Omuz Sıkışma Sendromu (İmpingement Hastalığı) Yazdır

Omuz Sıkışma Sendromu (İmpingement Hastalığı)

Omuz eklemini oluşturan kemik yapılar; kürek kemiği, humerus dediğimiz kol kemiği ve köprücük kemiğidir. Kol kemiğini, köprücük kemiğine rotator manşet dediğimiz dört kasın tendonları ile oluşan bir yapı bağlar. Bu kaslar: supraspinatus, infrasupinatus, teres minor ve subskapularis adeleleridir. Rotator manşet tendonları kemiğe yapışır ve kasılmaları sayesinde kolun kalkması ve omuzun rotasyon hareketleri yapılır. Köprücük kemiğinin akromion dediğimiz omuzun çatısını oluşturan yapısı ile rotator manşet arasında bursa dediğimiz kese şeklinde bir yapı mevcuttur. Bursa, akromion ve rotator manşet arasında yer alarak iki yapının birbirine sürtmesini ve aşınmalarını engeller.

Omuz Sıkışma Sendromu neden kaynaklanır?

Omuz sıkışma sendromu rotator manşet ile kemik yapı arasındaki mesafenin daralması sonucunda gözlenir. Kollar yukarı kaldırılmış olarak uzun süreli çalışma, tekrarlayan fırlatma hareketleri, uzun süreli omuz rotasyon işlemleri sonucunda, adelede ödem yada bursada şişme ile mesafe daralır. Yine bazı kişilerin omuz çatısını oluşturan akromionun şeklinin farklı olması nedeni ile mesafe biraz daha dar olabilir. Bunun yanı sıra kireçlenme ile birlikte kemik ve eklem uçlarında oluşan kemiksi çıkıntlarda mesafede daralmaya neden olur.

Omuz Sıkışma Sendromunda ne gibi bulgular olur?

Omuz Sıkışma Sendromlu hastalarda; kolun kaldırılması, arkaya götürülmesi gibi aktivitelerde ağrı görülür. Örneğin arabanın arka koltuğundan birşey almak için yönelme, cüzdanı arka cepten çıkarma gibi hareketler ağrıya neden olur. Yine hastalar, ağrılı omuz üstüne yatamamaktan şikayetçidirler.

Omuz Sıkışma Sendromunda tanı nasıl koyulur?

Omuz Sıkışma Sendromunda tanı, fizik muayene ile koyulur. Ancak, tedavide sıkışmanın düzeyi ve eşlik eden patolojileri irdelenmesi gerekiyorsa MR tetkikine ihtiyaç duyulabilir.

Omuz Sıkışma Sendromu tedavisi nedir?

Erken evrelerde nonsteroidal antiemflamatuar ilaçlar ve eksersiz tedavide yeterlidir. Orta düzeydeki hastalarda fizik tedaviye ihtiyaç duyulur. İleri evrelerde ise cerrahi tedavi uygulanır.

Hangi Hastalara cerrahi tedavi uygulanmaktadır?

Fizik Muayenede kolunu kaldıramayan hastalar, ilaç ve eksersiz tedavisine yanıt vermeyen hastalar ve MR da rotator manşet yırtığı ve/veya manşete sürten kemik çıkıntıları olan hastalarda cerrahi uygulanır.

Cerrahi Tedavi nasıl yapılmaktadır?

Günümüzde hastaların % 90 nın üzerinde bir oranında tedavi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Omuzda yapılan 1 cm lik 3-4 adet delikten artroskopi yardımı ile cerrahi tedavi yapılır. Artroskopik Cerrahide, kemik çıkıntılarının traşlanması, var ise rotator manşet yırtıklarının dikilmesi ve köprücük kemiği ile kürek kemiği arasındaki akromioklavikuler eklemde kireçlenme olan olgularda köprücük kemiği ucunun traşlanarak çıkarılması  işlemleri gerçekleştirilir.

Omuz Artroskopik Cerrahisi sonrası kaç gün hastanede kalmak gerekir?

