Omurga Kırıkları Yazdır

OMURGA KIRIKLARI

Omurga terimi ile vücudun hangi bölgesi kastedilmektedir?

Vertebral kolon diye de adlandırdığımız omurga yukarıda başın tam altından başlayıp aşağıda leğen kemikleriyle de eklem yaparak kuyruk sokumuna kadar uzanan omur (vertebra) dizisidir. Tüm vertebral kolon içinde 33 omur mevcuttur. Omurgayla üstte kafatası, göğüs bölgesinde kaburgalar ve kalça bölgesinde de leğen kemikleri eklem yaparlar. Omurga adeta vücudun aksı gibi yer alarak önemli bir görev yapar.

Omurga sadece 33 omur kemiğinden mi yapılmıştır?

Omurga yada vertebral kolon dediğimizde 33 omur ve bu omurlar arasındaki diskler, eklemler ve bağların yanısıra içinden geçen omuriliğin varlığını da birlikte ele almak gerekmektedir.

Omurga kırıkları neden önemlidir?

Omurga kırıklarının en önemli özelliği; omurganın vücudumuzun çeşitli bölgelerine, kol ve bacaklarımıza giden sinirlerinin ve omuriliğin barındığı yer olmasındandır. Omurgadaki kırık şiddeti ve yapısı ile orantılı olarak sinirlerde de hasar oluşturabilir. Bunun sonucunda felce kadar varan ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Yine omurga kırıkları nedeni ile uygun tedavi olmamış kırıklarda nörolojik hasar oluşmasa bile deformiteler gelişebilir. Bunlar erken evrede kendini belde eğrilikler ve kamburluk ile gösterirken ilerki yıllarda belin mekaniğindeki bozulma ile kireçlenme ve ağrılar ile bulgu verirler.

Omurga Kırıkları nasıl olur?

Omurga kırıklarının en önemli sebepleri trafik kazaları ve yüksekten düşmelerdir. Bunların dışında ateşli silah yaralanmaları, darp ve spor yaralanmaları ile de görülür. Osteoporoz yada tümoral veya enfeksiyon nedeni ile zayıflamış vertebralarda kırık daha kolay oluşmaktadır.

Omurga Kırığı şüphenilen bir kişiye ilk yardım nasıl yapılmalıdır?

Omurga kırıklarında omurganın stabilitesi bozulduğundan ilk yaklaşımda dikkatli olunmazsa ek omurilik yaralanmalarına neden olunabilir. Bu yüzden ilk yapılacak acil yardım çağırmaktır. Eğer omurga kırığı şüphesi olan hasta güvenli yerde ise ve nefes alıp vermesinde sorun yoksa sağlık ekipleri beklenmelidir. Eğer vertebra kırığı şüphesi olan hasta güvenli yerde değilse hastanın vücud bölgeleri hiç oynatılmadan sert bir platform üzerinde güvenli yere aktarılır.

Omurga kırıkları nasıl tedavi edilir?

Omurga kırıklarının tedavisi omurga kırığının tipi ve hastanın yaşına göre farklılık gösterir. İleri yaş hastalarda gördüğümüz osteoporotik kırıklarda korse tedavisi ve/veya vertebroplasti, kifoplasti işlemi uygulanır. Bunun dışında omurganın sadece ön kısımının yada yan çıkıntılarının kırıkları gibi kısmen basit kırıkları korse ile tedavi edilir. Omurgada ciddi patlama tarzı kırıklı olgularda kırığın basısı ile nörolojik araz olabilir yada olmayabilir. Nörolojik durum, mutlaka değerlendirilip kayıt edilmelidir. Ciddi kırıklarda sıklıkla belin arkasından girilerek posterior instrumentasyon + füzyon işlemi uygulanır. Nadiren bu kırıklara hem ön taraftan hemde arka taraftan yaklaşılarak cerrahi tedavi gerekebilir.

