Omurga Kırıkları Yazdır

OMURGA KIRIKLARI

Omurga terimi ile vücudun hangi bölgesi kastedilmektedir?

Vertebral kolon diye de adlandırdığımız omurga yukarıda başın tam altından başlayıp aşağıda leğen kemikleriyle de eklem yaparak kuyruk sokumuna kadar uzanan omur (vertebra) dizisidir. Tüm vertebral kolon içinde 33 omur mevcuttur. Omurgayla üstte kafatası, göğüs bölgesinde kaburgalar ve kalça bölgesinde de leğen kemikleri eklem yaparlar. Omurga adeta vücudun aksı gibi yer alarak önemli bir görev yapar.

Omurga sadece 33 omur kemiğinden mi yapılmıştır?

Omurga yada vertebral kolon dediğimizde 33 omur ve bu omurlar arasındaki diskler, eklemler ve bağların yanısıra içinden geçen omuriliğin varlığını da birlikte ele almak gerekmektedir.

Omurga kırıkları neden önemlidir?

Omurga kırıklarının en önemli özelliği; omurganın vücudumuzun çeşitli bölgelerine, kol ve bacaklarımıza giden sinirlerinin ve omuriliğin barındığı yer olmasındandır. Omurgadaki kırık şiddeti ve yapısı ile orantılı olarak sinirlerde de hasar oluşturabilir. Bunun sonucunda felce kadar varan ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Yine omurga kırıkları nedeni ile uygun tedavi olmamış kırıklarda nörolojik hasar oluşmasa bile deformiteler gelişebilir. Bunlar erken evrede kendini belde eğrilikler ve kamburluk ile gösterirken ilerki yıllarda belin mekaniğindeki bozulma ile kireçlenme ve ağrılar ile bulgu verirler.

Omurga Kırıkları nasıl olur?

Omurga kırıklarının en önemli sebepleri trafik kazaları ve yüksekten düşmelerdir. Bunların dışında ateşli silah yaralanmaları, darp ve spor yaralanmaları ile de görülür. Osteoporoz yada tümoral veya enfeksiyon nedeni ile zayıflamış vertebralarda kırık daha kolay oluşmaktadır.

Omurga Kırığı şüphenilen bir kişiye ilk yardım nasıl yapılmalıdır?

Omurga kırıklarında omurganın stabilitesi bozulduğundan ilk yaklaşımda dikkatli olunmazsa ek omurilik yaralanmalarına neden olunabilir. Bu yüzden ilk yapılacak acil yardım çağırmaktır. Eğer omurga kırığı şüphesi olan hasta güvenli yerde ise ve nefes alıp vermesinde sorun yoksa sağlık ekipleri beklenmelidir. Eğer vertebra kırığı şüphesi olan hasta güvenli yerde değilse hastanın vücud bölgeleri hiç oynatılmadan sert bir platform üzerinde güvenli yere aktarılır.

Omurga kırıkları nasıl tedavi edilir?

Omurga kırıklarının tedavisi omurga kırığının tipi ve hastanın yaşına göre farklılık gösterir. İleri yaş hastalarda gördüğümüz osteoporotik kırıklarda korse tedavisi ve/veya vertebroplasti, kifoplasti işlemi uygulanır. Bunun dışında omurganın sadece ön kısımının yada yan çıkıntılarının kırıkları gibi kısmen basit kırıkları korse ile tedavi edilir. Omurgada ciddi patlama tarzı kırıklı olgularda kırığın basısı ile nörolojik araz olabilir yada olmayabilir. Nörolojik durum, mutlaka değerlendirilip kayıt edilmelidir. Ciddi kırıklarda sıklıkla belin arkasından girilerek posterior instrumentasyon + füzyon işlemi uygulanır. Nadiren bu kırıklara hem ön taraftan hemde arka taraftan yaklaşılarak cerrahi tedavi gerekebilir.

