Ayak - Ayak Bileği Ağrıları Yazdır

AYAK - AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

Ayak Bileği ağrıları, travmatik olabilir. sıklıkla, direk travma ile yada burkulma gibi dolaylı travma sonucu olabilir. Travma ile kırık, çıkık, bağ yaralanmaları ve kıkırdak yaralanmaları gözlenir. Herhangi bir direk travma yada burkulma sonucu; 

 • Ayak bileğinizde hemen başlayan şişme, ağrı durumunda,

 • 2 gün geçmesine rağmen ayağınızın üstüne basamama durumunda ve

 • 2 hafta geçmesine rağmen hala ayak bileğinizde ağrı varsa bir ortopediste başvurmalısınız.

Ayak bileği ağrıları, enfeksiyon, kıkırdak problemleri, kemik ve yumuşak doku tümörleri, romatizmal hastalıklar, vaskuler nedenlerle ve Gut hastalığı ile de görülebilir.

Ayak bileğinizde gittikçe artan şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, üzerine basmakla artan ağrılarınız var ise doktorunuza başvurmanız önerilir.

AYAK AĞRILARI

Ayak ağrıları sık olarak topukta, ayak tabanında, ayak sırtında, tarak kemikleri ve parmaklarda görülür. Topuk ve taban ağrısının en sık nedeni, plantar fasiitis dediğimiz ayak tabanındaki kasların üzerindeki dokunun kısalması ve enflamasyonu ile görülen hastalıktır. Topuk ağrısının diğer nedenleri  ayak tabanındaki kaslara giden sinirin sıkışması, topuk kemiğinde çatlak ve topuk dikenidir.

Ayak sırtındaki ağrılara sıklıkla ayak ortasındaki kemikler arasındaki kireçlenme ve ayak sırtındaki tendonlardaki ödem ve yırtılmalar neden olur.

Ayak ön tarafında ise ağrıya, halluks valgus deformitesi, Morton nöroma, tarak kemiğinin stres kırığı neden olur. 

Ayak ağrılarınız ani ve çok şiddetli ise yada uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktora başvurunuz.