 

 

 

 


Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

Sorun Cevaplayalım (792) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • eyup25  - yardım
  hocam iki yıl once omur iliğimde L4 L5 komprasor kemıklerimin kırılması sonucunda ameliyat oldum, 6 adet vida attılar o vidalar süreklı kalıcımı olacak yoksa cıkması gerekiyor mu doktor kemiğin kaynadıgını söyledi vidalara gerek varmı vidalar beni rahatsız ediyor bazen battıgını hissediyorum
 • DrSerefAktas  - implant çıkarılması
  Bel ameliyatlarında genel olarak eğer bir rahatsızlık vermiyorsa implantları çıkarmamaktayız. Ancak şikayetlerin sürdüğü hastalarda cerrahi olarak çıkarmak önerilebilir.
 • yunusemre_oz  - Kalça üzerine düşme sonucu çekilen mr raporu
  Merhaba hocam 19.03.2015 tarihinde işe giderken kalçamın üzerine düştüm ve acile gittik röntgen çekildi birşey yok dendi daha sonra ağrılarımın devam etmesi üzerine 23 martta beyin cerrahiye gittim ve kırık olabilir şüphesiyle mr istedi çektirdim fakat doktorum bir hafta yokmuş. Yatarken çok ağrım oluyor. Rapor sonucum aşağıda lütfen yorumlayabilirmisiniz. Teşekkürler. Bulgular: T7 superior end plate inde düzensizlik mevcuttur. T8 superior ende plateinden başlayarak posteriora dek uzanım gösteren horizontal etrafında ödemi olan fraktür hattı izlenmektedir. Bu düzeyde pedinküller kanal ön arka çapı normal olarak izlenmektedir. T8-T9 düzeyinde diskin minimal sol paramedian protyüzyonu izlenmekte olup medulla spinalis arasındaki yağ planları korunmuştur. T10-T11, T11-T12 düzeyinde diskin santral sol paramedian protrüzyonlarına ait görünüm izlenmektedir. Torakal spinal kord çapı ve intensitesi normaldir. Spinal kord lezyonu izlenmemiştir. Spinal kanal genişliği normaldir. Ekstradural-intradural kitle lezyonu saptanmamıştır.
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına tetkikleriniz ile beraber başvurursanız tedaviniz planlanabilir.
 • hamratorido  - sert zemine düşme sonucu omurgada kirik.
  Merhaba hocam.yaklaşık iki hafta önce annem kaygan zeminde sırt ustu sert bir şekilde yere düştü ve t12 ve l1 de kompresyon kırığı meydana geldi. Doktor şuan için amelyt gerekmdgni söyledi.L1 İn kanlanması bozulmuş. Eğer kanlanmsi duzelrse amlyt gerekmycgni söyledi. İlaç tedvsne basldk. Tavsylrnzi soylersnz çok minnettar kalirm. Şimdiden tesekkur ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyoloji tetkiklerine göre korse tedavisi yada diğer tedaviler gerekip gerekmediğine karar verilmelidir.
 • esin  - parcali omurga kirigi
  Merhaba, anneannem 71 yasinda. Dusme sonucu omurgayla kurek kemigi arasinda parcali kirik oldugunu soylediler. Ameliyatsiz iki ay celik korse ile surekli yatarak kirigin kaynayabilecegi soylendi. Yirmi gundur yatiyor. Bir ayin sonunda tekrar mr cekilecek fakat doktor bu surede oturarak yemek yiyebilirsin, wc ye gidebilirsin ve dus yapabilirsin dedi.biz yine de hareket ettirme konusunda tedirginiz, korseyi cikararak banyo yaptirilabilir mi kisa sureli oturabilir mi sizce? Kendisi seker hastasi bu arada.tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  korseyi oturur yada ayakta posizyonda iken çıkarmamanız en sağlıklı olanı olacaktır.Çökme miktarındaki artma cerrahiye ihtiyacı doğurabilir.