 

 

 


Ortopedik Hastalıklar Videoları

Sorun Cevaplayalım (807) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • pinom  - PELVİS OMURGA KIRIĞI
  Merhaba ben1 ay önce düştüm ve bu düşme sonucu çok sancılandım röntgen sonucunda dr pelvis omurga kırığı olduğunu söyledi.Oturma simidi vrdi.Ama bunun başka bir tedavisi yokmudur yardımcı olursanız sevinirim. Fizik tedavi iyi gelirse başlamk isterim..
 • DrSerefAktas
  koksiks kırıklarında oturma simidi ve istirahat ilk etapta önerilmektedir.şikayetler 6hf ile 2-3 ay sürebilmektedir. giderek azalma beklenir.
 • Atamelike  - T12 kırığı tedavi yöntemleri, hamilelik.
  4Ekim 2015 pazar günü merdivenin kırılması sonucunda sırt üstü düştüm. Acil doktorları çelik korse ile ev istirahati verdiler, 15 gün sonra kontol için gelmemi söylediler. Bu süre içinde ben iki hocamızla görüşebildim. Biri amelyat derken diğeri yatarak tedavi önerdi. Tabi yapılan kontrollerde T12 omurumun kırık olduğu ve herhangi bir his kaybı olmadığını çökme tarzında kırık olduğu söylediler. Aynı tanıyı koyup farklı tedavi yöntemleri önermeleri beni çok endişelendirdi. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca bu durumdayken banyo yapmamın bir mahsuru var mıdır? Son olarak da iyileşme sürecimden sonra hamile kamam omurgamda bir hasara neden olur mu?bu nekadar zaman alır? Bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  omurga çökme kırıklarında çökme miktarı ve kamalaşma açısı tedaviyi belirlemektedir. örneğin ön tarafta arkaya göre %50 yükseklik kaybı cerrahi yaklaşımı, vertebroplasti veya kifoplastiyi gerektirir.Kırık vertebranın nörolojik kayıp yoksa radyolojik olarak incelenmesi ile karar verilip tedavi planı yapılmaktadır
 • atakanyzk  - L4 kırk
  öncelikle merhabalar ben 19.08.2015 tarihinde yamaçparaşütü kazası sonucu L4 kemiğini kırdım 6 tane vida takıldı vidaların 2 yıl içersinde ameliyattan 8 ay sonra kontrolle eğer kemik kaynamış ise çıkarılabileceğini söyledi benim yapamıyacağım her hangi bir şey varmıdır (spor motor kullanmak vb.)
 • DrSerefAktas
  Teorik olarak yapabilirsiniz ancak bahsettiğiniz sporlar riskli olup ameliyat sonrası bel hareketleriniz kısıtlandığından yaralanma olasılığınız artmaktadır.
 • Mmeerrvvee
  Merhaba hocam annem ağaçtan düştü 20 gün önce simdi L1 ve L4 kemiği kırık. Ameliyat önermediler. 3 ay korse kullanması gerekiyormus. Sorum şu ; ne kadar sure içinde eski işlerine dönmeye başlar. 3 ay sürer mi yoksa daha kısa surede iyileşir mi?
 • DrSerefAktas  - L1 ve L4 kırığı
  En erken 3-4 aylık bir kaynama süreci vardır. Masa başı iş yapan hastalar daha erken dönemde korse ile işbaşı yapabilirler. Takip muayene ve radyografilerine göre karar verilir.
 • Beyaz  - L1 kırıgı ve amelyatı
  İyi günler haziran ayinda düşme sonucu l1 omurgamda çökme kırık oldugu söylendi amelyat oldum 3 tane vida takildi 2 ay korse kullandim 1ay önce doktoruma gittigimde kırıgin kaynadıgını soyledi şu an rahat hareket edebiliyorum tek sorunum özellikle gece yatarken sol tarafimda amelyat hizasinda kaburga kemigimin birinide içine alan bir agri ancak sol tarafima yatinca azaliyor bu agrilar normalmi acaba
 • DrSerefAktas
  normal olmayıp değerlendirimesi gereklidir.
 • ercüment  - ameliyat raporu hk.