Hastaların, hemen tamamı sadece 1 gün hastanede kalmaktadırlar.

Omuz Artroskopik Cerrahisi sonrası Fizik Tedavi gerekli midir?

Omuz artroskopik cerrahisi yapılan tüm hastalara yapılan cerrahiye göre değişen ve başlama zamanı farklılık gösteren fizik tedavi programı uygulanmaktadır.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.Sorun Cevaplayalım (327) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • ugurdemirtas  - 3 4 yildir cozum bulunamayan agri
  Hocam iyi gunler ben 3 4 sene oncesinde sabah kalktigimda omuz agrisi ile uyandim yapilan rontgen mr sonuclarimda doktor birsey gorunmedigini soyluyor Ancak ben agrida uyuyamaz hale geldim bir donem agrida azalma oldu ancak omuzda hareket yaparken ses geliyordu suan agrilar iyice artti ve hic bi zorlama dahi yapmiyorum. omuzumu yere paralel hale getiremiyecek kadar agri var sanki eklem yukari donmuyor agri yapiyor agriyla yasamaya alistim ancak bazen gercekten dayanilmaz hal aliyor
 • kırık kol  - kol agrisi
  Merhaba hocam akromion tip 2 sağ omzum da mevcut. Kendim hemşireyim 3 yaşında çocuğum var gündüz dinlemeden gece nöbet tutuyorum nöbeti ağlayarak bitiriyorum bazen kolumu hissediyorum baş Hemşire bahane ediyorsun diyor.tavsiyeniz nedir
 • DrSerefAktas
  Öncelikle fizik tedavi deneyebilirsiniz. Buna rağmen süren şikayetlerde muayene ve tetkiklerin incelenmesi ile gerekli olgularda cerrahi planlanabilmektedir.
 • ersinterzi  - Omuz ağrısı tedavisi sonrası rahatsızlık
  Merhaba Hocam; 2 hafta once sol kolumu yukari kaldiramam şikayeti ile doktora basvurdum yapilan tetkikteki ve emar sonucumda superior subskapular reses ve omuz eklemi icerisinde sivama tarzinda minimal sivi mevcuttur. Supraspinatus tendon distalinde tendinozis ile uyumlu gorunum dikkati cekmistir. Bu tani sonucu omuzumdan igne oldum beraberinde Rantudil retard 90 mg kapsul, naprosyn 750 mg ve reparil jel yazdilar bu ilaclari sadece iki gun kullanabildim cunku bende agir uyku hali, carpinti agiz kurulugu mide bulantisi bobrek ve sirt agrisi yapti resmen vucudumun dengesi sasti, doktoruma basvurdu bana kan testi yaptirmami soyledi. Acile gitti ekg ve kutle ck-mb mass diye bir kan tahlili yapildi sonuc 1.3 cikti durumumun normal oldugunu bir problem olmadigini soylediler fakat ilaclari birakali 1 hafta olmasina ragmen hala sorunlar devam ediyor ve ciddi anlamda ozellikle geceleri göğsum daralıyor agzimda da hic tat kalmadi yediklerimden tad alamiyorum. Ne yapmam gerekir yardimlarinizi rica ediyorum.
 • DrSerefAktas
  Alerji yada İç Hastalıkları bölümünden randevü almanızı önerebilirim.
 • ecrin
  Merhaba Hocam , Benim bir sorum olcak. son 1 haftadır sağ kolum ağrıyor. sırtımdan vuruyor sağ omzuma doğru , omzumdanda sağ parmak uclarıma kadar yayılıyor. sizce ne yapmalıyım hocam bilgilendirirseniz sevinirim . iyi günler.
 • DrSerefAktas
  Öncelikle muayene ve değerlendirme ile ağrınızın omuz eklemi ile ilgili olup olmadığı ortaya koyulmalıdır. Bazı safra keseii ve karaciğer hastalıklarında da benzer ağrı görülebilmektedir. Sonrasında tedaviniz planlanabilir.
 • dogansenel  - Omuz agrisi