Sorun Cevaplayalım (540) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • ugurazmaz  - ayak bilegi burkulmasi
  Iyi aksamlar hocam benm 1 hafta once ayak burkulmasindan dolayi sislik ve morluk olustu tam gecti gibi derken yanlislikla topugun ustune bastim agrim ve hafif sislik olustu ve ayagimin agrisi gitgite arttı ayagimi her yere indirdigimde cok buyuk agrim oluyo suan yari alci yapildi ve doktor biseyin yok dedi buz koy diyor agrisi gecer diyor sizin fikriniz nedir? :angry-red: :angry-red:
 • DrSerefAktas
  şikayetlerinizin sürüyorsa mr gibi ileri tetkikler gerekebilir.
 • eml  - ayakta platin rahatsızlığı
  merhaba ben 2 sene önce ameliyat oldum diz kapagımdan kıkırdak alınarak ayak bilegime nakil oldu.ve basımımda problem oldugu için baş parmak yanında kemik meydana geldi 2.ameliyatımı da kemik yüzünden oldum ve orda 2 adet platin var çok ağrı yapmaya ve şişkinlik yapmaya başladı doktora gittim fakat ameliyat ile platinlerim alınır ama yürüyüş değişirmi bilmem dedi...sizne ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.... :angry:
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerle ağrı ve şişliğinizin nedeni ortaya koyulduktan sonra planlama yapılabilir.
 • Forza1905  - Sol ayağımın dışa bakan tarafında basarken aprı
  Öncelikle merhaba hocam , benim uzun zaman önce sol ayağım burkulmuştu zamanla ağrısı geçti bir ara doktorada gittim film çekti bazı işkemler yaptı sonra bana sol ayağım için tabanlık yazdı bir tarafı yüksek olan tabandan aldım ama pek kullanmadım ... Neyse normal yaşamımda sorun yok fakat top oyarkende hiç bir sorunum olmuyor top oynadıktan sonra yattıp sabah kalkarken sol ayağımın üstüne basamıyorum her maçtan sonra bu ağrılar yaklaşık 3 gün sürüyor sizce sorun be olabilir ?
 • DrSerefAktas  - ayak ağrısı
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • nida
  Oncelikle Merhaba. 19 yaşındayım ve uzun zamandır dayanılmaz bilek ağrılarım oluyor. Geçen sene çok sıktı fakat daha sonra düzeldi. Bu aksam tekrarladı ve yürümekte bile zorluk çektim. Ağrı bilek çevresinde ve ayağımda. Bir süre sonra uyuşma gibi oluyor ve dizden aşağısı hissizlesiyor. Kardeşim iltihaplı romatizma hastası. Bana da test yapıldı ama romatizma çıkmamısti. Lütfen baba yardım edin. Şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurarak muayene ve tetkik olabilirsiniz. Maalesef sorunuzdaki bilgilerle tanıya varmak olası değil.
 • tugbanur  - düz taban-bilek ağrısı
  öncelikle iyi günler hocam. benim ayak bileklerimin dışa bakan kısmında sağ daha şiddetli olmak üzere uzun zamandır ağrı var. bu ağrılar çok yürümekle ve ayakta fazla kalmakla daha da artıyor ve şiştiğide oluyor bazen. buna ek olarak sağ ayak baş parmağımın büyük ekleminde de acı ve ağrı hissediyorum, parmak hareketi esnasında çıt çıt diye ses çıkıyor ve bunu hissediyorum acı veriyor. doğuştan düz tabanım bu şikayetlerin onunla bi ilgisi var mı yoksa başka bi sorun olabilir mi ? cevaplarınız için şimdiden teşşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Başparmağınızdaki ve ayağınızdaki ağrıların düz tabanlık ile ilgisi olabilir.
 • tugbanur
  Hocam peki ne yapmam gerekiyor bu durumda ağrılardan nasıl kurtulabilirim? Bir tavsiyeniz var mi?
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurarak tanıyı kesinleştirip uygun tedaviye başlayabilirsiniz.
 • angvil  - İki ayaktada ağrı