  Hocam merhaba düşme sonucu omirilikden ameliyat oldu kırık harici eskiden kalan bazı sorunlarda olması nedeni ile ameliyat edildi ameliyat raporunda ( Ameliyet öncesi tanı : M51-İntervertebral disk bozuklukları, diğer: T08-Omurga kırığı, düzey tanımlanmamış. / Ameliyat sonrası rapor açıklaması : Hasta genel anestezi altında yüz üstü pozisyonda steril boyama ve örtülemeye takiben posterior longitonal pozisyonla girlidi, katlar geçildi. Paravertebral kaslar ekarte edildi posterior vertebral elemanlar ortaya konuldu. T11, L4 arası vertebralara Bilateral Pedikül vidaları yerleştirildi. Faset eklemler bozuldu posterior elemanlar dekorte edildi. adet rot pedükül vidalarına tutturularak redüksiyon sağlandı 2 adet DDT ile rotlar tutturuldu. T11-L4 arası vertebralar dekortile edilerek posterior fizyon amaçlı olarak 30cc allogreft ve hastadan elde edilen oto greft karıştırılarak yerleştirildi. Kanama kontrolüne takiben 1 adet homovak dren konularak katlar anatomik planda kapatıldı nörolojik patoloji izlenmedi.) Hocam rapor bu şekilde merak ettiğim T08 omurga kırığından hiç bahsedilmemiş rapor ne anlama geliyor acaba,ameliyattan 20 gün geçti baston ve yürüteç ile kısa mesafe sık sık yürüyor ağrısı yok ama cabuk yoruluyor günün çoğunu yatarak geçiriyor değerli yorumunuz için şimdiden çok teşekkürederim
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • ercüment
  Hocam peki T08 düzey tanımlanmamış ne anlama geliyor
 • ercüment  - ameliyat sonrasi
  Peki hocam ameiyat sonrasi 1 aydan sonra vucutta gece kasilma oluyor su An 2. Ayinda geceleri kasilma devam ediyor bu normal bir durummudur doktorumuz 1.5 sonundaki kontrolde normal dedi degerli yorumunuz icin simdiden tesekkur ederim
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastalarda değerlendirme için hastanın muayenesi,güncel radyoterapilerimin incelenmesi gereklidir. İkinci bir görüş almak niteliğinde icseniz bir ortopedi uzmanından. Yada dilerseniz kliniğimizden randevü alabilirsiniz.
 • eyup25  - yardım
  hocam iki yıl once omur iliğimde L4 L5 komprasor kemıklerimin kırılması sonucunda ameliyat oldum, 6 adet vida attılar o vidalar süreklı kalıcımı olacak yoksa cıkması gerekiyor mu doktor kemiğin kaynadıgını söyledi vidalara gerek varmı vidalar beni rahatsız ediyor bazen battıgını hissediyorum
 • DrSerefAktas  - implant çıkarılması
  Bel ameliyatlarında genel olarak eğer bir rahatsızlık vermiyorsa implantları çıkarmamaktayız. Ancak şikayetlerin sürdüğü hastalarda cerrahi olarak çıkarmak önerilebilir.
 • yunusemre_oz  - Kalça üzerine düşme sonucu çekilen mr raporu
  Merhaba hocam 19.03.2015 tarihinde işe giderken kalçamın üzerine düştüm ve acile gittik röntgen çekildi birşey yok dendi daha sonra ağrılarımın devam etmesi üzerine 23 martta beyin cerrahiye gittim ve kırık olabilir şüphesiyle mr istedi çektirdim fakat doktorum bir hafta yokmuş. Yatarken çok ağrım oluyor. Rapor sonucum aşağıda lütfen yorumlayabilirmisiniz. Teşekkürler. Bulgular: T7 superior end plate inde düzensizlik mevcuttur. T8 superior ende plateinden başlayarak posteriora dek uzanım gösteren horizontal etrafında ödemi olan fraktür hattı izlenmektedir. Bu düzeyde pedinküller kanal ön arka çapı normal olarak izlenmektedir. T8-T9 düzeyinde diskin minimal sol paramedian protyüzyonu izlenmekte olup medulla spinalis arasındaki yağ planları korunmuştur. T10-T11, T11-T12 düzeyinde diskin santral sol paramedian protrüzyonlarına ait görünüm izlenmektedir. Torakal spinal kord çapı ve intensitesi normaldir. Spinal kord lezyonu izlenmemiştir. Spinal kanal genişliği normaldir. Ekstradural-intradural kitle lezyonu saptanmamıştır.
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına tetkikleriniz ile beraber başvurursanız tedaviniz planlanabilir.
 • hamratorido  - sert zemine düşme sonucu omurgada kirik.