 • aslican  - tedavi şekli ne olmalıdır?
  mrb hocam. 3 ay önce düşme sonucu 12. omurgam kırıldı. İlk 1 ay hastanede yatak istirahatindeydim. Daha sonra 2 ay çelik korse kullandım. Bir hafta önce doktorum sırtımın pek de iyi olmadığını, ileride kamburluğa sebep olabileceğini ve ameliyat gerekebileceğini söyledi. Şu an 2 ay daha çelik korse kullanacağım. Bu durumlarda ameliyat şart mıdır? Korse ile iyileşme ihtimali nedir?
 • DrSerefAktas
  kaynama her hr-arikarda gerçekleşsede omurganın ön tarafında yükseklik kaybı oluşmuşsa bu ileride kifoz dediğimiz kamburluğa yol açabilir. Muayene ve radyografi bulgularınıza göre gerek duyulursa cerrahi tedavi ile düzeltimgerekebilir.
 • tolgahan2  - boyun omurumda kırık
  hocam iyi günler yaklaşık 2.5 ay önce bir trafik kazası geçirdim boynumda 6. omurda kırık var kazadan beridir boyunluk kullanıyorum 1 ay önce kontrole gittiğimde kaynama olmadığını söyledi doktorum 2 ay daha boyunluk kullanmamı söyledi boyun kırıklarının kaynama süresi nedir ortalama ve ne önerirsiniz
 • DrSerefAktas
  Ortalama 3-4 ay olup bazı olgularda 6 ayı bulabilmektedir.
 • senem1
  merhaba benim ablam bundan 5 yıl önce bel kaymasından ameliyat oldu. ama pek dik duramıyordu. bu yılda vidalarını(implantlarını)çıkartılar. sizce bu implant olayı doğrumu.bu olaydan sonra dik durabilirmi? ve implantlardan birinin parçası belde kalmış birşey olurmu?
 • DrSerefAktas
  Kalan implantın yerleşimi önem arz etmektedir. Buda muayene ve radyolojik tetkiklerin incelenmesi ile değerlendirilebilir.
 • senem1
  merhaba benim ablam 5 yıl önce bel kaymasından ameliyat oldu. ama yine pek dik duramıyordu. 2014 yılında implantlarını çıkardılar sizce bu doğru birşey mi.implant çıkartma olayı?
 • DrSerefAktas
  Omurgada füzyon tamamlandı ise implantlar çıkarılabilmektedir. Ek katkıları olmamaktadır.
 • qamzeblt  - sebebi nedir
  Hocam benim yakınım araba kazası gecirdi ve vucudunun belirli yerlerinde kiriklar var omurgasindada kaza yapali 3 gun oldu ama ameliyata almiyorlar sebebinide belirtmiyorlar acaba baska birsey mi var neden ameliyat etmiyorlar hala
 • DrSerefAktas
  Hatanın son durumunu bilen doktoru en doğru açıklamayı yapacaktır.
 • emir33  - Bacaklarda his kaybı
  hocam benim sorum şu annem yaklaşık 4 yıldır meme ca hastası tedavisin olduktan sonra bir yıl önce sırtında şiddetli ağrı başladı çekilen filmlerde t5 t6 vertabrada kırık tespit edildi ordaki kitle alınarak iplantla kafes takma işlemi yapıldı kitle temiz cıktı ameliyattan sonra 2-3 ay herşey iyiydi annem gayet sağlıklı yürüyordu fakat son 1 ay içerisinde her iki bacağında his kaybı oluştu şu an bacakları tutmuyor ayrıca büyük ve küçük tuvaletlerinide yapamıyor yani tuvaletinin geldiğini hissetmiyor neden olabilir cevap için şimdiden cok teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  öncelikle yapılacak muayene eğer opere olduğu bölgedeki sorunu düşündürüyorsa bölgenin güncel radyolojik incelemesi önrilir.
