Ayak - Ayak Bileği Ağrıları Yazdır

AYAK - AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

Ayak Bileği ağrıları, travmatik olabilir. sıklıkla, direk travma ile yada burkulma gibi dolaylı travma sonucu olabilir. Travma ile kırık, çıkık, bağ yaralanmaları ve kıkırdak yaralanmaları gözlenir. Herhangi bir direk travma yada burkulma sonucu;

 • Ayak bileğinizde hemen başlayan şişme, ağrı durumunda,

 • 2 gün geçmesine rağmen ayağınızın üstüne basamama durumunda ve

 • 2 hafta geçmesine rağmen hala ayak bileğinizde ağrı varsa bir ortopediste başvurmalısınız.

Ayak bileği ağrıları, enfeksiyon, kıkırdak problemleri, kemik ve yumuşak doku tümörleri, romatizmal hastalıklar, vaskuler nedenlerle ve Gut hastalığı ile de görülebilir.

Ayak bileğinizde gittikçe artan şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, üzerine basmakla artan ağrılarınız var ise doktorunuza başvurmanız önerilir.

AYAK AĞRILARI

Ayak ağrıları sık olarak topukta, ayak tabanında, ayak sırtında, tarak kemikleri ve parmaklarda görülür. Topuk ve taban ağrısının en sık nedeni, plantar fasiitis dediğimiz ayak tabanındaki kasların üzerindeki dokunun kısalması ve enflamasyonu ile görülen hastalıktır. Topuk ağrısının diğer nedenleri  ayak tabanındaki kaslara giden sinirin sıkışması, topuk kemiğinde çatlak ve topuk dikenidir.

Ayak sırtındaki ağrılara sıklıkla ayak ortasındaki kemikler arasındaki kireçlenme ve ayak sırtındaki tendonlardaki ödem ve yırtılmalar neden olur.

Ayak ön tarafında ise ağrıya, halluks valgus deformitesi, Morton nöroma, tarak kemiğinin stres kırığı neden olur.

Ayak ağrılarınız ani ve çok şiddetli ise yada uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktora başvurunuz.

 

