tam üstüne basma dedi 1,5 ay bastonla yürüyceksin dedi yeni yeni yürüyom 3 ay basma demişti zaten eskisi gibi ne zaman olurum bunun süresi nedir hocam
 • DrSerefAktas
  kırık tipine göre farklılıklar olmakla beraber 6 ayda çok iyi konuma gekmeniz beklenir.
 • sedat yıldız  - kalça kırıgı
  hocam 1bucuk ay once kalça kırıgı amelıyatı oldum vida takıldı ayagımı saga sola oynattıgm zaman hafıf agrı oluyor ve kıtlama sesı gelıo sızce bı zararı olurmu..
 • DrSerefAktas
  mutlaka muayene ve tetkikiniz önerilir.
 • ayhan  - l3 kalca kemigi
  Hocam kolay gelsin babamın kalça kemiği l3 kemiği kirildi ve doktor ameliyat dedi ama kalp doktoru yuksek riskli dedi ve ameliyata izin vermedi hocam nasil bir yol izlemeliyim lütfen yardimci olun lokal çimento nedir bu tedaviyi duyduk
 • DrSerefAktas
  Yoğun Bakım ünitesi olan bir yerde ameliyat olup olamayacağı konusunda Kardiyoloji doktorunuzla konuşabilirsiniz. Yine bazı hastalar genel anestez bazı hastalarda spinal anestezi uygulanabilmektedir.
 • Eda Evran  - Pelvis Kırığı
  Merhabalar.Annem 23/01/2014 te kendisine araba çarpması sonucu pelvis kırığı oluştu.Kırık sol kalçasındaymış.Tam 1 hafta oldu sırt üstü yatıyor ağrıları çok .Doktorlar kesin ameliyat olması gerektiğini söylüyorlar.Ama bir haftadır ameliyata alınmadı.Bizim çocukları olarak merak ettiğimiz ameliyatın neden uzatıldığı,ameliyat olduktan sonra ne kadar süre içerisinde eski haline döneceği.Teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  ameliyatın gecikmesi ile ilgili en net bilgiyi hastanızı takip eden ortopedi uzmanından öğrenebilirsiniz.
 • Rukiye
  Kalça kemiğinden dolayı babam birbuçuk yıl önce ameliyat geçirdi. Şimdiye kdr kntrollerde kemiğin kaynadığı ve hiçbirsorun olmadığı söylendi ancak şimdi kaynamanın yeterli olmadığu platinin hafif eğildiği söylendi . Tkrr ameliyat dedi ameliyatı yapan dr bizde gatadan emekli prfesör bir dr a gittik oda biZe evet biraz oynamış ama bu kaynsmaya engel değil ve biraz daha bklenirse kynnama olabilir dedi şimdi hngisini ypmlyz bilmiyoruz. Sizdende görüşünüzü öğrenmek ve biZe bir tedavi şkli önermenizi rica ediyorum. Kaynamamış kırık tedavisi diye bir tedavi duydum bu bu durumda olabilecek bir tedavimidir
 • DrSerefAktas
  platinde eğrilmenin olması genel itibarı ile kırıkta kaynama olmadığını göstermektedir. Eğer kaynama ile ilgili sorun sürüyorsa tedavi değişikliğine gidilebilir.
 • hacer  - benim kalça kemiğmle ayak bileğimde ağri var2ay ol
  :( kalçem veayak bileğim ağiriyo ançok ayak bileğim ağiriyor hocam çok dokturlara gitim deyişik şeyler suyledilerbirisi bel fitiği dedi biride topük tikeni biridesinirlerderahtsizlik var enson gitiğimdokturdakalcada kirik varmiş iyileşmi ondan fizik tedevi dedi en çok ayağimin bileği ağiryo teşekür ederim
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikler ile son durumunuz değerlendirilmeli bu şekilde tedavi belirlenmektadir.
 • murat zamanoğlu
  hocam yaklasık 1 ay 10gun once kalca kırıgı amelıyatı oldm 3 tane vida takıldı koltuk degnegı yardımyla ayaga kalktıgm zaman hafıf agrı oluyor normalmıdır yoksa kemık yada vıdalarda kayma olmus olabılırmı.
 • DrSerefAktas
  mutlaka doktorunuzla irtibata geçerek kontrolunuzu yaptırınız.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!