Omuz Sıkışma Sendromu (İmpingement Hastalığı) Yazdır

Omuz Sıkışma Sendromu (İmpingement Hastalığı)

Omuz eklemini oluşturan kemik yapılar; kürek kemiği, humerus dediğimiz kol kemiği ve köprücük kemiğidir. Kol kemiğini, köprücük kemiğine rotator manşet dediğimiz dört kasın tendonları ile oluşan bir yapı bağlar. Bu kaslar: supraspinatus, infrasupinatus, teres minor ve subskapularis adeleleridir. Rotator manşet tendonları kemiğe yapışır ve kasılmaları sayesinde kolun kalkması ve omuzun rotasyon hareketleri yapılır. Köprücük kemiğinin akromion dediğimiz omuzun çatısını oluşturan yapısı ile rotator manşet arasında bursa dediğimiz kese şeklinde bir yapı mevcuttur. Bursa, akromion ve rotator manşet arasında yer alarak iki yapının birbirine sürtmesini ve aşınmalarını engeller.

Omuz Sıkışma Sendromu neden kaynaklanır?

Omuz sıkışma sendromu rotator manşet ile kemik yapı arasındaki mesafenin daralması sonucunda gözlenir. Kollar yukarı kaldırılmış olarak uzun süreli çalışma, tekrarlayan fırlatma hareketleri, uzun süreli omuz rotasyon işlemleri sonucunda, adelede ödem yada bursada şişme ile mesafe daralır. Yine bazı kişilerin omuz çatısını oluşturan akromionun şeklinin farklı olması nedeni ile mesafe biraz daha dar olabilir. Bunun yanı sıra kireçlenme ile birlikte kemik ve eklem uçlarında oluşan kemiksi çıkıntlarda mesafede daralmaya neden olur.

Omuz Sıkışma Sendromunda ne gibi bulgular olur?

Omuz Sıkışma Sendromlu hastalarda; kolun kaldırılması, arkaya götürülmesi gibi aktivitelerde ağrı görülür. Örneğin arabanın arka koltuğundan birşey almak için yönelme, cüzdanı arka cepten çıkarma gibi hareketler ağrıya neden olur. Yine hastalar, ağrılı omuz üstüne yatamamaktan şikayetçidirler.

Omuz Sıkışma Sendromunda tanı nasıl koyulur?

Omuz Sıkışma Sendromunda tanı, fizik muayene ile koyulur. Ancak, tedavide sıkışmanın düzeyi ve eşlik eden patolojileri irdelenmesi gerekiyorsa MR tetkikine ihtiyaç duyulabilir.

Omuz Sıkışma Sendromu tedavisi nedir?

Erken evrelerde nonsteroidal antiemflamatuar ilaçlar ve eksersiz tedavide yeterlidir. Orta düzeydeki hastalarda fizik tedaviye ihtiyaç duyulur. İleri evrelerde ise cerrahi tedavi uygulanır.

Hangi Hastalara cerrahi tedavi uygulanmaktadır?

Fizik Muayenede kolunu kaldıramayan hastalar, ilaç ve eksersiz tedavisine yanıt vermeyen hastalar ve MR da rotator manşet yırtığı ve/veya manşete sürten kemik çıkıntıları olan hastalarda cerrahi uygulanır.

Cerrahi Tedavi nasıl yapılmaktadır?

Günümüzde hastaların % 90 nın üzerinde bir oranında tedavi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Omuzda yapılan 1 cm lik 3-4 adet delikten artroskopi yardımı ile cerrahi tedavi yapılır. Artroskopik Cerrahide, kemik çıkıntılarının traşlanması, var ise rotator manşet yırtıklarının dikilmesi ve köprücük kemiği ile kürek kemiği arasındaki akromioklavikuler eklemde kireçlenme olan olgularda köprücük kemiği ucunun traşlanarak çıkarılması  işlemleri gerçekleştirilir.

 

 

Omuz Artroskopik Cerrahisi sonrası kaç gün hastanede kalmak gerekir?

Hastaların, hemen tamamı sadece 1 gün hastanede kalmaktadırlar.

