Donmuş Omuz Hastalığı Yazdır

DONMUŞ OMUZ HASTALIĞI (FROZEN SHOULDER)

Donmuş Omuz hastalığı nedir?

Donmuş omuz, omuz ekleminde hareket kısıtlılığı ve ağrı ile giden bir hastalıktır. Omuz ekleminde kapsüler yapışıklığı olarak ta bilinir. Hastalık sinsi başlar, bulgular gittikçe ağırlaşır ve uzun zaman sürecinde düzelme gösterir.

Donmuş Omuz hastalığının bulguları nelerdir?

Donmuş omuz hastalığının en önemli bulguları, omuz hareketlerinde ileri derecede kısıtlanma ile fonksiyon kaybı ve ağrıdır. Ağrı bazı hastalarda özellikle geceleri çok fazla gözlenir. Hastalık seyri sırasında üç evre görülür ki bulgular evrelere göre farklılıklar gösterir:

1. evre: Omuz ekleminin tüm hareketleri oldukça ağrılıdır. Eklem hareket açıklığında kısıtlanma başlar.

2. evre: Bu evrede hareket kısıtlılığı belirgin şekilde artarken ağrı azalabilir.

3. evre: İyileşme evresi diye adlandırılan bu evrede ağrı çok azalmıştır. Eklem hareketlerinde açılma görülür. Omuz eklemi hareket açıklığında kısıtlanma görülen hastalarda yapılacak cerrahi müdahaleler için en uygun evre olarak kabul edilir.

Donmuş Omuz hastalığının nedenleri nelerdir?

Donmuş omuz hastalığının tam sebebi bilinmektedir. Hastalık sıklıkla proksimal humerus kırığı, döndürücü manşet yırtığı, omuz cerrahisi gibi omuz travması geçiren hastalar ve bu nedenle uzun süre tespit edilenlerde görülür. Yine donmuş omuz hastalığı, şeker hastalarında yüksek oranda görülmektedir. Bunun yanısıra; hipotiroidi, hipertiroidi, tuberküloz ve nörolojik hastalıklarda da görülmektedir.

Donmuş Omuz tanısı nasıl koyulur?

Donmuş omuz hastalığının tanısı fizik muayene koyulur. Olası eşlik eden omuz sorunlarını tanımlamak için sıklıkla radyografi ve MR tetkiki yapılır.

