Ayak - Ayak Bileği Ağrıları Yazdır

AYAK - AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

Ayak Bileği ağrıları, travmatik olabilir. sıklıkla, direk travma ile yada burkulma gibi dolaylı travma sonucu olabilir. Travma ile kırık, çıkık, bağ yaralanmaları ve kıkırdak yaralanmaları gözlenir. Herhangi bir direk travma yada burkulma sonucu;

 • Ayak bileğinizde hemen başlayan şişme, ağrı durumunda,

 • 2 gün geçmesine rağmen ayağınızın üstüne basamama durumunda ve

 • 2 hafta geçmesine rağmen hala ayak bileğinizde ağrı varsa bir ortopediste başvurmalısınız.

Ayak bileği ağrıları, enfeksiyon, kıkırdak problemleri, kemik ve yumuşak doku tümörleri, romatizmal hastalıklar, vaskuler nedenlerle ve Gut hastalığı ile de görülebilir.

Ayak bileğinizde gittikçe artan şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, üzerine basmakla artan ağrılarınız var ise doktorunuza başvurmanız önerilir.

AYAK AĞRILARI

Ayak ağrıları sık olarak topukta, ayak tabanında, ayak sırtında, tarak kemikleri ve parmaklarda görülür. Topuk ve taban ağrısının en sık nedeni, plantar fasiitis dediğimiz ayak tabanındaki kasların üzerindeki dokunun kısalması ve enflamasyonu ile görülen hastalıktır. Topuk ağrısının diğer nedenleri  ayak tabanındaki kaslara giden sinirin sıkışması, topuk kemiğinde çatlak ve topuk dikenidir.

Ayak sırtındaki ağrılara sıklıkla ayak ortasındaki kemikler arasındaki kireçlenme ve ayak sırtındaki tendonlardaki ödem ve yırtılmalar neden olur.

Ayak ön tarafında ise ağrıya, halluks valgus deformitesi, Morton nöroma, tarak kemiğinin stres kırığı neden olur.

Ayak ağrılarınız ani ve çok şiddetli ise yada uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktora başvurunuz.

 