 

 

 

Omuz Artroskopik Cerrahisi sonrası Fizik Tedavi gerekli midir?

Omuz artroskopik cerrahisi yapılan tüm hastalara yapılan cerrahiye göre değişen ve başlama zamanı farklılık gösteren fizik tedavi programı uygulanmaktadır.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.Sorun Cevaplayalım (348) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Cilanbolu  - MR SONUCU
  Hocam mr sonucum aşağıdaki gibidir. Tedavisi nasıl olur? Supraspinatus tendonda tendinozis bulguları mevcuttur. Subakromial subdeltoid subkorakoid bursada effuzyon mevcuttur. Humerus başı anterior süperioda fokal subkondral kemik ödemi mevcuttur.
 • DrSerefAktas
  ilk etapta, fizik tedavi, enjeksiyon ve şikayetler sürerse artroskopik cerrahi önerilmektadir.
 • s4nchez  - Omuz Mr Yorum
  Şeref Hocam merhaba 3 yıllık vucut gelistirme sporcusuyum, gecen yıl omuz bolgemde olan agridan dolayi antremanlarıma 4 ay kadar ara verdim omuzum iyilesmisti, Bu yıl tekrardan agrilar antreman yapmama engel oldu ve mr cektirdim, mr sonucu asagidaki gibidir, Yorumlarınız icin simdiden tesekkurlerimi sunarım. Akromioklavikular eklemde minimal effüzyon görünüm dikkati cekmistir,Supraspinatus tendonunda bursal yuzeye bakan yırtıklarla uyumlu lineer intensiteler mevcuttur. Goruntulere dahil kemik yapiların intensite ve konturları normaldir Omuz Ekleminde subakromial-subdeltoid bursada sıvı izlenmememistir Glenoid fossa ve glenohumeral eklem normaldir.Anterior ve posterior labrum normaldir. Deltoid kas ile biseps tendonu normaldir. Diger cevre yumusak dokular normal olarak degerlendirilmistir. Sonuc:Akromioklavikular eklemde minimal effüzyon/supraspinatus tendonunda parsiyel yırtıklar Tedavi icin ise asagidaki ilacları recete verildi. Profenid %2.5 jel Barca sr 600mg Musfixa 8mg kapsul
 • DrSerefAktas
  antremean düzeyi ve pace ayarlaması yapılarak şikayetlerinizde gerileme sağlanabilir. Bir spor hekimi ile irtibata geçmeniz önerilir.
 • kürşat1453  - omuz ağrısı
  iyi günler sağ omuzumda şiddetli ağrılar 1 yıldır sürmekte sırtım dan dirseğime kadar dirsekte batma hissi ağır kaldırma esnasında kolda güçsüzlük mr sonucu tip 2 akremion suprapinatus tendonuna bası izlenmektedir kolumu hareket ettirmekte bi sıkıntım yok içe baskı yapamıyorum ağrı şiddetli oluyor ne yapmalıyım tedavisi nasıl olmalı
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bilgilerden herhangi bir fikir sahibi olunamadı. Muayene ve mr sonuçlarına göre tanı koyulabilir.
 • enoyan  - Bisipital tenosinovit, subakromial ve subdeltoid b
  Merhaba Hocam, MR'da çıkan sonuçlar aşağıdaki gibidir. *Akromiyoklaviküler eklemde osteodejeneratif değişiklikler ve tip III akromiyon. *Subakromiyal-subdeltoid bursit. *Biseps tendon kılıfı proksimalinde belirgin artmış sinovyal effüzyon tenosinoviti düşündürmektedir. *Supraspinatus tendonu distal insersiyonunda küçük artiküler yüzey parsiyel yırtığına ait defekt ve kronik tendinopati bulguları. *İnfraspinatus ve daha az belirgin olmak üzere subskapularis tendonlarında kronik tendinozis bulguları. Tedavi için 10 günlük dinlenme, voltaren hap (sabah/akşam) ve soğuk uygulama yapmamı tavsiye ettiler. Bunların dışında başka neler yapabilirim. Geçmezse kortizonlu iğne tedavisi yapılacağı belirtildi. Kortizon kullanmak istemiyorum. Yardımlarınız ricasıyla