  Merhaba hocam.yaklaşık iki hafta önce annem kaygan zeminde sırt ustu sert bir şekilde yere düştü ve t12 ve l1 de kompresyon kırığı meydana geldi. Doktor şuan için amelyt gerekmdgni söyledi.L1 İn kanlanması bozulmuş. Eğer kanlanmsi duzelrse amlyt gerekmycgni söyledi. İlaç tedvsne basldk. Tavsylrnzi soylersnz çok minnettar kalirm. Şimdiden tesekkur ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyoloji tetkiklerine göre korse tedavisi yada diğer tedaviler gerekip gerekmediğine karar verilmelidir.
 • esin  - parcali omurga kirigi
  Merhaba, anneannem 71 yasinda. Dusme sonucu omurgayla kurek kemigi arasinda parcali kirik oldugunu soylediler. Ameliyatsiz iki ay celik korse ile surekli yatarak kirigin kaynayabilecegi soylendi. Yirmi gundur yatiyor. Bir ayin sonunda tekrar mr cekilecek fakat doktor bu surede oturarak yemek yiyebilirsin, wc ye gidebilirsin ve dus yapabilirsin dedi.biz yine de hareket ettirme konusunda tedirginiz, korseyi cikararak banyo yaptirilabilir mi kisa sureli oturabilir mi sizce? Kendisi seker hastasi bu arada.tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  korseyi oturur yada ayakta posizyonda iken çıkarmamanız en sağlıklı olanı olacaktır.Çökme miktarındaki artma cerrahiye ihtiyacı doğurabilir.
 • aslican  - tedavi şekli ne olmalıdır?
  mrb hocam. 3 ay önce düşme sonucu 12. omurgam kırıldı. İlk 1 ay hastanede yatak istirahatindeydim. Daha sonra 2 ay çelik korse kullandım. Bir hafta önce doktorum sırtımın pek de iyi olmadığını, ileride kamburluğa sebep olabileceğini ve ameliyat gerekebileceğini söyledi. Şu an 2 ay daha çelik korse kullanacağım. Bu durumlarda ameliyat şart mıdır? Korse ile iyileşme ihtimali nedir?
 • DrSerefAktas
  kaynama her hr-arikarda gerçekleşsede omurganın ön tarafında yükseklik kaybı oluşmuşsa bu ileride kifoz dediğimiz kamburluğa yol açabilir. Muayene ve radyografi bulgularınıza göre gerek duyulursa cerrahi tedavi ile düzeltimgerekebilir.
 • tolgahan2  - boyun omurumda kırık
  hocam iyi günler yaklaşık 2.5 ay önce bir trafik kazası geçirdim boynumda 6. omurda kırık var kazadan beridir boyunluk kullanıyorum 1 ay önce kontrole gittiğimde kaynama olmadığını söyledi doktorum 2 ay daha boyunluk kullanmamı söyledi boyun kırıklarının kaynama süresi nedir ortalama ve ne önerirsiniz
 • DrSerefAktas
  Ortalama 3-4 ay olup bazı olgularda 6 ayı bulabilmektedir.
 • senem1
  merhaba benim ablam bundan 5 yıl önce bel kaymasından ameliyat oldu. ama pek dik duramıyordu. bu yılda vidalarını(implantlarını)çıkartılar. sizce bu implant olayı doğrumu.bu olaydan sonra dik durabilirmi? ve implantlardan birinin parçası belde kalmış birşey olurmu?
 • DrSerefAktas
  Kalan implantın yerleşimi önem arz etmektedir. Buda muayene ve radyolojik tetkiklerin incelenmesi ile değerlendirilebilir.
 • senem1
  merhaba benim ablam 5 yıl önce bel kaymasından ameliyat oldu. ama yine pek dik duramıyordu. 2014 yılında implantlarını çıkardılar sizce bu doğru birşey mi.implant çıkartma olayı?
 • DrSerefAktas
  Omurgada füzyon tamamlandı ise implantlar çıkarılabilmektedir. Ek katkıları olmamaktadır.
 • qamzeblt  - sebebi nedir
  Hocam benim yakınım araba kazası gecirdi ve vucudunun belirli yerlerinde kiriklar var omurgasindada kaza yapali 3 gun oldu ama ameliyata almiyorlar sebebinide belirtmiyorlar acaba baska birsey mi var neden ameliyat etmiyorlar hala
 • DrSerefAktas
  Hatanın son durumunu bilen doktoru en doğru açıklamayı yapacaktır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!