  Merhaba hocam kolay gelsin Mr sonuclarim AKROMİYOKLAVİKULER EKLEMDE MİNİMAL DEJENERATİF DEĞİŞİKLER... SUPRASPİNATUS TENDONUNDA İNTRASUBSTANS YIRTIK LEHİNE SİNYAL DEĞİŞİKLİĞİ gerekli olan müdahale ne olmalıdır sizce?
 • DrSerefAktas
  Muayene bulgularınız ile mr raporunuz uyumlu ise ilk etapta ilaç+eksersiz veya fizik tedavi denenebilir.. Kesin öneri muayene ve mr görüntüleri incelenerek yapılabilmektedir.
 • navigator  - Hakan mr sonucu
  hocam sol omuzumda agrı hissediyorum mr çektirdim sonuçta supraspi̇natus tendonu di̇stal kesi̇mde i̇ntersti̇syel alanda si̇nyal i̇ntensi̇te artişi ve komşuluğunda mayi̇i̇ uzanimi (tendi̇nozi̇s) subkorokoi̇d bursada mayi̇i̇ uzanimi akromi̇ohumeral mesafede daralma (akromi̇ohumeral i̇mpi̇ngement) şeklinde ibareler yazıyor düzgün bir tedavi sonucu alamadım yardımcı olabilir misiniz.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntülerinizin incelenmesi ile fizik tedavi, artroskopik cerrahi ve diğer tedavi seçenekleri arasından seçim yapılabilir.
 • yeliz77  - omuz ağrısı
  merhaba hocam.37 yaşındayım.bir senedir ara ara devam eden sol kol ve omuz ağrısı nedeniyle omuz mr'ı çektirdim.sonuçta:glenohumeral eklemde ve akromioklaviküler eklemde effüzyon, subakromial-subdeltoid bursada, subkorakoid bursada effüzyon mevcuttur.akromioklavikuler eklem hipertrofik olup supraspinatus kası muskulotendinöz kesimini basılamaktadr.(impingement sendromu). humerus başında 5,5x4mm boyutunda t1w sekansta hipointens t2w sekansta hiperintens subkondral kistik lezyon izlenmektedir.supraspinatus tendon sinyal intensitesi ve kalınlığı artmıştır.izlemem gereken tedavi hakkında yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas  - omuz impingemen hastalığı
  ilk etapta fizik tedavi denenebilir. Şikayetler fizik tedaviye rağmen sürerse artroskopik cerrahi yapılır.
 • abayarim  - SOL OMUZ SIKIŞMASI
  Merhabalar, Yaklaşık 4 ay önce sol omuz ağrısı ile doktora gittim. Mr tetkiki istediler. Sonucun da ilaç tedavisi ve eklem içi iğne tedavisi oldum. ( Sanırım kortizon idi. ) Sonra iyileşme olmayınca fizik tedavi denildi ve ben yoğunluktan dolayı gidemedim. MR sonuçlarımı aşağıda yazıyorum. Lütfen cevap verebilirseniz çok sevinirim. Tşk. - Akromioklaviküler eklemde dejeneratif hipertrofik değişiklikler - Subdeltoid minimal effüzyon - Supraspinatus tendonunda impingemente bağlı sinyal depişiklikleri.
 • DrSerefAktas
  şikayetlerinizde fizik tedaviye rağmen düzelme olmaması durumunda artroskopik cerrahi tedavi önerilir.
 • Duyguyuksel  - Omuz Ağrısı
  İyi Günler , Sağ omuzumda ağrıyla beraber haraket kısıtlılığı başladı. Bazı haraketleri yapamaz oldum Dr. a gittiğimde yapılan fizik muayeneden sonra MR. tetkiki istendi. Mr sonucumda şu yazıyor;Sağ omuzmrg tetkiki; Supraspinatus tendon muskulotendinöz bileşkede tendinozis lehine sinyal artışı izlenmiştir. Akromioklaviküler eklem inferior lateral eğilimli izlenmiş olup, subakromial yağlı planlar hafif oblitere görünümünde izlenmiştir. (Parsiyel Obliterasyon)Biseps tendonu bisipital oluk içinde normal form ve sinyal özelliğindedir. Arterior ve posterior labrumda patolojik sinyal değişikliği saptanmadı. Glenohumeral eklem artiküler yüzeyi tabii olup medüller komponentinormal sinyal intensitesindedir. Periartiküller kas ve yumuşak dokularda patolojik sinyal izlenmedi. Şeklinde raporda yazıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi önerilir.