 • DrSerefAktas  - omuz artroskopisi
  yapılan tedaviye rağmen şikayetlerinizin sürmesi halinde artroskopik cerrahi gerekebilir.
 • ugur35
  iyi akşamlar doktor bey mr eklemtek sol omuz mrg tetkiki yaptırdım.bütün sonuçlarım normal sadece,subakromi̇al-subdeltoi̇d bursada hafif sıvı artırımı görülmektedir.ayrıca supraspi̇natus tendonunda t2 yüksek patolojik sinyal ve hafif kalınlaşma görülmektedir.değişiklikler tendi̇nozi̇s lehinedir. bu konuda beni̇ aydinlatir misiniz bana veri̇len kağittan bi̇rşey anlayamadim ne demek oluyor bu yazi ve ameli̇yat olmam gereki̇yor mu?????
 • DrSerefAktas  - Omuzda Bursit
  sizin durumunuzdaki bir çok hasta ilaç ve eksersi tedavisi yada fizik tedaviden fayda görmektedir. Bu tedavilerle şikayetleri süren hastalarda bursa içi enjeksiyon rahatlamayı sağlayabilmektedir.
 • k2dagger99  - SOL OMUZ AĞRISI
  Hocam Merhaba; Sol omzumu oval şekilde oynattığım da katır kutur sesler ve içeriden gelen bir ağrı ile karşılaştım, sabah kalktığımda ağrı daha fazla oluyor gün boyu azalıyor. Bunun üzerine bir ortopedi hekimine başvurdum. Omzumu kendi taktikleri ile yukarıya aşağıya oynattı ve bir şey olmadığı spor yaptığım için et ezilmesi olduğunu gözlemledi. Ardından ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç verdi bir süre spora ara vermem gerektiğini söyledi. Söylediklerini 1 hafta boyunca uyguladım ve bir etkisini göremedim. Ardından başka bir hekime gitme kararı aldım ve MR çekip içeride ne olduğunu görelim dedi. MR çektirdim ve sonucumda; İnceleme aksiyal ve koronal palnlarda T! ve T2 ağırlıklı oblik sagital planda T2 ağırlıklı olarak gerçekleştirilmiştir *Subakromial bursada az miktarda sıvı artışı izlenmiştir. *Glenohumeral eklem subkorakid resesinde minimal sıvı artışı gözlenmiştir. Supraspinatus, infraspinatus,teres minor ve subskapularis kas ve tendonları normal olarak değerlendirilmiştir. Rotator cuff'ta yırtık veya dejenerasyon görünümü yoktur. Biseps uzunbaşı tendonu normal kalınlık ve homojen sinyal intensitesindedir. akromiyo-klaviküler ve gleno humeral ikişkisi normal olup bu eklemlere komşu artiküler yüzeyler düzgün olarak izlenmektedir. Glenoidal labrum normal anatomik konfigürasyon ve sinyal yoğunluğundadır. Hocam açıklayabilir misiniz nasıl tedavi edilir. Neden oldu sebebi nedir. Etkileri ne olabilir. ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM İLGİNİZE VE ALAKANIZA İYİ ÇALIŞMALAR. ( çok takıyorum erken yaşta yaşlandım valla :( )
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurmanız durumunda uygun tedaviniz muayene bulgularınıza göre başlanabilecektir.
 • ramazann29  - merhabalar
  hocam bende uzun süredir devam eden bi sıkıntı var.sağ omuzda hareket ettirdiğim zaman katır katur sesler geliyor.doktora gittim mr istedi çektirdim.sonucu aldım yalnız randevu tarihime daha var sonuçtaki önemli noktayı yazıyorum.durumun ne olduğunu ve tedavi yöntemini söylerseniz çok mutlu olurum.şimdiden teşekkürler Tanı:M75.1 rotator kuf sendromu supraspinatus kas tendonunda kalınlık ve heterojen sinyal artışı ile subakromiyal bursada minimal effüzyon(tendinozis?) izlenmektedir
 • DrSerefAktas