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (566) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • VolkanYctrk  - Ayak bileğim
  Hocam merhabalar ben 2 gün önce motorsiklet ile ufak bir kaza geçirdim arkadaşımla giderken dar ve bariyerli bir yola girdik geciş esnasında ayağım hafif hızlı bir şekilde bariyerlere çarptı ve o anda yan döndü. Şuan hayla üzerine az basıyorum ağrı çok bileğimi oynatamıyorum neden olabilir hocam ne gibi bi sıkıntısı olabilir. Şunuda belirteyim hocam budan 2.5 sene önce motorsiklet kazası geçirdim ve kaval kemigim kırıldı 10 ay gibi bir süre yattım ve ameliyat olmuştum şimdi 2.5 sene onceki kirilan kemigimin arka tarafindaki ince kemik agriyor ve bazen kaval kemigimde sızlama ve agri oluyor bu bazen taa ki kasıklarıma kadar vuruyor ağrısı.
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • umut241  - Ayak taban ağrısı
  İyi gunler hocam yaklaşık iki yıldır ayak tabanımda ağrı var gitmediğim doktor kalmadı bu çok tedavi yöntemi uyguladılar fakat hiç sonuç alamadım .Ayak tabanıma iğne yapildi,ayağım alçıya alındı,çeşitli kremler spreyler kullandım fakat ayak ağrım da iyileşme olmadi enson bundan 3 hafta önce tekrar MR çektirdin.MR sonucu şöyle ayak dorsa lateral bölümünde yumuşak doku ödemi .Plantar fasianın proksimal bölümünde yag baskılamalı T2 ağırlıklı imajlarda hafif yüksek sinyal özelliği izlenmekte olup istek belgesinde belirtilen plantar fasiitin erken dönem bulguları açısından destekleyici olarak değerlendirilmiştir .1.parmak flanks distal bölümünde subkortikal alanda kamil iliği ödemi.Tibiotalar talafibular ve subtalar eklemde effüzyon .1.metatarsa falingeal eklem düzeyinde effüzyon. Muayene olduğum doktor fizik tedavi önerdi kullanmam için endol adlı bi ilaç verdi.Fizik tedavi gerçekten iyi gelirlmi?Sizce başka ne yapmam lazım çünkü iki yıldır bu ağrıyı çekiyorum lütfen yardım edin bana. Doğuda öğretmenlik yapıyorum gidebileceğim başka herhangi bir doktor da yok
 • DrSerefAktas
  öncelikle doktorunuzun önerisine uymanız önerilir. Şikayetlerinizin sürmesi halinde değerlendirme için ileri merkeze başvurabilirsiniz.
 • Ozge Gomez  - Ayak bileği ağrısı
  Merhaba hocam benim 2009da 6 sene önce ayak bileğimde hem bağ kopmuş hemde kırılmıştı alçıya almışlardı daha sonra düzelmişti şimdide bir şey yapmadım yani burkulma gibi bir sorun yok ama birkaç gündür dışarda oyun oynuyordum koştum ama yani topuklu ayakkabı gibi bir şeyle değil spor ayakkabı ile ama şuan ayağımı yere bastığımda ağrı yok adım atarken hafif sızlama var ve çok acıyor bileğimi hafif çevirdim neresi ağrıyor diye bileğimi dizime doğru yukarı kaldırdığımda ağrıyo nedeni ne olabilir?
 • DrSerefAktas
  uayene ve tetkik için bir ortopedi uzmnına başvurmanızı dilerim.
 • furkancanerr  - ayak bileği burkulması
  Iyi günler hocam ben 2 ay önce ayak bileğimi burkmuştum dış yan bağları zedelenmiş bayağı. 2 hafta önce yeniden burktum, o esnada hemen bileğim şişti doktora gittim alçıya aldı ödem için, 1 hafta alçıda kaldı ama ödem ve morluk inmedi. 1 hafta da ben buz tedavisi uyguladım hala geçmei, film çektiler kırık yok dediler. Ayağımı tepretemiyorum ve şişlik devam ediyor. Değnekle yürüyorum ayağıma basamıyorum bastığım gibi sızlama ve karıncalanma oluyor, yardımcı olur musunuz teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Ozcantayanc  - Tendom transferi
  İyi günler Hocam ben 41 yasındym,6 aylık iken ateşli hastslıktan dolayı hafif sağ sekel hemiparazi rahatsızlığı geçirdim.Sağ ayağımda düşük ayak bulunmaktadır,Tendom transferiyle yürüyüşümün düzelme olasılığı varmıdır? Syg
 • DrSerefAktas
  muayene sonrasında transfer yapılacak tendonunuz çalışıyorsa tendon transferi ile durumunuzda düzelme sağlanabilir.
 • ilkergulec  - Ayak Bileklerinde Ağrı
  Hocam merhaba 20 yaşındayım, yaklaşık 1haftadır 2ayak bileğimdede karıncalanma üşüme gibi bir his var. Herhangi bir ters haraket veya bir darba olmadı. Yaklaşık 4senedir sigara kullanıyorum aklıma sigaranın neden oldugu bir rahatsız olduğu geldi.Yorumunuzu bekliyorum, iyi günler..
 • DrSerefAktas
  muayene ve gerekirse tetkikiniz gerekir. Her iki ayak bileğinizde olması nörolojik yada vaskuler bir soruna işaret edebilir. Sigara ve tütün ürünlerini kullanmamanız önerilir.
 • ekin34  - AYAK BİLEĞİ
  Hocam iyi günler.3 ay önce sol ayak eklem kemiği yanında şişlik ve kızarma oldu.Dotor antibiyotik verdi ve bir süre sonra geçer gibi oldu.fakat tekrar nüksetti ve ultrason'la bakıldığında birşey görülmedi.Doktor parça almaya gerek yok,Ganglion olabilir dedi ve antibiyotik verdi. Hocam,4 yıl önce bana stent takılmıştı acaba damar sorunum olabilir mi? ya da doku kanseri gibi bir sorunum olabilir mi? sizce ne yapmalıyım. Cevabınız için teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  yapılacak ultrasonografi yada MR tetkiki ile ayırıcı tanıyı koymak olasıdır.
 • hardwell  - ayak bileği ağrısı