  Merhabalar hocam. Yaklaşık 4-5 aydır ayak bileklerimde ağrı oluyordu.Son zamanlarda arttı. Normalde solağım ve sol ayağım daha çok ağrıyordu. 3 haftadır dinlenme uyguluyorum fakat bazen ağrılarım artıyor. Özellikle sabah ilk kalktığımda ayak egzersizi yapmadan ayağımı yere basarsam ağrım daha çok oluyor. Bu ağrıların oluştuğu bölge değişken olup genel olarak tendonların ağrıdığını hissediyorum. Ama sabit bir nokta değil. Bu şikayetlerin ilk başında tempolu yürüyüş ve uzun mesafe yürüyüş yapmıştım. Uzun yürüyüşlerde , ayakta durmalarda şikayetim daha da artıyor. Bir doktora gittim sadece ağrı kesici ve krem verdi. Ayrıca bir ayağımda taban düşmesi başlamış bunu belirtti. Ne yapmamı önerirsiniz ? Zaman geçtikçe şikayetler şiddetleniyor. 3 gündür artık durduğum yerde ayağım sızlamaya başladı. Bu kadar değildi. Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Detaylı. Muayene ve gerekirse tetkiklerle neden saptanabilir.
 • svlakpnr
  merhaba hocam. ayak bileklerimde çocukluktan beri süregelen sürekli ağrılar mevcuttu.çoçukken doktora gittiğimde büyüme çağında olduğum için bu ağrıların olduğu söyleniyordu.şuan 26 yaşındayım. aktivite halindeyken herhangibir şikayetim yok.sürekli oturduğumda ( ayaklar sarkar pozisyonda ) ya da ayakta uzun süre kaldığımda ağrımaya başlıyor. çok yüzeysel kılcal damar varisleri de mevcut.
 • DrSerefAktas
  bazı varislerde de bahsettiğiniz şikayetler gözlenebilir. Bir Kalp - Damar cerrahına başvurabilirsiniz.
 • Özlem.Serin
  1 ay önce düştüm ve ayagımda kırık var dediler ve alçıya alındı . Alçı çıktıntan sonra emarda kemik arasında ödem oluştugu söylendi , ve tekrar 10 gün alçıya alındı .dün açıldı ama ayagımda yere basınca hala agrıyor ve diz kapagıma kadar agrı var . bunun için ne yapmalıyım
 • DrSerefAktas
  başlangıç döneminde ağrılar olabilir günler içinde şikayetlerinizin azalarak kaybolması beklenir.
 • AYŞE YUSOĞLU  - AYAK BİLEĞİ
  Sayın Aktaş, haftada 4-5 kere günde ortalama 10 km koşuyorum. en son 01.06.2014 de Eskişehir maratonunda 21 km koştum. birkaç haftadır sol ayak bileğimin sol dış kısmında bir hassasiyet seziyorum. yere bastığım zaman ayağım sanki içe doğru basıyor ve ayak bileğimde yürüyen bir ağrı var. darbe aldığımı farketmeden oluşan bir kırık olabilir diye koşmayı bıraktım ve doktora gittim. doktor röntgende bir sorun görünmediğini sadece çok hafif bir topuk dikeni olduğunu söyledi. bunun üzerine dün akşam 10 km koştum. koşunun sonlarına doğru ayak bileğim ağrı kendini gösterdi ve basarken biraz sıkıntı çektim. bariz bir ağrım yok fakat normalin dışında bir durum hissediyorum. ne yapmam gerekiyor? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Sizin gibi uzun mesafe koşucularında mr tetkiki ile kemikte ödem, kontüzyon araştırılmalıdır.
 • Can94  - Ayak Burkulması
  Meraba hocam, dün bu saatlerde merdivenlerden inerken son basamağı farketmediğimden 2 basamak birden indim ve sol ayağımın üstüne basarken ayağım burkuldu. Hemen buzla müdahale ettim şişme, yada ağrı gibi bir durum yok. Hirudoid krem sürdüm, yıkadıktan sonra da bandajladım. Ancak dünden beri yere basamıyorum, basınca acıyor. Sizce kırık, çıkık gibi bir durum var mıdır yada doktora gitmemi gerektirecek bir neden?
 • DrSerefAktas
  genel öneri olarak 2 gunu gecen uzerine basamama yada 1 hafta *10 günü geçen ağrılarda ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • MKD  - metatarsi catlak ve asik kemiginde kiraclenme
  Merhaba hocam annem spino serebeller ataksi hastasi. 4 nisanda merdivenlerde dustu doktor bey metatarside catlak ve asik kemiginde kireclenme oldugunu soyledi ve annemin ayagini alciya aldi 10-15 gun alcida kaldi daha sonra alci cikarildi ayak sargi bezi kullanmasini soyledi.20 gun sonra tekrar kontrole gelin dedi kontrole gittik ama hala annemin sismesi ve agrisi gecmesi. ayagi hala sis agrisi ara ara oluyor ama ayaginin sismesi bir turlu gecmedi. 2 ay oldu duzelmedi hala. Doktorumuz ilac ve agri kesici yada sisligi gecirecek bi ilac vermedi.bende cok uzuluyorum elimizden birsey gelmiyo hangi doktora sorduysam.ayagini asagi sallamamasi gerektigini soyledi hangi doktorla gorustuysem zamanla gececegini soylediler. hocam bana yardimci olur musunuz ne yapmamiz gerekiyo. ilac fizik tedavi ne yapabiliriz. Genetik hastaligindan dolayi zaten denge problemimiz var bize yardimci olursaniz sevinirim. saygilarimla. MİNE
