Ayak - Ayak Bileği Ağrıları Yazdır

AYAK - AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

Ayak Bileği ağrıları, travmatik olabilir. sıklıkla, direk travma ile yada burkulma gibi dolaylı travma sonucu olabilir. Travma ile kırık, çıkık, bağ yaralanmaları ve kıkırdak yaralanmaları gözlenir. Herhangi bir direk travma yada burkulma sonucu; 

 • Ayak bileğinizde hemen başlayan şişme, ağrı durumunda,

 • 2 gün geçmesine rağmen ayağınızın üstüne basamama durumunda ve

 • 2 hafta geçmesine rağmen hala ayak bileğinizde ağrı varsa bir ortopediste başvurmalısınız.

Ayak bileği ağrıları, enfeksiyon, kıkırdak problemleri, kemik ve yumuşak doku tümörleri, romatizmal hastalıklar, vaskuler nedenlerle ve Gut hastalığı ile de görülebilir.

Ayak bileğinizde gittikçe artan şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, üzerine basmakla artan ağrılarınız var ise doktorunuza başvurmanız önerilir.

AYAK AĞRILARI

Ayak ağrıları sık olarak topukta, ayak tabanında, ayak sırtında, tarak kemikleri ve parmaklarda görülür. Topuk ve taban ağrısının en sık nedeni, plantar fasiitis dediğimiz ayak tabanındaki kasların üzerindeki dokunun kısalması ve enflamasyonu ile görülen hastalıktır. Topuk ağrısının diğer nedenleri  ayak tabanındaki kaslara giden sinirin sıkışması, topuk kemiğinde çatlak ve topuk dikenidir.

Ayak sırtındaki ağrılara sıklıkla ayak ortasındaki kemikler arasındaki kireçlenme ve ayak sırtındaki tendonlardaki ödem ve yırtılmalar neden olur.

Ayak ön tarafında ise ağrıya, halluks valgus deformitesi, Morton nöroma, tarak kemiğinin stres kırığı neden olur. 

Ayak ağrılarınız ani ve çok şiddetli ise yada uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktora başvurunuz.