 • sitare  - omuz eklemi
  Mrb ben gecen sene trafik kazasi geçirdim sağ kolunda parcali humerus kirigi meydana geldi platin var su anda kolumda. Omzumda agri ve hareket zorlugu var.bugün aldigim emar sonucunda akremion lateralde inferiora eğimlidir.humeroakromial aralik daralmistir. Ve tendinozis tanisi konmuş. Bana bunların ne demek olduğunu ve Nasil bi tedavi istenir yazar misiniz
 • DrSerefAktas  - Omuz impingement sendromu
  MR bulgularınız omuz sıkışma hastalığını tarifliyor. Bu durumda eğer muayene bulgularınızda tanıyı destekliyorsa artroskopik cerrahi ile kapalı ameliyat önerilebilir.
 • atahan  - omuzda şişlik
  hocam benim sağ omuzla boyun arası blgede inanılmaz ağrı ve yanma hissi var birde köprüçük kemiğinin hafif üstündeki üçgende yumurta büyüklüğünde bir şişlik mevcut birçok görüntüleme yönteminde hiç birşey çıkmadı yaklaşık bir yıldır birçok doktora gittim ama hala bir tanı konulmuş değil daha önceleri işim gereği sağ kolumu çok zorluyordum uzun zaman sonra üst omuz bölgesinde ağrı ve yanma oluşmaya başladı sonralarında şişlik başladı kolumu kullanış şeklime göre o bölgede hasar oluşması muhtemel ama doktorlar o bölgede hasar oluşmayacağı kanısında sizce köprücük kemiğinin üstündeki üçgende oluşak şişlik neyden kaynaklı olabilir kaslarla ilgili olabileçeğini düşündüğüm için yazıyorum ilginize şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim
 • DrSerefAktas
  muayene,ultrasonografi ve mr tetkiki ile tanı koyulabilir.
 • Aysunucer  - MR SONUÇ RAPORU
  Hocam merhaba. Sağ omzumdaki ağrı sebebiyle MR çektirdim. Sonuç şu şekilde; İnceleme aksiyal ve koronal planlarda T1 ve T2 ağırlıklı, oblik sagital planda T2 ağırlıklı olarak gerçekleştirilmiştir. Biseps uzunbaşı tendonu normal kalınlık ve homojen sinyal intensitesindedir. Akromionda posterior slope mevcuttur. :( Akromiyoklaviküler eklemde minimal dejenerasyon mevcuttur. :( Subakromial bursada sıvı artışı ve supraspinatus tendonunda tendinozis bulguları izlenmektedir.(tip I impingement ) İnfraspinatus ve subskapularis tendonları tabiidir. Glenoidal labrum normal anatomik konfigürasyon ve sinyal yoğunluğundadır. Omuz eklem kapsülü içinde effüzyon saptanmamıştır. Hocam bu kadar yazıyor. Ne anlama geldiğini ve tedavisinin nasıl olacağını yazarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene bulgularınız ve mr görüntülerinizin incelenmesi raporla uyumlu ise ilk etapta fizik tedavi düşünülebilir.
 • Aysunucer  - Romatizma
  Hocam buradaki doktor başından savdı. Ben romatizma ( romotoid artrit ) hastasıyım böyle söyleyince Romatizmadandır dedi başka hiç bir şey demedi yardımcı olursanız çok sevineceğim. Omuzumdaki ağrının sebebi nedir? Omuzumdaki sorun OMUZ SIKIŞMA SENDROMUMU yoksa başka bir şey mi? Nasıl geçebilir? Zaman Zaman çok şiddetli ağrım olyor. Yardımcı olunuz lütfen. Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas  - omuz ağrısı