  öncelikle fiizik tedavi denenebilir.
 • ramazann29
  Ameliyatık bi durum var mıdır peki hocam.
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviden fayda görülmeyen durumlarda gerekebilir.
 • efekızı
  Merhabalar hocam bundan yaklaşık 1 sene önce sağ omuz ve kol ağrısıyla doktora gittim.Sağ kolumla bir şey kaldırırken ağrı oluyor.Öyle ki su içerken bile bardağı kaldıramayacak duruma geliyorum. Ayrıca sağ kolumu sol koluma nazaran daha az kullanabiliyorum çünk oldukça çabuk yoruluyor ve şiddetli derecede ağrı yapıyor. Doktorum benden MR çektirmemi istedi. MR sonucunu yazıyorum. Fat supresyon PD ağırlıklı koronal ve sagital, T1 ağırlıklı koronal SE, T2 ağırlıklıaksiyal MERGE kesitler alınmıştırç Humerus başı normal morfolojide olup, subkondral kstik değişiklikler, sklerotik değişiklikler, ödematöz kemil iliği değişiklikleri izlenmektedir.Glenoid kemik normaldir.Eklem yüzeyleri düzgündür. Labral yapılar normal morfolojide olup labral yırtık izlenmemiştir. Glenohumeral ligamanlar, korakohumeral ligaman normaldir. Glenohumeral eklem içerisinde effüzyon mevcuttur. Akromioklavikular eklem ilişkileri doğal görünümündedir. Humerus başında süperiora migrasyon izlenmemiştir. Tip III akromion izlenmemiştir. Akromial spur izlenmemiştir. Akromionda anterior lateral down sloping izlenmemiştir. Akromioklavikular eklem hipertrofisi izlenmemiştir. Supraspinatus tendonunda sinyal artışı mevcut olup tendinozis lehine yorumlanmıştır. Rotator cuff'ı oluşturan diğer tendon yapılarında tendinozis, parsiyel ve komplet yırtıklar izlenmemektedir. Subakromial, subdeltoid yağ planında effüzyon mevcuttur. Buna bakarak bir hap ve merhem verdi. O ara geçer gibi oldu ama şimdi tekrar ağrılar var.Sağ elimle yazı bile yazamıyorum bazen.Bu konuda bi yorum alabilir miyim ? Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  sizin durumunuzdaki omuz sıkışma hastalığında verilen tedavi ile düzelme olmaması durumunda omuz enjeksiyonu,fizik tedavi yada artroskopik cerrahi seçeneklerinden size en uygunu muayene ve güncel mr tetkikinizle belirlenebilir.
 • hatice_25  - omuz ağrısı
  Hocam, sağ omzumu yukarı kaldırmaklamıyorum ve arkayada götüremiyorum.Çoğu zaman çekilmez agrılar oluyor tuhaF olan bu hastalık birden oldu.Bir mr mın sonucunda Lomber lordozda artış, diğerinde ise humerus başında subkortikal kistler biseps tenosinoviti, subkorakoid, subakrominal ve subdeltoid burslarda sıvı yazıyor.Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  omuz şikayetleriniz ile ilgili muayene ve mr görüntüleri incelenmesi ile size uygun tedavi planlanabilir.
 • ugurdemirtas  - 3 4 yildir cozum bulunamayan agri
  Hocam iyi gunler ben 3 4 sene oncesinde sabah kalktigimda omuz agrisi ile uyandim yapilan rontgen mr sonuclarimda doktor birsey gorunmedigini soyluyor Ancak ben agrida uyuyamaz hale geldim bir donem agrida azalma oldu ancak omuzda hareket yaparken ses geliyordu suan agrilar iyice artti ve hic bi zorlama dahi yapmiyorum. omuzumu yere paralel hale getiremiyecek kadar agri var sanki eklem yukari donmuyor agri yapiyor agriyla yasamaya alistim ancak bazen gercekten dayanilmaz hal aliyor
 • DrSerefAktas
  Şiddetli ağrı durumlarında radyografi ile sonuç alınamıyorsa mr gibi ileri tetkiklerden faydalınılabilir.