Sorun Cevaplayalım (509) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • bgrgvr  - Bilek Ağrısı
  Merhaba hocam. Bi akşam durduk yere ayak bileğime bir ağrı girdi. Geçici diye düşündüm fakat geçmedi. Sinirden ayağımı bi kez salladım, gün boyunca ağrısı olmuyordu fakat sabah kalkınca inanılmaz bi ağrı oluyordu. Bir iki basınca üstüne geçiyordu. Daha sonra bi gün bi halısaha maçı sonrası, sabah olan ve gün boyunca olmayan ağrılar, yer değiştirdi, sabah değil de gün boyunca ağrımaya başladı. Sol ayağımın en sol kenarına ağırlık vererek yürüdüğümü farkettim.Ayağımın tam ortasına, yani tabana düzgün bir şekilde basınca yine bileğime aynı ve çok büyük bir ağrı giriyor, bu nedenle yükü ayağımın kenarına veriyormuşum. Bunun yanında bazen ayakta dururken aynı ağrı birden yine giriveriyor. Ortopedi uzmanına gittim, ayak röntgeni çekildi, kemiklerde sıkıntı olmadığı anlaşıldı, ağrının sebebinin burkma veya zorlama olabileceği söylendi, ağrı kesici, kas gevşetici ve bir merhem verdi. Daha kullanmadım fakat içim rahat değil. Siz ne düşünürsünüz bu konu ile ilgili ? Sorun ne olabilir ? Başka bir ortopedi uzmanına daha görünmeli miyim ?
 • Nur1991  - Bilek Ağrısı
  Merhabalar Hocam, Benim size iki sorum var.Birincisi son birkaç gündür akşam saatlerine doğru ayak bileğimde şiddetli derecede ağrı oluyor.Üzerine basamıyorum geceleri de ağrıdan uyuyamıyorum.Üniversite öğrencisiyim sınavlarım olduğu için fazlasıyla sıkıntı,stres yaptım bu etken olmuş olabilir mi aynı zamanda kalp hastalığım var bu da etki yapmış olabilir mi?İkincisi de namaz kılarken,eğilip kalkarken diz kapağımdan ses geliyor,parmak şıtlatır gibi bunun özel bir nedeni var mıdır?Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz için bir ortopdi uzmanına başvurmanız önerilebilir.
 • simarus13
  hocam hayırlı gunler benım adım yener 3 ay once futbolda bılegıme basıldı bırsey yok dedıler alcıya alalım dedıler yok dedım 10 gun rapor aldım ama ayagımın agrısı bı turlu gecmıyor fılmlerde bısey yok emar cektırdım odem 1 2 lıf zedelenmesı fılan yazdı doktora gıttım bandaj bırde melhem verdıler ama hocam gecmıyor lutfen yardım edın 1 ay sonra ligim baslıyor cevabınızı beklıyorum hocam
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr ların incelenmesi gerekir.
 • Ömer Faruk Boydak  - Ayak bileği hastalığı
  Selamun aleyküm hocam benim adım ömer hocam benim sağ ayak bileğim uzun zaman önce çoğu kez şiddetli burkulmalar oldu ağrısı bir yıl önce başladı hastanelere gittim kimi doktor kırık kemik parçası var ameliyat olacan kimi ameliyat olamazsın kimi yırtılma var falan vs. bir doktor bana bileklik verdi bir başka doktor tabanlık verdi başka bir başka doktor ise krem verdi hepsini kullanmama rağmen hiçbir belirti görmedim ayağımdan çok rahatsız oluyorum bu yüzden işimden olacam ne olur yardım edin önce umudum ALLAH sonra siz yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Farklı görüşler almışsınız ve sorunuzdaki bilgilerle net bir fikir sahibi olmak olası değil. Muayene ve tetkiklerinizin incelenerek 2. Görüş verilmesi arzusunda iseniz muayene randevüsü alabilirsiniz.
 • serpilsalcan  - ayak bileğimde ki ağrı
  iyiakşamlar ayak bileğimin aşık kemiği üzerinde çok mütüş ağrı var doblerde lezyon var yazıyor nedemek tedavisi varmı? Beni aydınlatırmısınız teşekkürler. SERPİLSALCAN
 • DrSerefAktas
  Dopplerde lezyon herhangi bir normalden farklı durum için kullanılıp muayene ve tetkiklerinizn değerlendirilmesi için bir ortopedi uzmanına başvurunuz.
 • ismail özboyaci  - ayak agrisi
  her iki ayagimin bilek civari bazen topuk bazen arka kisimlara dogru zonklarcasin agri oluyor kan tahlili romatizma ve film cekindim yapisal bozukluk yokmus ama agrilar gecmiyo alti yaniyor
 • DrSerefAktas
  Muayene ve tetkiklerinizn incelenmesi gereklidir.
 • huseyinkara