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (558) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Ozcantayanc  - Tendom transferi
  İyi günler Hocam ben 41 yasındym,6 aylık iken ateşli hastslıktan dolayı hafif sağ sekel hemiparazi rahatsızlığı geçirdim.Sağ ayağımda düşük ayak bulunmaktadır,Tendom transferiyle yürüyüşümün düzelme olasılığı varmıdır? Syg
 • DrSerefAktas
  muayene sonrasında transfer yapılacak tendonunuz çalışıyorsa tendon transferi ile durumunuzda düzelme sağlanabilir.
 • ilkergulec  - Ayak Bileklerinde Ağrı
  Hocam merhaba 20 yaşındayım, yaklaşık 1haftadır 2ayak bileğimdede karıncalanma üşüme gibi bir his var. Herhangi bir ters haraket veya bir darba olmadı. Yaklaşık 4senedir sigara kullanıyorum aklıma sigaranın neden oldugu bir rahatsız olduğu geldi.Yorumunuzu bekliyorum, iyi günler..
 • DrSerefAktas
  muayene ve gerekirse tetkikiniz gerekir. Her iki ayak bileğinizde olması nörolojik yada vaskuler bir soruna işaret edebilir. Sigara ve tütün ürünlerini kullanmamanız önerilir.
 • ekin34  - AYAK BİLEĞİ
  Hocam iyi günler.3 ay önce sol ayak eklem kemiği yanında şişlik ve kızarma oldu.Dotor antibiyotik verdi ve bir süre sonra geçer gibi oldu.fakat tekrar nüksetti ve ultrason'la bakıldığında birşey görülmedi.Doktor parça almaya gerek yok,Ganglion olabilir dedi ve antibiyotik verdi. Hocam,4 yıl önce bana stent takılmıştı acaba damar sorunum olabilir mi? ya da doku kanseri gibi bir sorunum olabilir mi? sizce ne yapmalıyım. Cevabınız için teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  yapılacak ultrasonografi yada MR tetkiki ile ayırıcı tanıyı koymak olasıdır.
 • hardwell  - ayak bileği ağrısı
  merhaba hocam bundan ortalama 3 hafta önce futbol maçında sol ayağımın üzerine düştüm burkulma olmadı ama sert bi şekilde yere vurdum tabanı ve üzerine basamadım doktora gittim kırık olmadığını söyledi ve mr a gönderdi mr sonucumda hiçbir problemin çıkmadığını söyledi ne bağlarda nede kıkırdakta hiçbir sorun yok dedi fakat ayağım ara ara ağrıyor ayağımı sağ sol yapınca ağrı oluyo bazen oturup kalkınca üzerine basmayacak kadar ağrı oluyo ama geçiyo acaba sorun nedir nasıl geçer spora ne zaman dönerim teşkkürler
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleri incelenerek bir fikir sahibi olunulabilir.
 • orkaya71  - Ayak Ağrısı
  Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Hocam ben spro yaptığımda özellikle koşu yaparken diz kapağımdan aşağı ayak bileğine kadar olan kısımda çok ağrı oluyor. 2 saat yürüyüş yapsam sıkıntı yok ama 3 dk. hızlı tempo yürüyüş veya koşmada hareketimi kısıtlayacak derecede ağrı oluyor. Değerli görüşlerinizi rica ediyorum.
 • DrSerefAktas
  sorununuz bacak önü ağrısını düşündürmekte olup detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirisiniz. http://www.serefaktas.com/ortopedik-agrilar/tibia-baldir-kemigi-on-tarafinda-agri-shin-splints
 • ahmetfaruk  - ayak bileğim
  Hocam dün maçta bir pozisyonda yere düşerken sağ ayak bileğime bişey oldu ama vücut sıcak olduğu için ağrı hissetmedim oynamaya devam ettim yaklaşık 30 dakika oynadım ama maçtan sonra vücut soğuyunca sağ ayak bileğim ağrımaya başladı yürüyemiyorum bile hocam sizce ne olmuştur
 • DrSerefAktas  - ayak bileği burkulması
  ilk tedavi; buz tatbiki, yüksekte tutma, bandaj sarılması ve istirahat olmalıdır. Buna rağmen ağrı ve şişlikte azalma olmaması ve üzerine basamama durumunda bir ortopedi uzmanına başvurmanız yerinde olacaktır.
 • emrahend  - MR SONUCU
  Merhaba Hocam. Yaklaşık 2 sene önce maç yaparken sol ayak bileğimin üstüne sert bir şekilde düştüm ve röntgen çektirdik bir şey bulunmadı.Ancak 2 senedir uzun süre ayakta kaldığımda ve yürüdüğümde ağrı yapıyor ve sabahları kalktığımda uyuşukluk hissediyorum ancak biraz yürüdükten sonra geçiyor. Aralıkta askere gideceğim için sıkıntı olmasın diye MR da çektirdim. MR sonucu şu şekilde: Peroneal tendonlar etrafında efüzyon izlenmektedir. Tenosinovit yönünden klinik ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. ATFL'de grade 1 zorlanma ile uyumlu sinyal kayıtları izlenmektedir. İnceleme alanında kemik yapılara ait intramedüller sinyaller homojendir. Kortikal bütünlük korunmuştur. Medial kollateral liament kompleks ve lateral kolleteral ligament kompleks bütünlükleri ve intensiteleri doğaldır. Ekstansör ve fleksör tendonları normal sinyal intensitesinde izlenmektedir. Muayene olduğum doktor ameliyatlık durum olmadığını ve çok istersem ilaç yazabileceğini söyledi ve istersen 20günlük fizik tedavi görebileceğimi söyledi.İlaç da yazdırdık.(Ağrı kesici ve krem) Ancak hocam 2 senedir ağrıyan bir sol bilek var ve fiziksel aktivitelerimi kısıtlıyorum. Fizik tedavi gerçekten de çözüm olur mu? Yönlendirmelerinizi bekliyorum . Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Peroneaş tenosinovit durumlarında, fizik tedavi, tendok kılıfına enjeksiyon, ortez ve antiemflamatuvar ilaç kullanımı ve cerrahi tedavi gibi tedavi seçenekleri mevcuttur. Muayene ve MR görüntülerine göre en uygun tedavi seçilerek başlanabilir.
 • ereenaslan