Donmuş Omuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Donmuş omuz hastalığında tedavide ilk aşama antienflamatuvar ilaç tedavisi ve eksersizdir. Bu tedavi ile başarılı olunulmadığında fizik tedavi veya eklem içi enjeksiyon yapılınır. Fizik tedaviye yanıt vermeyen olgularda anestezi altında manipulasyon ile eklem hareket açıklığı kazanılır. Tüm bunlara yanıt vermeyen hastalar, omuz eklemi kapsüllerinde ileri derecede kontraktür ve kısalma olan hastalardır. Bu hastalarda omuz eklemine 2-3 delikten girilerek gerekli gevşetme işlemleri yapılarak omuz eklemi hareket kısıtlılığı açılır.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.Sorun Cevaplayalım (65) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Tubag  - Çok önemli
  :angry:merhaba Ben yazın ters bir hareketten omzumu döndürdüm ağrım o günden beri devam ediyo 2 kez kortizon vurdular fizik yarım yaptım acıdan bitmedi ensonunda Mart ayında sıkışmadan dolayı antroskopi oldum kolumda yapışıklık çökmüş ama 2 ay oldu fizik yapmama rağmen kolum kalkmıyor ve dayanılmaz acı var başka Dr gittim dün tekrar ameliyat dedi yıktıkta varmış bana yardımcı olurmuşsunuz Bursa'dan yazıyorum.önerinizvarmıdır
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinize göre bir tedavi planı yapılabilir.
 • deniz  - donmuş omuz
  ege üniversitesinde rontgen çekildi bana donmuş omuz tehşisi kondu ama benim omuzum değil kolumun yan tarafı ve kolumun altı ağrıyor kolum artık hiç hareket ettiremiyorum çok ızdırabım var.teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  donmuş omuzda muayene tanıyı sağlamaktadır. Bu olgularda mr ile e altta yatan patoloji ve donmuş omuz düzeyi saptanabilir. Tanı koyulunca tedavi planlanmalıdır.
 • Emre Basaran  - Omuz agrisi
  merhaba,ben 10 aydır omuzumdan rahatsızlık çekıyorum . Fızık tedavısı gördüm ve ıkı kere kortızonlu ıgne yedım. Fakat ıgnenın etkısı gecıcı oluyor . yapılan kontrollerde ( scan, echo) yırtık veya kıreclenme olmadıgı soylendı. Ağrılarım devam edıyor ve hareketlerımde kısıtlamalar var. ne onerebılırsınız . Sımdıden teşekkür ederım
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleriniz incelenmelidir.
 • hilal çopur  - Sle + mfas+ omuz periartriti
  Merhaba hocam, SLE hastasıyım 6 yıldır tedavi görüyorum. Ateşli, omuz ,kol ve bacak ağrılı atak geçirdim haziran ayının 12'sinde. Bu geçirdiğim en ağrılı ataktı ve 10 gün sürdü. Hemen romotoloğa gittim ağızdan prednol kullandım 8mg.25 gün süreyle hiç ağrım olmadı. Kortizonu 8-4-2 mg olarak kullanmaya 2 ay daha devam ettim. kortizon kullanmama rağmen sağ omzumda ve kolumda aynı ağrı başladı.fizyoterapiste göründüm MFAS + OMUZ PERİARTRİTİ teşhisi koydu. fizik tedavinin 6 gününde sol kolumda da aynı ağrı başladı ve ordan da tedavi görmeye başladım. Halen ağrım devam ediyor gün için kolumu kullanmazsam ağrım hafifliyor ama hiç tam anlamıyla geçmiyor. Uyuyamıyorum hareket edemiyor kollarım. NE yapmalıyım? Eğer cevap verirsenin mutlu olurum. Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  sistemik hastalıklarda öncelikle uygulana sistemik ilaçlarla düzelme görülebilmektedir. Ancak kullanılan ilaçlara rağmen şikayetleri süren hastalarda detaylı bir fizik muayene ile ağrının olası nedenlerini değerlendirerek gerekirse de mr gibi ileri tetkikler istemekteyiz. Elde ettiğimiz bulgulara göre de hastalığın uygun tedavisini gerçekleştirmekteyiz.
 • aynur çetin  - omuz artroskopisi