  Merhabalar sayın hocam.Ben 24 yaşındayım yaklaşık 3-4 ay önce halı saha maçı yapmıştım.sonra eve gitmek üzere servise bindim ve indiğimde sağ ayağımı kaldıramadığımı farkettim ağrı falan yok,Allah korusun felçli gibiydi yani hiç kalkmıyordu.Sanki ayağım etkisizdi.Oynatamıyordum bile.Ağrı falan yok,Sonra 1-2 gün sonra geçti.Ancak şunu farkettim hocam ortalama 1dk hızlı sayılabilecek koşu yaparken iki ayak bileğim hafif şişiyor kasılma oluyor.ve ağrı başlıyor.Sonra 2-3 dk dinlenince geçiyor.Normal günlük yaşantımda hiçbir problem yok ağrı falan ancak koşarken bu durum ortaya çıkıyor..Neden olabilir hocam.? Teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  Mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurarak muayene ve tetkiklerinizin yapılmasını sağlayınız.
 • vedat
  hocam merhaba benim 2 ayak bileğime yürümeye başladıkdan 2-3 dakika sonra ağrı giriyor ve yürümekte zorluk çekiyorum.Bazı günler hiç olmuyor .yardımcı olurmusunuz.
 • DrSerefAktas
  Maalesef sorunuzda ki bilgiler tedavi için yetersiz
 • cansu  - ayak burkulması
  Merhaba hocam iki ay önce ayak bileğimi burktum ve devam eden şiddetli bi sğrım var ayak bileğim de dizime kadar ağrı ve sancı yapıyor birde başparmağımıhhissetmiyorum his kaybı var ve başparmagım özellikle çok ağrıyor Teşekkürler. .
 • DrSerefAktas
  hala ağrılarınız sürüyor ise ileri tetkikiniz yapılarak son durumunuz değerelendirilmelidir.
 • Yasemin Özbek  - Ayak bileğimin ön kısmında kaşıntı
  İyi akşamlar hocam,benim sorum iki ayağımında tabanında ağrı var,topuklarımda çatlak var,bacaklarımda varisler var şuan asıl şikayetim iki ayağımında bileklerimin ön kısmında kaşınma var kaşıdıkça tahriş oldu hafif şişti neden olabilir?teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  öncelikle bir Cildiye Uzmanına başvurmanız önerilir.
 • ahmet özdemir  - ayak bileklerinde ki agrı
  ıyı geceler hocam ben tam 8 gün önce cok yoğun bir adreman yaptım ve dinlenmeden bunun üzerine halı saha macı yaptım sporu devamlı yaptıgım icin kondisyonumdan olsa gerek pek dinlenmedim ve halı saha macımdan sonra dustan cıkıp üzerimi değiştirip arabama dogru giderken kramp gibi sag ayak bilegimin ic tarafına giren agrı sonra bır kac gun sonra ıkı ayak bileğimle beraber agırmaya devam etti ve ıkı uc doktora gitmeme ragmen henüz bir iyileşme olmadı ilac ve krem kullanıyorum üstelik film de kemiklerde bir zedelenme yok ama sadece ayagımın üzerine basınca ayagımın tabanının dıs tarafları agırıyor..ne yapmalıyım hocam
 • DrSerefAktas  - Ayak bileği ağrısı
  muayene ve gerekirse tetkik edilmeniz önerilir.
 • OE  - Ayak tabanı ağrıları
  Merhabalar, 120 kiloyum, yürüme bandında yüksek hızda, tempolu yürürken her iki ayak tabanımda da 3. 4. ve kısmende 5. metatarsallere denk gelen bölgelerde yürüyüşe başlamamdan 1-2 dakika sonra başlayan, sonlandırmamla geçen şiddetli ağrı var. Ağrı eşiğim çok yüksek olmasına rağmen 30 dakikayı zar zor tamamlıyorum. Daha uzun süreler yürüyüşe devam etmem durumunda ağrı ertesi güne sarkabiliyor. Ne önerirsiniz hocam?
 • DrSerefAktas
  bir süre istirahat etmeniz önerilir. iyileşme sonrası yürüyüş bandı dışında yürüyüş yapmanız rahatlamanızı sağlayabilir.
 • AYFER AKPINAR
  hocam iyi günler.heriki ayak bileğimde ağrı mevcut.2 yıl önce ağırmıştı doktorum kas ağrısı dedi ve kullandığım kas gevşetici ve ağrı kesicilerle şikayetlerim geçti bu yıl yine başladı.MR ve kan tetkiklerinde hiçbirşey çıkmadı ve 3 kez yine ağrı kesici ve kasgevşeticiler kullandım .ilaca ilk başladığımda ağrılarım geçti fakat ilaçlar bitmeden tekrar başladı.Yürümekle zaman zaman artan ağrılarım hala mevcut.dizimi bükmeden ayağımı çektiğimde topuğumda cildim kesiliyormuş gibi bir ağrıda hissediyorum.şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  muayeneniz gerekecektir.
 • NİHAL TUNCA  - ayak bileği ağrısı
  Merhaba hocam.. Benim iki ayak bileğimin ön kısmında uzun zamandır ağrılarım var ve yürürken kıtlama sesi çıkıyor. Emarda kemik ödemi çıktı ilaçlar fayda etmedi. Artık ilaç almıyorum çünkü geçmiyor. Başka bir ortopedicide düztaban olduğun için ödem olmuş dedi yapacak bir şey yok dedi Ağrılar günlük hayatımı etkiliyor ve sinir yapıyor. Lütfen bana bilgi verin... Şimdiden teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bilgilerden bir yrum için maalesef yetersizdir.
 • hatice
  selamlar ayak bileğim başparmağım arasında kitle olduğunu söylediler çok üzülüyorum ameliyatsız geçmezmi
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizle tanı ve tedavi konusunda yorum ve öneride bulunulabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!