  Hayırlı günler hocam ben futbol oynuyorum idmanlarda ve maçlarda koşarken 2 dk icinde bileklerim cok kotu bir sekilde agirmaya başlıyor aylardir oluyor böyle ayagimi burktugum falanda yok kosarken agriyor az kosuncs agri hemen geciyor ama cok kosunca agri 1 saat surdugu bile oluyo napmam lazim hocam cevabinizi bekliyorum saygılar :(
 • DrSerefAktas
  öncelikle bileklerinizin muayene ve gerekirse ileri tetkikler ile değerlendirilerek kıkırdak, bağ ve kemik açısından sorun olup olmadığı görülmelidir.
 • denizkoşucuu
  Haocam bugun kosu yarışması vardı yaklasık olarak 750- 800 mtre depar attım ve ayak bileğimde arka tarafında cok acı hissedyorum ayagımin ustune basamıyorum :angry-red: :angry-red: :angry-red: ACİL hocam
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurmanızı öneririm.
 • ugurazmaz  - ayak bilegi burkulmasi
  Iyi aksamlar hocam benm 1 hafta once ayak burkulmasindan dolayi sislik ve morluk olustu tam gecti gibi derken yanlislikla topugun ustune bastim agrim ve hafif sislik olustu ve ayagimin agrisi gitgite arttı ayagimi her yere indirdigimde cok buyuk agrim oluyo suan yari alci yapildi ve doktor biseyin yok dedi buz koy diyor agrisi gecer diyor sizin fikriniz nedir? :angry-red: :angry-red:
 • DrSerefAktas
  şikayetlerinizin sürüyorsa mr gibi ileri tetkikler gerekebilir.
 • eml  - ayakta platin rahatsızlığı
  merhaba ben 2 sene önce ameliyat oldum diz kapagımdan kıkırdak alınarak ayak bilegime nakil oldu.ve basımımda problem oldugu için baş parmak yanında kemik meydana geldi 2.ameliyatımı da kemik yüzünden oldum ve orda 2 adet platin var çok ağrı yapmaya ve şişkinlik yapmaya başladı doktora gittim fakat ameliyat ile platinlerim alınır ama yürüyüş değişirmi bilmem dedi...sizne ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.... :angry:
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerle ağrı ve şişliğinizin nedeni ortaya koyulduktan sonra planlama yapılabilir.
 • Forza1905  - Sol ayağımın dışa bakan tarafında basarken aprı
  Öncelikle merhaba hocam , benim uzun zaman önce sol ayağım burkulmuştu zamanla ağrısı geçti bir ara doktorada gittim film çekti bazı işkemler yaptı sonra bana sol ayağım için tabanlık yazdı bir tarafı yüksek olan tabandan aldım ama pek kullanmadım ... Neyse normal yaşamımda sorun yok fakat top oyarkende hiç bir sorunum olmuyor top oynadıktan sonra yattıp sabah kalkarken sol ayağımın üstüne basamıyorum her maçtan sonra bu ağrılar yaklaşık 3 gün sürüyor sizce sorun be olabilir ?
 • DrSerefAktas  - ayak ağrısı
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • nida
  Oncelikle Merhaba. 19 yaşındayım ve uzun zamandır dayanılmaz bilek ağrılarım oluyor. Geçen sene çok sıktı fakat daha sonra düzeldi. Bu aksam tekrarladı ve yürümekte bile zorluk çektim. Ağrı bilek çevresinde ve ayağımda. Bir süre sonra uyuşma gibi oluyor ve dizden aşağısı hissizlesiyor. Kardeşim iltihaplı romatizma hastası. Bana da test yapıldı ama romatizma çıkmamısti. Lütfen baba yardım edin. Şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurarak muayene ve tetkik olabilirsiniz. Maalesef sorunuzdaki bilgilerle tanıya varmak olası değil.
 • tugbanur  - düz taban-bilek ağrısı
  öncelikle iyi günler hocam. benim ayak bileklerimin dışa bakan kısmında sağ daha şiddetli olmak üzere uzun zamandır ağrı var. bu ağrılar çok yürümekle ve ayakta fazla kalmakla daha da artıyor ve şiştiğide oluyor bazen. buna ek olarak sağ ayak baş parmağımın büyük ekleminde de acı ve ağrı hissediyorum, parmak hareketi esnasında çıt çıt diye ses çıkıyor ve bunu hissediyorum acı veriyor. doğuştan düz tabanım bu şikayetlerin onunla bi ilgisi var mı yoksa başka bi sorun olabilir mi ? cevaplarınız için şimdiden teşşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Başparmağınızdaki ve ayağınızdaki ağrıların düz tabanlık ile ilgisi olabilir.
 • tugbanur
  Hocam peki ne yapmam gerekiyor bu durumda ağrılardan nasıl kurtulabilirim? Bir tavsiyeniz var mi?
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurarak tanıyı kesinleştirip uygun tedaviye başlayabilirsiniz.
 • angvil  - İki ayaktada ağrı
  Merhabalar hocam. Yaklaşık 4-5 aydır ayak bileklerimde ağrı oluyordu.Son zamanlarda arttı. Normalde solağım ve sol ayağım daha çok ağrıyordu. 3 haftadır dinlenme uyguluyorum fakat bazen ağrılarım artıyor. Özellikle sabah ilk kalktığımda ayak egzersizi yapmadan ayağımı yere basarsam ağrım daha çok oluyor. Bu ağrıların oluştuğu bölge değişken olup genel olarak tendonların ağrıdığını hissediyorum. Ama sabit bir nokta değil. Bu şikayetlerin ilk başında tempolu yürüyüş ve uzun mesafe yürüyüş yapmıştım. Uzun yürüyüşlerde , ayakta durmalarda şikayetim daha da artıyor. Bir doktora gittim sadece ağrı kesici ve krem verdi. Ayrıca bir ayağımda taban düşmesi başlamış bunu belirtti. Ne yapmamı önerirsiniz ? Zaman geçtikçe şikayetler şiddetleniyor. 3 gündür artık durduğum yerde ayağım sızlamaya başladı. Bu kadar değildi. Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Detaylı. Muayene ve gerekirse tetkiklerle neden saptanabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!