  merhaba hocam ben 1 ay önce omuz artroskopisi oldum ve ameliyat sonrasında fizik tedaviye başladım 4-5 gün sonra dirseğimde şişme meydana geldi fizik tedavi doktorum 10 gün dinlendirmemi söyledi fakat ağrılarım ameliyat öcesine nazaran çok daha fazla arttı geceleri uyuyamıyarum ne yapmalıyım?yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılar.
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz sürüyorsa tekrar ameliyat olduğunuz hekiminize başvurabilirsiniz.
 • Gönül CANSUNAR  - Donuk Omuz Hakkında.
  Merhaba hocam, Donuk omuz teşhisi ile yaklaşık 1 aydır fizik tedavi görmekteyim. Bu 1 ayın sonunda hareketlerimi evde yapmam söylendi. ( Sürekli fizik tedavi olamadığından dolayı -Süre olarak)Bu durumda ben fizik tedaviye devam etmelimiyim? Birde beni muayane ederek bu teşhisi koyan Prof. Doktoruma tekrar muayene olmalımıyım? teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  kontrol altında olmanız ve yeniden değerlendirlerek tedavi gereksinimi planı için bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • İbrahim  - Omuz
  Merhaba benim sorunum sadece soğuk aldığı zaman omuzumda oluşan bir ağrı başka zamanda hiç bir şekilde bir ağrı hissetmiyorum ama her soğuk ortamda ağrı devamlı oluyor bunun nedenini söylerseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim...
 • DrSerefAktas
  geçirilmiş travmalar, omuz ameliyatları, omuz eklemi sorunları, romatizmal hastalıklar ve vaskuler bozukluklar en sık görülen mevsimsel ağrı nedenleridir.
 • emrah  - omuz cıkması
  mrb hocam bunda 1 sene önce omuz'um halı sağa maçında cıktı ve oğünden buyana 15 kere daha çıkıtı ve cıkınca omzu kendim yerine takıyorum ve cok rezil bir ağrısı var lütven bana yardımcı olurmusunuz bir kaç yerde forumlarda felan okudum ama kimisi başarılı diyor kimisi başarısız diyor eger omuz amaliyatı olursam bundan kurtula bilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz...SAYGILAR HOCAM...
 • DrSerefAktas
  Gunumuzde ıster Bamkart lezyonuna isterse de ligament, kapsul gevşekliğine bağlı olsun artroskopik omuz cerrahisi ile çok başarılı sonuçlar almaktadır.
 • emrah  - tşk
  hocam cok teşekür ederim mesajıma cevap verdiniz icin saygilar...
 • meltem bali  - donmuş omuz hastalığı
  babama donmuş omuz hastalığı tanısı kondu. Bababam şeker hastası ve eklem kapsüllerinin arasında ödem oluşmuş. fizik tedavisi istendi 1 ay kadar çok ızdıraplı bir süreç oldu kolunda ağrı ve güç kaybı var fizik tedavisinde sıcak uygulamalar yapılmış bir başka fizik tedavi merkeziyse bu durumda soğuk uygulama yapılacağını sıcağın yapışmayı dahada arttıracağını söyledi doktor tedaviye hemen yeniden başlanması gerektiğini eğer aksarsa babamın elini ağzına dahi götüremeyecek hale gelebileceğini söyledi. Ama biz sıcak tedavimi yapılmalı soğuk tedavimi yapılmalı bilemiyoruz yardımcı olurmusunuz?
 • DrSerefAktas
  önemli olan fizik tedaviyi tam olark görmesidir. Eğer yapılan seanslardan ilerleme sağlamıyorsanız merkez değiştirebilirsiniz.
 • serpil  - sol omuz
  29 Eylül 2012'de düşerek sol omuzum çatladı. Atel çıktıktan sonraki kontrolda iyileşme röntgenle tesbit edildi. Ancak ağrılarım ve hareket kısıtlılığım geçmedi,MR çekildi. Humerus proksimal şaftında intrameduller mesafede santrali yağ sinyalinde periferi kistik sinyal özelliğinde bening intrameduler lezyon,supraspinatus tendonu distal bölümünde parsiyel ruptür ile uyumlu kalınlaşma ve sinyal artışı tesbit edildi. FTR alıyorum ama ağrılar devam. Bu lezyon önemli midir, ne yapmam gerekir? Saygılarımla
 • DrSerefAktas
  raporunuzda iyi olduğu belirtilmiş ilk gözlendiğinde bir ortopedik tümör cerrahına değerlendirilip takip / tedavi planı yapılabilir.
 • mine bozan  - donuk omzuz