 • DrSerefAktas
  baslangicta sisilikler olabilmektedir. sislik durumunda ayagi yukarida tutmak sisligin azalmasini saglayacaktir. Yine elastik bandaj uygulamasi sisligi azaltacaktir. Bunun disinda da bol bol eksersiz onerilir.
 • MKD
  İyi aksamlar hocam peki Ekzersiz olarak nr yapmamiz gerekiyor.
 • MKD
  hocam peki sicak uygulama mi yoksa soguk uygulama mi bize iyi gelir. Elastik bandaj kullaniyoruz ama daha faydasini goremedik hala sis. :( :(
 • DrSerefAktas
  genelde soguk uygulama onerılırçeksersız onerısı son durumunuza gore yapılacagı ıcın son muayenenızı yapan hekımle ırtıbata gecebılırsınız.
 • MKD
  tesekkurler hocam. sagolunnn.
 • haydın  - bacak ağrısı
  iyi akşamlar hocam yürürken iki ayağımda da ağrı oluo bacağımın dizine kadar bölümünde ağrılar oluo kemiğimin acıdığını hissediyorum uyuşuyor yürüyemiyorum koşamıyorum ayağımı yukarıya kaldıramıyorum bu konuyla ilgili görüşlerinizi bekliyorum teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  muayene ve gerekirse tetkikleriniz yapılarak bir tanıya varılabilir. Maalesef sorunuzdaki bilgilerden bir yorum yapmak olası değil.
 • bgrgvr  - Bilek Ağrısı
  Merhaba hocam. Bi akşam durduk yere ayak bileğime bir ağrı girdi. Geçici diye düşündüm fakat geçmedi. Sinirden ayağımı bi kez salladım, gün boyunca ağrısı olmuyordu fakat sabah kalkınca inanılmaz bi ağrı oluyordu. Bir iki basınca üstüne geçiyordu. Daha sonra bi gün bi halısaha maçı sonrası, sabah olan ve gün boyunca olmayan ağrılar, yer değiştirdi, sabah değil de gün boyunca ağrımaya başladı. Sol ayağımın en sol kenarına ağırlık vererek yürüdüğümü farkettim.Ayağımın tam ortasına, yani tabana düzgün bir şekilde basınca yine bileğime aynı ve çok büyük bir ağrı giriyor, bu nedenle yükü ayağımın kenarına veriyormuşum. Bunun yanında bazen ayakta dururken aynı ağrı birden yine giriveriyor. Ortopedi uzmanına gittim, ayak röntgeni çekildi, kemiklerde sıkıntı olmadığı anlaşıldı, ağrının sebebinin burkma veya zorlama olabileceği söylendi, ağrı kesici, kas gevşetici ve bir merhem verdi. Daha kullanmadım fakat içim rahat değil. Siz ne düşünürsünüz bu konu ile ilgili ? Sorun ne olabilir ? Başka bir ortopedi uzmanına daha görünmeli miyim ?
 • DrSerefAktas
  muayeneniz yapılması gerekir. Ortopedi uzmanına başvurdu iseniz önerilerini uygulayabilirsiniz.
 • Nur1991  - Bilek Ağrısı
  Merhabalar Hocam, Benim size iki sorum var.Birincisi son birkaç gündür akşam saatlerine doğru ayak bileğimde şiddetli derecede ağrı oluyor.Üzerine basamıyorum geceleri de ağrıdan uyuyamıyorum.Üniversite öğrencisiyim sınavlarım olduğu için fazlasıyla sıkıntı,stres yaptım bu etken olmuş olabilir mi aynı zamanda kalp hastalığım var bu da etki yapmış olabilir mi?İkincisi de namaz kılarken,eğilip kalkarken diz kapağımdan ses geliyor,parmak şıtlatır gibi bunun özel bir nedeni var mıdır?Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz için bir ortopdi uzmanına başvurmanız önerilebilir.
 • simarus13
  hocam hayırlı gunler benım adım yener 3 ay once futbolda bılegıme basıldı bırsey yok dedıler alcıya alalım dedıler yok dedım 10 gun rapor aldım ama ayagımın agrısı bı turlu gecmıyor fılmlerde bısey yok emar cektırdım odem 1 2 lıf zedelenmesı fılan yazdı doktora gıttım bandaj bırde melhem verdıler ama hocam gecmıyor lutfen yardım edın 1 ay sonra ligim baslıyor cevabınızı beklıyorum hocam
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr ların incelenmesi gerekir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!