  merhaba hocam bundan ortalama 3 hafta önce futbol maçında sol ayağımın üzerine düştüm burkulma olmadı ama sert bi şekilde yere vurdum tabanı ve üzerine basamadım doktora gittim kırık olmadığını söyledi ve mr a gönderdi mr sonucumda hiçbir problemin çıkmadığını söyledi ne bağlarda nede kıkırdakta hiçbir sorun yok dedi fakat ayağım ara ara ağrıyor ayağımı sağ sol yapınca ağrı oluyo bazen oturup kalkınca üzerine basmayacak kadar ağrı oluyo ama geçiyo acaba sorun nedir nasıl geçer spora ne zaman dönerim teşkkürler
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleri incelenerek bir fikir sahibi olunulabilir.
 • orkaya71  - Ayak Ağrısı
  Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Hocam ben spro yaptığımda özellikle koşu yaparken diz kapağımdan aşağı ayak bileğine kadar olan kısımda çok ağrı oluyor. 2 saat yürüyüş yapsam sıkıntı yok ama 3 dk. hızlı tempo yürüyüş veya koşmada hareketimi kısıtlayacak derecede ağrı oluyor. Değerli görüşlerinizi rica ediyorum.
 • DrSerefAktas
  sorununuz bacak önü ağrısını düşündürmekte olup detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirisiniz. http://www.serefaktas.com/ortopedik-agrilar/tibia-baldir-kemigi-on-tarafinda-agri-shin-splints
 • ahmetfaruk  - ayak bileğim
  Hocam dün maçta bir pozisyonda yere düşerken sağ ayak bileğime bişey oldu ama vücut sıcak olduğu için ağrı hissetmedim oynamaya devam ettim yaklaşık 30 dakika oynadım ama maçtan sonra vücut soğuyunca sağ ayak bileğim ağrımaya başladı yürüyemiyorum bile hocam sizce ne olmuştur
 • DrSerefAktas  - ayak bileği burkulması
  ilk tedavi; buz tatbiki, yüksekte tutma, bandaj sarılması ve istirahat olmalıdır. Buna rağmen ağrı ve şişlikte azalma olmaması ve üzerine basamama durumunda bir ortopedi uzmanına başvurmanız yerinde olacaktır.
 • emrahend  - MR SONUCU
  Merhaba Hocam. Yaklaşık 2 sene önce maç yaparken sol ayak bileğimin üstüne sert bir şekilde düştüm ve röntgen çektirdik bir şey bulunmadı.Ancak 2 senedir uzun süre ayakta kaldığımda ve yürüdüğümde ağrı yapıyor ve sabahları kalktığımda uyuşukluk hissediyorum ancak biraz yürüdükten sonra geçiyor. Aralıkta askere gideceğim için sıkıntı olmasın diye MR da çektirdim. MR sonucu şu şekilde: Peroneal tendonlar etrafında efüzyon izlenmektedir. Tenosinovit yönünden klinik ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. ATFL'de grade 1 zorlanma ile uyumlu sinyal kayıtları izlenmektedir. İnceleme alanında kemik yapılara ait intramedüller sinyaller homojendir. Kortikal bütünlük korunmuştur. Medial kollateral liament kompleks ve lateral kolleteral ligament kompleks bütünlükleri ve intensiteleri doğaldır. Ekstansör ve fleksör tendonları normal sinyal intensitesinde izlenmektedir. Muayene olduğum doktor ameliyatlık durum olmadığını ve çok istersem ilaç yazabileceğini söyledi ve istersen 20günlük fizik tedavi görebileceğimi söyledi.İlaç da yazdırdık.(Ağrı kesici ve krem) Ancak hocam 2 senedir ağrıyan bir sol bilek var ve fiziksel aktivitelerimi kısıtlıyorum. Fizik tedavi gerçekten de çözüm olur mu? Yönlendirmelerinizi bekliyorum . Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Peroneaş tenosinovit durumlarında, fizik tedavi, tendok kılıfına enjeksiyon, ortez ve antiemflamatuvar ilaç kullanımı ve cerrahi tedavi gibi tedavi seçenekleri mevcuttur. Muayene ve MR görüntülerine göre en uygun tedavi seçilerek başlanabilir.
 • ereenaslan
  Hayırlı günler hocam ben futbol oynuyorum idmanlarda ve maçlarda koşarken 2 dk icinde bileklerim cok kotu bir sekilde agirmaya başlıyor aylardir oluyor böyle ayagimi burktugum falanda yok kosarken agriyor az kosuncs agri hemen geciyor ama cok kosunca agri 1 saat surdugu bile oluyo napmam lazim hocam cevabinizi bekliyorum saygılar :(
 • DrSerefAktas
  öncelikle bileklerinizin muayene ve gerekirse ileri tetkikler ile değerlendirilerek kıkırdak, bağ ve kemik açısından sorun olup olmadığı görülmelidir.
 • denizkoşucuu
  Haocam bugun kosu yarışması vardı yaklasık olarak 750- 800 mtre depar attım ve ayak bileğimde arka tarafında cok acı hissedyorum ayagımin ustune basamıyorum :angry-red: :angry-red: :angry-red: ACİL hocam
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurmanızı öneririm.
 • ugurazmaz  - ayak bilegi burkulmasi
  Iyi aksamlar hocam benm 1 hafta once ayak burkulmasindan dolayi sislik ve morluk olustu tam gecti gibi derken yanlislikla topugun ustune bastim agrim ve hafif sislik olustu ve ayagimin agrisi gitgite arttı ayagimi her yere indirdigimde cok buyuk agrim oluyo suan yari alci yapildi ve doktor biseyin yok dedi buz koy diyor agrisi gecer diyor sizin fikriniz nedir? :angry-red: :angry-red:
 • DrSerefAktas
  şikayetlerinizin sürüyorsa mr gibi ileri tetkikler gerekebilir.
 • eml  - ayakta platin rahatsızlığı
  merhaba ben 2 sene önce ameliyat oldum diz kapagımdan kıkırdak alınarak ayak bilegime nakil oldu.ve basımımda problem oldugu için baş parmak yanında kemik meydana geldi 2.ameliyatımı da kemik yüzünden oldum ve orda 2 adet platin var çok ağrı yapmaya ve şişkinlik yapmaya başladı doktora gittim fakat ameliyat ile platinlerim alınır ama yürüyüş değişirmi bilmem dedi...sizne ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.... :angry:
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerle ağrı ve şişliğinizin nedeni ortaya koyulduktan sonra planlama yapılabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!