  hocam benim annem 5 ay önce omuzunda yırtıktan dolayı ameliyat olduu ve annem kolunuu kullanamaz hale geldi ve ameliyatan sonrada 1 ay fizik tedavide gördü vee hala acılmadı doktorudaa yardımcı olmuyoo napabilirz hocam bizee yardım edin ütfenip
 • DrSerefAktas
  donuk omuz hastalığı bazen omuz ameliyatları sonrasında gelişebilmektedir. Yapılacak olan fizik tedavi ve gerekli durumda manuplasyon ve başarısız olunursa cerrahi yapılması olarak sıralanabilir.
 • Talat Korkmaz  - donmus omuz
  hocam sizlerden ricam bana yardim edin danimarkadan . ucunci ayin ilk haftasinda anide omuzlarima bir agri basti hayatimda hic gormedim turkieye geldim burada neyaptiysem iyilesmedim donmus omuz dedikleri hastalik simdi ine yapiyorlar gene fadasini goremiyorum geceleri yatamiyorum piskolojim bozuldu yardimlarinizi bekliyorum yasim 48 danimarkadan yasiyorum sagilarimla sizleri selamliyorum .talat korkmaz
 • DrSerefAktas  - donmuş omuz
  donmuş omuz hastalığında fizik tedavi, anestezi ile manuplasyon, cerrahi kapsulutomiler başarılı sonuçlar vermektedir.
 • AYŞEGÜL DEMİRBAĞ  - donmuş omuz
  Hocam araç dışı trafik kazası sonucu 4 ay içerisinde iki kez köprücük kemiği ameliyatı oldum.Şu an donmuş omuz problemini en üst seviyede yaşıyorum.Ameliyatımı yapan doktor omuza enjeksiyon yapılmasını önerdi.Bölgeye verilecek kortizonnun yan etkileri nelerdir?Kortizonun kilo aldırdığı doğru mu?Enjeksiyon bölgede sadece agrı kesici görevi mi görür ,yoksa kasların işlevini ve diger problemleri çözümler mi?Enjeksiyon sonrası fizik tedavi gerekir mi?Enjeksiyon tedavi sürecimi kısaltır mı?Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  donmuş omuzda fizik tedaviden fayda görmeniz beklenir. Enjeksiyonda yapılan kortizn göreceli olarak sistemik etki yaratmayacak dozda olmaktadır.
 • ceyhan  - donmuş omuz
  bana donmuş omuz teşhisi kondu 2 aydır ekzersis yapıyorum ama akşamları yatamıyorum .ameliyatı doktorum başarı sansı az diye önermedi ne yapabilirim
 • DrSerefAktas
  donmuş omuz hastalığındacerrahi tedavi ve sonrasında fizik tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.
 • Songul  - Banada donmus omuz teshisini yeni verdiler! Uzman
  Banada donmus omuz teshisini yeni verdiler! Uzman Dr un söyledigine göre eger agri varsa f.terapiye gitmemim dogru olmadigini söylediler ancak agri bi nevi azaldiktan sonra NSDI ilac aliminin yaninda tabiki daha sonra f.terapi TENS yardimiyla beraber agrilarin azalacagini söylediler. Cerrahi girisimin saglikli sonuclar vermediginide belirttiler. (Ben stockholmde yasiyorum) beni size iki sorum olacak; turkiyede yapilan cerrahi girisimleri bu hastalikta 100 de kac iyi ve sonucsuz cevap veriyor? Soru 2 kaplicalar/termaller bu hastalara önerilirmi? Tessekur ederim!
 • DrSerefAktas
  öncelikli tedavimiz fizik tedavi olup başarı şansı oldukça yüksektir. Bu şekilde netice alınamayan olguların hemen hemen tamamında da artroskopik cerrahi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tek başına kaplıca tedavisi faydalı olmayacaktır.
 • Fırat  - omuz travması
  hocam merhaba 18 yaşındayım geçen sene bana araba çarptı ve doktora gittiğimde omuz travması var 6 ay kadar kolunu yukarılara kaldırma ağır işlerden uzak dur dedi melhem ve sprey verdi 1 hafta öncesine kadar iyiydim ama geçen gün çantamı biraz fazla ağır yapmıştım galiba ondan dolayı 1 haftadır acı çekiyorum evde voltaren melhem sürüyorum bunun kalıcı bir çözümü yok mu hocam teşekkürler hocam
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyolojik değerlendirilmeniz gerekmektedir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!