 • ibocann2763  - yardimci olurmusunuz lutfen
  S.a hocam hayırlı akşamlar dilerim. Suan frden yaziyorum size internetten arastirdim ve sizin cewap verdiginizi gördüm benim babam yuksekten dusme sonucu l4 l5 bel kaymasi sonucu hassr olusmus parmaklarini kipirtadabiliyormus ve aldigim bilgiye gore kucuk buyuk abdestini hissetmiyo kırsal alanda yasadigimizdan oturu evde fizim tedavi yöntemine basvurmak istiyoruz babamin durumu sizce duzelirmi duzelse dahi nekadar sure alir ve nekadar bi duzelme olur lutfen aydinlatici bisey soleyin..
 • DrSerefAktas
  travma ile olusan bel kaymalarinda cerrahi tedavi oncelikle gerceklestirilmelidir. Sonrasinda norolojik iyilesme zamani hastadan hastaya degismekle beraber 2 yil icinde olabilecek duzelme gerceklesebilir. Tabii travma anindaki hasarin boyutu norolojik durumdaki duzelmenin oranini belirlemektedir.
 • fatih55  - L1 L5
  HOCAM BENIM L1 VE L5 KEMIKLERDE TRAFIK KAZASI SEBEBIYLE UFAK KIRIK OLUŞTU YAKLASIK 20 GUN GECTI KORSE ILE DOLAŞIYORUM TAM IYILEŞMEMNE KADAR SÜRER BEN EDİRNEDEYIM ISTANBULA GELDIĞIMDE YANINIZA GELECEĞİM
 • DrSerefAktas
  transvers proceslerdeki kiriklar ortalama 4 haftada iyilesirken omurganin kendisinde oln kiriklar 3=4 ayda iyilesmektedir.
 • skrclp  - şakir
  merhaba hocam 28 yaşındayım 2 yıl önce spondilolistezis teşhisiyle ameliyat oldum.belimde 6 tane platin var L5-s1 dejenere olmuş raporda öyle yazıyordu.doktorum platinler ağrı sızı yapmıyorsa platinler belinde kalabilir dedi.ileri yaşlarda bi sorun yaratırmı?? ameliyat olup platinleri aldırmam gerekirmi??
 • DrSerefAktas
  bir şikayetniz yok ise kalabilir. Aldırmak zorunda değilsiniz.
 • mürsel  - L1 KIRIGI
  S.A. hocam.2014 ocak ayında trafik kazası sonucu bel kırığrı meydane geldi.rady. tetk. ve incelemeler:xray+ct:L1 kompresyon kırığı,kanal içi basısı TANI:S32.0 LOMBER VERTABRA KIRIĞI .ameliyat olmam gerektiği söylendi ve oldum.ameliyatta kısaca 8 adet pedinkül vidası,2 adet ara bağlantı takıldı.sıkıntım desteksiz eğilelemek ve çabuk yorulma birde 2,5 ay rapor verdi normal eski halime ne kadar sürede dönebilirim.birde sizce ne kadar özür verirler eğer başvuru yaparsam tesekkurler
 • DrSerefAktas
  Ortalama kaynama süresi 3 ay olup normale dönmeniz beklenir. Dikkat edeceğimiz aktiviteler konusunda doktorunuz bilgi verecektir. Özür duruöu ile ilgili bilgimiz olmayıp Devlet Hastanelerinden öğrenebilirsiniz.
 • abdullah markus  - toraks bel ve pelvis kırıkları kapalı T12 vertapra
  hocam mrb benuzman çavuşum 17/12/2013 tarihinde yürüyüşyaparken düştüm o gün hastaneye gittim ve t12 de kırık oldugu toraks bel ve pelvis kırıkları teşhisi konuldu ve bugun hala sancılarım olmakta 2 gün önce hastaneye gittim toraks bel ve pelvis kırıkları kapalı ve kırık aynı duruyor denildi ağrılarım normal mi ve ne yapmalıyım. teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  Ağrılarınız ve kaynama olmaması normal olmayıp tetkiki yerinde olacaktır
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!