  daha önce de ifade ettiğim gibi muayene ve mr görüntüleriniz raporu doğruluyorsa ilk etapta fizik tedavi önerilir. Ancak muayene ve mr görüntü incelemesinde farklı sonuca varılırsa tedavi planı değişebilir.
 • apolat35  - TORASİK OUTLET SENDROMU
  Merhaba Hocam, sağ baş,işaret ve orta parmağımın yarısında bazen soğuk havalarda bazende ütü yaparken beyazlaşma oluyordu yapılan tetkiklerin sonrasında anjio oldum ve %70 bası olduğu söylendi.Önce sempatektomi yapıldı şikayetler devam edince sağ 1. kaburga kemiğim alındı.2. anjioda basının ortadan kalktığı söylendi.Ancak beyazlaşmalar ve ağrılar ediyordu.Uzun zamandır sağ omzumdan koluma yayınan ve gece uykudan uyandıran ağrılarla yaşıyorum.Sol kolumda da zaman zaman şiddetlenen aynı şikayetler oluyor.Farkında olmadan gece sabaha kadar 2 kolum boynumun altında uyuyorum.Kıyafetimi bile çıkarırken müthiş ağrı çekiyorum.saçlarımı tararken kolum yorgun düşüyor.Uyuşuyor ve ağrıyor.Şimdi de sinir sıkışması var denildi.Mr sonucuna göre ameliyat olabilirsin denildi.Bu konuda yorumunuzu merak ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr tetkikleri ile omuz ekleminizde bir sorun olup olmadığı irdelenmelidir. Omuz ekleminde sorun olmaması durumunda torasik outlet son durumu için değerlendirlmeniz gerekebilir.
 • Ayhankahraman52  - mr raporu
  sağ omuz mr incelemesi: akromioklaviküler eklemde hipertrofik-dejeneratif değişiklikler-subakromaila mesafede daralma ve hafif impingement dikkati çekmiştir. subkorakoid mayi izlenmiştir. rotatorcuff'ı oluşturan tendonlar normal anatomik bütünlük ve sinyal özellikleri ile karakterize olmuştur.rüptür bulgusu saptanmamıştır.biseps tendonu doğal görünümdedir. glenohumeral eklem ilişkisi ve eklem içi sıvı dağılımı normaldir. labral pataloji izlenmemiştir.inceleme bölgesinde izlenen kemik yapılara ait intensite doğaldır. çevre yumuşak dokularda pataloji saptanmamıştır. yukardaki mr raporu sonucuna göre tedavi şeklimin ne olması gerektiğini bildiriseniz sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunarım hayırlı işler ve bol sağlıklı günler dileğiyle hoşçakalın saygılarımla ayhan kahraman-ordu
 • DrSerefAktas
  akromioklavikuler eklem ile ilgili olan şikayetleriniz için enjeksiyon ve sonrasunda artroskopik cerrahi planlanabilir.
 • efendy1453  - Supraspinatus Tendon ?
  Merhabalar hocam 2 hafta önce 25 kg civarında bir yük kaldırmıştım ve sonucunda kaldırırken omuzumda çıtlama sesleri duydum.Kol hareketlerini yapınca omuzumdan sürekli kütleme sesleri geliyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Ardından hastaneye doktora gittim ve bana MR çektirdi bunun sonucunda omuzumda Supraspinatus tendonu humeral insersiyon düzeyinde tendinozis izlenmektedir denildi. Omuzumdaki bu kütleme sesi geçici midir ? Omuz hareketlerimde ileriye dönük bi kısıtlama yapabilir mi ? Teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  mr bulgularınız direkt cerrahibir tedaviye işaret etmemektedir. şikayetleriniz zaman içinde geçebilir. sürmesi halinde yeniden değerlendirlmelisiniz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!