 • kırık kol  - kol agrisi
  Merhaba hocam akromion tip 2 sağ omzum da mevcut. Kendim hemşireyim 3 yaşında çocuğum var gündüz dinlemeden gece nöbet tutuyorum nöbeti ağlayarak bitiriyorum bazen kolumu hissediyorum baş Hemşire bahane ediyorsun diyor.tavsiyeniz nedir
 • DrSerefAktas
  Öncelikle fizik tedavi deneyebilirsiniz. Buna rağmen süren şikayetlerde muayene ve tetkiklerin incelenmesi ile gerekli olgularda cerrahi planlanabilmektedir.
 • ersinterzi  - Omuz ağrısı tedavisi sonrası rahatsızlık
  Merhaba Hocam; 2 hafta once sol kolumu yukari kaldiramam şikayeti ile doktora basvurdum yapilan tetkikteki ve emar sonucumda superior subskapular reses ve omuz eklemi icerisinde sivama tarzinda minimal sivi mevcuttur. Supraspinatus tendon distalinde tendinozis ile uyumlu gorunum dikkati cekmistir. Bu tani sonucu omuzumdan igne oldum beraberinde Rantudil retard 90 mg kapsul, naprosyn 750 mg ve reparil jel yazdilar bu ilaclari sadece iki gun kullanabildim cunku bende agir uyku hali, carpinti agiz kurulugu mide bulantisi bobrek ve sirt agrisi yapti resmen vucudumun dengesi sasti, doktoruma basvurdu bana kan testi yaptirmami soyledi. Acile gitti ekg ve kutle ck-mb mass diye bir kan tahlili yapildi sonuc 1.3 cikti durumumun normal oldugunu bir problem olmadigini soylediler fakat ilaclari birakali 1 hafta olmasina ragmen hala sorunlar devam ediyor ve ciddi anlamda ozellikle geceleri göğsum daralıyor agzimda da hic tat kalmadi yediklerimden tad alamiyorum. Ne yapmam gerekir yardimlarinizi rica ediyorum.
 • DrSerefAktas
  Alerji yada İç Hastalıkları bölümünden randevü almanızı önerebilirim.
 • ecrin
  Merhaba Hocam , Benim bir sorum olcak. son 1 haftadır sağ kolum ağrıyor. sırtımdan vuruyor sağ omzuma doğru , omzumdanda sağ parmak uclarıma kadar yayılıyor. sizce ne yapmalıyım hocam bilgilendirirseniz sevinirim . iyi günler.
 • DrSerefAktas
  Öncelikle muayene ve değerlendirme ile ağrınızın omuz eklemi ile ilgili olup olmadığı ortaya koyulmalıdır. Bazı safra keseii ve karaciğer hastalıklarında da benzer ağrı görülebilmektedir. Sonrasında tedaviniz planlanabilir.
 • dogansenel  - Omuz agrisi
  Merhaba hocam kolay gelsin Mr sonuclarim AKROMİYOKLAVİKULER EKLEMDE MİNİMAL DEJENERATİF DEĞİŞİKLER... SUPRASPİNATUS TENDONUNDA İNTRASUBSTANS YIRTIK LEHİNE SİNYAL DEĞİŞİKLİĞİ gerekli olan müdahale ne olmalıdır sizce?
 • DrSerefAktas
  Muayene bulgularınız ile mr raporunuz uyumlu ise ilk etapta ilaç+eksersiz veya fizik tedavi denenebilir.. Kesin öneri muayene ve mr görüntüleri incelenerek yapılabilmektedir.
 • navigator  - Hakan mr sonucu
  hocam sol omuzumda agrı hissediyorum mr çektirdim sonuçta supraspi̇natus tendonu di̇stal kesi̇mde i̇ntersti̇syel alanda si̇nyal i̇ntensi̇te artişi ve komşuluğunda mayi̇i̇ uzanimi (tendi̇nozi̇s) subkorokoi̇d bursada mayi̇i̇ uzanimi akromi̇ohumeral mesafede daralma (akromi̇ohumeral i̇mpi̇ngement) şeklinde ibareler yazıyor düzgün bir tedavi sonucu alamadım yardımcı olabilir misiniz.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi ile fizik tedavi, artroskopik cerrahi ve diğer tedavi seçenekleri arasından seçim yapılabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!